Huawei Watch Fit 2Mam lekką słabość do tej klasy smart zegarków. Nie do końca to typowy smartwatch, ale i nie tracker fitness. Coś pomiędzy, a czasem właśnie tego potrzebuję. Zbalansowanej hybrydy obu tych urządzeń. Osobiście wciąż korzystam z Huawei Watch Fit (naprzemiennie z Fitbit Charge 5 i zegarkiem z Wear OS) i do dziś jestem zadowolony. Zastanawiałem się jednak, co nowego chińska marka mogłaby wnieść do drugiej generacji tego modelu. Już nie muszę. Producent przedstawił gadżet oficjalnie.

Huawei Watch Fit 2 – kolejny w rodzinie

Przy okazji globalnej premiery składanego Huawei Mate Xs 2 firma wprowadziła do międzynarodowej sprzedaży kilka wearables. Część z nich debiutowała wcześniej w Chinach, jak np. Huawei Band 7 i Huawei Watch GT 3 Pro, ale znalazło się jeszcze miejsce dla Huawei Watch Fit 2. Dodam, że jakiś czas temu (na wybranych rynkach), firma wprowadziła też Huawei Watch Fit Mini. Trochę już tych smartbando-smartwatchy zatem jest. Nowego Fita drugiej generacji porównam jednak po prostu z poprzednikiem.

Huawei Watch Fit 2 – co nowego?

W odróżnieniu do wcześniejszej propozycji, która była troszkę eksperymentalna (to pierwszy tego formatu od Huawei i jeden z pierwszych o takich proporcjach w ogóle od liczącej się na rynku marki), tym razem producent zaproponował urządzenie w pełnej kolekcji wykończenia. Różne odmiany zegarka są gotowe do zakupu już na starcie, a nie dopiero po pewnym czasie. Najwyraźniej Huawei jest już pewien formatu i uderza od razu z pełnym wyborem opcji. Są trzy, choć tak naprawdę dwie (jak poprzednio).

Pełna kolekcja na start

Huawei Watch Fit 2 jest oferowany w odmianach: Active Edition, Classic Edition i Elegant Edition. Te dwie ostatnie są z aluminiowymi kopertami i ciekawszymi paskami (bardziej stylowymi). Z kolei tą pierwszą skierowano do amatorów sportu, którym bardziej zależy na pomiarach niż na dodatkowej estetyce.

Huawei Watch Fit 2
Od lewej: Huawei Watch Fit 2 Classic Edition i Elegant Edition

Większy ekran AMOLED

Proporcje kopertki pozostały niezmienne, ale udało się powiększyć ekran. Teraz ma 1.74 cala i jest o około 18% większy. To nadal AMOLED z trybem Always On dla wybranych tarczek. Ramka jest zatem smuklejsza, więc wrażenia w odbiorze treści lepsze. I tak były bardzo dobre, ale jest dodatkowy progres. Dodano szybsze wrzutki własnych zdjęć jako tapety, co z tym panelem ma się prezentować ciekawiej. Myślę, że również nowy interfejs (siatkowy) skorzysta na większym wyświetlaczu.

Głośniczek, mikrofon i Celia

W smartwatchu zmieszczono głośniczek i mikrofonik. Przy połączeniu z telefonem będzie możliwość prowadzenia zdalnych rozmów. Mało to prywatne, ale czasem pomocne. Wiele zegarków oferuje już takie możliwości. Tą drogą dotrą do nas też instrukcje fitness audio z nowych pomocy od wirtualnego trenera. Jak przydatne i jak wartościowe to już do bezpośredniego sprawdzenia podczas treningu z tym trackerem. Możliwe, że to tylko taki dodatkowy motywator – „chłoszczący” nas rozkazami. Na stronie z opisem gadżetu widzę też wzmiankę o asystencie głosowym do sterowania wybranymi funkcjami, m.in. muzyką. BTW: czy Celia mówi już po polsku? EDIT: tak, mówi!

Huawei Watch Fit 2 – specyfikacje

Oczywiście to nie wszystkie nowości od Huawei, które udało się przygotować przez te chyba ponad dwa lata od premiery pierwszego Fita. Jak sama nazwa podkreśla, ten typ zegarka skupia się na celach fitness. W zasobach aplikacji Huawei Zdrowie znajdziemy zatem więcej możliwości. Było ich już sporo, ale udało się zaczerpnąć trochę elementów z droższych zegarków Huawei. W Huawei Watch Fit 2 jest szansa na pomiary aż 97 różnych dyscyplin i aktywności, ale mimo podobnego układu sensorów do Huawei Watch GT 3 Pro, czujników jest mniej, więc analizy nie będą dokładnie takie same.

Algorytmy dla poszczególnych odczytów zostały jednak względem poprzednika usprawnione. TruSeen 5.0 zajmie się m.in. analizami pracy serca. Biegacze skorzystają z Running Ability Index (RAI) oraz dokładniejszego śledzenia z pięciu różnych satelitów.

  • ekran: AMOLED 1.74 cala (vs 1.64 w poprzedniku) z 336 x 480 (336 PPI)
  • 97 różnych dyscyplin w bazie fitness (animacje i wskazówki audio)
  • apka Huawei Zdrowie (czujniki ruchu, tętna, pulsoksymetr, GPS, analizy snu, stresu itp.)
  • czas pracy: 7-10 dni (zależnie od intensywności użytkowania)
  • wbudowany głośnik i mikrofon (rozmowy telefoniczne i Celia)
  • trzy edycje: Active, Classic, Elegant (sporo różnych pasków)
  • chip NFC (Classic i Elegant), ale pewnie dostępny regionalnie
  • cena Huawei Watch Fit 2: 149/199/249 euro

Pierwsze wrażenie: solidny zastrzyk poprawek w ładnym opakowaniu. Zabrakło mi jednak sklepiku z aplikacjami. Mam tu bardziej na myśli zapowiedzi uwzględnienia Huawei Watch Fitów z takim rozwiązaniem. Bardzo możliwe, że zostanie to w końcu wdrożone.

źródło