Mamy wtorek, a to dzień dla wearables. Mam dla was kolejne wieści z działu ubieralnej elektroniki. Nie tylko smart zegarków, trackerów fitness, czy inteligentnych okularów, ale też wielu innych noszonych czujników. Przeważają oczywiście te wymienione, ale prawie w każdym tygodniu udaje mi się znaleźć coś wychodzącego poza typowe rozwiązania. Urządzenia wearables stanowią już sporą grupę urządzeń, więc należy im się adekwatna uwaga. Załączam też przekierowanie do poprzedniego zestawienia.
ICYMI w wearables:
W każdym nowym przeglądzie znajdziecie informacje o najciekawszych premierach, zapowiedziach, ale też przeciekach na temat nadchodzących gadżetów. Dobiłem do setnego zestawienia wearables tygodnia! Zapraszam też do poprzednich przeglądów, wiele z nich mimo upływu czasu jest wciąż aktualnych.
Na początek każdego wpisu kącik z listą drobnych ciekawostek (wypatrzonych w sieci):
- 330£ – to nowa, niższa cena za PlayStation VR2 (Sony obniżyło cenę z 530£ – niedługo headset ma też zyskać wsparcie dla PC, ale nie dla wszystkich funkcji)
- 6.5 mln – aż tyle zapisów ze snu (nocy) posłużyło do badań Fitbit w analizach wypoczynku (marka analizowała wpływ snu na naszą jakość poprzez swoje trackery)
- pierścień Oura Ring 4 może modulować sygnał odczytów na podstawie karnacji skóry (wynika z jednego z nowych patentów fińskiej marki)
- zegarki Galaxy Watch Ultra and Galaxy Watch7 otrzymały pierwsze aktualizacje (stabilizujące)
Co nowego zobaczył świat wearables w minionym tygodniu?
- Realme Watch S2 otrzymał generator AI dla motywów tarczek
- słuchawki Realme Realme Buds T310
- egzoszkieletowy Skip MO/GO od Google X Labs
- pierścień RingConn Gen 2 pojawił się w crowdfundingu
- słuchawki Poco Buds X1
- Synchron proponuje interfejs mózg-komputer dla Vision Pro
1. Realme Watch S2 z generatorem AI dla tarczek (Indie)
Coraz częściej prezentacje nowych wearables są łączone z premierami smartfonów. Tego typu zestawy nowości stają się już strategiami dla wielu marek. Od Samsunga, przez Google i Apple, aż po chińskie firmy. Realme odsłoniło w tygodniu nowy duet Androidów, a wraz z nim nowy smartwatch. Zdaje się, że Realme Watch S2 to pierwszy nowy model od 2022 roku, gdy producent pokazał ostatniego Watcha. Niektórzy nawet się zastanawiali, czy Realme nie zrezygnował czasem z rozwoju wearables.
Realme Watch S2 wygląda atrakcyjnie, ale jest przedstawicielem inteligentnych zegarków bez zaawansowanego systemu operacyjnego. Zaoferuje większość standardów z minimum, ale zabraknie opcji instalacji aplikacji ze sklepiku (jak jest to w watchOS lub Wear OS). Dzięki lżejszemu oprogramowaniu czas pracy będzie jednak zdecydowanie dłuższy od droższych rywali. Jedno ładowanie pozwoli na pracę nawet przez 20 dni (maksymalnie, czyli bez większego obciążenia).
Realme chwali się szczelnością koperty z normą IP68 i 5ATM, wytrzymałością ekranu (7H) i odpornością na skrajniejsze temperatury (od -40° C do +70° C). Na pokładzie są algorytmy śledzące ponad 110 różnych aktywności/dyscyplin sportowych. Nie zabrakło w nich wsparcia AI (od monitoringu danych z czujników po generator motywów do tarczek). To wszystko oczywiście w atrakcyjnej cenie. W Indiach, gdzie zegarek będzie dostępny w pierwszej fazie swojego cyklu życia, cenę ustalono na 5000 rupii (nie przeliczam, bo u nas dojdą jeszcze cła i podatki, ale jest niedrogo).
- Plusy: AI wspierające algorytmy analizy ruchu, większa wytrzymałość
- Minusy: na razie ograniczona do jednego regionu dostępność
2. Słuchawki Realme Buds T310 (Indie)
Na tej samej prezentacji Realme zademonstrowało też możliwości nowych słuchawek klasy True Wireless Stereo, czyli tych prawdziwie bezprzewodowych. Rynek „pchełek” jest nasycony mnóstwem różnorodnych modeli, a to wymusiło w ostatnim roku rywalizowanie niższymi cenami i atrakcyjniejszymi ofertami funkcji. Model Realme Buds T310 wygląda jakby szedł właśnie tą drogą. Widać to po naprawdę niezłych parametrach. Jest długi czas pracy, redukcja szumów, dynamiczne przetworniki, czy przestrzenne audio.
Meet the #realmeBudsT310 🎧
Get ready to enjoy stunning sound clarity, deep bass, and a remarkable 40-hour playback.
Elevate your music experience to the next level.
Know more:https://t.co/Yoq7wYpg3s https://t.co/0NpVKMzb7E pic.twitter.com/IQ8QyhugIA
— realme (@realmeIndia) July 30, 2024
Poniżej zebrałem wszystkie najważniejsze ze specyfikacji słuchawek Realme Buds T310:
- dynamiczne przetworniki 12.4 mm (Dynamic Bass Driver) + pasywne wkładki
- hybrydowa redukcja szumów (ze skutecznością do aż 46 dB) i trzema poziomami odszumiania
- niski lag 45ms Ultra-low Latency (ale nie wiem czy nie tylko ze smartfonami Realme)
- łączność: Bluetooth 5.4 z multi-point (łączność z dwoma źródłami jednocześnie)
- tryb przestrzennego audio (360° Spacial Audio)
- czas pracy: do 40h (łącznie z bankiem energii w etui)
- szczelność zgodna z normą IP55
- cena Realme Buds T310: 2500 rupii
Wstępne podsumowanie:
- Plusy: fajny pakiet opcji TWS za niewielkie pieniądze (jakość dźwięku trzeba jednak sprawdzić samemu)
- Minusy: jak w przypadku zegarka Realme – na razie dostępność tylko w Indiach
3. Skip MO/GO od Google X Labs (projekt tygodnia)
Nie pierwszy raz piszę na blogu o egzoszkieletowych konstrukcjach. Na rynku jest już kilka wspomagaczy chodu, a więc konstrukcji mocowanych na nogach i/lub biodrach. Arc’teryx i Skip proponują model zintegrowany ze spodniami, ukrywający część mechanizmu. Wszystko w ramach eksperymentalnych projektów Google X Labs. Propozycję przyszykowano z myślą o wędrówkach, czyli dla globetrotterów potrzebujących fizycznego wsparcia. Rozwiązanie odciąża nogi aż o ok. 40%. Twórcy przeliczają wszystko na odczucie minus czternasty kilogramów, a więc całkiem sporej masy. MO/GO, bo tak nazwano spodnie ze wspomagaczem (skrót od MOuntain/GOat), oferują asystę dla mięśni wydłużając pokonywane trasy i zmniejszając ryzyko kontuzji lub bólu. Całość stabilizuje też krok i poprawność ułożenia nogi.
W tej chwili MO/GO jest oferowane wyłącznie na terenie Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdzie zostało wycenione na 2250$ za sztukę. Obie nogi to wydatek aż 4500$. Możliwe jest jednak wynajęcie egzoszkieletowej konstrukcji za 80$ za dobę.
- Plusy: w miarę mobilne wspomaganie ciała
- Minusy: ograniczona do kilku krajów dostępność (nie wiadomo na jak długo)
4. Pierścień RingConn Gen 2 (wearable tygodnia)
Ten smart pierścień już na blogu zwiastowałem. RingConn 2 rozpoczął właśnie zbiórkę w crowdfundingowej kampanii na Kickstarterze. Twórcy zapowiadali już kilka tygodni temu, że ich wearable na palec będzie jednym z pierwszych na rynku, które otrzyma certyfikację dla czujników rozpoznających bezdech senny. Druga generacja obrączki ma lepszą szczelność (IP68 i ciśnienie do 100 m zanurzenia). Jeśli się nie mylę to gadżet jest smuklejszy (2 mm) i oferowany w trzech odmianach kolorystycznych (złotej srebrnej i czarnej). Nie ma tu żadnych dodatkowych opłat za jakieś subskrypcje rozszerzające ofertę. Cennik na Kickstarterze startuje od 209$ (marka proponuje pierwszą partię w ramach crowdfundingu, a więc ze zniżkami nawet 30%).
Z palca zbierane są odczyty na temat aktywności, pracy serca, czy wypoczynku, by wskazać poziom kondycji i zdrowia. Uwzględniony jest tu też poziom stresu, czy monitorowanie cyklów miesiączkowych. Nie zabraknie personalizowanych sugestii na podstawie zebranych danych. RingConn 2 Gen 2 ma na jednym ładowaniu wytrzymać 10-12 dni. Analizy mają odbywać się przez czujniki PPG, temperatury i trzyosiowy akcelerometr. Do tego szansa na integrację z agregatami zdrowia Google Fit i Apple Zdrowie. Drugą generację zatem odchudzono, dopracowano i rozwinięto potencjał algorytmów. Zakładam, że to jeszcze nie wszystko, bo producenci konkurencyjnych pierścieni starają się udoskonalać swoje wyroby wraz z kolejnymi aktualizacjami.
Znalezione na Kickstarterze
- Plusy: pierwszy smart pierścień z detekcją bezdechu sennego
- Minusy: na razie faza crowdfundingu (choć w tym przypadku raczej bez ryzyka)
5. Słuchawki Poco Buds X1 (Indie)
Poco to kolejna z marek, która wraz z prezentacją nowego telefonu pokazała też nowy model słuchawek TWS. Podobnie jak Realme, premiera odbyła się na terenie Indii, gdzie budżetowe urządzenia są rozchwytywane. Poco Buds X1 są jeszcze tańsze od Realme Buds T310. Oznacza to, że parametrami będzie ustępować. Możliwości adekwatne do ceny. Najciekawiej, przynajmniej na papierze, wygląda sprawa hybrydowej ANC. Skuteczności nie jestem w stanie potwierdzić, bo to wymaga testów, ale zbijanie do 40dB brzmi co najmniej dobrze.
Podobnie jak przy Realme wylistowałem najciekawsze z możliwości słuchawek Poco Buds X1:
- spore, tytanowe przetworniki 12.4 mm
- hybrydowa redukcja szumów ANC (do 40 dB)
- podwójny mikrofon dla odszumiania rozmów
- czas pracy: 7h na jednym ładowaniu i 36h licząc z bankiem energii w etui
- szybkie ładowanie: 2 godziny pracy już po 10 minutach ładowania
- szczelność zgodna z certyfikacją IP54\
- łączność: Bluetooth 5.3 z Google Fast Pair
- wsparcie kodeków SBC i AAC
- możliwość korekcji EQ (i kilka predefiniowanych ustawień)
- tryb gamingowy z opóźnieniem 60 ms
- cena Poco Buds X1: 1700 rupii
Wstępne podsumowanie:
- Plusy: budżetowe słuchawki z hybrydowym ANC (do 40 dB)
- Minusy: nie potrafię przewidzieć ewentualnej dostępności na polskim rynku
6. Vision Pro obsługiwane przez interfejs mózg-komputer
Rozwiązania BCI (Brain-Computer Interface) są stosunkowo młodą dziedziną nauki/technologii, przynajmniej jak na efekty ostatnich przykładów. Projekty tego typu są opracowywane od dawna, ale dopiero od niedawna mają jako takie sukcesy. Ostatnio głośniejszym był implant Neuralink (od Elona Muska). Synchron chce zaoferować podobne możliwości, a więc szansę kontroli różnych urządzeń przy pomocy myśli/skupienia, ale w mniej inwazyjny do konkurencji sposób. Ich pomysł bazuje na elektrodach, które z korą ruchową mózgu komunikują się przez żyłę szyjną!
Dzięki takiemu połączeniu pacjent będzie w stanie sterować elektroniką, bo system dociera aż do płatu czołowego, który odpowiada za kontrolę poruszania się organizmu. Firmie udało się przygotować interfejs mózg-komputer dla osób cierpiących na ALS (stwardnienie zanikowe boczne, czyli chorobę układu nerwowego) w goglach Apple Vision Pro. Oczywiście w trybie bezprzewodowym. Jest to kolejny udany po Neuralink projekt tego typu, który może niebawem ułatwić osobom z paraliżem funkcjonowanie. Aktualnie generacja Series C jest testowana przez pierwszych ochotników, którzy uczą się użytkować australijskich patentów. Od czerwca system współpracuje ze sterowaniem wzrokowym w headsecie Apple i zastępuje gesty rąk oferowane w visionOS.
- Plusy: ogromna szansa na sterowanie wieloma urządzeniami przy pomocy myśli (i mniej inwazyjne połączenie elektrod z płatem czołowym mózgu)
- Minusy: wciąż dość wczesna faza rozwoju BCI
7. Galaxy Watch7 vs Galaxy Watch6 (porównanie zegarków)
Niedawno Samsung przedstawił nową generację swoich smartwatchy. Już czwartą działającą na platformie Wear OS. Nowością w ofercie był topowy Galaxy Watch Ultra dla fanów sportu i aktywności (jako outdoorowy, wzmocniony wariant w konkurencji do Apple Watcha Ultra). Wraz z nim odświeżono też bazowe odmiany zegarków. W tym roku bez edycji Classic. Galaxy Watch7 nie przeszedł wielki zmian, więc jego porównanie z poprzednikiem wydało mi się bardzo sensowne. Koreański producent dokonał upgrade’u, ale czy wystarczająco atrakcyjnego, by dopłacić za nową odsłonę? A może Galaxy Watch6 jest równie ciekawy i warto oszczędzić? Spróbowałem zestawić ze sobą obie generacje smart zegarków. Przekierowanie do wpisu poniżej. Przy okazji zapraszam też do podsumowania nowości wearables w przeglądzie zeszłego tygodnia.
Sprawdź: porównanie Galaxy Watch7 z Galaxy Watch6
6. Nowości watchOS11 (jesień 2024)
W trakcie głównego Keynote konferencji WWDC marka Apple przedstawiła nowe rozwiązania dla systemu operacyjnego Apple Watchów. Nowy firmware ma dodać kilka elementów. Skupi się przede wszystkim na poprawkach funkcji fitness. System watchOS 11 chce wzbogacić zegarek w ramach trackera aktywności. Poprawią się tu wybrane odczyty i funkcje. Użytkownicy będą mogli ocenić poziom kondycji i zdrowia w sposób bardziej holistyczny. Usprawniony zostanie też Stos inteligentny (nowe widgety), tarcza Zdjęcia oraz rozwiązania dla kobiet (rozszerzony tryb w ciąży). Przygotowałem artykuł, w którym o całej aktualizacji piszę znacznie więcej.
Czytaj więcej o: nowości w watchOS 11
7. Najciekawsze smart pierścienie (2024)
Po zeszłotygodniowym zestawieniu najciekawszych składanych flip-phone’ów teraz zbudowałem listę najciekawszych inteligentnych pierścieni. W 2024 swoje aspiracje w tym segmencie zgłasza Samsung, więc kategoria na pewno mocno przyspieszy. Do przeglądu najlepszych smart ringów zbierałem się już od ponad roku, ale ten rok wydaje się dać branży kopa. Ledwie się zaczął, a na dwóch największych targach (styczniowych CES i lutowych MWC) zadebiutowało kilka interesujących propozycji. Zebrałem w zestawieniu najciekawsze. Mam nadzieję artykuł jeszcze zaktualizować. Niech się dzieje! Ta część wearables może niebawem przyciągnąć uwagę wielu klientów, zwłaszcza amatorów biżuterii.
Czytaj więcej: najciekawsze smart pierścienie (2024)
8. Mój test Galaxy Watch 4 (po dłuższym użytkowaniu)
Na początku 2023 roku postanowiłem kupić Galaxy Watcha z Wear OS. W sprzedaży nie było jeszcze szóstej generacji, ale ta pierwsza z platformą Google wyglądała wystarczająco atrakcyjnie, by włączyć ją do mojej kolekcji smartwatchy. Mam ich więcej nie tylko z uwagi na zamiłowanie do mobilnych technologii, ale też z chęci bliższego kontaktu ze wszystkimi ważniejszymi systemami. Samsung zaoferował Wear OS z własną nakładką i to całkiem ciekawą. Galaxy Watch 4, 5 i 6 mają podobną ofertę, więc jeśli czwarta generacja was zaciekawiła to nowsze jednostki tym bardziej sprostają waszym wymaganiom. Zegarek sprzed dwóch lat nie jest wiele gorszy, a zdecydowanie tańszy od Galawy Watch 5 i 6.
Użytkowałem gadżet długo i sądzę, że mogłem obiektywnie ocenić wearable koreańskiej marki. Jak wypadło? Jakie ma zalety, a jakie wady? Co oferuje, a czego zabrakło? Poniżej przekierowanie do mojej oceny i uwagi. Przy okazji zaznaczę, że zbudowałem pewnego rodzaju szablon tekstowy, który ułatwi mi publikacje testów kolejnych zegarków. Zawarłem w nim najważniejsze rozwiązania jakich oczekujemy od inteligentnych zegarków i kolejne publikacje będą kierowały się tymi samymi wytycznymi.
Czytaj więcej o: test Galaxy Watch 4
9. Mój test gogli HTC Vive XR Elite
Po kilku tygodniach zabawy z nowymi goglami Vive XR Elite od HTC przyszedł czas na publikację materiału. Przedstawiam moje wrażenia z nowego headsetu VR tajwańskiej marki. Bardziej uniwersalnej jednostki, która łączy też cechy okularów AR, mobilnego monitora dla różnych urządzeń oraz urządzenia Mixed Reality. Sprzęt zarówno do użytku w pełni niezależnego, bezprzewodowego, ale i współpracy z trybie PCVR. Z nowymi kontrolerami ruchu o bardziej gamingowej charakterystyce oraz lekkiej konstrukcji z wymienną baterią (równoważącą balans gogli na głowie). Poznałem najciekawsze zalety gadżetu. Znalazłem też elementy, które można w urządzeniu poprawić. Jak wypadła recenzja? Zapraszam do przeczytania i obejrzenia krótkich nagrań w przekierowaniu poniżej.
Czytaj więcej: test gogli HTC Vive XR Elite
10. Google Home na Wear OS (testy tygodnia)
Zwykle proponuje tutaj premierę jakiegoś inteligentnego modułu lub aktualizacje funkcji którejś ze smart platformy. Tym razem w środku tygodnia przygotowałem krótki test serwisu Google Home w wersji na smartwatche z Wear OS. Akurat korzystam z jednego z takich modeli to pomyślałem, że od razu sprawdzę naręczną wersję usług Google dla domu. Poniżej przekierowanie do wstępnych analiz aplikacji w modelu preview (w ramach serii Mój Smart Dom). Apka dopiero się rozwija i nie oferuje jeszcze zbyt wiele. Da się jednak korzystać i zegarki z Wear OS w końcu proponują tu coś konkretniejszego.
Czytaj więcej o: test Google Home na Wear OS