Wybrane smart zegarki Samsung Galaxy potrafią już wykonywać pomiary EKG prosto z nadgarstka, ale w wybranych regionach czekały na odpowiednią certyfikację dopuszczającą ich użycie. W końcu to następuje i zarówno Galaxy Watch Active 2, jak i Galaxy Watch 3 będą funkcjonowały jak naręczne elektrokardiogramy, ale też ciśnieniomierze.
Aktualizacja EKG dla Galaxy Watch 4. lutego
Moduł EKG w Galaxy Watch Active 2 i Galaxy Watch 3 działa już od zeszłego roku na terenie USA i Korei Południowej. Teraz aktualizacja obejmie aż 31 nowych krajów. Większość z nich (28) dotyczy Europy, gdzie po prostu wszystko odbędzie się zbiorczo w ramach zezwoleń CE dla terenu Unii Europejskiej. Dość długo trwało certyfikowanie EKG od Samsunga. To pokazuje, że na Starym Kontynencie mamy naprawdę spore problemy z biurokracją (bo nie czuję, by specjaliści w temacie mieli problem z oceną jakości systemu).
Certyfikat CE przyznano już w grudniu, ale Samsung też potrzebował trochę czasu, by wszystko finalnie wdrożyć. Zajęło mu to ponad miesiąc, bo sam update jest planowany na 4. lutego 2021. Przez te normy bezpieczeństwa cały proces zwykle się strasznie przeciąga, ale świetnie, że opcja będzie już dostępna. Zegarkom Galaxy będzie łatwiej rywalizować z konkurentami, którzy na terenie Polski już oferują EKG. Jest to Apple Watch w kilku już generacjach oraz Fitbit Sense.
Samsung Health Monitor z EKG i ciśnieniem
Tryb pomiarów EKG pojawi się oczywiście w zakresie aplikacji Samsung Health Monitor. Odczyty wykonamy w podobny sposób do pozostałych smart zegarków na rynku, czyli przez przyłożenie palców do ramki lub przycisku oraz z dociśnięciem spodu urządzenia do ręki (aby zamknąć obwód). Szkoda tylko, że funkcja EKG dotyczy jedynie smartfonów Samsunga. Aby działała potrzebny jest telefon z serii Galaxy z minimum Android 7.0 na pokładzie. Może tylko na razie? Trzeba znów czekać.
Oprócz EKG update uwzględni też aktywacją naręcznego “ciśnieniomierza” dla smart zegarków Galaxy. Opisywałem już na blogu, jak działa pomiar ciśnienia przez czujniki PPG w Galaxy Watchach. Trzeba skonfigurować gadżet i nauczyć go analiz przez czujnik optyczny poprzez synchronizację z danymi z normalnego ciśnieniomierza (służącego za wzorzec). Nie jest to rozwiązanie idealne i procedurę trzeba okresowo powtarzać, ale w jakimś zakresie jakości działa.
źródło: samsung.com
Michał Sitnik
Ostatnie wpisy
Ostatnie testy
Właśnie obejrzałem: Co w duszy gra
Wracam na blog z recenzjami filmów. 2020 rok był pod względem premier dość ciężki, a większość pozycji, na które czekałem…
Mój Smart Dom: Linus Smart Lock – test smart zamka do drzwi
W trakcie styczniowych CES 2020 marka Yale zaprezentowała inteligentny zamek do drzwi Yale Linus Smart Lock o sporych możliwościach i…
Test: Króliczek Usypianka „Zaśnij ze mną”
Jak pewnie zdążyliście już przez te lata zauważyć, na moim blogu pojawiają się też artykuły na temat smart zabawek dla…