smartfony tygodnia 65 oneplus nord CE 3 lite
Zobacz też poprzedni przegląd „smartfony tygodnia” #65

Jest poniedziałek, a więc tradycyjnie zaczynam tydzień od przeglądu smartfonowych nowości i najciekawszych zapowiedzi z ostatnich dni. Z wiadomych względów najwięcej info o Androidach. Tu ruch znacznie większy.

Przed wami kolejny zbiór wieści ze świata telefonów. Nie tylko tych droższych (im zwykle poświęcam więcej czasu w oddzielnych artykułach, do których zresztą przekierowuję). Znajdziecie tu też krótkie wiadomości o najważniejszych premierach modeli budżetowych i mid-range.

Zaczynam od szybkiej listy ciekawostek: najświeższych liczb, trochę przecieków, danych od analityków i zapowiedzi:

  • kolejne doniesienia sugerują peryskopowy aparat tele w iPhone’ach 15 Pro Max
  • Google buduje sieć “Finder Network” (a’la „Find My” od Apple), która pozwoli odnaleźć smartfon przez Bluetooth nawet gdy telefon jest wyłączony (lżejsze sygnały)
  • Android 14 Beta 1 już dostępne (nie tylko dla developerów)
  • YouTube Premium na iOS otrzymanie niedługo tryb SharePplay
  • Android będzie mógł automatycznie archiwizować aplikacje, których nie używamy (co zaoszczędzi przestrzeń w smartfonie, gdy nie używamy wybranych programów)
  • vivo może wstrzymać sprzedaż smartfonów na terenie Niemiec (konflikt z naruszeniami patentów Nokii)
  • 6799 zł – tyle kosztuje gamingowy ASUS ROG Phone 7 Ultimate
  • 2025 – w tym roku pojawi się przeprojektowany iPhone SE z autorskim modemem 5G | wg Jeffa Pu
  • 2025 – w tym też roku baterie Apple mają powstawać z kobaltu odnawianego w 100%
  • 4 – po tylu latach od premiery Fairphone 3 otrzymał nowego Androida 13
  • 67/100W – taką moc ładowania mają otrzymać Realme 11 Pro i 11 Pro+
  • 50% – o tyle lepszy graficznie ma być Snapdragon 8 Gen 3 (względem poprzednika) | wg DCS

Ciekawsze zapowiedzi:

  • 17 kwietnia seria Huawei nova 11
  • 18 kwietnia Xiaomi 13 Ultra
  • 20 kwietnia składane vivo X Fold2 i X Flip
  • Honor powróci do Polski (marka rekrutuje pracowników)

1. Oppo Find X6 Pro w DxOMark

Na analizę tego telefonu czekałem. Byłem pewien, że z takim zestawem fotograficznym Oppo Find X6 Pro musi wskoczyć na szczyt rankingu serwisu DxOMark i tak też się stało. 153 punkty ogółem to o jeden więcej od dotychczasowego lidera, czyli Honor Magic 5 Pro. Smartfon jest na czele listy globalnej, ale też segmentu telefonów z półki ultra premium (czyli tych z topowych).

Oppo Find X6 Pro dysponuje poniższym zestawem sensorów:

  • 50 mpx z f/1.8 (Sony IMX989  1″), wielokierunkowy PDAF, laserowe AF, OIS
  • 50 mpx z f/2.2 (ultra wide 110˚ i makro 4 cm – Sony IMX890 1/1.56″), wielokierunkowy PDAF, OIS
  • 50 mpx z f/2.6 (peryskopowe tele Sony IMX890 1/1.56″), wielokierunkowy PDAF i optyczne 2.8x
  • selfie: 32 mega z f/2.4 (Sony IMX709), czyli taki jak w Oppo Find X5 Pro

Czytaj więcej o: Oppo Find X6 Pro


2. ZTE Axon 50 Ultra (Chiny)

smartfony tygodnia 66 zte axon 50 ultraPremiera z Chin, ale warta uwagi. ZTE przedstawiło tam nowego flagowca – Axona 50 Ultra. Jak sama nazwa wskazuje, ma ultra specyfikacje. Największym wyróżnikiem jest jednak zastosowanie dwustronnej komunikacji satelitarnej, która dopiero dociera do tegorocznych high-endowców. Nowy Axon otrzymał możliwości wysyłania i odbierania SMSów przez infrastrukturę satelitów BeiDou (BDS). iPhone’ 14 zapoczątkowały trend, ale oferuje tylko komunikaty SOS. Z kolei pozostałe Androidy dopiero wkraczają w ten temat. Ten rok ma być pod tym względem przełomowy, choć dopiero raczkuje.

Wnętrze telefonu wygląda ciekawie, choć procesor wcale nie należy do najnowszych (jeszcze nie podano cen):

  • ekran: AMOLED 6.67″ z FHD+ i odświeżaniem 144Hz
  • chip: Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 + autorski układ ZTE do szyfrowania
  • pamięć: LPDDR5X RAM i UFS 3.1
  • fotografia: 64 mpx (Sony IMX787) z OIS + 50 mpx (tele 3x) + 50 mpx (ultra wide)
  • bateria: 5000 mAh z ładowaniem 80W
  • system: Android 13 z nakładką MyOS 13

Wyróżniam za: bezramkowy wyświetlacz (144Hz) z wyraźnymi zakrzywieniami, komunikację satelitarną (choć przystosowaną głównie na rynek chiński) i topowe specyfikacje


3. Składane vivo X Fold2 i X Flip (zapowiedź tygodnia)

20 kwietnia w Chinach zobaczymy demonstrację dwóch nowych „składaków” vivo. O obu wiadomo już sporo, ponieważ producent chętnie zwiastuje oba smartfony na swoich kanałach społecznościowych (serwis Weibo). Vivo X Fold2 i X Flip to bezpośredni rywale Foldów i Flipów od Samsunga. Ich nazwy są zresztą nieprzypadkowe. Większy z duetu to już druga generacja, natomiast ten drugi jest całkowitą nowością w ofercie marki. W obu przypadkach mamy bardzo podobne rozwiązania do odpowiedników konkurencji, czyli konstrukcje przypominające książeczkę oraz tzw. flip-phone’a, czyli telefon z „klapką”.

Składane vivo X Fold2 i X Flip

Poza wyglądem telefonów znane są poszczególne parametry obu modeli. Vivo X Fold2 ma dysponować dwoma panelami AMOLED E6 (8,03 i 6,53 cala) z czytnikami palca pod ekranem, no i oczywiście najnowszym Snapdragonem 8 Gen 2. Z kolei vivo X Flip będzie mniej wydajny, ale nadal z mocnym chipem – Snapdragonem 8+ Gen 1 (poprzednia generacja flagowych układów). Flip otrzyma sensor główny 50 megapikseli (Sony IMX866) z optyczną stabilizacją obrazu i powłoką Zeiss T* oraz selfie 32 mega. Akurat w kwestiach selfie do dyspozycji będą obie strony, bo składane smartfony pozwalają łatwo wykorzystać tylny moduł dzięki drugiemu wyświetlaczowi. Więcej o modelach w kolejnym przeglądzie tygodnia.

Wyróżniam za: rozwinięcie oferty smartfonów o składane konstrukcje nowej generacji (poprawki w Foldzie i spory zewnętrzny ekranik we Flipie) oraz niezłe (jak na sekcję) moduły fotograficzne


4. Google Pixel 7a (przeciek tygodnia)

Google I/O coraz bliżej, więc i przecieków na temat przystępniejszej cenowo odmiany Pixeli siódmej generacji. Amerykański gigant już tradycyjnie zaoferuje tańszą wersję swojego Androida, która zachowa trzon najważniejszych funkcji i możliwości smartfona, ale za rozsądniejsze pieniądze. W sieci pojawiły się kolejne przecieki dot. Pixeli 7a. Rendery pokazują wygląd i kolorystykę telefonów. Design zachowuje główne cechy droższego duetu, ale w grubszym profilu oraz szerszą ramką wokół ekranu. Trudno na podstawie obrazków wywnioskować coś na temat wnętrza urządzeń. Nadal Pixele nie są oficjalnie dostępne w naszym kraju, ale znam kilka osób, które zdecydowały się na korzystanie z tych smartfonów w Polsce (zapewne nabywając je z importu).

Wyróżniam za: tańszy dostęp do wyróżników najnowszej serii Pixeli


5. Gamingowy ASUS ROG Phone 7 i 7 Ultimate (Europa)

ASUS kontynuuje rozwijanie swoich gamingowych smartfonów. Wciąż nie jestem do końca  przekonany do tego typu jednostek, ale skoro powstają to dla pewnej grupy klientów jest są one interesujące. Gamingowe Androidy to przecież nie tylko najwyższa moc, ale też dodatkowe akcesoria i rozwiązania, które mają poprawić rozgrywkę w przenośnym wydaniu.

TechMix 280 AUS ROG Phone 7 AeroAttive Cooler 7ASUS ROG Phone 7 i 7 Ultimate to wybitnie gamingowe wariacje smartfonów z Androidem. Praktycznie o identycznych parametrach, różniące się głównie tylnym panelem do wyświetlania wizualizacji i komunikatów. W tym roku oba modele skorzystają z zewnętrznej przystawki chłodzącej. AeroActive 7 Cooler (na załączonym obrazku) ma nie tylko zbijać temperatury, ale też wzbogacać dźwięk o efekty mini subwoofera.

Wyróżniam za: high-endowe specyfikacje, ultradźwiękowe przyciski i dodatkowe chłodzenie

Czytaj więcej o: ASUS ROG Phone 7


6. Xiaomi 13 Ultra (zapowiedź tygodnia)

Gdy Xiaomi prezentowało w grudniu 2022 roku (Chiny) nową flagową serię swoich smartfonów, nie przedstawiło jeszcze topowej edycji modelu. Xiaomi 13 Ultra, w odróżnieniu do bazowego duetu, zostanie od razu pokazany globalnie. Nowy telefon, jak się pewnie domyślacie, skupi się na aspektach fotograficznych. Chiński producent już od kilku lat proponuje bardzo ciekawe moduły fotograficzne, ale jedynym telefonem, który ma obecnie w top10 (na dziesiątym miejscu) rankingu DxOMark jest Xiaomi Mi 11 Ultra (2021), którego miałem zresztą przyjemność testować. Mimo efektownych właściwości, Xiaomi 12 Ultra i 12S Ultra fotograficznie przegrywały z flagowcami rywali. Z Xiaomi 13 Ultra może być inaczej. Chiński gigant szykuje nowinki, które mogą dać najnowszemu Ultra przewagę.

18 kwietnia Xiaomi przedstawi smartfon z wyraźnie podkreślonym fotograficznym charakterem. Świadczyć będą o tym nie tylko specyfikacje poszczególnych sensorów i dalsza współpraca z Leica, ale też dodatkowych akcesoriów. Wraz z Xiaomi 13 Ultra będzie można zakupić etui z wygodniejszym gripem oraz pierścieniem na dodatkowe filtry dla „wysepki” z aparatami. Prawdopodobnie będzie to E67 Leica 67 UVa II (podobny pojawił się w topowej serii Xperia Pro). Wyczuwam, że w w zasobach znajdzie się też nowa aplikacja aparatu i dodatkowych funkcji, rozszerzająca odbiór i użytkowanie telefonu jako aparatu. Xiaomi potwierdziło, że w skład sensorów wejdą: calowy 50 mega (Sony IMX989) oraz trzy 50 mpx (Sony IMX858). Wiadomo również, że producent zaoferuje zmienną przesłonę i jakieś nowinki w zakresie optyki. Czekam!

Wyróżniam za: próbę rywalizacji z najlepszymi foto-smartfonami na rynku


7. Motorola Razr Lite (przeciek tygodnia)

Motorola szykuje się do premiery kolejnej generacji swojego składanego smartfona. Już wcześniej do sieci wyciekały informacje i rendery trzeciej edycji Razr, ale okazuje się, że w tym roku marka należąca do Lenovo planuje nie jeden a dwa modele. Producent chce zdywersyfikować sekcję „składaków” i zaoferować je zarówno we flagowej, jak i przystępniejszej cenowo specyfikacji. W sprzedaży mają pojawić się Motorola Razr Plus i Motorola Razr Lite. Ten pierwszy ma otrzymać większy ekran na klapce – niemal całej jej powierzchni. Z kolei ten drugi mniejszy nawet od poprzednich generacji telefonu. Panel posłuży do wyświetlania ograniczonych powiadomień.


8. Smarthacki: skróty klawiaturowe

smarthacki 12 klawiatura skrótyTeraz nowa w tym roku sekcja TechMixa: smarthacki tygodnia. Ruszyłem z kolejną serią mini wpisów z ciekawostkami dotyczącymi ukrytych funkcji, czynności lub opcji naszych smart urządzeń. Takie lifehacki związane ze smartfonami, smartwatchami i innymi inteligentnymi urządzeniami. Będę publikował takie wrzutki na blogu okazjonalnie. Pewnie nie w każdym tygodniu. Zależy na co trafię, co wyhaczę lub co uda mi się odkryć.

W ostatnich dniach przygotowałem zbiór prostych smarthacków dla wirtualnej klawiatury. Większość z was na pewno z wielu korzysta, ale nie o wszystkich zdaje sobie sprawę. Poniżej przekierowanie do listy najciekawszych skrótów klawiaturowych w smartfonach.

Czytaj więcej o: skróty klawiaturowe do smartfonów


9. Aktualnie użytkuję: iPhone 14 Pro

iPhone 14 Pro i 14 Pro Max Dynamic IslandDość dawno temu zapowiadałem zakup nowego flagowca i w końcu znalazł się w moim rękach. Bardzo dużo czasu zajęło mi wybieranie odpowiedniej jednostki, ale to z uwagi na strasznie bogatą ofertę high-endowych smartfonów. Szukałem głównie w sekcji z Androidem, ale ten natłok propozycji mnie chyba zmęczył i uległem rywalowi. Pierwszy raz w historii zdecydowałem się na przejście na iPhone’a. Korzystałem okazjonalnie z wielu poprzedników, ale nigdy nie dałem szansy Apple na dłuższe działanie iOS w moich rękach. Po równo 4 tygodniach od zamówienia w zeszły piątek dotarł do mnie iPhone 14 Pro. Zobaczymy jak się będzie sprawował. Być może jeszcze pod koniec roku jakaś wstępna recenzja.

Czytaj więcej o: Apple iPhone 14 Pro


10. Galaxy Z Fold 3 (ostatnio testowany)

test Galaxy Z Fold 3 Michał SitnikJuż 10 sierpnia prezentacja czwartej generacji składanych smartfonów Samsunga, a to dobry moment na podsumowanie najlepszych i najgorszych cech poprzedniej generacji. Kilkanaście tygodni temu testowałem Galaxy Z Fold 3 przez okrągły miesiąc. Dało mi to okazję na sprawdzenie wad i zalet tego typu konstrukcji. Bardzo liczę, że w nowych jednostkach koreański gigant poprawi niedogodności, ale jednocześnie rozwinie praktyczność giętkiego Androida. Sprawdźcie moje 5 za i przeciw odnośnie urządzeń foldable:

Czytaj więcej o: mój test składanego Galaxy Z Fold 3