wearables 120 suunto ocean
Zobacz też poprzedni: wearables tygodnia #120 – Suunto Ocean (foto: suunto.com)

Mamy wtorek, a to dzień dla wearables. Mam dla was kolejne wieści z działu ubieralnej elektroniki. Nie tylko smart zegarków, trackerów fitness, czy inteligentnych okularów, ale też wielu innych noszonych czujników. Przeważają oczywiście te wymienione, ale prawie w każdym tygodniu udaje mi się znaleźć coś wychodzącego poza typowe rozwiązania. Urządzenia wearables stanowią już sporą grupę urządzeń, więc należy im się adekwatna uwaga. Załączam też przekierowanie do poprzedniego zestawienia.

ICYMI w wearables:

W każdym nowym przeglądzie znajdziecie informacje o najciekawszych premierach, zapowiedziach, ale też przeciekach na temat nadchodzących gadżetów. Dobiłem do setnego zestawienia wearables tygodnia! Zapraszam też do poprzednich przeglądów, wiele z nich mimo upływu czasu jest wciąż aktualnych.

Na początek każdego wpisu kącik z listą drobnych ciekawostek (wypatrzonych w sieci):

 • Michał Sitnik avatar1.6 GHz + 4x 1.5GHz – takie taktowanie zegara otrzymają rdzenie chipa Exynos W1000 (3 nm) dla zegarka Galaxy Watch7 Ultra od Samsunga (układ ma być 3x szybszy od Exynosa W930)
 • 10.07.2024 – w tym dniu odbędzie się prezentacja produktowa Galaxy Unpacked (składane Galaxy Z Fold6 i Z Flip6, smartwatche Galaxy Watch7, nowe słuchawki i Galaxy Ring)
 • nadchodzą OnePlus Buds Pro 3, czyli ulepszona wersja słuchawek z lutego
 • 2026 – przed końcem tego roku Apple ma uruchomić produkcję słuchawek z kamerkami na podczerwień (mają poprawić rozpoznawanie przestrzeni we współpracy z goglami Vision) | wg Kuo
 • aplikacja Samsung Health zdradziła w kodzie nowe funkcje dla smart zegarków Galaxy (tryb rodzinny, a więc monitorowanie danych dzieci lub innych członków rodziny)
 • 10 mln – aż tyle sztuk AirPodów z IR miałoby wyprodukować w powyższym okresie Foxconn | jw
 • 5% – taki wzrost ma w 2024 roku odnotować segment wearbles (194 mln sztuk) wg Canalys

Co nowego zobaczył świat wearables w minionym tygodniu?

 • CMF Watch Pro 2 (budżetowy zegarek od Nothing)
 • Nike wycofuje apkę dla butów Adapt BB
 • nadchodzi druga generacja smart pierścienia RingConn
 • smart kask UNIT 1 NEON z kilkoma ciekawymi rozwiązaniami (crowdfunding)
 • Samsung przedstawia Exynosa W100 – chipset dla nowych smart zegarków
 • Zepp OS 4 z OpenAI-GPT-4o dla zegarków Amazfit
 • słuchawki CMF Buds Pro 2

1. CMF Watch Pro 2 (smartwatch tygodnia)

CMF od Nothing (czyli bardziej budżetowa submarka Carla Peia) oferuje już jeden smartwatch. We wrześniu zeszłego roku producent przedstawił swoje pierwsze wearables. Obok słuchawek pojawił się CMF Watch Pro w całkiem atrakcyjnej konstrukcji. Teraz firma proponuje drugą generację gadżetu. Najwyraźniejszą zmianą jest koperta w nowym designie. Tym razem postanowiono postawić na okrągłą obudowę. CMF by Nothing pozwoli wymienić w gadżecie nie tylko paski, ale i ramki (bezel) koperty. Podobne rozwiązania już w jakimś smart zegarku widziałem. Chyba Huawei pozwalał na szerszą personalizację wyglądu, ale tam raczej w ramach większych modułów. Watch Pro 2 ma otrzymać modyfikacje w schludniejszej opcji. Elementy mają umożliwić zmianę estetyki gadżetu. Na początek dwie ramki: płaska i zaokrąglona.

Ciekawie wyglądają też narzędzia do budowania własnych tarczek. One również podniosą personalizację zegarka. CMF Watch Pro 2 otrzyma „edytor” wykorzystujący ponad 100 motywów. Większość proponuje typowe dla marki (Nothing również) motywy barw. Podejrzewam, że z opcją customizacji. Poniżej podam najważniejsze z parametrów smartwatcha:

 • ekran: AMOLED 1.32″ (466 x 466), 60Hz i ze szczytową jasnością 620 nitów
 • ponad 100 tarczek własnych (z opcją personalizacji widgetów)
 • personalizowany ekran główny z widgetami (rodzaj home screenu)
 • aluminiowa koperta z wymiennym bezelem i paskami 22 mm
 • pomiary tętna, natlenienia, stresu, snu (z poprawionymi algorytmami)
 • analizy aktywności w ponad 120 dyscyplinach/ćwiczeniach
 • dedykowany algorytm Cywee do treningów interwałowych, indywidualnych stref tętna, czy ćwiczeń rozgrzewkowych (Nothing proponuje własne rozwiązania)
 • wbudowany moduł GPS (do celów sportowych)
 • opcja eksportu danych do Strava, Apple Zdrowie, czy Google Health Connect
 • szczelność zgodna z normą IP68
 • czas pracy określony na 11 dni przy typowym użytkowaniu

Wstępnie oceniam zegarek dobrze. Preferuję modele z zaawansowanymi systemami, ale doceniam też własne podejście producenta do gadżetu. CMF by Nothing proponuje Watch Pro 2 za 69€.

 • Plusy: ładniejsza od poprzedniej estetyka koperty (okrągła), sporo elementów personalizacji (wyróżniających gadżet na tle konkurencji)
 • Minusy: regionalna dostępność marki CMF (wybrane kraje)

2. Nike wycofuje apkę dla butów Adapt BB

Nike Adapt BB
Nike Adapt BB (foto: Nike)

W 2019 roku Nike przedstawił futurystyczne buty sportowe z „samowiążącym się” (a raczej samozaciskającym) mechanizmem przypominającym model z serii filmów Back to the Future. Teraz Adapt BB traci swoją najważniejszą opcję, a więc zdalne wiązanie przez aplikację. Marka kończy sprzedaż linii, a wraz z nią apkę dla butów. FitAdapt będzie jednak dostępny manualnie, czyli klasycznie, no i w telefonie, na którym pozostała aplikacja (na nowych ciężko będzie ją zainstalować – na Androidach przez APK powinno być łatwiej niż na iOS). Produkt był bardzo niszowy, ale trochę szkoda, że producent usuwa aplikację ze sklepików.

 • Plusy: oczywiście nie ma
 • Minusy: ograniczenie funkcjonowania gadżetu i główny wyróżnik

Czytaj więcej o: Nike Adapt BB 2.0


3. Nadchodzi RingConn Gen 2 (wearable tygodnia)

Od lipca segment inteligentnych pierścieni może mocno przyspieszyć. Samsung uruchamia sprzedaż Galaxy Ringa, a kilka marek uaktualni swoje aktualne modele, by dały radę odeprzeć atak koreańskiego giganta. RingConn zwiastuje drugą generację swojego smart ringa. Na ten moment informuje jedynie, że czas efektowny będzie czas pracy (nawet do 12 dni na jednym ładowaniu) oraz smuklejsza i lżejsza konstrukcja gadżetu ( 2 mm i 2-3 gramy). Przypomnę, że aktualny model ma 2.6 mm i waży 3-5 gramów zależnie od rozmiaru. Można być pewnym, że firma wprowadzi jakiś model AI do przetwarzania danych z czujników. Jest duża szansa, że poprawią się właściwości analizy bezdechu sennego. Ostatnie badania firmy wykazały, że skuteczność wykrywania tego problemu wynosi aż 90.7%. Zakładam, że premiera obrączki jest zależna od koniecznych certyfikacji.

RingConn Gen 2
RingConn Gen 2 (foto: ringconn.com)

Zapisałem się do newslettera, więc będę starał się na bieżąco przekazywać nowe wiadomości na temat ulepszonego wearable na palec.

 • Plusy: kolejny smart pierścień zyskuje ulepszenia
 • Minusy: być może jego dostępność będzie zależna od regionalnych certyfikacji

4. Smart kask UNIT 1 NEON (crowdfunding)

Smart kaski to dzisiaj żadna nowość. Powstają od dekady. Są wyposażane w czujniki, współprace ze smartfonem oraz ciekawsze oświetlenie. UNIT 1 NEON to przykład kolejnego takiego, który dzięki crowdfundingowi można nabyć taniej. Nie dość, że taniej w samej kampanii to i ogólnie przystępniej cenowo, bo producent chwali się, że propozycja jest typu entry-level. Z ciekawszych rozwiązań wyróżniłbym modułową konstrukcję. Elektronikę łatwo wymienić lub usunąć. Mowa o samych LEDach, jak i baterii. Do tego projekt uwzględnia kaski w wersji dla dorosłych, jak i dzieci.

Oświetlenie jest zintegrowane, także z lampkami montowanymi na rowerze (ekosystem akcesoriów). System posiada detekcję wypadków, automatyczne informowanie o zdarzeniach przez telefon, a swoich zasobach ma też odpowiednie certyfikacje (jest MIPS z dodatkową absorbcją energii). Jest również system kierunkowskazów. Oprócz tego w opisie kampanii widać informacje o lekkości, wygodzie i przewiewności kasku. Na pewno zainteresować może szeroka personalizacja kasków, szczególnie w wersjach dla dzieciaków. Cena w crowdfundingu startuje od 69$ (finalnie 115$)

Znalezione na Kickstarterze

 • Plusy: atrakcyjna cena, najważniejsze standardy i modułowość
 • Minusy: crowdfunding (jako częściowa niepewność terminowości projektu) – zakładam jednak, że zbiórka się powiedzie i jednostki dotrą do fundatorów na czas

5. Exynos W100 dla Galaxy Watch7 Ultra

Nowa generacja smart zegarków Samsunga zadebiutuje 10 lipca, ale koreański producent już na kilka dni wcześniej zdradził szczegóły dotyczące nowego układu obliczeniowego dla swoich wearables. O Exynosie W1000 mówiło się już od kilku miesięcy. W końcu mamy potwierdzenie możliwości procesora. Ma on pracować w modelach Galaxy Watch7 Ultra, a być może również w Galaxy Ringach.

Samsung Exynos W1000
Exynos W1000 (foto: semiconductor.samsung.com)

Najnowsze generacje inteligentnych zegarków otrzymują w końcu zastrzyk mocy, który pozwoli im pracować bez większych problemów (a przy okazji zwiększając potencjał ubieralnej elektroniki). Exynos W1000 został wykonany w litografii 3 nm (proces GAA z FOPLP zmniejszający gabaryty chipa oraz lepsze odprowadzanie ciepła). Dla przypomnienia, w kilku ostatnich Galaxy Watchach funkcjonował Exynos W930 (5 nm). SoC zintegrowano z pamięcią DRAM oraz NAND flash, co ma generalnie ułatwić też konstruowanie zegarków.

Samsung przekonuje, że Exynos W1000 jest 3x szybszy od W930. To zasługa nowych rdzeni. Główny Cortex-A78 ma aż 1.6GHz, a towarzyszy mu jeszcze kwartet Cortexów-A55s z 1.5GHz. Grafiką w zegarkach ma się zająć G68 MP2. GPU ma obsłużyć obraz nawet w 640 x 640 pikseli, silnik dla trybu always-on display z 2.5D i obsługę bardziej zaawansowanych tarczek. W nowych chipach zaproponowano aż 32 GB na dane. W specyfikacjach widzę też obsługę modemów LTE Cat.4 150Mbps (DL) /Cat.5 75Mbps (UL). Trzeba przyznać, że to propozycja konkurencyjna do nowszych Snapdragonów dla zegarków.

6. Zepp OS 4 z OpenAI-GPT-4o dla zegarków Amazfit

Zepp Health ma kolejną aktualizację dla swoich zegarków. Mimo, że nie korzystam z ich zegarków to zawsze chwalę podejście marki do rozbudowy swojej oferty. Marka nie tylko rozszerza modele, ale też odpowiednio je aktualizuje. Jakiś czas temu postawiono na rozwój własnego systemu i teraz to procentuje. Zepp OS proponuje już czwartą generację platformy. Ma ona rozwinąć wearables Amazfitów o kilka fajnych rozwiązań. Najważniejszym ma być integracja z OpenAI-GPT-4o. Oprócz tego Zepp dostarczy nowe funkcje sportowe i zdrowotne.

Najnowsza wersja systemu operacyjnego Zepp OS 4 obejmie kilka różnych modeli smartwatchy Amazfit. Widzę praktycznie wszystkie aktualne modele producenta: Active, Balance, czy T-Rex Ultra, Falcon i Cheetah. Zepp Health przedstawia możliwości systemu, ale jego udostępnienie następi dopiero pod koniec roku. ChatGPT ma poprawić interakcje z wybranymi opcjami przez generatywną AI. O czym konkretnie mowa? Czy nie chodzi czasem o marketingowego przyciągnięcie do modnych terminów? Sprawdźmy. Zepp Health wśród najważniejszych usprawnień podaje:

 • wspomnianą już integrację Zepp Flow z OpenAI-GPT-4o
 • usługi Zepp Flow z rozszerzeniami językowymi i głosowymi (sterowanie zegarkami w stylu asystenta oraz odczyty treści przy pomocy audio) – niestety na razie tylko w popularniejszych językach
 • współpracę z urządzeniami innych marek (mowa o głośnikach Sonos, licznikach Garmin, czy kamerkach akcji Go Pro)
 • kolejne funkcje sportowe i zdrowotne dla poszczególnych modeli zegarków (tutaj widzę też elementy rozwijające nawigację)
 • personalizowanie ekranu z odczytami treningów (w zegarkach Cheetah, Falcon i T-Rex Ultra pojawi się specjalna apka Workout Extension do personalizacji interfejsu z danymi treningowymi (obecnie ekosystem Zepp Health oferuje ponad 300 miniaplikacji i 5700 tarcz na zegarki)

7. Słuchawki CMF Buds Pro 2

Oprócz zegarka marka CMF by Nothing przygotowała też nowe słuchawki TWS. To już druga propozycja dla modelu True Wireless Stereo. CMF Buds Pro 2 zachowały wcześniejszy design CMF Buds, ale oferując kilka znaczących poprawek. Upgrade musi być, bo „Pro” w nazwie jednak zobowiązuje. Druga generacja bardziej zaawansowanych modeli ma całkiem konkretne możliwości. Dzisiaj już być może nie robią takiego wrażenia, jak jeszcze niedawno, ale przy zachowaniu niższej ceny inaczej się na nie patrzy. Nietypowo wygląda pokrętełko w transporterze, którym można sterować wybranymi opcjami słuchawek.

Oto co CMF oferuje w Buds Pro 2 za 59€:

 • podwójny przetwornik (dynamiczny 11mm + tweeter 6 mm)
 • odważną kolorystykę wykończenia (spójną z nowymi smart zegarkami)
 • wsparcie kodeków LDAC (wyższy bitrate)
 • adaptacyjne ANC (aktywną redukcję szumów do aż 50dB)
 • obrotowy przycisk na etui (m.in. do odbierania połączeń lub kontroli głośności)
 • potrójny mikrofon na słuchawkę (z ulepszeniem wychwytywania głosu przy połączeniach oraz nowymi algorytmami redukowania szumów powodowanych wiatrem)
 • przestrzenne Spatial Audio Effect
 • łączny czas pracy: 30h (z ANC) i 41h (bez ANC)

8. Nowości watchOS11 (jesień 2024)

watchOS 11W trakcie głównego Keynote konferencji WWDC marka Apple przedstawiła nowe rozwiązania dla systemu operacyjnego Apple Watchów. Nowy firmware ma dodać kilka elementów. Skupi się przede wszystkim na poprawkach funkcji fitness. System watchOS 11 chce wzbogacić zegarek w ramach trackera aktywności. Poprawią się tu wybrane odczyty i funkcje. Użytkownicy będą mogli ocenić poziom kondycji i zdrowia w sposób bardziej holistyczny. Usprawniony zostanie też Stos inteligentny (nowe widgety), tarcza Zdjęcia oraz rozwiązania dla kobiet (rozszerzony tryb w ciąży). Przygotowałem artykuł, w którym o całej aktualizacji piszę znacznie więcej.

Czytaj więcej o: nowości w watchOS 11


9. Najciekawsze smart pierścienie (2024)

Oura Ring 3
Oura Ring 3 (smart pierścień lidera segmentu inteligentnych pierścieni) – foto: Oura

Po zeszłotygodniowym zestawieniu najciekawszych składanych flip-phone’ów teraz zbudowałem listę najciekawszych inteligentnych pierścieni. W 2024 swoje aspiracje w tym segmencie zgłasza Samsung, więc kategoria na pewno mocno przyspieszy. Do przeglądu najlepszych smart ringów zbierałem się już od ponad roku, ale ten rok wydaje się dać branży kopa. Ledwie się zaczął, a na dwóch największych targach (styczniowych CES i lutowych MWC) zadebiutowało kilka interesujących propozycji. Zebrałem w zestawieniu najciekawsze. Mam nadzieję artykuł jeszcze zaktualizować. Niech się dzieje! Ta część wearables może niebawem przyciągnąć uwagę wielu klientów, zwłaszcza amatorów biżuterii.

Czytaj więcej: najciekawsze smart pierścienie (2024)


10. Mój test Galaxy Watch 4 (po dłuższym użytkowaniu)

Galaxy Watch 4 testNa początku 2023 roku postanowiłem kupić Galaxy Watcha z Wear OS. W sprzedaży nie było jeszcze szóstej generacji, ale ta pierwsza z platformą Google wyglądała wystarczająco atrakcyjnie, by włączyć ją do mojej kolekcji smartwatchy. Mam ich więcej nie tylko z uwagi na zamiłowanie do mobilnych technologii, ale też z chęci bliższego kontaktu ze wszystkimi ważniejszymi systemami. Samsung zaoferował Wear OS z własną nakładką i to całkiem ciekawą. Galaxy Watch 4, 5 i 6 mają podobną ofertę, więc jeśli czwarta generacja was zaciekawiła to nowsze jednostki tym bardziej sprostają waszym wymaganiom. Zegarek sprzed dwóch lat nie jest wiele gorszy, a zdecydowanie tańszy od Galawy Watch 5 i 6.

Użytkowałem gadżet długo i sądzę, że mogłem obiektywnie ocenić wearable koreańskiej marki. Jak wypadło? Jakie ma zalety, a jakie wady? Co oferuje, a czego zabrakło? Poniżej przekierowanie do mojej oceny i uwagi. Przy okazji zaznaczę, że zbudowałem pewnego rodzaju szablon tekstowy, który ułatwi mi publikacje testów kolejnych zegarków. Zawarłem w nim najważniejsze rozwiązania jakich oczekujemy od inteligentnych zegarków i kolejne publikacje będą kierowały się tymi samymi wytycznymi.

Czytaj więcej o: test Galaxy Watch 4


11. Mój test gogli HTC Vive XR Elite

Vive XR Elite Michał Sitnik (profilowe)Po kilku tygodniach zabawy z nowymi goglami Vive XR Elite od HTC przyszedł czas na publikację materiału. Przedstawiam moje wrażenia z nowego headsetu VR tajwańskiej marki. Bardziej uniwersalnej jednostki, która łączy też cechy okularów AR, mobilnego monitora dla różnych urządzeń oraz urządzenia Mixed Reality. Sprzęt zarówno do użytku w pełni niezależnego, bezprzewodowego, ale i współpracy z trybie PCVR. Z nowymi kontrolerami ruchu o bardziej gamingowej charakterystyce oraz lekkiej konstrukcji z wymienną baterią (równoważącą balans gogli na głowie). Poznałem najciekawsze zalety gadżetu. Znalazłem też elementy, które można w urządzeniu poprawić. Jak wypadła recenzja? Zapraszam do przeczytania i obejrzenia krótkich nagrań w przekierowaniu poniżej.

Czytaj więcej: test gogli HTC Vive XR Elite

12. Google Home na Wear OS (testy tygodnia)

Google Home Wear OS (1)Zwykle proponuje tutaj premierę jakiegoś inteligentnego modułu lub aktualizacje funkcji którejś ze smart platformy. Tym razem w środku tygodnia przygotowałem krótki test serwisu Google Home w wersji na smartwatche z Wear OS. Akurat korzystam z jednego z takich modeli to pomyślałem, że od razu sprawdzę naręczną wersję usług Google dla domu. Poniżej przekierowanie do wstępnych analiz aplikacji w modelu preview (w ramach serii Mój Smart Dom). Apka dopiero się rozwija i nie oferuje jeszcze zbyt wiele. Da się jednak korzystać i zegarki z Wear OS w końcu proponują tu coś konkretniejszego.

Czytaj więcej o: test Google Home na Wear OS