wearable tygodnia 9 voicee
Zobacz też: wearables tygodnia #9

Zauważyłem, że lubicie moje cotygodniowe podsumowania, więc dorzucam do kilku moich flagowych serii (ogólnego TechMixa, przeglądów crowdfundingu, smartfonów, mobilnego grania oraz fotograficznych nowości w telefonach) kolejną. Tym razem skupiającą się na ubieralnych urządzeniach. Wearables z kwartału na kwartał mają wyraźne wzrosty sprzedaży. W segmencie tym dzieje się sporo, a ja znajduję czas tylko na najważniejszy przekaz tygodnia. Trochę to zmienię i postaram się zmieścić więcej wieści o nowinkach i premierach w odrębnym zestawieniu.

Jak zwykle na początek kącik ciekawostek:

  • w tym roku sprzedało się trzy razy więcej zegarków z Wear OS (głównie dzięki Galaxy Watch 4) | podało Google podczas eventu Google I/O dla developerów
  • Samsung Galaxy Watch4 otrzyma Asystenta Google latem tego roku
  • Garmin patentuje ekran OLED z warstwą solarną
  • w tym roku zobaczymy AirPods Pro 2 i nowe AirPods Max | wg Marka Gurmana
  • Pixel Watch ma pracować na chipie Exynos 9110 (z 2018 roku!) | wg slashleaks
  • Oura zaskarża Circular (bezpośredniego rywala) za kopiowanie technologii stosowanych w inteligentnych pierścieniach
  • wearables są nieskuteczne w przeliczaniu spalanych kalorii (Apple Watch Series 6, Polar Vantage V czy Fitbit Sense) wg badania Stronger by Science
  • do sieci wyciekają informacje o Fitbit Versa 4 i Sense 2 (widać przyciski, które wrócą w alternatywie do dotykowego ekranu)
  • wyciekły specyfikacje Garminów Forerunner 255 i 955 (premiery na horyzoncie)
  • zegarek Honor Watch GS3 i słuchawki Honor Earbuds 3 Pro (dostępne globalnie)
  • Galaxy Watch 5 Pro będzie tytanowy z szafirowym szkiełkiem | wg Ice Universe
  • Xiaomi Pay w Credit Agricole (kolejny bank w Polsce)


1. Limitowane PowerBeats Pro

Bezprzewodowe słuchawki Powerbeats Pro debiutowały już trzy lata temu, ale mimo tego doczekały się kolejnej limitowanej edycji (bo było już ich kilka, ostatnio edycja NBA). Tym razem przygotowane we współpracy z projektantką mody Parią Farzaneh. Pod względem możliwości od modelu bazowego niczym się nie różnią. Mają inne malowanie. Motyw żółto-fioletowy. Są sprzedawane w specjalnym opakowaniu. Zostały wycenione na 250$

Czytaj więcej o: Beat PowerBeats Pro


2. Google Pixel Watch (zapowiedź tygodnia)

O inteligentnym zegarków Google mówi się od lat, ale dopiero teraz gigant zdecydował się na własną konstrukcję pracującą na platformie Wear OS. Pixel Watch ma być modelem premium i z możliwościami odświeżonego systemu (który kulał latami). Potwierdził się design smartwatcha, którego rendery wyciekały do sieci już wiele miesięcy temu. To minimalistyczny gadżet w eleganckim stylu. Ma posiadać potencjał trackerów Fitbit, nowe aplikacje (m.in. Google Home do obsługi smart domu), nowy portfel na karty, no i oczywiście Asystenta Google. Jego premierę zapowiedziano dopiero na jesień i pewnie do tego czasu producent będzie etapowo zdradzał nowe informacje o swoim wearable.


3. Google Pixel Buds Pro z ANC i Spatial Audio

Google Pixel Buds Pro słuchawki z ANCPodczas Google I/O przedstawiono też inne nowe wearable, ale tym razem dostępne bez tak długiego oczekiwania. Google przygotowało słuchawki TWS (true wireless stereo) w wersji premium, czyli konkurencyjne dla modeli wyższej klasy. Największy upgrade poczyniono w kwestiach tłumienia hałasów oraz wsparciu odczytu bardziej przestrzennego audio. Pixel Buds Pro dysponują aktywną redukcją szumów oraz możliwościami Spatial Audio. Producent zaoferował własny przetwornik i procesor przetwarzający sygnał. Wydłużono też czas pracy na jednym ładowaniu (mimo aktywnego ANC).

Czytaj więcej o: Pixel Buds Pro


4. Okulary AR od Google (koncept tygodnia)

Coroczny event dla developerów był dla Google również okazją do zademonstrowania projektów koncepcyjnych. W jego trakcie pokazano pomysł na wykorzystanie smart okularów z elementami Rzeczywistości Rozszerzonej. Akurat gigant z Mountain View w tej sferze ma sporo do powiedzenia, bowiem ich Google Glass są rozwijane od prawie dekady. Tym razem Sundar Pichai (CEO Google) przedstawił prototypowe wearable z elementami „lektora” dla niedosłyszących.

Dosłownie w poprzednim przeglądzie pisałem o projekcie Voicee z niemal identycznym przeznaczeniem. Oba modele inteligentnych okularów odczytują mowę i dokonują transkrypcji tekstem na szkiełku. Praktycznie w czasie rzeczywistym. Tego typu rozwiązanie sprawdzi się też w tłumaczeniach językowych (konwersacja osób mówiących różnymi językami). Wyczuwam, że w zaprezentowanych okularach wykorzystano technologie kanadyjskiego startupu North, który Google niedawno przejął. To wciąż wczesny prototyp, więc nie zdradzono wiele szczegółów na temat jego ewentualnej premiery.


5. Wear OS 3.1 już blisko

W zeszłym roku Google wspólnie z Samsungiem przygotowało udoskonaloną wersję zegarkowej platformy Wear OS w wersji 3.0. Od tego czasu tylko Galaxy Watch czwartej generacji korzystały z tego systemu (z nakładką One Watch UI). Amerykański gigant obiecał, że w tym roku modele innych producentów otrzymają szansę aktualizacji do lepiej zoptymalizowanego softu (wybrane modele z minimum Snapdragonem Wear 4100 na pokładzie). Przy okazji wspominanego już wyżej Google I/O pojawiły się nowe wieści dotyczące Wear OS 3.0.

Najważniejsza dotyczy oczywiście nowych smart zegarków, które będą zgodne z nową aktualizacją. Część z marek to regularnie współpracujący z Google producenci ze świata mody i elektroniki: Samsung, Montblanc, Mobvoi czy Fossil. Każdy z nich ma już model przygotowany na update, ale w planach też kolejne jednostki. Sklepik Google Play z apkami dla Wear OS zyska niebawem kolejne aplikacje przystosowane do pracy na nowym sofcie. Część z nich będzie bezpośrednio od Google, np. Google Wallet (zastąpi Google Pay). Z tego co pamiętam, te usługi były już kiedyś w portfolio marki.


6. Google Home na Wear OS

Nie koniec informacji od Google. Fanów smart home ucieszy zapowiedź aplikacji Google Home na smart zegarki z systemem Wear OS. Google będzie teraz mocno rozwijać (w końcu!) swój zegarkowy soft, więc funkcji będzie mu przybywać. Oby dobrze zoptymalizowanych, lekkich i przyjaznych w użytkowaniu. Z tym do tej pory był największy problem.

Poniżej kilka przykładowych kart i akcji w ramach naręcznej obsługi inteligentnego domu. Wszystkie ukazane na ekraniku nadchodzącego Pixel Watcha – pierwszego wearable z Wear OS od Google. Mają one przyspieszyć i ułatwić sterowanie smart home bez użycia asystenta głosowego. Prosto z nadgarstka. Do tej pory tego typu akcje i wywoływanie scen możliwe było na Wear OS tylko przy użyciu Asystenta Google (nie liczę aplikacji innych firm). Interfejs narzędzi ma przypominać te ze smartfonowej wersji Google Home. Nie zabraknie powiadomień docierających z naszej inteligentnej sieci, np. kamerek wykrywających ruch.


7. Aura Strap 2 z czujnikami BIA

Aura Strap 2W 2019 roku na rynku pojawił się bardzo ciekawy pasek do Apple Watcha. Aura Strap oferowała dodatkowe elektrody do monitorowania procentowego składu ciała. Właśnie przedstawiono drugą generację wyrobu. Z przeprojektowaną konstrukcją i lepszą czułością (95% DEXA), a więc dokładniejszymi odczytami na temat tkanki mięśniowej, tłuszczowej, czy nawodnienia organizmu. Oczywiście wziąć z apką na smartwatch, ale tym razem serwis rozszerzono jeszcze o płatne usługi konsultacyjne Aura Plus. Rekomendacje na podstawie danych mają być dzięki temu spersonalizowane o pomoc trenera. Całość działa w oparciu o impedancje bioelektryczną. Znaną ze smart wag.

Czytaj więcej o: Aura Strap 2


8. Nauszne Sony WH-1000XM5 z licznymi poprawkami

Sony jest wymieniane wśród marek docenianych w segmencie słuchawek. Ich nauszne modele są nawet uważane za jedne z atrakcyjniejszych. Japończycy przedstawili kolejną odsłonę lubianej, flagowej serii WH-1000XM5. Ma nowy design, ulepszone technologie aktywnej redukcji szumów i ogólnie najwięcej poprawek odkąd linia ta debiutowała w 2016 roku. Co konkretnie dopracowano?

  • nowy design to nie tylko estetyka (format lepiej redukuje szumy wiatru i lepiej przylega do ciała, więc poprawia też ogólne właściwości audio)
  • nowa konstrukcja poprawi komfort użytkowania (także pałąk i wykończenie)
  • są nowe, 30mm przetworniki z włókna węglowego
  • podwojono liczbę mikrofonów względem poprzednika (WH-1000XM4) – teraz jest ich łącznie osiem, czyli po cztery na stronę (lepsza korekta ANC i rozmów telefonicznych)
  • ulepszone ANC (aktywna redukcja tonów wysokich)
  • ulepszone procesory QN1 i V1 (mają działać inteligentniej, m.in. przez użycie AI w lepszym przekazie naszego głosu oraz automatyce wstrzymywania muzyki, gdy zaczynamy mówić)
  • wydłużono czas pracy do nawet 30h przy użyciu ANC (40h bez)
  • etui jest smuklejsze, więc zajmuje mniej miejsca

Wciąż w Sony WH-1000XM5 jest też współpraca z Asystentem Google i Alexą komendami, automatyka w dostrojeniu wyciszania zależnie od warunków, czy port słuchawkowy 3.5 mm jako alternatywa dla łączności Bluetooth (z szybkim parowaniem z Androidami). Najlepiej łączyć słuchawki z Xperiami, bo te wspierają LDAC (lepsza jakość dźwięku). Sony wyceniło słuchawki na 420€.

Zobacz też: porównanie Sony WH-1000XM5 vs WH-1000XM4


9. Słuchawki OnePlus Nord Buds

Linia Nord od OnePlus została wprowadzona jako ta przystępniejsza cenowo (gdy producent z generacji na generację zaczął podnosić ceny i przestał być postrzegany jako atrakcyjny wobec flagowców). Nazewnictwo zdecydowano się zastosować też w sekcji wearables. OnePlus Nord Buds mają być bardziej budżetowymi w ofercie chińskiej marki (takie entry-level). Za 40$ słuchawki TWS zaoferują m.in. Dolby Atmos. W tej cenie zabraknie naturalnie aktywnej redukcji szumów. Nie będzie też aż tylu mikrofonów na stronę jak w Buds Z2 (2 vs 3), ale już czas pracy pozostanie ten sam – 7h na jednym ładowaniu i łącznie 38h z etui).

W połączeniu ze smartfonami OnePlus zyskamy mniejsze lagi w trybie ProGaming. Producent obiecuje też „algorytmy redukcji szumów AI” podczas połączeń telefonicznych.


10. Będzie update Wear OS dla Galaxy Watch 4

Galaxy Watch 4 update 2022Oczywistym jest, że główny partner Google w ramach rozwoju platformy Wear OS również otrzyma nowości szykowane dla tego systemu. Samsung oficjalnie zapowiedział, że Galaxy Watch 4 i ich następcy (premiera za kilka miesięcy) skorzystają z ulepszeń Wear OS 3.1.

Przy okazji obiecano, że latem pojawi się w końcu długo oczekiwane wsparcie dla Asystenta Google (m.in. przy sterowaniu głosowym Spotify i bez frazy wybudzania „Hej, Google”). GW4 zyskają też Health Connect, a wiec API dla aplikacji fitness, dzięki którym dane z czujników będzie można wyświetlać w serwisach Samsung Health, Fitbit, czy Google Fit (we wczesnej fazie współpracy są też MyFitnessPal, Leap Fitness, a nawet Withings).

Także Google Wallet będzie dostępny z poziomu nadgarstka przez Galaxy Watche (karty, bilety, certyfikaty szczepień itd.). Nowe aplikacje mają być zoptymalizowane pod zegarki Samsunga.