Pod sam koniec zeszłego roku Huami postanowiło dołączyć do swojej oferty model smart zegarka z segmentu premium. Amazfit GTR 3 Pro miał podnieść jakość i możliwości w rynkowej rywalizacji z droższymi jednostkami. Smartwatch wykonano z lepszych materiałów, uzbrojono w bogatszy zakres funkcji i czujników. Jedną z funkcji, która miała zwiększyć zainteresowanie wearable miał być pomiar ciśnienia z poziomu nadgarstka. Marka uruchamia właśnie te analizy, ale na początek tylko w Chinach.

Amazfit GTR 3 Pro z ciśnieniomierzem
Pomiary ciśnienia w Amazfit GTR 3 Pro wykonywane są przez czujniki optyczne PPG.

Amazfit GTR 3 Pro z ciśnieniomierzem

Naręczny ciśnieniomierz powinien być w najbliższych kwartałach nowym trendem w bazie zegarkowych standardów. Zwracałem już na blogu uwagę na kilka urządzeń z tego działu, które takie odczyty proponują. Wciąż jest to jednak oferta rzadka. Trudno się dziwić. Wymaga odpowiedniej technologii i certyfikacji. Części producentom już udało się uzyskać takie dokumenty, m.in. Samsungowi. Kilka zegarków Galaxy Watch dysponuje pomiarami ciśnienia tętniczego.

Amazfit GTR 3 Pro chce być kolejnym takim. Bardzo blisko mu pod tym względem do rozwiązań koreańskiego rywala. Też bazuje na sensorach optycznych PPG. Huami uruchomiło update firmware’u, który aktywuje analizy ciśnienia, ale aktualizacja dotyczy jedynie rynku chińskiego. Zapewne tam o pozwolenia łatwiej. Dla nas najważniejszym pytaniem jest aktywacja tego trybu na terenie Europy. Kiedy to nastąpi? Trudno nawet przewidywać. Możliwe, że uda się uruchomić funkcję w sposób nieoficjalny, ale niekoniecznie na wariancie z europejskiej dystrybucji.

Amazfit GTR 3 Pro z ciśnieniomierzem
fot. kanał Amazfit na Weibo

Amazfit GTR 3 Pro – ciśnienie w nocy

Wrócę do sposobu analizy ciśnienia krwi przez zegarek Amazfit GTR 3 Pro. Huami (u nas Zepp Health) proponuje pomiar na żądanie oraz automatyczny. BioTracker 3.0 i silnik PumpBeats wspólnie z odpowiednimi algorytmami mają wydobyć przez PPG zapis ciśnienia tętniczego. Przy automatyce sprawę ma ułatwić sen. Tutaj zauważę, że analizy są równie ważne, jak nie ważniejsze. Mogą wzmocnić przekaz o konkretne informacje z pracy organizmu podczas wypoczynku. W ogóle historia ciągłego zapisu jest zaletą. Oczywiście przy założeniu, że precyzja tych pomiarów trzyma jakiś poziom. W tej chwili ciężko ją oceniać. Nie zastąpi normalnych pomiarów, ale może je w jakiś sposób uzupełnić.

GTR 3 Pro dysponuje jeszcze czujnikiem temperatury, tętna, czy pulsoksymetrem, więc łącznie raport ze stanu zdrowia brzmi to dość ciekawie, szczególnie dla osób z nadciśnieniem. W tej chwili ani nie polecam, ani nie odradzam stosowania takich gadżetów, bo nie znam ich możliwości w zakresie analizy stanu zdrowia. Dobrze jednak wiedzieć, że smart zegarków z ciśnieniomierzem przybywa. Według badań Amazfita na Hospital of Peking University, wyniki GTR 3 Pro w zakresie ciśnienia to: 5.14 mmHg skurczowo i poniżej 4.88 mmHg rozkurczowo. Jak na optyczny czujnik to chyba nieźle.

Na koniec dodam jeszcze, że inny chiński producent, bardziej znany – marka Huawei – wprowadza naręczny ciśnieniomierz z pompką w pasku zegarka Huawei Watch D. To dokładniejsza technologia. W powiązaniach inne propozycje.

źródło