smartfony tygodnia 52 Galaxy A14 tG
Zobacz też poprzedni przegląd „smartfony tygodnia” #52

Piszecie do mnie, że podobają wam się moje zestawienia i cotygodniowe przeglądy, więc będzie ich więcej! Nowa seria obejmie smartfony. Nie jestem w stanie napisać o wszystkich, a w każdym tygodniu swoje premiery mają przeróżne i bardzo ciekawe modele. Będę mieszał informacje o telefonach z różnych półek. Pojawią się zarówno budżetowce jak i flagowce. Cykl wystartował z początkiem roku, więc zaczynam od podsumowania drugiego tygodnia stycznia 2022.

Na wstępie lista ciekawostek ze świata smartfonów (trochę liczb, przecieków, wieści od analityków i przewidywań powiązanych z nadchodzącymi modelami):

  • wygląda na to, że nie będzie kolejnej generacji iPhone’a SE (w 2024) | wg Kuo
  • w Google Play Console pojawił się Xiaomi 13 Lite (potwierdza się, że to praktycznie globalne wydanie chińskiego Xiaomi Civi 2)
  • Microsoft przedstawi trzecią generację Surface Duo jako prawdziwie składanego Androida (już bez łączenia dwóch ekranów) | wg Windows Central
  • Galaxy Fold 5 może w końcu znaleźć miejsce na slot dla rysika S Pen | wg thepixel.vn
  • 22000 mAh – to pojemność baterii w smartfonie Doogee V Max
  • 7 – tyle lat trwały aktualizacje zabezpieczeń w smartfonie Fairphone 2 (ostatni update w marcu 2023, a premiera telefonu odbyła się w 2015)
  • 120Hz – takie odświeżanie może otrzymać Galaxy A54 (premiera 18 stycznia)
  • 4.7 mld $ – tyle wart będzie w tym roku segment eSIM | wg Juniper Research
  • 1800/6500 – takie wyniki punktowe w Geekbench (jeden rdzeń/wiele rdzeni) ma mieć Snapdragon 8 Gen 3 – to o 20-24% lepiej od aktualnej generacji i porównywalnie z A16 Bionic od Apple

1. vivo X80 Pro w DxOMark

Serwis DxOMark ocenił w końcu topowe smartfony vivo poprzedniej generacji (globalna premiera nowszego wariantu jeszcze w styczniu). Sprawdzono od razu obie odmiany telefonu. Tą z procesorem MediaTek i tą od Qualcomm. Vivo X80 Pro z Dimensity 9000 otrzymał 135, a vivo X80 Pro ze Snadpragonem 8 Gen 1 – 137 punktów. Dało to odpowiednio 14 i 12 pozycję. W dniu premiery byłaby zapewne znacznie wyższa. Dla przypomnienia jeszcze, czym dysponuje moduł z poczwórnym sensorem:

  • 50 mpx z f/1.57 (Samsung ISOCELL GNV) 1/1.3″ z OIS, laserowy AF i Pixel Shift
  • 48 mpx z f/2.2 (Sony IMX598 ultra wide), 1/2.0″
  • 12 mpx z f/1.85 (Sony IMX663 1/2″ – portretowe 2x na gimbalu)
  • 8 mpx z f/3.4 (peryskopowy teleobiektyw) z optycznym zoomem 5x (jest OIS)
  • selfie: 32 mega z f/2.5, 1/2.8″

Czytaj więcej o:


2. Smartfony serii TCL 40

TCL 40 smartfonTCL przywiozło na targi CES różne urządzenia. Wśród nich były też te mobilne. Szczególnie fajnie wyglądał tablet NxtPaper 12 Pro, ale w tym zestawieniu zajmuję się telefonami, więc chwilka uwagi nowej serii TCL 40. Chińska korporacja proponuje trzy jednostki: TCL 40 R 5G, TCL 40 SE i TCL 408. Wszystkie raczej budżetowe, ale z ciekawymi parametrami. Jak widać po nazwie, tylko jeden dysponuje modemem 5G. Wszystkie posiadają ekrany w technologii NXTVISION, długi czas pracy na jednym ładowaniu i 50-megapikselowe sensory główne. Nie wiem, czy smartfony trafią do Polski, więc podsumuje tylko najważniejsze parametry:

  • TCL 40 R 5G (ekran 6.6″ 90Hz i chip MediaTek Dimensity 700) – 219$
  • TCL 40 SE (ekran 6.75″ 90Hz z HD+ i chip MediaTek Helio G37) – 169$
  • TCL 408 (ekran 6.6″ z HD+ i chip MediaTek  Helio G25) – 129$

Wyróżniam za: atrakcyjne ceny i kamerki 50 mega


3. Huawei P60 zadebiutuje w marcu? (przeciek tygodnia)

Huawei P60
foto: thephonetalks.com

Pojawiają się kolejne konkretne przecieki na temat flagowego Huawei. P60 i P60 Pro mogą zadebiutować w marcu i wciąż bez 5G i usług Google, ale jak zwykle z efektownym zestawem sensorów fotograficznych. Poprzednik debiutował w sierpniu 2021 roku, więc już najwyższy czas na nową generację. Ta w wersji Pro według najnowszych informacji może zaoferować mocarny komplet aparatów. Bazowiec również ma trzymać poziom półki premium. Oba mają korzystać z własnego systemu przetwarzania sygnału XMAGE, ale z wykorzystaniem poprzedniego Snapdragona 8+ Gen 1. Pewnie adaptując część rozwiązań z serii Mate 50. Jeśli wierzyć przeciekom to moduł P60 i P60 Pro może prezentować się następująco (część danych od Digital Chat Station):

Huawei P60:

  • 52 mpx (Sony IMX789), 1/1.35”, piksele 1.12µm
  • 50 mpx (ultra wide Sony IMX858)
  • 16 mpx (teleobiektyw IMX351)

Huawei P60 Pro:

  • 50 mpx (nowy Sony IMX888)
  • 50 mpx (ultra wide Sony IMX858)
  • 64 mpx (persykowpowe OmniVision OV64B)

Selfie ma mieć 32 megapiksele, a spodziewam się też zmiennej przesłony z Huawei Mate 50 Pro. Jest możliwe, że ten system pojawi się w obu odmianach serii P. Bardzo ciekawie wygląda „wysepka” na załączonych renderach.

Wyróżniam za: stałą walkę o miano króla mobilnej fotografii


4. Samsung Galaxy S23 już 1. lutego (zapowiedź tygodnia)

Coraz bliżej premiery flagowej serii Samsunga. Koreański gigant oficjalnie potwierdził, że rodzina nowych Androidów zostanie przedstawiona na Galaxy Unpacked już 1 lutego. Smartfony pojawią się w czterech kolorach, a uwaga skupi się ponownie na wydajności i możliwościach fotograficznych (co widać w grafikach promujących prezentację). W przeciekach opublikowanych w serwisie WinFuture.de widać opcje wykończenia telefonów. Oferta obejmie odmiany Galaxy S23, S23+ oraz high-endową Galaxy S23 Ultra.

Ogólny design urządzeń przypomina poprzednią generację. Podobnie jak w przypadku nowych iPhone’ów, w tej kwestii bez rewolucji. Ciekawe, czy S23 faktycznie zaoferuje 200-megapikselowy aparat? Samsung ma ich już trzy generacje. Do tej pory dwie z nich trafiały do urządzeń innych producentów. Mówi się też, że po raz pierwszy flagowe Galaxy będą sprzedawane ze Snapdragonami w każdym regionie świata. Aha, warto dodać, że demonstracja smartfonów odbędzie się osobiście – już nie tylko online (jak to miało miejsce w trakcie pandemii).

Wyróżniam (awansem) za: 200-megapikselowy sensor nowej generacji (dopracowanym)


5. iPhone kończy 16 lat! Co czeka nowe generacje?

Reakcje na premiery Apple iPhone 14
iPhone 14 i iPhone 14 Pro. Foto: apple.com

Ależ ten czas pędzi! 9 stycznia minęło szesnaście lat od kiedy Steve Jobs pokazał iPhone’a w trakcie MacWorld. Rewolucyjny telefon z systemem iPhone OS (potem zredukowany w nazwie do iOS), z multidotykowym ekranem i sklepikiem z aplikacjami, które razem zmieniły postrzeganie kieszonkowego urządzenia. Urządzenie należy obecnie do najważniejszych produktów w ofercie amerykańskiego giganta. Zarobki ze smartfona są wyższe niż łącznie z Maców, iPadów, AirPodów i Apple Watchów. iPhone zmienił rynek i to nie tylko ten telefoniczny. Wywarł wpływ na całą branżę technologii.

A co czeka nas w przypadku kolejnych generacji iPhone’a? Z przecieków wynika, że:

  • w 2023 roku wszystkie nowe iPhone’y 15 otrzymają dynamiczną wyspę | wg Marka Gurmana
  • Bloomberg przekazuje, że Apple chce mieć własne modemy 5G (w jednym, wszystko-mającym układzie z WiFi, Bluetooth i GSM)
  • Apple opracowuje też własne wyświetlacze dla iPhone’ów i Apple Watchy (być może zrezygnuje z kooperantów: Samsunga, BOE i LG) | wg Marka Gurmana
  • Apple rozważa usunięcie fizycznych przycisków z iPadów i Apple Watchów (o iPhone’ach z takim systemem interakcji mówi się już od kilku generacji)
  • jeszcze przed 2025 rokiem iPhone’y mogą uniezależnić się od chipów i układów Broadcom i Qualcomm (Apple opracowuje własne procesory)

Wyróżniam za: zapoczątkowanie rewolucji (choć później z generacji na generację opóźnianie szybszych zmian)


6. LeEco S1 Pro to „iPhone” z Androidem

smartfony tygodnia 53 LaEco S1 ProApropos… iPhone’y zawsze inspirowały innych producentów, którzy próbowali naśladować rozwiązania Apple, ale niektóre z marek wręcz przesadzały. Szczególnie te w Chinach. Klony iPhone’ów (przynajmniej te wizualne) pojawiały się od samego początku istnienia telefonu giganta z Cupertino. Podobno w Chinach udana kopia (u nas zwana podróbką) oryginału, to oznaka szacunku. Jeśli tak to LeTV należą się w tej kwestii pokłony. Przynajmniej na renderach. LeEco Ich S1 Pro wygląda jak iPhone 14 Pro. Też ma w ekranie „dynamiczną wyspę”. Na pokładzie oczywiście Android.

Telefon za ok. 500 zł (nie licząc podatków i ceł) dysponuje ekranem LCD 6.5 cala (720p), chipem Zhanrui T7510 (12 nm) i pojedynczą konfiguracją pamięci 8/128GB. Do tego bateria 5000 mAh i pojedyncze aparaty po obu stronach urządzenia: 5 mega na froncie i 13 mpx na tyle. O dziwo, Android z Huawei Mobile Services, a nie GMS (Google).


7. Sony NW-A306 Walkman (Android tygodnia)

Wiem, to nie smartfon, ale… ma Androida i rozmiary telefonu. Walkman ma już ponad 40 lat, ale wciąż żyje! Sony się nie poddaje i kontynuuje sprzedaż przenośnego odtwarzacza muzyki. Od kilku ładnych lat urządzenia te należą do grupy sprzętu premium, a więc celują w grupę audiofilów (osób, które „pragną słuchać muzyki zgodnie z zamysłem wykonawcy”). Zwykle są to drogie propozycje, ale tym razem japońska marka zeszła nieco z kosztami. Sony NW-A306 Walkman odtwarza pliki Hi-Res w bezprzewodowym wydaniu (Sony ma w ofercie odpowiednie do takiej współpracy słuchawki TWS).  Maszynka ma bardziej kompaktowy od pozostałych członków serii format i długi czas pracy na jednym ładowaniu. Na pokładzie Android, 3.6-calowy ekran i trochę przycisków, by łatwiej było obsługiwać katalog albumów. Co potrafi ten Walkman? Mówiłem, że będzie taniej, ale nie znaczy tanio. Za 399€ Sony ma jednak konkrety:

  • czysty dźwięk z redukcją szumów i zniekształceń (dzięki S-Master HX)
  • system Android 12 z szansą instalacji popularnych serwisów streamingowych
  • silnik DSEE Ultimate z AI (do poprawy jakości skompresowanego audio, ale też i ulepszeń 16-bitowego, bezstratnego formatu z poziomem CD)
  • wsparcie bezprzewodowego Hi-Re audio
  • kodeki: MP3, WMA, FLAC, AAC, DSD, AIFF i Apple Lossless
  • czas pracy: 36h (przewodowo przy 96kHz/24-bit FLAC) i 18-26h z Bluetooth


8. Aktualnie użytkuję: iPhone 14 Pro

iPhone 14 Pro i 14 Pro Max Dynamic IslandDość dawno temu zapowiadałem zakup nowego flagowca i w końcu znalazł się w moim rękach. Bardzo dużo czasu zajęło mi wybieranie odpowiedniej jednostki, ale to z uwagi na strasznie bogatą ofertę high-endowych smartfonów. Szukałem głównie w sekcji z Androidem, ale ten natłok propozycji mnie chyba zmęczył i uległem rywalowi. Pierwszy raz w historii zdecydowałem się na przejście na iPhone’a. Korzystałem okazjonalnie z wielu poprzedników, ale nigdy nie dałem szansy Apple na dłuższe działanie iOS w moich rękach. Po równo 4 tygodniach od zamówienia w zeszły piątek dotarł do mnie iPhone 14 Pro. Zobaczymy jak się będzie sprawował. Być może jeszcze pod koniec roku jakaś wstępna recenzja.

Czytaj więcej o: Apple iPhone 14 Pro


9. Galaxy Z Fold 3 (ostatnio testowany)

test Galaxy Z Fold 3 Michał SitnikJuż 10 sierpnia prezentacja czwartej generacji składanych smartfonów Samsunga, a to dobry moment na podsumowanie najlepszych i najgorszych cech poprzedniej generacji. Kilkanaście tygodni temu testowałem Galaxy Z Fold 3 przez okrągły miesiąc. Dało mi to okazję na sprawdzenie wad i zalet tego typu konstrukcji. Bardzo liczę, że w nowych jednostkach koreański gigant poprawi niedogodności, ale jednocześnie rozwinie praktyczność giętkiego Androida. Sprawdźcie moje 5 za i przeciw odnośnie urządzeń foldable:

Czytaj więcej o: mój test składanego Galaxy Z Fold 3


10. Najlepsze fotograficzne smartfony na rynku (2022)

najlepsze fotograficzne smartfony
Zobacz też: najlepsze foto smartfony (2022)

Na koniec chciałbym Was przekierować do mojego najświeższego zestawienia topowych smartfonów, które celują w fanów mobilnej fotografii. Jestem aktualnie w trakcie poszukiwań dobrej jednostki do robienia odpowiedniej jakości zdjęć, a że sekcja fotograficzna jest u mnie ostatnio mocno rozwijana, to chcę, by i prace były na poziomie.

Oczywiście fotki trzeba umieć też robić, ale i hardware się liczy. W high-endowych telefonach sensory dają znacznie więcej potencjału. Przygotowałem listę najciekawszych modeli foto-telefonów na 2022 rok. Pośród tych jednostek chcę coś wybrać, a przy okazji pomóc (lub utrudnić 😛 ) wybór moim czytelnikom.