watchos 9 co nowego?Jak co roku, staram się podsumować pierwsze informacje na temat nowej aktualizacji softu dla smart zegarków Apple Watch. watchOS jest zwiastowane na czerwcowym WWDC dla developerów, którzy jako pierwsi otrzymują szansę na zapoznanie się z oprogramowaniem, by dopasowywać swoje aplikacje do nowych funkcji. Co nowego zobaczymy w watchOS 9? Kiedy premiera? Jaka kompatybilność z Apple watchami? Poniżej króciutkie podsumowanie pierwszych wieści.

watchOS 9 – migotanie przedsionków

Posiadacze Apple Watchów wiedzą, że ich naręczny gadżet potrafi już monitorować sporo aspektów związanych ze zdrowiem. Nie tylko ogólną kondycję, ale też konkretne odczyty pracy organizmu, szczególnie serca. W watchOS 9 zobaczymy nowe analizy arytmii. Tracker wykryje czas w jakim trwa migotanie przedsionków (jeśli oczywiście ten problem w naszym organizmie występuje).

Monitoring AFib (Atrial Fibrillation) w Apple Watchach działa już w tle od jakiegoś czasu, ale teraz będzie wzbogacony o tygodniowe raporty z podsumowaniem czasowym migotania. W aplikacji Apple Zdrowie pojawią się też dane o powiązaniu snu i aktywności z rytmem naszego serca. Zapis historii będzie oczywiście do przekazania lekarzowi. Nowa funkcja otrzymała certyfikację amerykańskiego FDA. Nie przekazano nic o europejskim odpowiedniku.

watchos 9 migotanie przedsionków

watchOS 9 – analizy snu

Wraz z watchOS 8 pojawiły się głębsze analizy snu, czego wcześniej brakowało (trzeba było szukać adekwatnych aplikacji w sklepiku). Natywne narzędzia od Apple znów coś w tej kwestii zyskają. Apka „Sen” otrzyma podsumowania dla poszczególnych faz, czyli zapis występowania REM, głębokiego oraz podstawowego okresu w trakcie wypoczynku. Każda powinna być powiązana z danymi z rytmem serca oraz oddechem, ale te odczyty znajdziemy już w aplikacji Zdrowie. Chętni będą mogli zgłaszać swoje wyniki do programu badań Apple Heart and Movement Study, o ile tylko w ich regionie taka opcja występuje.  W wybranych regionach,

Aha, w ramach nowych analiz w trakcie snu uwzględniona będzie wyżej wymieniona opcja z okresami trwania AFib. Ogólnie Apple chce wskazywać nam, w jakich momentach dnia migotanie występuje najczęściej. Może to występować również w nocy, gdy śpimy.

watchos 9 analizy snu REM

watchOS 9 – medytacje i bieg

Jak zwykle rozwinięto tryby fitness. Apple Watch to też sportowy tracker, więc producent chce stale ulepszać możliwości monitora. W watchOS 9 nie będzie inaczej. Tu również przygotowano pakiecik poprawek i nowych funkcji. Aplikacja Medytacje posłuży do ustalania najlepszych okresów do uwalniania umysłu. Pojawią się tu opcje tworzenia harmonogramów z przypomnieniami o sesjach. Ma to być element rozwinięcia w Apple Zdrowie. Tam wszystko poustalamy. W USA użytkownicy będą mogli sprawdzić, jak przyjmowane leki wpływają na ich poziom koncentracji.

W dziale fitness widzę nowe metryki dla biegaczy, m.in. kontaktu stóp z podłożem, długości kroku oraz stref tętna. Pojawi się Cardio Recovery po Outdoor Walk, Run lub Hiking (spacerze, biegu lub wspinaczce). Zegarek będzie alertował o tempie, sile, rytmie serca, czy kadencji. Nie zabraknie też zapisu najczęściej obieranych tras, czy możliwości bicia rekordów (ja wolę określenia „poprawnia wyników”) na podstawie ostatnich lub najlepszych osiągnięć. Pojawi się również opcja celów czasowych dla poszczególnych dystansów. Trathlonistom przyda się szybkie przełączanie między jazdą na rowerze, biegiem i pływaniem. W tym ostatnim Apple dostarczy punktację SWOLF.

Są też mniejsze poprawki odnośnie wygodniejszego użytkowania Fitness+ (dostępnego na wybranych rynkach), przełączania widoków z danymi przy użyciu obrotowej koronki Digital Crown oraz tworzenia personalizowanych ćwiczeń przy śledzeniu danych.

watchos 9

watchOS 9 – tarczki i inne

Jak zwykle w ramach większej aktualizacji watchOS przybywa nowych tarczek. Apple nie kwapi się z udostępnieniem sklepiku z motywami wirtualnych cyferblatów, więc fani marki muszą liczyć na update’y. Wraz z dziewiątą odsłoną dojdą tarcze astronomiczne, księżycowe, „Playtime face”, Metropolitan oraz nowe widgety. Także personalizowanie zwiększy zakres, m.in. w ramach koloru tła. Wraz z iOS 16 posiadacze zegarków Apple Watch będą mogli dopierać, który ekran będzie się wyświetlał zależnie od momentu.

Co jeszcze? Apple wymienia rozszerzenia w aplikacjach Dom, czy kluczy hotelowych. Powiadomienia przejdą pewne zmiany stylistyczne, np. węższe komunikaty w trakcie użytkowania zegarka.

watchOS 9 – kiedy premiera?

Finalna wersja systemu watchOS 9 zostanie upubliczniona (gotowa do instalacji) wraz z premierą nowych generacji smart zegarków Apple Watch Series 8. Prawdopodobnie, jak zwykle zresztą, w okolicach września. To pewnie nie wszystkie nowości, które szykuje na jesień gigant z Cupertino. Zwykle kolejne zostają odkrywane z czasem (część jako element związany z upgradem samego zegarka, czyli są ogłaszane dopiero w dniu debiutu wearable). watchOS 9 ma być kompatybilny z zegarkami od Series 4.

źródło