Mamy wtorek, a to dzień dla wearables. Mam dla was kolejne wieści z działu ubieralnej elektroniki. Nie tylko smart zegarków, trackerów fitness, czy inteligentnych okularów, ale też wielu innych noszonych czujników. Przeważają oczywiście te wymienione, ale prawie w każdym tygodniu udaje mi się znaleźć coś wychodzącego poza typowe rozwiązania. Urządzenia wearables stanowią już sporą grupę urządzeń, więc należy im się adekwatna uwaga. Załączam też przekierowanie do poprzedniego zestawienia.
ICYMI w wearables:
W każdym nowym przeglądzie znajdziecie informacje o najciekawszych premierach, zapowiedziach, ale też przeciekach na temat nadchodzących gadżetów. Dobiłem do setnego zestawienia wearables tygodnia! Zapraszam też do poprzednich przeglądów, wiele z nich mimo upływu czasu jest wciąż aktualnych.
Na początek każdego wpisu kącik z listą drobnych ciekawostek (wypatrzonych w sieci):
- 1 mln $ w 3 dni – takie wyniki uzyskał smart pierścień RingConn Gen 2 w zbiórce na crowdfundingu
- w sieci pojawiły się już rendery nowych gogli BytDance (prawdopodobnie PICO 4S lub Ultra)
- Jay Y. Lee (Samsung Electronics Executive Chairman) nie był zadowolony z nowego formatu słuchawek Galaxy Buds3, które przypominają AirPody. Pojawiły się informacje, że podjął nawet jakieś działania wobec TM Roha z sekcji mobilnej. Chcecie mi powiedzieć, że główna postać koreańskiej marki nie orientuje się, co projektuje jedna z sekcji producenta? | wg informacji od insidera w Samsungu
- Neuralink z kolejną udaną operacją chipa (interfejs komputer-mózg) | wg Elona Muska
- Apple Watch SE 3 z plastikową kopertą może być przeznaczony dla dzieci | wg Marka Gurmana
Co nowego zobaczył świat wearables w minionym tygodniu:
- słuchawki vivo TWS 3e (Indie)
- zegarki Pixel Watch 3 w kolejnych przeciekach
- smarthack: jak uruchomić beta funkcji w zegarkach Garmin?
- Bstick – haptyczne kontrolery VR na dłonie (crowdfunding)
- CMF Watch Pro 2 zyskuje Google Health Connect
- Carbonhand, czyli robo-rękawica (wspomaganie dłoni)
1. Słuchawki vivo TWS 3e z ANC 30 dB
Wraz z prezentacją smartfonów vivo V40 chińska marka przedstawiła też nowy model słuchawek. Na pewno nowy w Indiach, gdzie debiutowały urządzenia, natomiast TWS były już wcześniej oferowane w Chinach. Jeśli mówimy o tym samym wearables to jego ekspansję rozłożono na różne rynki w naprawdę długim okresie, bo premiera modeli miała miejsce w Państwie Środka już w grudniu zeszłego roku. W tamtym trochę inaczej wyglądał czas pracy, opóźnienie i obecne było audio z 3D spatial. Tutaj jest chyba inaczej.
Focus on the sound, not on external noise. With Intelligent Active Noise Cancellation, vivo TWS 3e earbuds level-up your listening experience. Buy now, for just Rs 1,899.
Click the link below to buy now.https://t.co/TNcWZuWfEr#vivoV40Series #10Yearsofvivo #ZEISSPortraitSoPro pic.twitter.com/hHsGvUCg0G
— vivo India (@Vivo_India) August 7, 2024
vivo TWS 3e są tańszą odmianą ostatniej generacji. Wciąż jednak wyposażoną w aktywną redukcję szumów, czy przestrzenne stereo. W Chinach model kosztował 180 juanów, czyli tylko 25$ (bez ceł i podatków), a w Indiach 1900 rupii (więc też tanio). Aktywna redukcja szumów w TWS 3e oferuje rozwiązania klasy bardziej budżetowej (high-endowce przekraczają dziś 40 dB, a tutaj mamy 30 dB – przypominam, że dB rosną wykładniczo, więc te 10 jednostek to spora różnica).
Oto najważniejsze specyfikacje słuchawek vivo TWS 3e:
- aktywna redukcja szumów (ANC) z 30 dB + pasywne wkładki
- dynamiczne przetworniki 11mm z DeepX 3.0 Sound Effects
- zestaw słuchawkowy z AI Call Noise Reduction i Wind Noise Reduction
- czas pracy: do 8.5h z ANC i do 10.5h (bez ANC) i 36-42h z etui
- łączność: Bluetooth 5.3 z multi-pair i Google Fast Pair
- tryb do gier (opóźnieniu do 88 ms)
- szczelność zgodna z normą IP54
Krótkie podsumowanie:
- Plusy: niedrogie ANC, spatial audio oraz czas pracy z aż 44h
- Minusy: trudna dostępność na polskim rynku
2. Google Pixel Watch 3 (wearable tygodnia)
13 sierpnia to właśnie dziś. Google organizuje prezentację produktową, na której zobaczymy sporo różnych mobilnych urządzeń. Wśród nich znajdą się też nowe smart zegarki z Wear OS 5. Publikuję przegląd jeszcze przed eventem, więc wciąż bazując na przeciekach. Tym razem do sieci przebiło się video promocyjne z nowymi Pixel Watchami. Potwierdza ono już definitywnie, że w tym roku do wyboru będą dwie wielkości gadżetu. Rozczarowują specyfikacje mniejszego z modeli. Lekko powiększy mu się wyświetlacz, ale w środku znajdzie się większość zeszłorocznych podzespołów (Snapdragon Wear 5100 z koprocesorem Cortex M33, 2 GB RAM i 32 GB w eMMC na dane, bateria też ta sama).
Google Pixel Watch 3 leaked promo video confirms that it will finally come in two sizes – 41mm and 45mm. #Google #PixelWatch3 pic.twitter.com/1T8GFV7wXV
— Vinish Keshri (@vinishkeshri12) August 5, 2024
Pytanie, czy większy Pixel Watch 3 z kopertą 45 mm otrzyma we wnętrzu coś lepszego? Filmik pokazuje, że Google może się skupić na sofcie. Wear OS 5 na pewno zyska tryb Cardio Load dla lepszych treningów. Pojawią się też dodatkowe metryki do analizy częstotliwości oddechu, czy kontaktu stopy z podłożem, a więc pod biegi. Myślę, że mogą też zadebiutować ulepszenia wspomagane algorytmami AI. Ceny Pixel Watchy 3 mają startować od 349/399$ (+50$ za wariant z eSIM dla LTE). W przyszłym tygodniu poznamy już pełne dane dot. tych smart zegarków.
- Plusy: w końcu Pixel Watch w większym wydaniu i nowe opcje Wear OS
- Minusy: zmian hardware’u nie będzie dużo
3. Program testów beta w zegarkach Garmin (smarthack tygodnia)
W ostatnich miesiącach zaniechałem wrzutek ze smarthackami, ale powoli staram się wrócić do regularności. Przygotowałem już wstępną listę kolejnych, które będą pojawiać się na blogu w najbliższych tygodniach. Najświeższy z tego tygodnia poświęciłem programowi beta testów oprogramowania na sportowe smart zegarki marki Garmin. Amerykański producent uruchomił program dla klientów chcących badać nadchodzące funkcje rozszerzające zakres opcji ich trackerów. Do programu może dołączyć każdy, choć trzeba sprawdzić, czy posiadany zegarek jest na liście wsparcia takowych aktualizacji. Aktywacja beta testów nie jest trudna, ale krótko podpowiedziałem, jak tego dokonać na swoim zegarku.
Czytaj więcej: jak uruchomić program beta testów w Garmin?
- Plusy: dodatkowe funkcje w zegarku przed ich oficjalnym uruchomieniem
- Minusy: możliwe błędy analiz lub przekazu z uwagi na wcześniejszą fazę rozwoju
4. Bstick – haptyczne kontrolery VR (crowdfunding)
Rzadko kontrolery ruchu do gogli VR można kwalifikować do grupy wearables, ale w przypadku projektu Bstick tak właśnie jest. Wszystko przez nietypową konstrukcję gadżetu, który mocujemy do dłoni bardziej na stałe. Zapięcia i czujniki zbierające dane z ręki mają postać zbliżoną do wearables. Twórcy zapewniają, że to „pierwsze na świecie ręczne kontrolery VR z haptycznymi odczuciami dla każdego palca”. System Ultimate Immersion ma zaoferować haptykę, a więc rodzaj odbioru kontaktu z wirtualnymi obiektami bez użycia topornych odmian rękawiczek. Specjalne przyciski mają imitować dotyk (ścisk?).
Od wewnątrz są jeszcze biometryczne sensory PPG (chyba do odczytywania emocji i próby ich korelacji z efektami VR). Całość ma współpracować z wieloma modelami headsetów (od Vive, przez Valve i systemami OpenXR, czy OpenVR). Nie zabraknie zgodności z Unity, a w SteamVR wszystko współpracuje z Vive Trackerami. Gadżet bierze udział w crowdfundingowej zbiórce, w której ceny startują od 899$ (finalnie 1299$). Pierwsze sztuki mają dotrzeć do klientów już w grudniu.
Znalezione na Kickstarterze
- Plusy: próba dostarczenia efektów haptycznych bez formatu rękawic
- Minusy: wciąż jest drogo i chyba nie do końca mamy pełną haptykę (nie chcę jednak przesądzać i oceniać bez kontaktu z kontrolerami)
5. CMF Watch Pro 2 zyskuje Google Health Connect
Nothing zaproponował niedawno nowy zegarek w bardziej budżetowym wydaniu (spod znaku submarki CMF). Tańszy nie znaczy, że nie będzie odpowiednio wspierany. Producent przygotował dla CMF Watch Pro i najnowszego Watch pro 2 nowy update. Firmware w wersji 1.0.0.51 (na razie tylko aplikacja v3.2.2 dla Androida) zaoferuje posiadaczom smart zegarków CMF szansę na synchronizację danych z Google Health Connect. Pozwoli to na korelowanie danych z innymi serwisami, by agregować informacje w jednym miejscu. W nowej aktualizacji znalazła się też funkcja wyznaczania krokowych celów. Mały dodatek, ale zawsze. Właściwie to jeden ze standardów, które powinny być dostępne w smartwatchu już w standardzie.
- Plusy: mała, ale ważna pod kątem integrowania danych opcja
- Minusy: niektóre z nowości powinny być dostępne prosto z pudełka
Watch Pro 2 just got a glow-up. pic.twitter.com/58xhUE5UEP
— CMF by Nothing (@cmfbynothing) August 7, 2024
6. Carbonhand, czyli robo-rękawica (wspomaganie dłoni)
W zeszłym tygodniu wspominałem o nowym wspomaganiu nóg prosto z laboratoriów Google, a teraz inny amerykański moduł podobnego przeznaczenia. Tym razem dla rąk. Carbonhade to „robo-rękawica” dla osób z niedowładem. Dla potrzebujących wsparcia ruchowego z różnych powodów. Od weteranów, po osoby ze schorzeniami (np. osteoporozą), aż po seniorów.
Specjalnej konstrukcji urządzenie z działu egzoczkieletów obejmuje biodra i rękę w dwóch miejscach, by wzmocnić siłę ruchów ręki, a przede wszystkim dłoni. Na razie projekt od Bioservo jest dostępny wyłącznie w kilku krajach: Szwecji, Norwegii, Niemczech oraz od niedawna też w USA). Może pomóc w rehabilitacjach, życiu codziennym, czy też mentalnym. Twórcy opracowywali podobne rozwiązania już od 2006 roku, gdy debiutowali z SEM Glove – pierwszym komercyjnie dostępnym urządzeniem wspomagającym dłonie.
Rękawice Carbonhand wspomagają zacisk/uchwyt, więc pomagają w utrzymywaniu urządzeń codziennego użytku – od czajnika, po żelazko. Całość działa z odpowiednią mocą i w naturalny (zakładam intuicyjne) sposób. W zestawie jest nawet aplikacja mobilna na smartfon do zmian ustawień różnych parametrów elektroniki.
- Plusy: wsparcie i wspomaganie ruchu dłoni
- Minusy: nie jest to rozwiązanie tanie
7. Galaxy Watch7 vs Galaxy Watch6 (porównanie zegarków)
Niedawno Samsung przedstawił nową generację swoich smartwatchy. Już czwartą działającą na platformie Wear OS. Nowością w ofercie był topowy Galaxy Watch Ultra dla fanów sportu i aktywności (jako outdoorowy, wzmocniony wariant w konkurencji do Apple Watcha Ultra). Wraz z nim odświeżono też bazowe odmiany zegarków. W tym roku bez edycji Classic. Galaxy Watch7 nie przeszedł wielki zmian, więc jego porównanie z poprzednikiem wydało mi się bardzo sensowne. Koreański producent dokonał upgrade’u, ale czy wystarczająco atrakcyjnego, by dopłacić za nową odsłonę? A może Galaxy Watch6 jest równie ciekawy i warto oszczędzić? Spróbowałem zestawić ze sobą obie generacje smart zegarków. Przekierowanie do wpisu poniżej. Przy okazji zapraszam też do podsumowania nowości wearables w przeglądzie zeszłego tygodnia.
Sprawdź: porównanie Galaxy Watch7 z Galaxy Watch6
8. Nowości watchOS11 (jesień 2024)
W trakcie głównego Keynote konferencji WWDC marka Apple przedstawiła nowe rozwiązania dla systemu operacyjnego Apple Watchów. Nowy firmware ma dodać kilka elementów. Skupi się przede wszystkim na poprawkach funkcji fitness. System watchOS 11 chce wzbogacić zegarek w ramach trackera aktywności. Poprawią się tu wybrane odczyty i funkcje. Użytkownicy będą mogli ocenić poziom kondycji i zdrowia w sposób bardziej holistyczny. Usprawniony zostanie też Stos inteligentny (nowe widgety), tarcza Zdjęcia oraz rozwiązania dla kobiet (rozszerzony tryb w ciąży). Przygotowałem artykuł, w którym o całej aktualizacji piszę znacznie więcej.
Czytaj więcej o: nowości w watchOS 11
9. Najciekawsze smart pierścienie (2024)
Po zeszłotygodniowym zestawieniu najciekawszych składanych flip-phone’ów teraz zbudowałem listę najciekawszych inteligentnych pierścieni. W 2024 swoje aspiracje w tym segmencie zgłasza Samsung, więc kategoria na pewno mocno przyspieszy. Do przeglądu najlepszych smart ringów zbierałem się już od ponad roku, ale ten rok wydaje się dać branży kopa. Ledwie się zaczął, a na dwóch największych targach (styczniowych CES i lutowych MWC) zadebiutowało kilka interesujących propozycji. Zebrałem w zestawieniu najciekawsze. Mam nadzieję artykuł jeszcze zaktualizować. Niech się dzieje! Ta część wearables może niebawem przyciągnąć uwagę wielu klientów, zwłaszcza amatorów biżuterii.
Czytaj więcej: najciekawsze smart pierścienie (2024)
10. Mój test Galaxy Watch 4 (po dłuższym użytkowaniu)
Na początku 2023 roku postanowiłem kupić Galaxy Watcha z Wear OS. W sprzedaży nie było jeszcze szóstej generacji, ale ta pierwsza z platformą Google wyglądała wystarczająco atrakcyjnie, by włączyć ją do mojej kolekcji smartwatchy. Mam ich więcej nie tylko z uwagi na zamiłowanie do mobilnych technologii, ale też z chęci bliższego kontaktu ze wszystkimi ważniejszymi systemami. Samsung zaoferował Wear OS z własną nakładką i to całkiem ciekawą. Galaxy Watch 4, 5 i 6 mają podobną ofertę, więc jeśli czwarta generacja was zaciekawiła to nowsze jednostki tym bardziej sprostają waszym wymaganiom. Zegarek sprzed dwóch lat nie jest wiele gorszy, a zdecydowanie tańszy od Galawy Watch 5 i 6.
Użytkowałem gadżet długo i sądzę, że mogłem obiektywnie ocenić wearable koreańskiej marki. Jak wypadło? Jakie ma zalety, a jakie wady? Co oferuje, a czego zabrakło? Poniżej przekierowanie do mojej oceny i uwagi. Przy okazji zaznaczę, że zbudowałem pewnego rodzaju szablon tekstowy, który ułatwi mi publikacje testów kolejnych zegarków. Zawarłem w nim najważniejsze rozwiązania jakich oczekujemy od inteligentnych zegarków i kolejne publikacje będą kierowały się tymi samymi wytycznymi.
Czytaj więcej o: test Galaxy Watch 4
11. Mój test gogli HTC Vive XR Elite
Po kilku tygodniach zabawy z nowymi goglami Vive XR Elite od HTC przyszedł czas na publikację materiału. Przedstawiam moje wrażenia z nowego headsetu VR tajwańskiej marki. Bardziej uniwersalnej jednostki, która łączy też cechy okularów AR, mobilnego monitora dla różnych urządzeń oraz urządzenia Mixed Reality. Sprzęt zarówno do użytku w pełni niezależnego, bezprzewodowego, ale i współpracy z trybie PCVR. Z nowymi kontrolerami ruchu o bardziej gamingowej charakterystyce oraz lekkiej konstrukcji z wymienną baterią (równoważącą balans gogli na głowie). Poznałem najciekawsze zalety gadżetu. Znalazłem też elementy, które można w urządzeniu poprawić. Jak wypadła recenzja? Zapraszam do przeczytania i obejrzenia krótkich nagrań w przekierowaniu poniżej.
Czytaj więcej: test gogli HTC Vive XR Elite
12. Google Home na Wear OS (testy tygodnia)
Zwykle proponuje tutaj premierę jakiegoś inteligentnego modułu lub aktualizacje funkcji którejś ze smart platformy. Tym razem w środku tygodnia przygotowałem krótki test serwisu Google Home w wersji na smartwatche z Wear OS. Akurat korzystam z jednego z takich modeli to pomyślałem, że od razu sprawdzę naręczną wersję usług Google dla domu. Poniżej przekierowanie do wstępnych analiz aplikacji w modelu preview (w ramach serii Mój Smart Dom). Apka dopiero się rozwija i nie oferuje jeszcze zbyt wiele. Da się jednak korzystać i zegarki z Wear OS w końcu proponują tu coś konkretniejszego.
Czytaj więcej o: test Google Home na Wear OS