Przy okazji podsumowania konferencji WWDC przedstawiłem na blogu nowości planowane w ramach systemu watchOS 11 dla zegarków Apple Watch. Zrobiłem to możliwie skrótowo. Czas przyjrzeć się planowanym zmianom nieco bliżej. Podobnie, jak zrobiłem to w ramach zeszłorocznego watchOS 10, które wtedy było jednak promowane jako przełomowe. Jedenasta iteracja watchOS nie będzie już tak wyjątkowa, ale amerykański gigant i tak wdroży kilka wartych uwagi ulepszeń.

watchOS 11

Co ciekawego otrzymają w watchOS 11 posiadacze zegarków Apple Watch? Poniżej kilka moich uwag na temat planowanych zmian. Na ten moment wearables nie uwzględniają świeżo przedstawionych algorytmów Apple Intelligence, ale wydaje się, że wzorem konkurencji, w końcu AI musi usprawnić też funkcje Watchów.


Jesienią watchOS 11 – na jakich Apple Watchach?

Wypada zacząć od najważniejszego. Na jakich modelach zegarków Apple Watch producent pozwoli zainstalować nowy update? Czy Twój model zegarka zakwalifikuje się do aktualizacji watchoOS 11? Amerykański producent określił listę kompatybilności na modele od Apple Watcha Series 5 w górę, Apple Watche Ultra oraz Apple Watcha SE drugiej generacji (tego z 2022 roku). Poprzedni system obejmował również pierwszą wersję SE i serię czwartą bazowego smartwatcha.

watchOS 11


watchOS 11 z ulepszeniami fitness

Tegoroczna edycja firmware’u watchOS skupi się na ulepszeniach rozwiązań trackera zdrowia i aktywności. Apple od początku istnienia Apple Watcha stawiało na funkcje fitness, a że miało ogromną bazę klientów już na start, nie musiało obawiać się konkurencji ze strony sportowych marek, które oferowały naręczne urządzenia z bogatszymi zakresami analiz i pomiarów aktywności. Z generacji na generację watchOS poprawiał pod tym wzlędem efektywność, ale i rywale dopracowywali smart funkcje poszerzające zdolności ich zegarków. Od kilku lat wiele marek oferujących smart zegarki stara się doganiać algorytmami branżowych specjalistów od sportowych danych (firmy Garmin, Polar, Suunto, czy Fitbit).

W watchOS 11 Apple spróbuje dodać opcje sportowe, które kojarzę głównie z zegarków sportowych marek. Czy będą realnie konkurencyjne wobec algorytmów sportowych rywali? Poniżej krótko o kilku najważniejszych z tych funkcji.

Aplikacja Vitals (u nas pewnie Witalność) ma być rodzajem bardziej holistycznego podsumowania i oceny kondycji naszego organizmu. Podobne rozwiązania widzę już niemal we wszystkich smart zegarkach, gdzie uogólniane oceny z łatwiejszymi do zrozumienia wskaźnikami mają lepiej uświadamiać o sytuacji. Apple chce dać nam jeden rzut oka na podsumowanie, w którym uczestniczą odczyty z ostatniej aktywności, wypoczynku i pozostałych pomiarów organizmu.

Syntetyczna analiza ma uwzględnić w praktyce wszystkie czujniki zegarka. Podsumowanie obejmie zatem pracę serca, temperaturę z nadgarstka, czy częstotliwość oddechów. Dane ze snu i codziennego ruchu wraz z wymienionymi przed chwilą pomiarami ocenią kondycję organizmu. W razie przekroczenia standardowych dla ciała odczytów, Apple postara się poinformować o możliwych czynnikach wpływających na organizm. Nie będą to indywidualne lekcje, ale zawsze jakieś uświadamianie. Ciekawie mnie, jak poradzi sobie z tym bateria zegarka. Warto dodać, że algorytm dla Vitals został opracowany w ramach badania Apple Heart and Movement Study (gdzie analizowane jest zdrowie serca i aktywność fizyczna).

Training Load, czyli obciążenie treningowe to kolejny z elementów, który możecie kojarzyć z zegarków konkurencji. Sporo z nas kupuje sportowy zegarek w konkretnym celu – by pomagał w poprawnej aktywności. Każdy aktywny ruchowo wie, że w regularności istotny jest też odpoczynek. Musi być odpowiedni, by kolejne treningi były efektywne. W watchOS 11 w sekcji fitness pojawi się opcja monitorowania obciążenia treningowego. Apple Watch ma szacować 28‑dniowe obciążenie treningowe, czyli średnią ważoną obejmującą sesje treningowe z tego okresu, by analizować intensywność aktywności i dobierać ją pod aktualną sytuację organizmu.

watchOS 11 Obciążenia treningowe

W aplikacji na iPhonie podejrzymy też dokładniejsze informacje związane z wpływem przebytej aktywności na organizm. Apple podaje, że Obciążenie Treningowe będzie najlepiej działać z treningami biegowymi, jazdą na rowerze i maratonach. Ocena wysiłku będzie wymagała logowania stopnia trudności po treningu, no i oczywiście naszych danych profilowych (wieku, wzrostu i wagi, które wcześniej podajemy przy tworzeniu konta). Dla pozostałych ćwiczeń oceny wysiłku będzie można wprowadzać manualnie.

Aplikacja Aktywność przejdzie małe, ale konkretne zmiany. Użytkownicy otrzymają szansę na większą personalizację pierścieni z trzema najważniejszymi odczytami. Do tej pory ustawialiśmy im jakieś minima, które w trakcie doby pozwalały zamknąć okręgi na wykresie. Nie zawsze jest to miarodajne w późniejszej ocenie ogólnej sytuacji fitness. W watchOS 11 pierścienie będzie można chwilowo dezaktywować, by nie psuły nam wyników. Oczywiście mowa o dniach, w których jesteśmy np. kontuzjowani. Brak osiągniętych celów z takich dni nie będzie uwzględniany w tygodniowych raportach.

iOS 18 Podsumowanie

„Ingerowanie” w pierścienie przyda się też w ramach dnia regeneracji w planie treningowym. Cele pierścieni można dostosować do dnia tygodnia, więc można zautomatyzować pomiary odnośnie planu treningowego. Zakładając, że będziemy się do tych ćwiczeń stosować. Aha, Apple zaktualizowało też kartę Podsumowanie pod nowe pierścienie. Możemy dostosować podsumowanie według najbardziej interesujących nas parametrów. Tu mowa również o podglądzie widoków w aplikacji na iPhonie.

EDIT: w sieci odkryto w watchOS 11 automatyczne wykrywanie drzemek. O tym Apple się nie chwaliło, ale bardzo prawdopodobne, że jesienią tryb dotrze na zegarki wraz z nową aktualizacją firmware’u.


watchOS 11 – funkcje dla kobiet w ciąży

watchOS 11 śledzenie cykluZegarki Apple Watch już od dłuższego czasu śledzą różne dane związane ze sprawami kobiecymi. W watchOS 11 widzę opcje rozszerzające je o rozwiązania dla kobiet w ciąży. Wszystkie wyglądają jak rozwinięcie funkcji kierowanych do posiadaczek smart zegarków. Po wprowadzeniu w aplikacji Zdrowie (na iPhonie/iPadzie) informacji o ciąży w Apple Watchach uruchomi się Śledzenie cyklu z dodatkowymi informacjami.

Śledzenie cyklu w zegarkach ma pokazywać wiek ciążowy, ułatwi zapisywanie objawów często występujących w czasie ciąży. Widzę też sugestie dot. informacji o wysokim tętnie, które w trakcie ciąży są częstsze. Apple Watch ma też podpowiadać o ocenie stanu psychicznego.


Stos inteligentny z nowymi widgetami

Smart Stack watchOS 11W watchOS 10 Apple wprowadziło tryb wyświetlania informacji w tzw. stosie inteligentnym. Przyznam szczerze, że jakoś rzadko z tego korzystam. Ideą było, byśmy w tym widoku odczytywali szybciej wybrane dane. Widgety mają dostarczać ważne informacje dopasowując się do często użytkowanych funkcji. W watchOS 11 przybędą nowe widgety. Apple proponuje m.in. apkę Shazam, Zdjęcia oraz Odległość.

Stos inteligentny będzie sugerował układ widgetów na podstawie godziny, daty, lokalizacji, czy innych czynności. W teorii, dostęp do powiadomień/informacji powinien być szybszy. Apple daje przykład związany z pogodą. W przypadku burzy w stosie pojawi się wzmianka o trudnych warunkach. W tej opcji pojawią się też obciążenia treningowe. Stos inteligentny jest tym bardziej smart, im więcej funkcji obsługuje nasz iPhone. Poza tym, trzeba przyzwyczaić rękę do aktywacji stosu koronką.


Tarcza Zdjęcia w watchOS 11 (nowe opcje)

Jak zwykle przy premierze nowej generacji firmware’u do Apple Watchów pojawiają się nowe tarczki. Apple nadal nie otwiera szerszego sklepiku. Woli pilnować jakości głównego widoku zegarka swoimi rozwiązaniami. W ramach watchOS 11 dopracowano możliwości tarczki Zdjęcia, czyli tej, w której możemy samodzielnie dobrać własny obrazek do wirtualnego cyferblatu. Można powiedzieć, że to jakiegoś rodzaju namiastka edytora tarczek.

watchOS 11 Zdjęcia

Jak to działa? WatchOS 11 ma zaoferować szybkie analizy wielu fotek pod kątem estetyki, kompozycji i układu godziny. Rekomendacje działają przy wykorzystaniu uczenia maszynowego. Widok uwzględni efekty głębi, a my będziemy mogli wszystko jeszcze spersonalizować w ramach zmiany czcionki, układu czasu, czy wielkości elementów. W trybie dynamicznym tarczki będą się zmieniać za każdym razem, gdy podniesiemy nadgarstek w celu sprawdzenia godziny.


watchOS 11 – pozostałe nowości w systemie

Co jeszcze zaproponuje watchOS 11? Do jesieni jeszcze daleko, więc być może w aktualizacji systemu pojawi się jeszcze więcej pomniejszych funkcji. Część z tych mniej wyróżnianych, ale wciąż ważnych znajdą się:

  • funkcja Daj znać (uruchamiająca bliskim informacje o rozpoczętej aktywności, zwiększając nasze bezpieczeństwo w razie nietypowych sytuacji lub zagrożenia dla życia)
  • apka Tłumacz ma zaoferować możliwość tłumaczenia w 20 językach (nie wiem czy będzie polski). W końcu Apple Watch będzie translatorem z poziomu nadgarstka.
  • gestem dwukrotnego stuknięcia można przewijać treści dowolnej apki
  • lepsze pozycjonowanie GPS obejmie więcej rodzajów treningu
  • trening własny umożliwi zaprogramowanie treningu interwałowego na basenie (z haptyką)

źródło grafik: apple.com