Mamy wtorek, a to dzień dla wearables. Mam dla was kolejne wieści z działu ubieralnej elektroniki. Nie tylko smart zegarków, trackerów fitness, czy inteligentnych okularów, ale też wielu innych noszonych czujników. Przeważają oczywiście te wymienione, ale prawie w każdym tygodniu udaje mi się znaleźć coś wychodzącego poza typowe rozwiązania. Urządzenia wearables stanowią już sporą grupę urządzeń, więc należy im się adekwatna uwaga. Załączam też przekierowanie do poprzedniego zestawienia.
ICYMI w wearables:
W każdym nowym przeglądzie znajdziecie informacje o najciekawszych premierach, zapowiedziach, ale też przeciekach na temat nadchodzących gadżetów. Dobiłem do setnego zestawienia wearables tygodnia! Zapraszam też do poprzednich przeglądów, wiele z nich mimo upływu czasu jest wciąż aktualnych.
Na początek każdego wpisu kącik z listą drobnych ciekawostek (wypatrzonych w sieci):
- 10% – o tyle wzrosło zainteresowanie segmentem „smart audio” (głównie słuchawki TWS) w drugim kwartale 2024 roku – największe udziały mają w tym tańsze modele słuchawek) | wg Canalys
- Google potwierdza, że nie będzie zegarków Fitbit Sense 3 i Versa 5 (ich rolę przejmują Pixele 3)
- Pixel Watch 3 jest bardzo trudny w naprawie (jak wcześniej Fitbity)
- pierścień Galaxy Ring od Samsunga również jest nienaprawialny (nie da się wymienić baterii bez zniszczenia obudowy obrączki) – rozmawiałem z przedstawicielem marki w Polsce, który potwierdził, że globalna ekspansja gadżetu została zaplanowana na początek 2025 roku
- Snap opracowuje kolejną generację okularów Spectacles (premiera we wrześniu) | wg The Verge
- Movano wznawia sprzedaż pierścienia Evie Ring (po początkowych problemach w realizacji)
Co nowego zobaczył świat wearables w minionym tygodniu?
- słuchawki OnePlus Buds Pro 3 z podwójnym DAC
- nowe Bowers & Wilkins Pi6 i Pi8
- JBL Tour Pro 3 z transmitterem w etui
- zapowiedź Redmi Watch 5 Active (Indie)
- Meta Quest HDMI Link da wsparcie dla smartfonów
- odkryłem listę ukrytych funkcji w Galaxy Watch Ultra
- stworzyłem listę najlepszych smartwatchy z Wear OS
1. OnePlus Buds Pro 3 z podwójnym DAC (TWS tygodnia)
Segment słuchawek TWS jest dziś reprezentowany nie tylko przez bardzo wiele modeli, ale i podkategorii. Najnowsze OnePlus Buds Pro 3 możemy śmiało kwalifikować do grupy tych lepiej wyposażonych. Chiński producent w najnowszej odsłonie True Wireless Stereo proponuje pakiet naprawdę efektownych właściwości.
Nowa generacja Budsów od OnePlus została opracowana wspólnie z artystą Anuv Jain. Dzięki tej współpracy i fajnym parametrom uzyskano lepszy dźwięk, skuteczniejsze tłumienie hałasów i dłuższy czas pracy. Poniżej wybrałem najciekawsze ze specyfikacji OnePlus Buds Pro 3:
- podwójny przetwornik DAC: 11mm (woofer) z podwójnym magnesem i 6mm (tweeter) z nowymi membranami (już poprzednia generacja imponowała efektami, a teraz może być jeszcze lepiej)
- adaptacyjne ANC (aktywna redukcja szumów) z 50dB (poprzednik miał 48 dB)
- korekcja ustawień (dopracowanie dźwięku) od Dynaudio
- czas pracy: 6h (z ANC) i 10h (bez ANC) + 25.5/43h łącznie z etui
- potrójny mikrofon z czujnikiem kostnym Voice Pick Up (VPU)
- łączność: Bluetooth 5.4 ze wsparciem kodeków LHDC 5.0 i AAC
- szczelność zgodna z normą IP55
- synchronizacja z lagiem 94 ms
- szybkie parowanie Google Fast Pair (z Androidami)
- wsparcie przestrzennego dźwięku Spatial Audio
- ładowanie: USB-C lub bezprzewodowe
- cena: OnePlus Buds 3 Pro: 220€
Moja wstępna ocena OnePlus Buds 3 Pro:
- Plusy: jedna z bogatszych ofert możliwości TWS w tej półce cenowej
- Minusy: atrakcyjna cena przy tym poziomie rozwiązań
2. Nowe Bowers & Wilkins Pi6 i Pi8
W tym tygodniu sporo słuchawkowych premier. Kolejną po OnePlus jest propozycja o znacznie większym prestiżu w segmencie audio. Bowers & Wilkins przedstawił duet nowych TWS. Pi6 i Pi8 różnią się paroma detalami, no i oczywiście ceną. W obu przypadkach mówimy jednak o dobrze brzmiących odmianach dousznych słuchawek. Oferują najnowszy protokół łączności Bluetooth 5.4 z transmisją 24-bit/96kHz aptX oraz 12-milimetrowe membrany. W przypadku droższej wariacji jest jeszcze wsparcie bezstratnego aptX Lossless. Odmiany odróżnia materiał membran. Pi6 otrzymały celulozowe („bio”), a Pi8 carbonowe. Będzie to pewnie miało wpływ na odwzorowanie dźwięku.
Bower & Wilkins zapewnia, że względem poprzedniej generacji podniosło poziom aktywnej redukcji szumów. Algorytmy są skuteczniejsze w wyciszaniu hałasów. Obiecane jest też szybkie parowanie słuchawek ze smartfonami Apple (Made for iPhone) oraz Androidami (Google Fast Pair). Ten drugi ma być dodany niedługo po premierze poprzez aktualizację softu. Dobrze wygląda też sprawa czasu pracy obu par słuchawek. Pi6 będą grały maksymalnie 8h (+16h w etui), a Pi8 – 6.5h (+13.5h w etui). Zwróciłbym jeszcze uwagę na apkę na telefony, w której do dyspozycji będzie 5-kanałowy EQ dla mocniejszego modelu i prostsza regulacja dla niższych i wyższych tonów w tańszym. Skoro już rozróżniam odmiany kosztowo to wypada w końcu podać cennik. B&W wyceniło Pi6 na 249$, a Pi8 na aż 399$.
- Plusy: prestiż marki i gwarancja jakości dźwięku oraz dwie półki cenowe
- Minusy: na tym etapie nie pokuszę się o wskazanie
3. JBL Tour Pro 3 z transmiterem w etui
JBL to jedna z bardziej zapracowanych pod względem produkcji słuchawek TWS marek na rynku. To właśnie ich oferty nie jestem nigdy w stanie ogarnąć z powodu mnogości propozycji. W tej chwili najlepiej kojarzę modele z etui wyposażanym w ekranik. Od kilku lat producent stawia na rozwój nie tylko samych słuchawek, ale i ich transporterków. Etui wyposażane jest we własny ekranik, dzięki któremu możemy sterować dźwiękiem i odtwarzaczem. W najnowszych JBL Tour Pro 3 taki panel chyba jeszcze urósł.
Zdaje się, że to bardziej flagowy wariant TWS w ofercie JBL. Nie dość, że ma efektowny ekranik to jeszcze wsparcie nowego Auracast i śledzenie ruchów głowy do przestrzennego audio. Nowe etui zyskało też transmitter audio, a więc opcję przewodowego podpinania transporterka do źródeł z jack 3.5 mm lub USB, by przesłać audio bezprzewodowo do słuchawek. Ta forma łączności zmniejsza też opóźnienie w transmisji dźwięku (względem Bluetooth).
Z fajniejszych specyfikacji wymieniłbym tu jeszcze: podwójny przetwornik hybrydowy (każdy z własnym DAC) oraz wsparcie kodeków LDAC dla wyższych rozdzielczości. Wrażenie zrobi też komplet aż sześciu mikrofonów, algorytmy AI do rozmów telefonicznych z opcją equalizera dla ustawień głosu, czy technologie True Adaptive Noise Cancellation 2.0 dla aktywnej redukcji hałasów. Adaptacyjne ustawienia mają poprawiać skuteczność tłumienia. JBL Tour Pro 3 wyceniono na 300$.
- Plusy: Auracast, transmiter, większy ekranik w etui, spatial audio (360) i LDAC
- Minusy: słuchawki są aż o 50$ droższe od poprzedniej generacji Tour Pro
4. Zapowiedź Redmi Watch 5 Active (Indie)
27 sierpnia w Indiach zadebiutuje kolejna wariacja smartwatcha Redmi Watch. Piąta generacja otrzyma odmianę Active, co oczywiście od razu zdradza główne przeznaczenie modelu. Naręczny tracker otrzyma aż 2-calowy wyświetlacz OLED, tryb Bluetooth calling z opcją redukowania hałasów i poprawy odbioru głosu w trakcie rozmowy (przez rozwiązania zwane Clear+).
Redmi Watch 5 Active to smart zegarek pracujący na HyperOS od Xiaomi. Soft musi być bardzo lekki dla urządzenia, bo gadżet ma wytrzymać na jednym ładowaniu nawet do 18 dni. Xiaomi oferuje w urządzeniu wsparcie asystentki Alexa, no i oczywiście komplet sportowych funkcji. Nie podejmuję się oceny ich jakości, ale pakiet wygląda na obszerny – przynajmniej jeśli chodzi o rodzaje ćwiczeń/dyscyplin. Na pokładzie jest wsparcie dla ponad 140 aktywności.
- Plusy: duży ekran, Alexa, długi czas pracy
- Minusy: budżetowa oferta, więc nie spodziewajcie się ultra zaawansowanych algorytmów aktywności
5. Meta Quest HDMI Link – wsparcie dla smartfonów
Meta oferuje bezprzewodowe gogle Quest już od kilku generacji. Odmiany 2, 3 i Pro łączyły się jednak głównie z komputerami – zarówno przewodowo, jak i bezprzewodowo. Teraz Meta ma dla użytkowników wymienionych modeli miłą informację. Dzięki Meta Quest HDMI Link (w App Lab) będziemy mogli przesyłać treści z prawie dowolnego urządzenia z portem HDMI lub DisplayPort. Na liście wsparcia są m.in. smartfony czy konsole do gier (w tym te przenośne). Generalnie kompatybilność dotyczy także portów USB-C ze wsparciem dla DP Alt Mode. Oczywiście mowa o trybie wirtualnego ekranu, ale to i tak daje spore możliwości (jeśli mamy potrzebę zamknięcia się przy użyciu wyświetlaczy w headsetach).
We just dropped Meta Quest HDMI Link on App Lab! Streaming content from an HDMI/DisplayPort supported device (phone, laptop, gaming device, etc) has been a most requested feature and you can now set it up if you have the app installed on your Quest 3, Pro, or 2, plus a… pic.twitter.com/fiXVtvZwY2
— Boz (@boztank) August 15, 2024
Żeby wszystko odpowiednio hulało niezbędna jest też karta przechwytująca sygnał video (UVC i UAC) oraz przewód USB 3.0. Tego typu rozwiązania mają bardzo mobilną i kompaktową formę. Oprócz tego Questy muszą posiadać najnowszy software (minimum v67). Obraz będzie wyświetlany w jakości 1080p.
- Plusy: w końcu szersza kompatybilność ze źródłami treści
- Minusy: konieczna karta przechwytująca sygnał (na szczęście nie jest to duży wydatek)
Czytaj więcej o: Meta Quest 3
6. Słuchawki iQOO TWS 1e z ANC (30 dB)
Podobnie jak w przypadku smartfonów iQOO, tak również w przypadku słuchawek, dostępność elektroniki vivo w Polsce jest przede wszystkim nieoficjalna. Producent wycofał się z naszego rynku, ale o jego urządzeniach pisać nie przestałem. Wraz z ostatnią prezentacją telefonów serii iQOO Z9s chińska firma pokazała też nowe słuchawki True Wireless Stereo. Model iQOO TWS 1e należy do przedstawicieli tańszych jednostek, ale ze zgrabnym wyposażeniem. Słuchawki posiadają aktywną redukcję szumów (ANC) z tłumieniem do 30 dB (półka premium to zakres 40-50 dB), długi łączny czas pracy (42h), szybkie ładowanie, 11-milometrowe przetworniki, dźwięk kalibrowany przy współpracy z Golden Ear Acoustics Team oraz algorytmy AI redukujące szumy podczas połączeń.
The wait is finally over! 🎉 iQOO’s first-ever TWS 1e ANC is now live at an unbeatable price of just ₹1,899*! Immerse yourself in tranquillity with Active Noise Cancellation* and a 42-hour battery life*.
Don’t miss out—grab yours now on @amazonIN!
Know More -… pic.twitter.com/DhmgxaVZjb
— iQOO India (@IqooInd) August 23, 2024
Z pozostałych, ciekawszych specyfikacji wymieniłbym jeszcze: parowanie z dwoma źródłami, opóźnienie z 88 ms, Bluetooth 5.3, czy wsparcie dla Google Fast Pair, Asystenta Google oraz sieci Find My Device (ułatwiającej odszukiwanie elektroniki). Vivo zapewnia też wykrywanie słuchawek w uszach (z trybem automatycznego pauzowania/wznawiania audio), dotykową obsługę i certyfikację szczelności zgodną z IP54.
Ceny nie podam (bo i tak bez ceł i podatków nie jest miarodajna), ale zaznaczę, że jest budżetowa.
- Plusy: przystępniejsze cenowo ANC, sporo standardów, spore przetworniki
- Minusy: niedostępność w Polsce (w sensie, że bez oficjalnej dystrybucji)
Kącik ostatnich (najważniejszych) treści z sekcji wearables
Poniżej niemały już kącik moich ostatnich publikacji powiązanych z sekcją wearables. Będę tu załączał materiały, którym poświęciłem niedawno trochę więcej czasu: zestawienia, porównania, poradniki i różnego rodzaju pomoce tematyczne. Wszystkie związane z ubieralną elektroniką.
7. Ukryte funkcje w Galaxy Watch Ultra (smarthack tygodnia)
Jak obiecywałem, smarthacki wracają do regularnych publikacji. Po ostatniej podpowiedzi, jak uruchomić program beta w zegarkach Garmin, teraz mam parę lifehacków dla posiadaczy nowych, outdoorowych zegarków Galaxy Watch Ultra. Przygotowałem krótki materiał z ciekawymi trikami i opcjami dla smartwatcha Samsunga, które warto uruchomić lub po prostu użytkować w trakcie treningu. Nie posiadam tego zegarka na co dzień (miałem go na nadgarstku dość krótko), ale spróbowałem zbudować zestawienie ukrytych w gadżecie rozwiązań oraz funkcji usprawniających pracę modelu z nakładką One UI Watch.
Przeczytaj: smarthack tygodnia – triki dla Galaxy Watch Ultra
8. Najlepsze smartwatche z Wear OS (2024/2025)
W ostatnich latach na moim blogu pojawiały się zestawienia najciekawszych zegarków roku ogółem. Czasami przygotowywałem też listy modeli hybrydowych, czy zależnie od półki cenowej. Chyba nigdy (albo tylko raz) nie tworzyłem przeglądu najlepszych smartwatchy z systemem Wear OS. W ostatnich latach platforma Google przeszła korzystne dla niej zmiany, a rynek zyskał kilka nowych propozycji, a to skłoniło mnie do opublikowania ich porównania. Przejrzałem oferty i wybrałem najatrakcyjniejsze zegarki, które w 2024/2025 roku wydają się najbardziej konkurencyjne. Na tyle jednak różnorodne, że warte głębszego przeglądu. Wskazałem w nowym artykule, które z modeli będą właściwe dla konkretnego odbiorcy. Zapraszam do sprawdzenia.
Sprawdź: najlepsze zegarki z Wear OS (2024/2025)
9. Program testów beta w zegarkach Garmin (smarthack tygodnia)
W ostatnich miesiącach zaniechałem wrzutek ze smarthackami, ale powoli staram się wrócić do regularności. Przygotowałem już wstępną listę kolejnych, które będą pojawiać się na blogu w najbliższych tygodniach. Najświeższy z tego tygodnia poświęciłem programowi beta testów oprogramowania na sportowe smart zegarki marki Garmin. Amerykański producent uruchomił program dla klientów chcących badać nadchodzące funkcje rozszerzające zakres opcji ich trackerów. Do programu może dołączyć każdy, choć trzeba sprawdzić, czy posiadany zegarek jest na liście wsparcia takowych aktualizacji. Aktywacja beta testów nie jest trudna, ale krótko podpowiedziałem, jak tego dokonać na swoim zegarku.
Czytaj więcej: jak uruchomić program beta testów w Garmin?
10. Galaxy Watch7 vs Galaxy Watch6 (porównanie zegarków)
Niedawno Samsung przedstawił nową generację swoich smartwatchy. Już czwartą działającą na platformie Wear OS. Nowością w ofercie był topowy Galaxy Watch Ultra dla fanów sportu i aktywności (jako outdoorowy, wzmocniony wariant w konkurencji do Apple Watcha Ultra). Wraz z nim odświeżono też bazowe odmiany zegarków. W tym roku bez edycji Classic. Galaxy Watch7 nie przeszedł wielki zmian, więc jego porównanie z poprzednikiem wydało mi się bardzo sensowne. Koreański producent dokonał upgrade’u, ale czy wystarczająco atrakcyjnego, by dopłacić za nową odsłonę? A może Galaxy Watch6 jest równie ciekawy i warto oszczędzić? Spróbowałem zestawić ze sobą obie generacje smart zegarków. Przekierowanie do wpisu poniżej. Przy okazji zapraszam też do podsumowania nowości wearables w przeglądzie zeszłego tygodnia.
Sprawdź: porównanie Galaxy Watch7 z Galaxy Watch6
11. Nowości watchOS11 (jesień 2024)
W trakcie głównego Keynote konferencji WWDC marka Apple przedstawiła nowe rozwiązania dla systemu operacyjnego Apple Watchów. Nowy firmware ma dodać kilka elementów. Skupi się przede wszystkim na poprawkach funkcji fitness. System watchOS 11 chce wzbogacić zegarek w ramach trackera aktywności. Poprawią się tu wybrane odczyty i funkcje. Użytkownicy będą mogli ocenić poziom kondycji i zdrowia w sposób bardziej holistyczny. Usprawniony zostanie też Stos inteligentny (nowe widgety), tarcza Zdjęcia oraz rozwiązania dla kobiet (rozszerzony tryb w ciąży). Przygotowałem artykuł, w którym o całej aktualizacji piszę znacznie więcej.
Czytaj więcej o: nowości w watchOS 11
12. Najciekawsze smart pierścienie (2024)
Po zeszłotygodniowym zestawieniu najciekawszych składanych flip-phone’ów teraz zbudowałem listę najciekawszych inteligentnych pierścieni. W 2024 swoje aspiracje w tym segmencie zgłasza Samsung, więc kategoria na pewno mocno przyspieszy. Do przeglądu najlepszych smart ringów zbierałem się już od ponad roku, ale ten rok wydaje się dać branży kopa. Ledwie się zaczął, a na dwóch największych targach (styczniowych CES i lutowych MWC) zadebiutowało kilka interesujących propozycji. Zebrałem w zestawieniu najciekawsze. Mam nadzieję artykuł jeszcze zaktualizować. Niech się dzieje! Ta część wearables może niebawem przyciągnąć uwagę wielu klientów, zwłaszcza amatorów biżuterii.
Czytaj więcej: najciekawsze smart pierścienie (2024)
13. Mój test Galaxy Watch 4 (po dłuższym użytkowaniu)
Na początku 2023 roku postanowiłem kupić Galaxy Watcha z Wear OS. W sprzedaży nie było jeszcze szóstej generacji, ale ta pierwsza z platformą Google wyglądała wystarczająco atrakcyjnie, by włączyć ją do mojej kolekcji smartwatchy. Mam ich więcej nie tylko z uwagi na zamiłowanie do mobilnych technologii, ale też z chęci bliższego kontaktu ze wszystkimi ważniejszymi systemami. Samsung zaoferował Wear OS z własną nakładką i to całkiem ciekawą. Galaxy Watch 4, 5 i 6 mają podobną ofertę, więc jeśli czwarta generacja was zaciekawiła to nowsze jednostki tym bardziej sprostają waszym wymaganiom. Zegarek sprzed dwóch lat nie jest wiele gorszy, a zdecydowanie tańszy od Galawy Watch 5 i 6.
Użytkowałem gadżet długo i sądzę, że mogłem obiektywnie ocenić wearable koreańskiej marki. Jak wypadło? Jakie ma zalety, a jakie wady? Co oferuje, a czego zabrakło? Poniżej przekierowanie do mojej oceny i uwagi. Przy okazji zaznaczę, że zbudowałem pewnego rodzaju szablon tekstowy, który ułatwi mi publikacje testów kolejnych zegarków. Zawarłem w nim najważniejsze rozwiązania jakich oczekujemy od inteligentnych zegarków i kolejne publikacje będą kierowały się tymi samymi wytycznymi.
Czytaj więcej o: test Galaxy Watch 4
14. Mój test gogli HTC Vive XR Elite
Po kilku tygodniach zabawy z nowymi goglami Vive XR Elite od HTC przyszedł czas na publikację materiału. Przedstawiam moje wrażenia z nowego headsetu VR tajwańskiej marki. Bardziej uniwersalnej jednostki, która łączy też cechy okularów AR, mobilnego monitora dla różnych urządzeń oraz urządzenia Mixed Reality. Sprzęt zarówno do użytku w pełni niezależnego, bezprzewodowego, ale i współpracy z trybie PCVR. Z nowymi kontrolerami ruchu o bardziej gamingowej charakterystyce oraz lekkiej konstrukcji z wymienną baterią (równoważącą balans gogli na głowie). Poznałem najciekawsze zalety gadżetu. Znalazłem też elementy, które można w urządzeniu poprawić. Jak wypadła recenzja? Zapraszam do przeczytania i obejrzenia krótkich nagrań w przekierowaniu poniżej.
Czytaj więcej: test gogli HTC Vive XR Elite
15. Google Home na Wear OS (testy tygodnia)
Zwykle proponuje tutaj premierę jakiegoś inteligentnego modułu lub aktualizacje funkcji którejś ze smart platformy. Tym razem w środku tygodnia przygotowałem krótki test serwisu Google Home w wersji na smartwatche z Wear OS. Akurat korzystam z jednego z takich modeli to pomyślałem, że od razu sprawdzę naręczną wersję usług Google dla domu. Poniżej przekierowanie do wstępnych analiz aplikacji w modelu preview (w ramach serii Mój Smart Dom). Apka dopiero się rozwija i nie oferuje jeszcze zbyt wiele. Da się jednak korzystać i zegarki z Wear OS w końcu proponują tu coś konkretniejszego.
Czytaj więcej o: test Google Home na Wear OS