Zaczynam zauważać coraz więcej przecieków na temat kolejnych generacji smart zegarków Apple, Samsunga i Google, więc na początek spróbuję zebrać doniesienia na temat lidera segmentu – Apple Watcha. Na jesieni odbędzie się premiera już siódmej (a licząc z Series 0 – ósmej) generacji naręcznego gadżetu). Na ten moment wszystkie dociekania bazują jeszcze na niepotwierdzonych źródłach, ale w poprzednich latach kilka takich wieści się potwierdzało. To, że zegarek będzie miał szybszy chip to łatwe do przewidzenia, ale co jeszcze może pojawić się w nowym urządzeniu?

Apple Watch Series 7 – jak będzie wyglądał?

Sporo mówi się, że nowy Apple Watch Series 7 miałby dopasować się stylistycznie do aktualnego wzornictwa iPhone’ów. Miałby zatem bardziej kanciastą kopertę, ale nadal ten sam charakterystyczny design. Mark Gurman z Bloomberga, twierdzi, że pojawią się smuklejsze ramki, a i sam wyświetlacz byłby bliżej szkła. Odbiór treści byłby zatem efektowniejszy i chyba responsywniejszy. Generalnie, nowy model otrzymałby większe poprawki wyglądu, ale to wciąż tylko lifting. Obudowa również powinna otrzymać nowe wykończenia kolorystyczne – na wzór nowych iPhone’ów.

Wizualizację takiej estetyki zaprezentował Jon Prosser na swoim twitterowym kanale. Post załączyłem powyżej. A czy możemy w końcu liczyć na okrągłego Apple Watcha? Ten temat chyba bym już odpuścił. Od kilku lat fani liczą na taką alternatywę, ale Apple pozostaje niewzruszone. Najwyraźniej konstrukcja wnętrza nie pozwala gigantowi z Cupertino na zaoferowanie pełni swoich możliwości. W temacie zmian designu dodałbym jeszcze nowe paski, które zawsze go odświeżają, ale tutaj jeszcze za wcześnie na przewidywania. Skoro szykuje się update wyglądu to pewnie pojawią się nowe typy pasków (no i paleta barw).

Apple Watch Series 7 – nowe czujniki i UWB?

Z roku na rok Apple Watch staje się skuteczniejszy w analizach aktywności i zdrowia. Nie każda generacja wdraża pod tym względem jakiś znaczniejszy moduł biometryczny. Czy w siódmej generacji doświadczymy czegoś nowego? W zeszłym roku dodano SpO2, czyli pulsoksymetr. W tym mógłby to być czujnik temperatury ciała, który pojawia się w konkurencyjnych urządzeniach. Okres pandemii przyspiesza upgrade wearables w ramach mHealth, ale Apple zawsze woli wszystko dopracować, nim wprowadzi do użytku. Wg Bloomberga taki sensor pojawiłby się dopiero w 2022 roku. Podobnie zresztą to glukometru. Nie liczyłbym na te czujniki w 2021 roku. Wymagają odpowiedniej certyfikacji.

Co w zamian? Ostatnio Apple stawia na rozbudowę sieci UWB (ultraszerokie pasmo), więc nie jest wykluczone, że Ultra Wide Band pojawi się też na ręce. Na pewno posłuży wtedy jako element usprawniający lokalizację (jak AirTag) i zwiększy skuteczność odszukiwania w ramach sieci crowdsourcingowych (dziesiątki milionów sprzedanych urządzeń zrobi swoje). Smartwatch mógłby być też bardziej niezależnym kluczem, np. do auta lub mieszkania. Przewidywałbym, że gadżet będzie z powodu nowego hardware’u nieco grubszy, ale raczej niezauważalnie. DigiTimes twierdzi, że chip S7 byłby mniejszy, więc dodatkowe miejsce na większą baterię lub sensory by się znalazło.

Apple Watch Series 7 “Extreme Sports Model”

Zegarki Apple służą do monitorowania ruchu i są również elementem nowej platformy Fitness+ (jeszcze niedostępnej w każdym kraju), więc ich sportowe możliwości są stale rozwijane. Apple Watch jako tracker chce spełniać wiele możliwości, ale bardziej zaawansowani sportowcy i tak kierują wzrok raczej w kierunku rywali od marek Garmin, Polar, Fitbit, czy Suunto. Smartwatch z watchOS mógłby z nimi rywalizować, ale wyłącznie jako specjalna edycja.

Już są sportowe odmiany Apple Watcha, ale głównie podkreślane stylistycznie (w ramach współpracy z Nike). Spekuluje się, że opracowywany jest wzmocniony wariant “Extreme Sports Model” (tudzież “Explorer Edition”). Czy pojawi się już przy okazji Apple Watcha Series 7? Outdoorowy model miałby rację bytu, choć w zasadzie wystarcza dziś dokupienie wzmocnionej ochronki. Część z powyższych przecieków może dotyczyć dopiero przyszłorocznego wariantu. Taki bardziej rozbudowany wariant sportowy mógłby być bogatszy w czujniki biometryczne (a przy okazji obniżyć koszt podstawowej wersji zegarka – dla osób, którym nie są potrzebne takie możliwości).

Apple Watch Series 7 z watchOS 8

Czy coś na temat nowego Apple Watcha zdradził niedawno zaprezentowany na WWDC 2021 system operacyjny watchOS 8? Już wyżej pisałem o możliwych kluczach z wykorzystaniem UWB, natomiast podczas demonstracji pierwszych możliwości zegarkowej platformy podkreślono, że zegarki wykorzystają istniejącą technologie do otwierania drzwi (domowych lub hotelowych). Jest możliwość, że producent chce, by funkcja ta działała szerzej, a więc kompatybilne z nią były i starsze i nowsze modele (dlatego UWB w Apple Watch 7 jest prawdopodobny).

Apple Watch SE drugiej generacji?

Apple dominuje w segmencie wearables, ale reaguje na silne naciski rywali z Azji zeszłorocznym modelem serii SE. Prawdopodobnie w 2021 będzie podobnie. Tańszy smartwatch zostanie pozbawiony niektórych podzespołów (w 2020 roku był to EKG i pulsuksymetr). Udało się dzięki temu zbić ceną aż o ponad 100 dolarów.

O Apple Watch SE2 wiadomo w tej chwili najmniej. W poprzednich latach Apple utrzymywało po prostu w sprzedaży starsze generacje modeli (w niższych cenach), natomiast SE to aktualniejszy w parametry model (wydajność), ale bez wspomnianych dodatków. Ta strategia jest lepsza, więc liczę, że tak samo będzie i teraz. Urządzenia powinny wyglądać podobnie. Będą się różnić głównie specyfikacjami wnętrza.

źródło: przeróżne doniesienia z twittera + bloomberg