W zeszłym roku przy okazji serii Galaxy Watch 4 Samsung zdecydował się na przejście z własnego systemu Tizen na platformę Wear OS. Wspólnie z Google dopracował system i zaproponował swoją nakładkę One Watch UI, by zoptymalizować soft pod własne wearables. Do dziś smartwatche koreańskiej marki jako jedyne korzystają z Wear OS trzeciej generacji (ale powoli oprogramowanie debiutuje na urządzeniach rywali). 10 sierpnia producent przedstawił piątą generację flagowych smart zegarków. Co zaoferują Galaxy Watch 5 i Galaxy Watch 5 Pro?

Galaxy Watch 5

Seria Galaxy Watch 5 bez obrotowej ramki

Galaxy Watch 5 to druga generacja smart zegarków z systemem Wear OS. We wcześniejszym Tizenie i Galaxy Watchach 4 cechą charakterystyczną był obrotowy pierścień wokół wyświetlacza. Samsung zdecydował się na rezygnację z tego elementu, więc fani ręcznej kontroli systemu mogą poczuć się zawiedzeni. Pozostaje dotykowy kontakt z ekranem i przyciski na boku koperty. Najwyraźniej ramka w przypadku softu Google, mimo specjalnej nakładki One Watch UI, okazała się zbędna. Szkoda. Też lubiłem sterowanie pokrętłem.

Poprzednik był dostępny w dwóch wydaniach: bardziej sportowym i Classic (ten miał pierścień). W tym roku Samsung proponuje smartwatch w wersji podstawowej i Pro. Ta pierwsza będzie oferowana w dwóch wielkościach. Ta trzecia z uwagi na dopakowanie dodatkowymi rozwiązaniami otrzymała większą obudowę, ale tylko o 1 mm. Całe trio (nie tylko wariant Pro) będzie posiadało wytrzymałe na uderzenia, zarysowania, pyły i wodę koperty. To świetna wiadomość, bo ogólnie wearables dysponuje licznymi trybami do pracy w terenie.

Galaxy Watch 5 z One Watch UI 4.5

Nowe smartwatche Samsunga nie przeszły wielkich zmian stylistycznych. Wciąż są minimalistycznie opracowanymi konstrukcjami. Mają ekrany AMOLED z Always On Display o dwóch różnych średnicach. Wyglądają dobrze i właściwie nie ma się do czego przyczepić. Jeśli wolicie nieco inne wydanie Wear OS, to jest sporo modowych rywali, m.in. zegarki Fossil Gen 6, Skagen Falster Gen 6, czy Michael Kors Gen 6. Też są okrągłe, ale różnią się formą.

Galaxy Watch 5 wyróżni się na ich tle własną nakładką systemową One Watch UI. Samsung jako pierwszy zaoferował rok temu system Wear OS trzeciej generacji i teraz usprawnił go kolejnym upgradem nakładki (do wersji One Watch UI 4.5). Jak to u Google, w zegarkach dostępna jest instalacja aplikacji, płatności zbliżeniowe Google Portfel (do niedawna Google Pay), mnóstwo tarczek i dodatkowe funkcje sportowe – o nich szerzej później.

Galaxy Watch 5 Pro – w czym będzie lepszy?

Wariant Pro nie różni się aż tak diametralnie od bazowego duetu, ale musi mieć kilka ficzerów, które zainteresują potencjalnego klienta. Galaxy Watch 5 Pro na zdecydowanie pojemniejszą baterię (największą w historii zegarków Samsunga), tytanową obudowę (czarną lub szarą) i wystającą ramkę, która dodatkowo uchroni ekran przez zagrożeniami. Producent wgrał też tu więcej funkcji. Jest wsparcie map GPX i możliwość zapisu i wymiany danymi tras. Znalazła się też nawigacja turn-by-turn z wibracyjnymi wskazówkami oraz przewodnikiem głosowym. To ewidentnie przystosowanie pod outdoorowy charakter urządzenia, bo jest też tryb Track Back, czyli pomoc w powrocie do punktu startowego.

Niebawem z zegarkiem mają współpracować Mapy Google w sposób niezależny, czyli bez parowania z telefonem. Zapewne mowa o odmianie urządzenia z modemem LTE. Galaxy Watch 5 Pro namierza sygnał przez GPS, GLONASS, Galileo oraz BeiDou, więc powinien być w tym bardzo dokładny. Na pokładzie jest kompas, baromter, termometr, no i standardowe czujniki ruchu. Pro ma wytrzymywać nawet do pięciu dni na jednym ładowaniu, ale przy konkretnym obciążeniu.

Samsung Galaxy Watch 5

Galaxy Watch 5 – funkcje sportowe

Piąta generacja Galaxy Watchy, jak większość poprzednich, jest zorientowana także na analizy ruchu i zdrowia. Bez tego smartwatche już dziś nie istnieją, a im lepiej monitorują aktywność, tym bardziej przyciągają wzrok. Samsung nie zapomniał o wszystkich czujnikach, które były dostępne w poprzednikach, czyli optycznym sensorze pracy serca, EKG, BIA (bioimpedancja elektryczna do pomiarów składu ciała), a także apkom do analizy różnych dyscyplin, regeneracji, czy snu (Sleep Habits Analysis). Wszystkie łącznie potrafią nawet zasugerować uzupełnianie płynów w odpowiednim momencie. Nowością w Galaxy Watch 5 będzie podczerwony czujnik temperatury, mający precyzyjnie podawać ciepło.

Seria Galaxy Watch 5 – specyfikacje

Przed premierą zastanawiałem się, czy Samsung skorzysta z najnowszych chipów serii Snapdragon W5, ale producent postanowił postawić na własny układ. Exynos W920 zasilał też poprzednią generację Galaxy Watchów, więc jakiegoś skoku (nie licząc optymalizacji systemu) raczej nie doświadczymy. Podobnie jest z pamięcią (ona też nie została podrasowana). Udało się przyspieszyć ładowanie. Szkoda, że tak samo, jak w przypadku Galaxy Watch 4, zegarki będą współpracować wyłącznie z telefonami z Androidem.

 • trzy koperty: 40, 44 (Galaxy Watch 5) i 45 mm(Galaxy Watch 5 Pro)
 • ekran: AMOLED 1.2 cala (396×396) dla 40 mm koperty i 1.4 (450×450) dla 44 i 45 mm. Jest wsparcie trybu Always On Display
 • wyświetlacz z Sapphire Crystal (o 60% większa wytrzymałość na zarysowania)
 • chip: Exynos W920 (własny układ obliczeniowy)
 • konfiguracje: 1.5GB RAM i 16GB na aplikacje i dane
 • sportowe paski z regulacją D Buckle (bez dziurek)
 • personalizacja: nawet 1032 różne kombinacje (paski itd.)
 • czujniki: PPG, EKG, BIA do analizy tętna, ruchu i zdrowia + czujnik temperatury
 • BioActive Sensor (połączenie analiz przez bioimpedancję sygnały elektryczne oraz optyczne)
 • bateria: 284 mAh (40 mm), 410 mAh (44 mm) i 590 mAh (w Pro) z szybkim ładowaniem (w 8 minut dostarczy aż 8h czasu pracy, natomiast w pół godziny osiągnie 45%)
 • łączność: Bluetooth 5.2, WiFi 5, NFC i opcjonalnie LTE
 • certyfikacja szczelności zgodna z normą 5 ATM, IP68 i MIL-STD-810H
 • system: Wear OS 3.5 z nakładką One Watch UI 4.5 i sterowaniem SmartThings
 • kompatybilność: tylko smartfony z Androidem
 • specjalna wersja zegarka Galaxy Watch 5 Golf Edition
 • cena Galaxy Watch 5: od 300€ (40 mm Bluetooth) i 350€ (40 mm z LTE)
 • cena Galaxy Watch5 Pro: od 470€ (Bluetooth) i od 520€ (LTE)

źródło: samsung.com