Citizen dość późno wszedł na rynek smart zegarków. Wyczuwam lekceważące podejście do inteligentnych konkurentów. Dwa lata temu firma zaproponowała pierwszy model z systemem Wear OS. Czas na kolejną odsłonę urządzenia. Linia CZ Smart ma nowego przedstawiciela. CZ Smart PQ zaoferuje rozwiązania NASA i technologie IBM Watson. Czy to coś wyróżni wearable na tle konkurencji?

Citizen CZ Smart PQ z Alert Monitor

Citizen CZ Smart PQSegment smartwatchy jest dziś pokaźny. W dodatku już rozdysponowany między kilka marek, które trzymają resztę rynku za… wskazówkę 😉 Citizen przez dłuższy czas zastanawiał się chyba, jak tu podgryźć rywali. Dział badawczy marki doszedł do wniosku, że powiadomienia o najlepszym skupieniu organizmu będą właściwe. Pożyczył rozwiązania od NASA i baz przetwarzania danych IBM Watson.

Zegarek ma monitorować pracę serca i korzystać z algorytmów dla astronautów. CZ Smart PQ ma wskazywać najlepsze i najsłabsze momenty dnia, by dobierać pod nie poziom zaangażowania (zarówno mentalnego, jak i fizycznego). Innymi słowy, gadżet będzie analizował organizm za dnia i sugerował wykorzystanie najlepszego okresu do działań. Dzięki trybowi Alert Monitor użytkownik ma zapewne nauczyć się lepiej swojego organizmu i planowania czasu. Psychomotor Vigilance Task Test (PVT+) bierze pod uwagę też nocny wypoczynek. Generalnie to ocena dobowego rytmu naszego ciała. Oby coś praktycznego, a nie kolejne wskaźniki bez pokrycia.

Warto dodać, że testy PVT+ od NASA są dostępne też jako oddzielne aplikacje w App Store. Badania i indywidualny profil możemy zbudować sobie sami. Zegarek ma to wszystko ułatwić, gdyż sporo informacji dostarczy bezpośrednio z ciała. Specjalna punktacja ma ułatwić kontrolowanie poziomu dopasowania do wytycznych.

Citizen CZ Smart PQ – specyfikacje

Citizen nie sprecyzował z jakiego systemu operacyjnego korzysta, ale z góry założyłem, że jest to Wear OS. Jeśli się pomyliłem to poprawię informacje w specyfikacjach. Cały opis gadżetu wskazuje jednak, że zegarek korzysta z oprogramowania Google.

  • dwa style: Casual i Sport (koperty 41 i 44 mm)
  • ekran: okrągły AMOLED 1.28″ (416 x 416)
  • system: Google Wear OS
  • chip: Qualcomm Snapdragon 4100+
  • czujniki: ruch, tętno, SpO2 (i funkcje trackera fitness)
  • pamięć: 1 GB RAM i 8 GB na dane
  • aplikacja CZ Smart YouQ: iOS i Android
  • czas pracy: maksymalnie 24h (typowo dla Wear OS)

źródło: citizen