Garmin Forerunner 955Po trzech latach Garmin zdecydował się odświeżyć swoje sportowe smart zegarki do biegania ze średniej półki. W Światowy Dzień Biegania, czyli 1 czerwca, amerykański producent przedstawił dwa modele z kilkoma nowymi rozwiązaniami. Właśnie się im przyglądam. Poniżej wstępne i krótkie podsumowanie nowości w Forerunner 255 i droższym Forerunner 955. Ten drugi jest pierwszym modelem stricte biegowym marki z dodatkową edycją solarną.

Obie serie posiadają śledzenie satelitarne typu multi-band, czyli z odpowiednią precyzją zapisu trasy. To jedna z ważniejszych funkcji tego typu trackerów, więc ją odnotowuję jako pierwszą. Garmin dostarcza ją w tańszych i droższych jednostkach, zależnie od potrzeb. Forerunner 255 będzie przystępniejszy cenowo, natomiast 955 zainteresuje nieco bardziej zaawansowanych biegaczy. Znajdziemy w nim kilka opcji, które wprowadzono we flagowym Fenix 7.

Garmin Forerunner 255 z Garmin Pay

Po kolei. Forerunner 255 to następca modelu 245, czyli zegarka z podstawowym trzonem funkcji dla biegacza. Przynajmniej ja tak na niego patrzę. To po prostu zegarek dla tych, którzy biegają od niedawna, rzadziej lub dopiero łapią bakcyla. Największym upgradem względem poprzednika są:

 • widget wyścigu – pole ze wskazówkami treningowymi do lepszego przygotowania do zawodów (m.in. na podstawie różnych przeliczeń, a nawet pogody
 • GPS typu multi-band GNSS (większa dokładność – więcej satelitów)
 • +6h pracy z aktywnym GPS (względem Forerunnera 245)
 • pierwszy tej półki od Garmin z analizami triathlonu (+ łatwe przełączanie między dyscyplinami przyciskiem)
 • poranne raporty – info o pogodzie, sugestie aktywności na dany dzień oraz zapis jakości snu, poziomu regeneracji, czy HRV
 • dodatnie chipa zbliżeniowego NFC z usługami Garmin Pay
 • edycja Forerunner 255S (poprzednik chyba nie miał opcji „S”)

Oczywiście pakiet multisportowych funkcji poprzednika też będzie do dyspozycji. Czujniki raczej bez zmian. Jest ciągły zapis tętna, monitoring SpO2 (pulsoksymetr), czy Body Battery z mierzeniem energii do najlepszego wyliczenia momentu ćwiczeń. Są też podstawowe smart funkcje, programy treningowe Garmin Coach i aplikacja Garmin Connect. Zegarek wciąż w wielu odmianach. Dwie wielkości koperty: Forerunner 255 z 41 mm i Forerunner 255S w 46 mm. Każdy w wersji Music, gdzie można zapisać do 500 piosenek w pamięci urządzenia. Koperta ma szczelność 5ATM, a bateria wystarcza do 14 dni w trybie zegarka lub do 30h z aktywnym GPS. Ceny startują od 350€.

Garmin Forerunner 955 z solarem

Przejdę do mocniejszego modelu Forerunnera. Oczywiście dysponuje wszystkim, co oferowane w 255, ale z uzupełnieniem pakietu dla bardziej zaawansowanych biegaczy. Garmin przekonuje, że nowa wersja Forerunnera 955 (2022) jest najlepszą ze wszystkich dotąd wydanych. Zegarek bazuje na Forerunnerze 945, ma sporo ulepszeń, ale nadal topem w portfolio marki będą jeszcze bogatsze Fenixy.

Garmin Forerunner 955 to sportowy zegarek dla bardziej zaawansowanego, regularnego biegacza, więc i zakres funkcji konkretniejszy. Poniżej moja lista najważniejszych poprawek:

 • edycja Forerunner 955 Solar (pierwszy model z Forerunnerów z panele słonecznym. Zapewne dla długodystansowców, którzy nie chcą być zaskoczeni przerwaniem zapisów. W trybie zegarka da to nawet 20 dni, a z GPS – do 49 godzin – potrzeba jednak trzygodzinnej ekspozycji na światło z 50000 lux)
 • dotykowy ekran jak w Fenix 7 (w alternatywie dla pięciu przycisków – nie pamiętam, czy 945 posiadał wyświetlacz reagujący na dotyk, chyba nie?)
 • tryb Stamina (wgląd w aktualne możliwości podczas biegu, m.in. rezerwy – to funkcja przeniesiona z flagowych Fenixów 7)
 • widget wyścigu – pole ze wskazówkami treningowymi do lepszego przygotowania do zawodów (m.in. na podstawie różnych przeliczeń, a nawet pogody
 • Gotowość Do Treningu (informacje o gotowości do aktywności na podstawie snu, odpoczynku, HRV, obciążenia itp.)
 • HRV Status (śledzenie HRV w trackie snu do precyzyjniejszego przeliczania regeneracji)
 • GPS typu multi-band GNSS (większa dokładność – więcej satelitów)

Forerunnera 955 widzę w jednej wielkości koperty (47 mm), koperta ma szczelność 5ATM, a bateria w bazowej wersji (bez solara) wytrzyma do 15 dni lub 42h z aktywnym GPS. Nie ma specjalnych edycji Music, więc opcje zapisu offline są w standardzie. Przestrzeń na utwory jest cztery razy większa od Forerunner 255. Trybów PacePro i ClimbPro nie znajdziemy w tańszym 255. Cena Forerunnera 955 startuje od 550€. Model Solar jest o 100€ droższy.

źródło