W 2022 roku dział smart zegarków z Wear OS ma szansę na odrodzenie. Wszystko dzięki nowej generacji systemu Google. Jego trzecia generacja ma (oby!) poprawić niedoskonałości poprzednich wersji platformy. Liczą na to również partnerzy amerykańskiego giganta, którzy korzystają z systemiku w swoich modelach. Z myślą o Wear OS 3.0 powstał kolejny model.

Tag Heuer Connected Calibre E4 to luksusowa propozycja smartwatcha. To przedstawiciel segmentu premium. W końcu całkowicie nowa jednostka, a nie jakaś specjalna edycja wcześniejszych modeli. Ceny wysokie. Od 1800 do aż 2550$ za tytanową edycję ze stalową bransoletką.

Tag Heuer Connected Calibre E4 luksusowy smartwatch

Connected Calibre E4 pod Wear OS 3.0

Tag Heuer to dobrze znana w świecie naręcznych czasomierzy marka. W kategorii smart jest już od kilku lat. Calibre E4 to już czwarta generacja linii Connected, czyli inteligentnych zegarków z Wear OS. Marka dostosowała specyfikacje do najnowszej wersji tego systemu, który niebawem zacznie docierać na kompatybilne urządzenia (obecnie jest oferowana tylko w Galaxy Watchach 4).

Co oznacza przystosowanie do nowych wymagań Wear OS? Przede wszystkim upgrade w układzie obliczeniowym. Tutaj należy podkreślić obecność chip Snapdragon 4100+, który poradzi sobie z wciąż dość ciężkim OS. Jego trzecia generacja obiecuje lepsze zarządzanie procesami, płynniejsze działanie i mniejsze zużycie energii. Na to liczą wszyscy – Google, producenci zegarków, jak i sami użytkownicy. Prosto z pudełka zainstalowany będzie Wear OS 2.0, ale z gotowością na przyjęcie 3.0.

Mniejszy, 42 mm Connected Calibre E4

W tym roku Tag przygotował dwie wielkości koperty w nieco innej estetyce. Te większe, czyli 45-milimetrowe odmiany Calibre E4 nawiązują to modeli Tag Carrera. Mniejsze (42 mm) są smuklejsze i lżejsze w odbiorze. Nieco uproszczone. Mają więcej minimalizmu w swojej bryle. Obie propozycje oczywiście eleganckie i dobrze wykończone.

Co poprawiono? Większy model ma działać o 30% dłużej od swojego bezpośredniego poprzednika. Mniejszy wytrzyma około doby, czyli standardowo dla Wear OS. Nie wiadomo jak sytuacja będzie wyglądała po aktualizacji do nowej wersji systemu. W kopercie dołożono wysokościomierz, a ekran jest jaśniejszy, więc jednocześnie czytelniejszy na zewnątrz. Wspomniano też o lepszym ułożeniu ładowarki z magnetycznym złączem, która robi przy okazji za stację dokującą.

Connected Calibre E4 – specyfikacje

Pod względem możliwości znajdziemy pakiet standardów, z których znany jest system Wear OS. Jest sklepik z aplikacjami i tarczkami (Tag Hauer dorzuci jedenaście własnych), tryb monitorowania aktywności (jest też sportowa apka producenta z trybem golfowym, pływackim i biegowym), powiadomienia, Asystent Google, odtwarzacz muzyczny, płatności zbliżeniowe Google Pay i kilka innych. Nie widzę nic głośniczku, ale o mikrofoniku wspomniano. W ramach Asystenta Google i połączeń z nadgarstka bardzo by się to przydało.

Tag Heuer zachęca do „ćwiczenia z elegancją”, ale przy aktywnym GPS stylowy zegarek wyczerpie się w ciągu godziny. To zadziwiająco krótko. Wearable ma w swoich zasobach kilka własnych rozwiązań fitness i wellness. To skutki kiepskiego wsparcia Google na przestrzeni ostatnich lat. Marki zaczęły ulepszać oprogramowanie po swojemu. Poniżej podsumowanie najważniejszych specyfikacji Tag Heuer Calibre E4:

 • dwie wielkości koperty 42 lub 44 mm (różna stylistyka)
 • ekrany OLED: 1.28 cala (412×412 z 326ppi) i 1.39 cala (454×454 z 326ppi)
 • personalizacja: dwa wykończenia koperty, różne kolory i rodzaje pasków oraz eleganckie tarczki (+ bogaty zestaw motywów w Google Play)
 • chip: Qualcomm Snapdragon Wear 4100+
 • czujniki: pulsometr, sensory ruchu, monitorowanie snu, kompas, wysokościomierz
 • jeden przycisk (+ obrotowa koronka w alternatywnie do dotykowego ekranu)
 • łączność: Bluetooth 5.0, GPS, NFC (do mobilny płatności)
 • płatności zbliżeniowe Google Pay
 • tryby śledzenia aktywności z Google Fit (+ własne aplikacje sportowe i apki w sklepiku)
 • sklepik z aplikacjami rozbudowującymi możliwości zegarka
 • 1 GM RAM i 8 GB na dane (aplikacje, muzyka, tarczki)
 • odtwarzacz muzyczny i aplikacje streamingowe
 • poziom szczelności: 5 ATM
 • system: Google Wear OS (3.0 w 2022 roku)
 • kompatybilność: iOS i Android
 • cena Tag Heuer Connected Calibre E4: od 1800$ (42 mm), od 2050$ (45 mm)

źródło