smartfony tygodnia 42
Zobacz też poprzedni przegląd „smartfony tygodnia” #42

Piszecie do mnie, że podobają wam się moje zestawienia i cotygodniowe przeglądy, więc będzie ich więcej! Nowa seria obejmie smartfony. Nie jestem w stanie napisać o wszystkich, a w każdym tygodniu swoje premiery mają przeróżne i bardzo ciekawe modele. Będę mieszał informacje o telefonach z różnych półek. Pojawią się zarówno budżetowce jak i flagowce. Cykl wystartował z początkiem roku, więc zaczynam od podsumowania drugiego tygodnia stycznia 2022.

Na wstępie lista ciekawostek ze świata smartfonów (trochę liczb, przecieków, wieści od analityków i przewidywań powiązanych z nadchodzącymi modelami):

  • 42.6 mld $ – to przychody Apple ze sprzedaży iPhone’ów w Q4 2022 (+9.7% r/r)
  • 270 mln – tyle smartfonów chce sprzedaż w 2023 roku Samsung (w tym oczekiwanych jest 260 mln sztuk, czyli o 10 mln więcej niż w 2021) | wg źródeł z Korei400 tys. – tyle otwarć/zamknięć wytrzyma składany Huawei Pocket S
  • 300000 juanów – na tyle wyceniono unikatowy smartfon Xiaomi 12S Ultra Concept Phone (z wymiennymi obiektywami Leica M) – to ponad 40 tysięcy dolarów!
  • Pixele 7 są pierwszymi smartfonami z wyłączną obsługą aplikacji 64-bit (ale Google zapowiada, że kolejne modele innych marek też skorzystają z tego podejścia)
  • iPhone’y 15 bez fizycznych przycisków i z portem USB-C | wg Kuo
  • Google zamyka aplikację Street View
  • Samsung chce znaleźć w składanych Foldach miejsce dla slotu na rysik S Pen
  • Galaxy S23 ma pracować wyłącznie na Snapdragonach (nie będzie Exynosów)
  • Galaxy S23 zadebiutuje w pierwszym tygodniu lutego (2023) | wg mediów z Korei

1. Huawei Mate 50 Pro w DxOMark

DxOMark oceniło najnowszego flagowca od Huawei. Model Mate 50 Pro. Telefon trafił na samo czoło rankingu. Właściwie to pozycja na liście nie mogła dziwić. Huawei Mate 50 Pro to pierwszy smartfon ze zmienną przesłoną, a więc elementem zaczerpniętym z profesjonalnych aparatów. Regulowany otwór daje znacznie większe możliwości przy robieniu zdjęć, a tego w mobilnym wydaniu dotąd brakowało. 149 punktów to nowy rekord serwisu DxOMark. Dwa punkty ponad Google Pixel 7 Pro (który wskoczył na pierwsze miejsce chyba w zeszłym tygodniu) i Honor Magic4 Ultimate i trzy punkty ponad iPhone’a 14 Pro.

BTW: Huawei Mate 50 Pro zadebiutował w Europie (cennik startuje od 1200€). Dla przypomnienia zestaw fotograficzny, którym dysponuje:

  • 50 mpx z f/.14-4.0 (sensor główny Sony IMX766) z OIS, PDAF i laserowym AF
  • 13 mpx z f/2.2 (ultra wide 120˚), PDAf
  • 64 mpx z f/35 (teleobiektyw sensor RYYB z optycznym 3.5x i hybrydowym 200x), 1/2″
  • 10-kanałowy sensor multispektralny i laserowy AF
  • selfie: 13 mpx z f/2.4 + czujnik głębi 3D ToF

Wyróżniam za: zastosowanie zmienne przesłony

Czytaj więcej o: Huawei Mate 50 Pro i mobilna fotografia #47


2. Xiaomi 12S Ultra Concept Phone (dwa sensory 1″)

Xiaomi mocno rozwija rozwiązania fotograficzne w swoich smartfonach. Dwunasta generacja flagowców pojawiła się już w kilku bardzo ciekawych odmianach, których topowe wersje dysponowały ciekawymi modułami. Xiaomi 12T otrzymało sensor 200 mega, Xiaomi 12S Ultra calową matrycę. Właśnie na tym drugim urządzeniu bazuje pokazowy Xiaomi 12S Ultra Concept Phone. Nie dość, że ma dwa sensory 1″ to jeden z nich współpracuje z wymiennymi obiektywami Leica serii M. To konstrukcja przypominająca tradycyjne aparaty. Powstało ledwie dziesięć jednostek Xiaomi 12S Ultra Concept Phone. Każda wyceniana na 300000 juanów, czyli ponad 40 tysięcy dolarów!

Wyróżniam za: odważny krok z nietypową konstrukcją


3. Huawei Pocket S (smartfon tygodnia)

składany Huawei Pocket SHuawei ma już w ofercie kilka składanych smartfonów, ale tym razem zaatakuje znacznie tańszą propozycją. Huawei Pocket S bazuje na Huawei P50 Pocket, ale z pewnym downgradem, dzięki któremu cena za telefon spadnie (przynajmniej w Chinach) prawie o połowę.

Gdzie kompromisy? Topowego Snapdragona zamieniono na mniej wydajnego 778G, obniżono pamięć do 128 GB i zastąpiono czujnik z detekcją głębi kolorów laserowym AF. Pozostałe specyfikacje praktycznie bez zmian.

Wyróżniam za: próbę wyraźnego zejścia z ceną składanej konstrukcji

Przeczytaj więcej o: Huawei Pocket S


4. Unihertz Jelly 2E ma ekran 3 cale

smartfony tygodnia 43 Unihertz Jelly 2EUnihertz ma już kolejną wersję miniaturowego smartfona Jelly. Wciąż z 3-calowym wyświetlaczem i Androidem na pokładzie. Odmiana 2E bazuje na drugiej generacji z 2020 roku, ale nie oferuje specjalnie wielkich zmian. Ten niszowy telefonik za 170$ ma nowszego Androida 12, ale niższą konfigurację pamięci (4/64 GB), słabszy procesor i brak chipa NFC. Chodziło o obniżenie kosztów. To typowy budżetowiec, ale w znacznie mniejszych rozmiarach. Wyłamujący się z trendów na duże wyświetlacze.

Wyróżniam za: miniaturowe gabaryty smartfona


5. Oppo A17 debiutuje w Europie

smartfony tygodnia 38 oppo a17Oppo ma kolejną budżetową propozycję z serii A. Model Oppo A17 to oczywiście następca A16, 16s i 16K, ale wciąż z tym samym procesorem MediaTek. Smartfon – jak na tę półkę – ma atrakcyjny wygląd (z imitacją skóry na „pleckach”), sporą baterię i podwójny aparat z sensorem głównym 50 mega. Na Starym Kontynencie zabraknie pomarańczowej edycji smartfona.

Jednostka ma w większości podstawowe parametry, ale jest kilka elementów, które wychodzą poza ramy budżetowców:

  • ekran: LCD 6.56″ z HD+ i odświeżaniem 60Hz
  • chip: MediaTek Helio G35
  • konfiguracja: 4 GB RAM (+ 4 GB wirtualnie) i 64 GB na dane (+ microSD do 1 TB)
  • aparat główny: 50 mpx (+ czujnik głębi 2 mpx)
  • selfie: 5 mega w ekranowym wcięciu
  • bateria: 5000 mAh (ładowanie przez stare micro USB)
  • system: Androida 12 z ColorOS 12.1
  • cena Oppo A17: 179€

Wyróżniam za: wirtualny RAM, niezły design, aparat 50 mega i atrakcyjną cenę


6. Budżetowy Huawei nova Y61

Niedawno Huawei przedstawiło model nova 10 SE, a teraz do oferty dołączy jeszcze nova Y61 – budżetowy Android o całkiem niegłupich parametrach, szczególnie w kwestii możliwości fotograficznych (i zaproponowanych funkcji dla potrójnego aparatu). Specyfikacje smartfona pojawiły się na globalnej stronie chińskiego giganta, więc jego dostępność powinna być szeroka. Nie podano tam jednak ceny telefonu, więc na całość trzeba patrzeć bez oceny kosztów – jednej z ważniejszych informacji dot. modelu.

Huawei nova Y61

  • ekran: IPS LCD 6.52″ (1600 x 720) z odświeżaniem 60Hz
  • chip: ośmiordzeniowy (nie widzę innych szczegółów)
  • konfiguracja: 4 lub 6 GB RAM (ta druga opcja na Azję-Pacyfik)
  • potrójny aparat: 50 mega z f/1.8 + czujnik do makro (4 cm) i czujnik głębi
  • selfie: 5 mega w ekranowym wcięciu
  • łączność: Wi-Fi 4, Bluetooth 5.1, NFC i modem 4G
  • bateria: 5000 mAh z ładowaniem 22.5W
  • system: z EMUI 12

Wyróżniam za: poczekam na podanie ceny


7. Słabości Pixeli 7 Pro

JerryRigEverything to specjalista od katowania smartfonów. Wrzuca na swój jutubowy kanał testy wytrzymałości popularnych telefonów, by pokazać ich stopień zabezpieczeń przed różnymi wydarzeniami, które mobilny sprzęt może napotkać w trakcie codziennego użytkowania. W zeszłym tygodniu pod nóż wpadł Google Pixel 7 Pro. Siódma generacja telefonu przeszła kilka zmian, m.in. szkło zastąpiono metalowymi elementami. Okazuje się, że wcale nie będzie to korzystne od strony estetyki. Panel szybciej pokazuje oznaki używania elektroniki. Pixel 7 Pro gorzej znosi też testy wyginania konstrukcji.

Czytaj więcej o: Google Pixel 7 Pro


8. Samsung znów drwi z Apple

Samsunga uznaje się na bezpośredniego rywala marki Apple. To faktycznie dwaj najwięksi producenci smartfonów na rynku, którzy wymieniają się pozycjami lidera (gigant z Cupertino głównie w czwartym kwartale, gdy wchodzą nowe generacje iPhone’ów). Koreańska firma bardzo często naśmiewa się z amerykańskiego konkurenta. W najnowszym spocie nawiązuje do składanych konstrukcji. Samsung wie, że Apple szykuje swój model tego typu, ale jego wierni fani będą musieli czekać (“That’s what we do, we wait”). Samsung przewiduje, że Apple wkroczy w ten segment w 2024 roku i wcale niekoniecznie z takim iPhonem. Może to być składany tablet. Składane Galaxy będą już wtedy miały swoje szóste generacje.

Z jednej strony bardzo trafna kampania (zamkniętego ekosystemu i społeczności), ale pamiętam, że Samsungowi zdarzały się clipy drwiące z rezygnacji z portu słuchawkowego, co potem poczyniono w smartfonach Galaxy.


9. Realme 10 już 9 listopada (zapowiedź tygodnia)

Realme zwiastuje dziesiątą generację swojej głównej serii smartfonów. 9 listopada przedstawi modele z rodziny Realme 10. Kolejne informacje na temat telefonu ujawnia na swoich kanałach społecznościowych prawie każdego dnia, więc o Androidzie wiadomo już całkiem sporo. W dniu premiery nie będzie już chyba nawet co odkrywać.

  • ekran: panel Super AMOLED z odświeżaniem 90Hz
  • chip: MediaTek Helio G99
  • do 16 GB pamięci RAM (zapewne częściowo wirtualnej)
  • bateria: 5000 mAh
  • smukła (7.95 mm) i lekka konstrukcja (178g)

Wyróżniam za: niezłe parametry przy zapewne atrakcyjnej cenie


10. Galaxy Z Fold 3 (ostatnio testowany)

test Galaxy Z Fold 3 Michał SitnikJuż 10 sierpnia prezentacja czwartej generacji składanych smartfonów Samsunga, a to dobry moment na podsumowanie najlepszych i najgorszych cech poprzedniej generacji. Kilkanaście tygodni temu testowałem Galaxy Z Fold 3 przez okrągły miesiąc. Dało mi to okazję na sprawdzenie wad i zalet tego typu konstrukcji. Bardzo liczę, że w nowych jednostkach koreański gigant poprawi niedogodności, ale jednocześnie rozwinie praktyczność giętkiego Androida. Sprawdźcie moje 5 za i przeciw odnośnie urządzeń foldable:

Czytaj więcej o: mój test składanego Galaxy Z Fold 3


7. Najlepsze fotograficzne smartfony na rynku (2022)

najlepsze fotograficzne smartfony
Zobacz też: najlepsze foto smartfony (2022)

Na koniec chciałbym Was przekierować do mojego najświeższego zestawienia topowych smartfonów, które celują w fanów mobilnej fotografii. Jestem aktualnie w trakcie poszukiwań dobrej jednostki do robienia odpowiedniej jakości zdjęć, a że sekcja fotograficzna jest u mnie ostatnio mocno rozwijana, to chcę, by i prace były na poziomie.

Oczywiście fotki trzeba umieć też robić, ale i hardware się liczy. W high-endowych telefonach sensory dają znacznie więcej potencjału. Przygotowałem listę najciekawszych modeli foto-telefonów na 2022 rok. Pośród tych jednostek chcę coś wybrać, a przy okazji pomóc (lub utrudnić 😛 ) wybór moim czytelnikom.