Smarthacki! To jedna z najświeższych serii na moim blogu. Gromadzę tu szybkie wrzutki ze smart lifehackami – praktycznymi rozwiązaniami w obrębie mobilnych urządzeń. W większości to podpowiedzi lub wskazówki dot. funkcji, o których istnieniu mogłeś nawet nie zdawać sobie sprawy. Każdy z takich smarthacków może ułatwić ci użytkowanie elektroniki. Ukryte opcje, nieznane tryby, zastosowania, „easter eggi” lub narzędzia dostępne m.in. w smartfonach, zegarkach, tabletach, smart sprzęcie lub innych gadżetach codziennego użytku. Mam nadzieję, że te krótkie mini wpisy znajdą podobne do pozostałych cyklów zainteresowanie .
W tym tygodniu smarthack związany z topowym smart zegarkiem Samsunga. Miałem go ostatnio na ręce i muszę przyznać, że faktycznie jest spory. Spory, ale też napakowany sportowymi rozwiązaniami. W końcu Galaxy Watch Ultra to zegarek outdoorowy. Sprawdziłem, co warto wiedzieć, by wykorzystać ukryte lub specjalnie przygotowane dla smartwatcha z Wear OS funkcje.
Galaxy Watch Ultra – co się przyda?
Najnowszy model Galaxy Watcha w wersji Ultra ma swoje wady i zalety. Aby zachować swoje przeznaczenie musiał zaoferować pewne konstrukcyjne kompromisy. Aktywni sportowo są zmuszeni do zaakceptowania większych rozmiarów zegarka. W zamian Samsung daje im nieco bogatszy zakres funkcji dostępnych w systemie Wear OS z nakładką One UI Watch. O różnicach w zakresie ulepszeń pisałem przy okazji szybkiego przeglądu zegarka zaraz po premierze. Tutaj wolałbym skoncentrować się na opcjach, które w Ultra warto sobie poustawiać lub zmodyfikować pod własne preferencje. Wybrałem kilka elementów, o których warto sobie na początek zdać sprawę przy odkrywaniu możliwości gadżetu. Do wielu z nich doszlibyście zapewne sami, ale po to buduję ten krótki materiał, by te opcje/funkcje wskazać.
Ukryte funkcje w Galaxy Watch Ultra
Postaram się nie rozpisywać zbytnio przy odkrytych funkcjach, zwłaszcza, że nie jestem w codziennym posiadaniu tego zegarka. Mimo wszystko, spróbuję na część funkcji po prostu was nakierować. To po kolei:
Multisportowe widgety (m.in. dla triathlonistów)
Wśród „kart” systemu dla Galaxy Watch Ultra można dopasować te z multisportowymi wskaźnikami. Wystarczy wejść w ustawienia odpowiedniego widgetu, gdzie mamy propozycje presetów dla triathlonu, duathlonu i aquathlonu. Na dole znajdziecie opcję personalizacji wskaźników dla biegu, kolarstwa i pływania.
Tryb oszczędzania energii (wydłużenie pracy zegarka)
Samsung obiecał, że outdoorowy wariant Galaxy Watcha będzie pracował na jednym ładowaniu dłużej od bazowego modelu zegarka. Mimo wszystko, nawet to da maksymalnie 48 godzin pracy (to i tak dłużej od przeciętnego modelu z Wear OS). Bateria w Ultra jest większa, ale i obciążenie w trakcie monitoringu aktywności większe. Najciekawsze, że specjalny tryb oszczędzania energii wcale nie aktywuje się, gdy tracker ma mniej energii w baterii. IMO warto uruchomić „Exercise power saving” przed startem dłuższej aktywności. Koreańska marka podaje, że w tym trybie uzyskamy nawet 100h pracy, ale z redukcją częstotliwości pomiarów pracy serca i GPS. Wyłączane są też Bluetooth oraz LTE (jeśli mamy model z eSIM).
Pliki GPX (trasy dla map na ekranie zegarka)
Jedną z największych zalet sportowych smart zegarków w outdoorowym wydaniu jest opcja wgrywania własnych tras do map i nawigacji niezbędnej przy podróżowaniu i aktywnościach terenowych. Samsung zaoferował tego typu narzędzia przy okazji Galaxy Watch 5 Pro, a teraz kontynuuje je też przy Galaxy Watch Ultra. Import tras nie jest skomplikowany, ale nie jest też jakość specjalnie szybki. Pliki GPX trzeba na zegarek wgrać. Jak? Poniżej kroki z pamięci (przepraszam jak nie wszystkie nazwy się zgadzają).
- na liście ćwiczeń/dyscyplin odszukaj piesze wędrówki/spacer
- w ich profilu w ustawieniach znajdziesz opcję „trasa” (Route)
- teraz pojawi się „dodaj na telefonie” (smartfon z Androidem powinien pokazać listę pobranych plików – zakładając, że pobraliście już wcześniej te pliki na swój telefon)
- na ekranie telefonu zostaniecie poinstruowani, jak przenieść pliki GPX do zegarka Galaxy Watch Ultra
Ukryte funkcje w Galaxy Watch Ultra (w Wear OS)
Większość zegarków z systemem Wear OS (na wzór Androidów w smartfonach) oferuje coś w rodzaju trybu dla developera. To zwykle szersze ustawienia i bogatsza lista funkcji, które są domyślnie poukrywane. Myślę, że dobrze jest mieć do nich dostęp, bo mogą nieco wzbogacić lub poprawić funkcjonowanie niektórych elementów. Co Samsung ukrył w trybie developerskim dla Galaxy Watch Ultra (zapewne opcji tych z czasem będzie przybywać)?
- możemy przyspieszyć animacje (żeby software działał szybciej/płynniej)
- ustawić aktywną tarczkę podczas procesu ładowania baterii
- uruchomić pełne pomiary związane z GNSS (systemem namierzania)
Jak dostać się do funkcji developerskich w Galaxy Watch Ultra?
- uruchom ekran ustawień w zegarku Galaxy Watch Ultra
- przewiń do pozycji „O zegarku/na temat zegarka”
- przejdź do pozycji „Software information/informacje o software”
- w panelu z wersją software’u dotknij parę razy na to pole, aż do odblokowania dodatkowych funkcji (pojawi się komunikat „tryb developerski włączony”). Procedura ta przypomina aktywację funkcji developerskich w smartfonach z Androidem
- po wejściu w nową zakładkę będziesz miał dostęp do ukrytych ustawień
Aktywacja pomiarów z manualną kontrolą (startowanie pomiarów)
Praktycznie każdy sportowy smartwatch (i nie tylko wyspecjalizowany w analizach danych) posiada menu lub jakiś skrót do szybszej aktywacji analiz sportowych. W Galaxy Watchach aktywacja monitoring ćwiczeń aktywuje się niemal natychmiastowo. Problem w tym, że nie zawsze z ustawieniami jakich się spodziewamy. Przykładowo, dwuzakresowe GNSS (te dokładniejsze) wcale nie musi się uruchomić w chwili startu pomiarów. Po prostu, GPS może nie być aktywne (lub wyłączone), gdy jesteśmy gotowi do treningu. W tym wypadku polecam zmienić ustawienia pomarańczowego przycisku Quick Button/Szybki Przycisk. Profile ćwiczeń otworzycie przez podwójne jego przyciśnięcie. Tam w ustawieniach ćwiczenia warto zmienić „odliczanie” na „manual”. Uruchamianie pomiarów dla danej dyscypliny będzie wtedy ręczna (i będziemy w stanie najpierw aktywować GPS, a dopiero potem zbierać dane).
Podwójne stuknięcie (gest szybkiej obsługi)
Ten element polecam aktywować każdemu posiadaczowi smartwatcha z gestową obsługą funkcji. Czy to w Apple Watchach, czy modelach zegarków z Wear OS. Sam z nich często korzystam, bo są przydatne. W ustawieniach urządzenia w polu „przyciski i gesty” znajdziecie opcję aktywacji „podwójne stuknięcie”. Dzięki niemu gestowo obsłużycie wybrane funkcje zegarka (jak w Apple Watchach). Jest to szczególnie przydatne w trakcie aktywności, gdy potrzebujemy szybko zareagować na niektóre komunikaty.
Ustaw Asystenta Google (zamiast Bixby)
Google oferuje swojego asystenta w ramach systemu Wear OS. Samsung posiada to programowanie na pokładzie, ale nakładka One UI Watch promuje domyślnie własnego wirtualnego pomocnika. Bixby nie ma aż tylu opcji co Asystent Google, więc zalecam na jego zmianę. Niestety łączy się to z koniecznością doinstalowania asystenta w sklepiku Google Play Store na smartwatchu. W polu zarządzania aplikacjami odszukajcie apkę Asystenta Google i ją zaktualizujcie. Update rozszerzy pakiet ustawień w polu „przyciski i gesty” o możliwość zmiany reakcji przycisku Home w reakcji na jego przytrzymanie. W ustawieniach otrzymamy szansę zmiany z Bixby na Asystenta Google. Ten z poziomu zegarka pogada z nami w języku polskim. Możemy w ten sposób zadawać mu pytania, czy sterować domem.
Quick Button/Szybki Przycisk (przypisz ćwiczenie)
Przycisk szybkiego wybierania w Galaxy Watch Ultra jest bardzo przydatny, szczególnie w trybie trackera aktywności. Można go na przykład wykorzystać do uruchamiania konkretnej (najczęściej stosowanej) dyscypliny. Jeśli często biegacie to właśnie przy jego pomocy aktywujecie ulubione ćwiczenie. Trzeba je tylko w ustawieniach „Przyciski i gesty” przypisać do Quick Buttona. Przyciskowi można nadać różne zadania. Może on aktywować też latarkę i inne funkcje.
Syrena alarmowa (potrafi się przypadkowo włączyć)
Wyłączania tej funkcji nie rekomenduję, bo nie chcę mieć nikogo na ewentualnym sumieniu. Podpowiem tylko, że wsparcie głośnym powiadomieniem (aż 86 dB) można zarządzać. Samsung zaoferował opcję SOS przy pomocy 5-sekundowego przytrzymania Quick Button/Szybki Przycisk. Czasem przycisk ten potrafi się wcisnąć przy większym zgięciu nadgarstka (np. opartego o podłoże) i zegarek zaczyna głośno hałasować. Opcje ustawień znajdziecie w sekcji „Przyciski i gesty”. Funkcja oczywiście bardzo pomocna, ale może najlepiej przypisywać ją do przycisku bezpośrednio przed wyruszeniem na wyprawę, a nie przy codziennym użytkowaniu trackera. Idziecie do lasu lub w „dzicz” – dodajcie syrenę do szybkich akcji.
Inne ciekawostki (przydatne opcje)
Wśród innych przydatnych funkcji, których wcześniej w Wear OS (lub Galaxy Watch) nie widziałem zauważyłem też:
- szybsze przełączanie między otwartymi apkami
- szybsze przesuwanie kart (Tiles)
- tryb nocny (zmiana sposobu wyświetlania ekranu)
- sporo zmian widgetów dla motywu tarczki
- opcja efektów dźwiękowych sekundnika („tykanie”)
- tryb „track back” (nawigacja z opcją powrotu wg pokonanej trasy)
- opcja dostosowania własnego pakietu ćwiczeń dla jednego treningu (na wzór triathlonu)
- podgląd Energy Score (do oceny stanu organizmu)