Gorące tematy
Ciasteczka powinny być smaczne. Nie wszystkie są, ale dopiero po "poczęstunku", będę wiedział, którymi ugościć moich czytelników.

Artykuł

Samsung Health Monitor z EKG w Polsce
Tryb ciśnieniomierz i EKG na zegarkach Galaxy Watch już działa w Polsce.
Smartwatch

Samsung Health Monitor z EKG w Polsce 

Wybrane smart zegarki Samsung Galaxy potrafią już wykonywać pomiary EKG prosto z nadgarstka, ale w wybranych regionach czekały na odpowiednią certyfikację dopuszczającą ich użycie. W końcu to następuje i zarówno Galaxy Watch Active 2, jak i Galaxy Watch 3 będą funkcjonowały jak naręczne elektrokardiogramy, ale też ciśnieniomierze.

Samsung Galaxy Watch 3 EKG

Aktualizacja EKG dla Galaxy Watch 4. lutego

Moduł EKG w Galaxy Watch Active 2 i Galaxy Watch 3 działa już od zeszłego roku na terenie USA i Korei Południowej. Teraz aktualizacja obejmie aż 31 nowych krajów. Większość z nich (28) dotyczy Europy, gdzie po prostu wszystko odbędzie się zbiorczo w ramach zezwoleń CE dla terenu Unii Europejskiej. Dość długo trwało certyfikowanie EKG od Samsunga. To pokazuje, że na Starym Kontynencie mamy naprawdę spore problemy z biurokracją (bo nie czuję, by specjaliści w temacie mieli problem z oceną jakości systemu).

Certyfikat CE przyznano już w grudniu, ale Samsung też potrzebował trochę czasu, by wszystko finalnie wdrożyć. Zajęło mu to ponad miesiąc, bo sam update jest planowany na 4. lutego 2021. Przez te normy bezpieczeństwa cały proces zwykle się strasznie przeciąga, ale świetnie, że opcja będzie już dostępna. Zegarkom Galaxy będzie łatwiej rywalizować z konkurentami, którzy na terenie Polski już oferują EKG. Jest to Apple Watch w kilku już generacjach oraz Fitbit Sense.

Samsung Health Monitor z EKG i ciśnieniem

Tryb pomiarów EKG pojawi się oczywiście w zakresie aplikacji Samsung Health Monitor. Odczyty wykonamy w podobny sposób do pozostałych smart zegarków na rynku, czyli przez przyłożenie palców do ramki lub przycisku oraz z dociśnięciem spodu urządzenia do ręki (aby zamknąć obwód). Szkoda tylko, że funkcja EKG dotyczy jedynie smartfonów Samsunga. Aby działała potrzebny jest telefon z serii Galaxy z minimum Android 7.0 na pokładzie. Może tylko na razie? Trzeba znów czekać.

Oprócz EKG update uwzględni też aktywacją naręcznego “ciśnieniomierza” dla smart zegarków Galaxy. Opisywałem już na blogu, jak działa pomiar ciśnienia przez czujniki PPG w Galaxy Watchach. Trzeba skonfigurować gadżet i nauczyć go analiz przez czujnik optyczny poprzez synchronizację z danymi z normalnego ciśnieniomierza (służącego za wzorzec). Nie jest to rozwiązanie idealne i procedurę trzeba okresowo powtarzać, ale w jakimś zakresie jakości działa.

źródło: samsung.com

Dodaj komentarz

Required fields are marked *

Copyright © 2021 smartniej.pl by Michał Sitnik. Supported by Jakub.