Oppo Watch Free
Zobacz też: wearables 2022 – czego oczekiwać?

Zauważyłem, że lubicie moje cotygodniowe podsumowania, więc dorzucam do kilku moich flagowych serii (ogólnego TechMixa, przeglądów crowdfundingu, smartfonów, mobilnego grania oraz fotograficznych nowości w telefonach) kolejną. Tym razem skupiającą się na ubieralnych urządzeniach. Wearables z kwartału na kwartał mają wyraźne wzrosty sprzedaży. W segmencie tym dzieje się sporo, a ja znajduję czas tylko na najważniejszy przekaz tygodnia. Trochę to zmienię i postaram się zmieścić więcej wieści o nowinkach i premierach w odrębnym zestawieniu.

Jak zwykle na początek kącik ciekawostek:

  • smartwatch Pixel Watch może nie zadebiutować na majowym Google I/O 2022 (przecieki na jego temat przedostają się do sieci od kilku miesięcy | informacje od Jona Prossera
  • 104 mln – tyle słuchawek globalnie sprzedano w Q4 2021 (+21% r/r) | wg Canalys
  • 127.5 mln – tyle smartwatchów sprzedano w całym 2021 (+24% r/r) | wg Counterpoint Research
  • 42.4 mln – tyle smart zegarków sprzedano w Q4 2021 | wg Counterpoint Research
  • 30% – to udziały Apple w segmencie zegarków w 2021 (-3% r/r) | wg Counterpoint Research

 


1. Sportowe zegarki Garmin z EKG?

DC Rainmaker odkryli prace nad rozwiązaniami EKG w zegarkach Garmin. Firma oferuje sportowe zegarki z elementami śledzenia zdrowia, a ostra konkurencja w segmencie wymusza rozwój opcji śledzenia analiz kondycji. Menu diagnostyczne najnowszego Garmina Venu 2 Plus zdradza informacje o naręcznym elektrokardiogramie. Okazuje się, że być może dopisek „plus” w nazwie to coś więcej niż tylko dodanie głośniczka i mikrofonu do połączeń głosowych i asystenta.

Czyżby odpowiednia aktualizacja firmware’u uruchomiła tryb EKG? Sądziłem, że może to być ślad w systemie operacyjnym jakiegoś prototypowego modelu, ale najwyraźniej koperta sportowego zegarka jest przystosowana do zbierania danych rytmu zatokowego. Być może rozwiązanie przechodzi już nawet jakieś testy kliniczne. Garmin zablokował już dostęp do tego ukrytego pola w menu Venu. Jest to jednak pierwsze potwierdzenie prac nad Garminem z EKG.

Czytaj więcej o: mój test EKG w Fitbit Charge 5

 


2. Sterowanie wearables bez ich dotykania

Na przestrzeni kilku ostatnich lat przedstawiałem na blogu alternatywne drogi sterowania wearables, jakie powstają w laboratoriach wielkich marek. Małe ekraniki trackerów i smart zegarków mają ograniczoną powierzchnię interakcji, więc kontrola przy użyciu przycisków lub obrotowych ramek jest wygodną alternatywą. Google już jakiś czas temu demonstrowało rozwiązania „radarowe” (projekt Soli), a ich najnowszy patent zdradza szczegóły na temat podobnych technologii. Sterowania ubieralnym gadżetami bez ich dotykania.

 

Wniosek zgłoszono w połowie 2020 roku. Zaprezentowane w nim rozwiązania mogą trafić do nowych słuchawek Pixel Buds lub nadchodzącego zegarka Pixel Watch (a ogólnie również smart okularów czy gogli AR/VR). „Skin interface for wearables” to gesty do wykorzystania na skórze w obrębie urządzeń bez bezpośredniego kontaktu z nimi. Sterowanie w taki sposób powinno przyspieszyć kontrolę noszonych gadżetów, ale też podnieść komfort kontroli różnych akcji. Bardzo niedawno temu Sony pokazało coś bardzo podobnego w najnowszych słuchawkach Link Buds. Wide Area Tap oferuje właśnie taki sposób sterowania.


3. Huawei Watch GT2 z App Market

Huawei Watch GT2eJakiś czas temu (i to chyba jeszcze w pierwszej połowie 2021 roku) zapowiadałem na blogu plany Huawei na budowę sklepiku z aplikacjami dla ich smart zegarków. System Lite OS, a właściwie już jego następca, czyli zegarkowa odmiana HarmonyOS, miały rozwinąć możliwości smartwatchów chińskiej marki o opcję instalacji aplikacji third-party. Elementów, które dają przewagę liderom rynku, Apple Watchom z watchOS, modelom Google z Android Wear, ale też Samsungom z Tizenem. Najnowsza aktualizacja dla Huawei Watch GT2 i GT2e startuje z taką platformą. Posiadacze tych modeli będą mogli wgrać dodatkowe apki od twórców zewnętrznych.

App Market to nie jedyna nowość w ramach najnowszych aktualizacji (na początek Chiny). Marcowy update obejmuje też kilka funkcji przeniesionych z nowszych GT trzeciej generacji. Nowe opcje fitness (m.in. tempo z interwałami, tryb Always On w trakcie aktywności, czy widok ze wschodami i zachodami słońca). Pojawi się też śledzenie spraw kobiecych.


4. Mi Band 7 z Always On i GPS?

Xiaomi Mi Band 6Ostatnia generacja Mi Banda zaoferowała wyraźne powiększenie ekranu OLED, który przy okazji zajął niemal pełen front trackera z efektownymi zaobleniami (na załączonym obrazku). Panel w opasce Mi Band 7 znów ma być nieco większy, ale przede wszystkim zyska tryb Always On, czyli ciągłego wyświetlania treści lub motywów tarczy.

Plotki te podał serwis XDA. Bazuje na wieściach z wiarygodnego źródła (potwierdzających się we wcześniejszych przykładach). Według niego Xiaomi zaproponuje w końcu moduł GPS, o którym spekulowano zresztą już przy poprzedniej generacji. Wtedy rynek liczył na taki krok, ale okazało się to nieprawdą. Mówi się też o funkcji Smart Alarm, czyli inteligentny wybudzaniu. Mi Band 6 debiutował w Chinach jakoś pod koniec marca. Czy jego następca pojawi się w podobnym okresie 2022 roku?


5. Garmin Descent G1 Solar (premiera tygodnia)

W każdym podsumowaniu pojawi się jakaś premiera. W poprzednim tygodniu debiutował kolejny już w tym roku członek rodziny Garminów. Specjalistyczny Descen G1 Solar to nieco tańszy z linii Descent, ale wciąż z wieloma wartościowymi funkcjami naręcznego komputerka do nurkowania. Część najważniejszych specyfikacji opisałem zresztą w oddzielnym artykule (link poniżej). Tutaj zaznaczę, że wearable nawiązuje stylistycznie do wzmocnionej serii Tactics i oferuje też wiele sportowych funkcji znanych z innych Garminów. Jest to multisportowy tracker, ale z głównym przeznaczeniem do nurkowania.

Czytaj więcej o: Garmin G1 Descent