Withings ScanWatch Nova Brilliant Edition
Zobacz też poprzedni: wearables tygodnia #130 – Withings ScanWatch Nova Brilliant Edition (foto: withings.com)

Mamy wtorek, a to dzień dla wearables. Mam dla was kolejne wieści z działu ubieralnej elektroniki. Nie tylko smart zegarków, trackerów fitness, czy inteligentnych okularów, ale też wielu innych noszonych czujników. Przeważają oczywiście te wymienione, ale prawie w każdym tygodniu udaje mi się znaleźć coś wychodzącego poza typowe rozwiązania. Urządzenia wearables stanowią już sporą grupę urządzeń, więc należy im się adekwatna uwaga. Załączam też przekierowanie do poprzedniego zestawienia.

ICYMI w wearables:

W każdym nowym przeglądzie znajdziecie informacje o najciekawszych premierach, zapowiedziach, ale też przeciekach na temat nadchodzących gadżetów. Dobiłem do setnego zestawienia wearables tygodnia! Zapraszam też do poprzednich przeglądów, wiele z nich mimo upływu czasu jest wciąż aktualnych.

Na początek każdego wpisu kącik z listą drobnych ciekawostek (wypatrzonych w sieci). W tym tygodniu sporo powiązanych z najnowszymi wearables od Apple:

  • Michał Sitnik avatar40% – o tyle lepsza ma być czytelność kątowa ekranu w Apple Watch Series 10
  • 30% – o tyle powiększył się ekran w Apple Watch 10
  • 1.92” – takiej wielkości jest teraz ekran w Apple Watchu 10
  • 10% – o tyle smuklejszy jest Apple Watch Series 10 od 9
  • 100 – w ponad tylu krajach Apple uruchomi tryb aparatu słuchowego dla słuchawek AirPods Pro 2 (certyfikacje?)
  • 150 – w ponad tylu krajach zadział wykrywanie bezdechu sennego w Apple Watchach Series 9 i 10
  • co 1 sekundę – takie odświeżanie ma teraz ekran Apple Watcha Series 10 w trybie Always On Display (a nie co minutę jak wcześniej). To nowe możliwości animowania tarczek
  • 3 – po tyle latach zaktualizowano bazowe słuchawki AirPods (do czwartej generacji)
  • 4x – o tyle słabsze jest ANC w AriPods4 od redukcji szumów w AirPods Pro 2

Co nowego zobaczył świat wearables w minionym tygodniu?

  • Galaxy Ring w integracje ze SmartThings
  • Circular Ring Slim Silver Edition na IFA 2024
  • Apple Watch Series 10 z wykrywaniem bezdechu sennego
  • Apple Watch Ultra 2 w czarnej odmianie
  • kolekcja nowych pasków do Apple Watchy
  • dwie odmiany słuchawek AirPods 4 (jest ANC)
  • AirPods Pro 2 z trybem aparatu słuchowego
  • AirPods Max w nowych kolorach
  • Oura przejmuje Veri (do analiz metabolizmu)

1. Galaxy Ring zintegrowany ze smart home

wearables 122 galaxy ring
Galaxy Ring (foto: samsung.com)

Kilka tygodni temu dowiedziałem się, że globalna ekspansja inteligentnego pierścienia Samsunga rozpocznie się dopiero na początku przyszłego roku. Koreański producent ma w planach rozwijać możliwości Galaxy Ringa, a ostatnie rozwiązania zademonstrował na targach IFA w Berlinie. Obrączka z czujnikami ma nie tylko zbierać dane z palca, ale też oferować funkcje, które wykorzystamy szerzej, m.in. w smart domu. W trakcie eventu w Niemczech przedstawiono wizję współpracy wearable z platformą SmartThings. Przy pomocy pierścienia mamy kontrolować wybrane sceny i funkcje inteligentnych urządzeń w mieszkaniu. Od regulacji temperatury i oświetlenia, aż po automatykę ustawień powiązaną z rozpoznawaniem naszego samopoczucia (na podstawie aktywności lub odczuwania otoczenia).

Najprostszy przykład? Rozpoznanie odpoczynku (zasypiania) wymusi na smart wnętrzu dopasowanie warunków zgodnych ze snem. Generalnie chodzi o bardziej spersonalizowane akcje na podstawie aktywności domowników. Łatwo wyobrazić sobie współpracę ze smart home przez jego reagowanie również na poszczególne metryki zdrowotne. Przyjście do domu z odpowiednią temperaturą zaraz po treningu, reagowanie oświetlenia do codziennych rutyn (na bazie faz snu) i ogólne dopasowanie do wykrywanych odczytów. W całości ma uczestniczyć też Galaxy AI, które na bazie analizy odczytów z całego dnia ma rekomendować warunki i ustawienia przydatne regeneracjom.

  • Plusy: szukanie praktycznego wykorzystania czujników na palec
  • Minusy: nie przekazano, kiedy prezentowane funkcje trafią do SmartThings


2. Circular Ring Slim Silver Edition (IFA 2024)

Na IFA był też inny producent smart pierścieni. Circular jest na rynku znacznie dłużej od świeżaków z Samsunga. O pierwszym wearable tej marki pisałem na blogu już pięć lat temu. Niecały rok temu Ring otrzymał wariant Slim, a więc odchudzoną, nowszą generację. W trakcie targów w Berlinie zademonstrowano specjalną edycję pierścienia. Circular Ring Slim Silver Edition – jak sama nazwa sugeruje – proponuje srebrne wykończenie. Będzie to limitowana seria, której we wrześniu (do wyczerpania zapasów) zaoferowano zniżkę aż 50$.


Dla przypomnienia dodam, że Circular Ring Slim jest jednym z najsmuklejszych pierścieni na rynku (waży ledwie 2 gramy i ma tylko 2.2 mm w profilu). Zmniejszenie gabarytów nie wpłynęło na funkcjonalności. Slim wciąż dysponuje trzyosiowym czujnikiem aktywności, czujnikami temperatury, PPG oraz LED do monitorowania częstotliwości oddechu, HRV, saturacji oraz pracy serca ogółem. Na jednym ładowaniu gadżet wytrzyma do pięciu dni całodobowych analiz. Przycisk z Pro zastąpiono haptyczną kontrolą, co zapewne pozwoliło zmniejszyć gabaryty konstrukcji. Pierścień korzysta z dobrodziejstw asystenta AI (Kira+). Ma on wspomagać w rozumienia mierzonych danych. Całe szczęście (w odróżnieniu od Oura) dostępne opcje nie są oferowane w płatnym abonamencie. Ring Slim w normalnej wersji wyceniono na 294€.

  • Plusy: specjalna edycja wykończenia
  • Minusy: limitowana seria

3. Apple Watch Series 10 (smartwatch tygodnia)

wearables 131 apple watch series 10 jet black
Apple Watch Series 10 Jet Black (foto: apple.com)

W 2024 roku Apple Watch kończy dziesięć lat. Mniej więcej dekadę temu gigant z Cupertino przedstawił swój pierwszy smart zegarek, a w 2015 uruchomił jego sprzedaż. Spodziewano się, że na tą okrągłą rocznicę producent pokusi się o większy upgrade gadżetu. Tak też się stało, ale chyba nie w aż takim pakiecie, jakiego oczekiwano. Apple Watch Series 10 przeszedł poważną aktualizację wnętrza, ale z zachowaniem charakterystycznego dla dziesięcioletniej historii designu.

Tegoroczna odsłona to najsmuklejszy w historii Apple Watch, któremu zaproponowano wyświetlacz wielkości odmiany w Ultra (1.92″). Do tego szybszy chipset, wykrywanie bezdechu sennego i nowy, polerowany wariant wykończenia w Jet Black. Zaciekawi też wyższa jasność panelu i cosekundowe odświeżanie w trybie Always On Display, pozwalające na jeszcze efektowniejsze animacje tarczek. To oczywiście nie wszystko, ale po resztę zapraszam do osobnego materiału w przekierowaniu poniżej.

Czytaj więcej o: Apple Watch Series 10

  • Plusy: większy ekran, smuklejsza konstrukcja, wykrywanie bezdechu sennego
  • Minusy: spodziewałem się jeszcze większego pakietu zmian w jubileuszowej generacji

4. Outdoorowy Apple Watch Ultra 2 teraz w czerni

Apple Watch Ultra 2 czarnyTak jak przewidywano, Apple nie dokonało wielkich zmian w outdoorowej odmianie Watcha. Ultra drugiej generacji doczekał się jednak nowego, czarnego wykończenia. Ulepszeń konstrukcyjnych nie ma, więc trzeba było zrobić trochę szumu edycją satynową czernią (Black Titanium). Oczywiście ze zaktualizowaną ofertą spójnych kolorystycznie pasków. Będzie tu nawet czarna bransoleta typu milanese (posiada odporność w trybie nurkowania). Modele Ultra otrzymają też stylowe paski francuskiego Hermes (z nowymi tarczkami tej firmy). W watchOS 11 znajdziemy mapy w trybie offline, nowy tryb wykrywania bezdechu sennego, apkę Tides (do fal) oraz ten sam tryb odtwarzania muzyki przez wbudowany głośniczek, który zaproponowano w Series 10.  Cena się nie zmieni. Apple Watch Ultra wciąż będzie kosztować 799$ (u nas 3999 zł).

  • Plusy: nowy kolor koperty, usprawnienia softu
  • Minusy: dodanie nowego koloru powinno być już dawno temu

Czytaj więcej o: Apple Watch Ultra 2


5. Kolekcja pasków do nowych Apple Watchy

Jak zwykle przy okazji premier nowych smart zegarków, marka Apple proponuje odświeżoną kolekcję pasków, które mają pasować też do wcześniejszych generacji Watchów. Mechanizm łączenia pasków z kopertą nie zmienia się od lat, więc wsteczna kompatybilność jest zwykle jak najbardziej dostępna. Wraz z Apple Watchem Series 10 (i jego nowym, polerowanym wykończeniem), a także czarnym Apple Watchem Ultra 2, oferta propozycji po części dopasowuje się do nowych kolorów i wykończenia kopert. Nowe paski są spójne m.in. z wariantem Jet Black oraz polerowanego tytanu (tego zamiast stali nierdzewnej).

Apple Watch Series 10 paski 2024

Apple Watch Series 10 ma większe koperty (42/46 mm zamiast 41/45 mm), ale nowe paski mają współpracować ze starszymi zegarkami i odwrotnie. Pierwszy raz zobaczymy też paski francuskiego Hermès dla modelu Ultra (oprócz nowej kolekcji dla „dziesiątki”). Co warto wiedzieć o aktualnej ofercie modeli pasków do Apple Watcha? Krótko podsumuję:

  • paski 40mm będą współpracować z kopertami 38mm, 40mm, 41mm, no i oczywiście 42mm (te ostatnie ze wszystkimi wcześniej wymienionymi – to kompatybilność wsteczna)
  • paski 46mm będą pasować też kopert: 44mm, 45mm, 46mm, a nawet 49mm
  • paski 49mm to odmiany specjalnie dla największego Apple Watch Ultra
Hermès Torsade i Grand H ze stali
Od lewej paski: Hermès Torsade i Grand H ze stali niedzewnej (foto: apple.com)

W sumie w ofercie widzę sześć nowych pasków oraz prawie czterdzieści kolejnych kolorów dla już istniejących:

  • Titanium Milanese Loop (mediolańska) w opcjach Natural Titanium i Black Titanium (tu dla Apple Watch Ultra, a więc z odpowiednim przystosowaniem do sportów wyczynowych)
  • Hermès Twill Jump Attelage Single Tour w Noir/Gold i Rouge Grenat/Vermillon (tylko 42mm Series 10)
  • Hermès Torsade Double Tour w Vert Moyen i Rouge Grenat (tylko 42mm Series 10
  • Hermès Torsade Single Tour w Navy i Rouge Grenat (tylko 46mm Series 10)
  • Hermès En Mer w Bleu Nuit (tylko Apple Watch Ultra – pierwszy raz dla tego modelu i ze specjalną tarczką)
  • Hermès Grand H w opcji Satiné (aż 999$)

Apple Watch Series 10 Nike Sport

Pozostała oferta do trzynaście aktualnych pasków, którym rozszerzono paletę do 33 nowych kolorów. Nie sposób ich tu wymienić, więc dodam tylko, które z tych modeli mają nowe opcje (niektóre po kilka). Te odmiany pasków do Apple Watch otrzymały na jesień 2024 nowe wariacje: Sport Band, Solo Loop, Sport Loop, Nike Sport Band i Nike Sport Loop, Braided Solo Loop, FineWoven w opcjach Magnetic Link i Modern Buckle, Milanese Loop, Alpine Loop, Ocean Band, Link Bracelet i Hermès Kilim Single Tour.

  • Plusy: dopasowane do nowych modeli propozycje i poszerzenie oferty modeli ogółem
  • Minusy: wciąż oficjalne paski Apple są bardzo drogie

6. Słuchawki AirPods 4 dwóch odmianach

AirPods 4Po trzech latach Apple zaktualizowało podstawowe modele słuchawek AirPods. Drugą i trzecią generację, które nie specjalnie się między sobą różniły (głównie detalami) zastąpiono odmianami o wyraźniejszym rozróżnieniu. Dzięki temu w ofercie będą teraz trzy wariacje o konkretnych właściwościach. Powinny zainteresować więcej grup odbiorców i finalnie jeszcze bardziej zwiększyć zainteresowanie gadżetami. Najistotniejszą zmianą w AirPods 4 jest dodanie w tej mocniejszej wariacji aktywne redukcji szumów. Nie aż tak dobrej jak w Pro (tu przy opisie flagowej jednostki widnieje zapis o 4x lepszym ANC).

Wiele z cech obu AirPodów czwartej generacji jest współdzielonych, m.in.: nowy chip H2 (dla lepszego dźwięku), spatial audio i izolowanie głosu, czy wygodniejsza konstrukcja. Ceny określono na 649 zł (AirPods 4) i 899 zł (AirPods 4 z ANC)

Czytaj więcej o: AirPods 4 i AirPods 4 z ANC

  • Plusy: poprawiono komfort noszenia, dodano ANC i wydajniejszy chip do przetwarzania sygnału
  • Minusy: wciąż bez wkładek do pasywnego tłumienia i stabilniejszego trzymania w uszach

7. AirPods Pro 2 jako aparat słuchowy

AirPods Pro 2 aparat słuchowyApple nie przygotowało nowej generacji AirPodów w wersji Pro, ale posiadacze tych słuchawek otrzymają spory zastrzyk nowych funkcji, które wykorzystają aktualny hardware elektroniki. Topowe odmiany mają zyskać trochę funkcji, by jeszcze mocniej odróżnić się od modeli bazowych. Najwięcej ulepszeń odczujemy w ramach wsparcia słuchu. Software ma zagwarantować ochronę słuchu przy użyciu algorytmów uczenia maszynowego. W aplikacji na iPhonie lub Apple Watchu przeprowadzimy test słuchu, którego wynikami będzie można podzielić się z laryngologiem.

Co ciekawe, AirPods Pro chce też zaoferować rodzaj opcji znanych z aparatów słuchowych. Dzięki wspomnianemu testerowi poprawimy postrzeganie głosu, otoczenia oraz mediów (np. telewizora). Funkcje te mają trafić do użytkowników w ponad stu krajach. Nie wiem jak z certyfikacjami, ale są tu pewnie zachowane odpowiednie zezwolenia lub po prostu potraktowano je jako funkcje rozszerzające (Media Assist), a nie bezpośrednio jako aparat słuchowy. Apple wspomina o wysokim poziomie jakości, więc nie zdziwiłbym się, gdyby słuchawki miały prawo reklamować swoje funkcje w ramach aparatu słuchowego. Komfort noszenia i gabaryty nie nawiążą do profesjonalnych aparatów, ale będą od nich 4-5 razy tańsze!

Czytaj więcej o: AirPods Pro 2

  • Plusy: wzbogacenie flagowych słuchawek o zdolności aparatu słuchowego (i cena znacznie atrakcyjniejsza od większości aparatów słuchowych dostępnych na rynku)
  • Minusy: tryb aparatu słuchowego w formacie mniej wygodnym od dedykowanych aparatów słuchowych (szczególnie uwzględniając całodzienne noszenie słuchawek w uszach)

8. Wokółuszne AirPods Max w nowych kolorach

AirPods Max (2024)Niemal cztery lata po prezentacji pierwszej generacji udało się w końcu odświeżyć też największe ze słuchawek – AirPods Max. W tym przypadku zmiany obejmą głównie kosmetykę. Apple proponuje ładowanie przy użyciu portu USB-C, co pozwoli ustandaryzować całą aktualną ofertę hearables marki. Urządzenie będzie oferowane w nowej palecie wykończenia kolorystycznego. W sumie pięć opcji: midnight, niebieskiej, fioletowej, pomarańczowej i starlight. Praktycznie cała estetyka ogólna oraz hardware pozostały bez zmian. Na pokładzie wciąż chip H1, więc nie spodziewajcie się upgrade’u w sofcie.

BTW: daje się, że większe zmiany zobaczymy pod koniec przyszłego roku (jak twierdzi kilka źródeł przecieków, których nie potrafię teraz przytoczyć). Fajnie, że Apple dorzuciło kolorków, ale nic poza tym.

  • Plusy: nowe kolory
  • Minusy: żadnych zmian (nawet w sofcie)

Czytaj więcej o: AirPods Max


9. Oura przejmuje Veri (do analiz metabolizmu)

Oura Ring 3
Oura Ring 3 – foto: Oura

Zacząłem dwoma podpunktami o smart pierścieniach, ale w trakcie budowania treści doszedł jeszcze jeden. Fińska marka Oura (jeden z liderów segmentu) przejęła inną fińską markę, by zwiększyć zakres analiz swojego gadżetu na palec. Veri to firma specjalizująca się w analizowaniu zdrowia metabolicznego. Oura już od kilkunastu miesięcy rozszerza możliwości swojej smart obrączki, by odeprzeć atak coraz liczniejszej konkurencji oraz samego Galaxy Ringa (propozycji technologicznego molocha). Urządzenia do ciągłego monitorowania glikemii pozwalają dokładniej oceniać wpływ diety na organizm (skoki poziomu cukru). Oura chce wdrożyć tego typu dane do swojego serwisu, bo ich wewnętrzne analizy użytkowników wskazują, że aż 97% członków platformy wyraża tym temat zainteresowanie. Wielu już użytkujących trackery glikemii chciałoby integracji z pierścieniem producenta. Wyobrażacie sobie opcje wykonania zdjęcia posiłku, które przy użyciu AI wprowadzałoby dane na temat wartości spożywanej żywności? Ułatwiłoby do proces analiz metabolizmu we współpracy z monitorami cukru.

  • Plusy: poważne rozwinięcie funkcji health & wellness (o analizy metabolizmu)
  • Minusy: wciąż nie wiadomo, kiedy i jak technologie Veri będą wykorzystane przez Oura

Czytaj więcej o: pierścień Oura


Kącik ostatnich (najważniejszych) treści z sekcji wearables

Poniżej niemały już kącik moich ostatnich publikacji powiązanych z sekcją wearables. Będę tu załączał materiały, którym poświęciłem niedawno trochę więcej czasu: zestawienia, porównania, poradniki i różnego rodzaju pomoce tematyczne. Wszystkie związane z ubieralną elektroniką.


10. Ukryte funkcje w Galaxy Watch Ultra (smarthack tygodnia)

Galaxy Watch Ultra smarthackJak obiecywałem, smarthacki wracają do regularnych publikacji. Po ostatniej podpowiedzi, jak uruchomić program beta w zegarkach Garmin, teraz mam parę lifehacków dla posiadaczy nowych, outdoorowych zegarków Galaxy Watch Ultra. Przygotowałem krótki materiał z ciekawymi trikami i opcjami dla smartwatcha Samsunga, które warto uruchomić lub po prostu użytkować w trakcie treningu. Nie posiadam tego zegarka na co dzień (miałem go na nadgarstku dość krótko), ale spróbowałem zbudować zestawienie ukrytych w gadżecie rozwiązań oraz funkcji usprawniających pracę modelu z nakładką One UI Watch.

Przeczytaj: smarthack tygodnia – triki dla Galaxy Watch Ultra


11. Najlepsze smartwatche z Wear OS (2024/2025)

smartwatche wear os 2024
Galaxy Watch Ultra (foto: samsung.com)

W ostatnich latach na moim blogu pojawiały się zestawienia najciekawszych zegarków roku ogółem. Czasami przygotowywałem też listy modeli hybrydowych, czy zależnie od półki cenowej. Chyba nigdy (albo tylko raz) nie tworzyłem przeglądu najlepszych smartwatchy z systemem Wear OS. W ostatnich latach platforma Google przeszła korzystne dla niej zmiany, a rynek zyskał kilka nowych propozycji, a to skłoniło mnie do opublikowania ich porównania. Przejrzałem oferty i wybrałem najatrakcyjniejsze zegarki, które w 2024/2025 roku wydają się najbardziej konkurencyjne. Na tyle jednak różnorodne, że warte głębszego przeglądu. Wskazałem w nowym artykule, które z modeli będą właściwe dla konkretnego odbiorcy. Zapraszam do sprawdzenia.

Sprawdź: najlepsze zegarki z Wear OS (2024/2025)


12. Program testów beta w zegarkach Garmin (smarthack tygodnia)

smarthack Garmin beta program
Jeden z zegarków marki Garmin (garmin.com)

W ostatnich miesiącach zaniechałem wrzutek ze smarthackami, ale powoli staram się wrócić do regularności. Przygotowałem już wstępną listę kolejnych, które będą pojawiać się na blogu w najbliższych tygodniach. Najświeższy z tego tygodnia poświęciłem programowi beta testów oprogramowania na sportowe smart zegarki marki Garmin. Amerykański producent uruchomił program dla klientów chcących badać nadchodzące funkcje rozszerzające zakres opcji ich trackerów. Do programu może dołączyć każdy, choć trzeba sprawdzić, czy posiadany zegarek jest na liście wsparcia takowych aktualizacji. Aktywacja beta testów nie jest trudna, ale krótko podpowiedziałem, jak tego dokonać na swoim zegarku.

Czytaj więcej: jak uruchomić program beta testów w Garmin?


13. Galaxy Watch7 vs Galaxy Watch6 (porównanie zegarków)

Galaxy Wtach6 vs Galaxy Watch7
Galaxy Wtach6 vs Galaxy Watch7 (foto: połączenie grafik Samsunga)

Niedawno Samsung przedstawił nową generację swoich smartwatchy. Już czwartą działającą na platformie Wear OS. Nowością w ofercie był topowy Galaxy Watch Ultra dla fanów sportu i aktywności (jako outdoorowy, wzmocniony wariant w konkurencji do Apple Watcha Ultra). Wraz z nim odświeżono też bazowe odmiany zegarków. W tym roku bez edycji Classic. Galaxy Watch7 nie przeszedł wielki zmian, więc jego porównanie z poprzednikiem wydało mi się bardzo sensowne. Koreański producent dokonał upgrade’u, ale czy wystarczająco atrakcyjnego, by dopłacić za nową odsłonę? A może Galaxy Watch6 jest równie ciekawy i warto oszczędzić? Spróbowałem zestawić ze sobą obie generacje smart zegarków. Przekierowanie do wpisu poniżej. Przy okazji zapraszam też do podsumowania nowości wearables w przeglądzie zeszłego tygodnia.

Sprawdź: porównanie Galaxy Watch7 z Galaxy Watch6 


14. Nowości watchOS11 (jesień 2024)

watchOS 11W trakcie głównego Keynote konferencji WWDC marka Apple przedstawiła nowe rozwiązania dla systemu operacyjnego Apple Watchów. Nowy firmware ma dodać kilka elementów. Skupi się przede wszystkim na poprawkach funkcji fitness. System watchOS 11 chce wzbogacić zegarek w ramach trackera aktywności. Poprawią się tu wybrane odczyty i funkcje. Użytkownicy będą mogli ocenić poziom kondycji i zdrowia w sposób bardziej holistyczny. Usprawniony zostanie też Stos inteligentny (nowe widgety), tarcza Zdjęcia oraz rozwiązania dla kobiet (rozszerzony tryb w ciąży). Przygotowałem artykuł, w którym o całej aktualizacji piszę znacznie więcej.

Czytaj więcej o: nowości w watchOS 11


15. Najciekawsze smart pierścienie (2024)

Oura Ring 3
Oura Ring 3 (smart pierścień lidera segmentu inteligentnych pierścieni) – foto: Oura

Po zeszłotygodniowym zestawieniu najciekawszych składanych flip-phone’ów teraz zbudowałem listę najciekawszych inteligentnych pierścieni. W 2024 swoje aspiracje w tym segmencie zgłasza Samsung, więc kategoria na pewno mocno przyspieszy. Do przeglądu najlepszych smart ringów zbierałem się już od ponad roku, ale ten rok wydaje się dać branży kopa. Ledwie się zaczął, a na dwóch największych targach (styczniowych CES i lutowych MWC) zadebiutowało kilka interesujących propozycji. Zebrałem w zestawieniu najciekawsze. Mam nadzieję artykuł jeszcze zaktualizować. Niech się dzieje! Ta część wearables może niebawem przyciągnąć uwagę wielu klientów, zwłaszcza amatorów biżuterii.

Czytaj więcej: najciekawsze smart pierścienie (2024)


16. Mój test Galaxy Watch 4 (po dłuższym użytkowaniu)

Galaxy Watch 4 testNa początku 2023 roku postanowiłem kupić Galaxy Watcha z Wear OS. W sprzedaży nie było jeszcze szóstej generacji, ale ta pierwsza z platformą Google wyglądała wystarczająco atrakcyjnie, by włączyć ją do mojej kolekcji smartwatchy. Mam ich więcej nie tylko z uwagi na zamiłowanie do mobilnych technologii, ale też z chęci bliższego kontaktu ze wszystkimi ważniejszymi systemami. Samsung zaoferował Wear OS z własną nakładką i to całkiem ciekawą. Galaxy Watch 4, 5 i 6 mają podobną ofertę, więc jeśli czwarta generacja was zaciekawiła to nowsze jednostki tym bardziej sprostają waszym wymaganiom. Zegarek sprzed dwóch lat nie jest wiele gorszy, a zdecydowanie tańszy od Galawy Watch 5 i 6.

Użytkowałem gadżet długo i sądzę, że mogłem obiektywnie ocenić wearable koreańskiej marki. Jak wypadło? Jakie ma zalety, a jakie wady? Co oferuje, a czego zabrakło? Poniżej przekierowanie do mojej oceny i uwagi. Przy okazji zaznaczę, że zbudowałem pewnego rodzaju szablon tekstowy, który ułatwi mi publikacje testów kolejnych zegarków. Zawarłem w nim najważniejsze rozwiązania jakich oczekujemy od inteligentnych zegarków i kolejne publikacje będą kierowały się tymi samymi wytycznymi.

Czytaj więcej o: test Galaxy Watch 4


17. Mój test gogli HTC Vive XR Elite

Vive XR Elite Michał Sitnik (profilowe)Po kilku tygodniach zabawy z nowymi goglami Vive XR Elite od HTC przyszedł czas na publikację materiału. Przedstawiam moje wrażenia z nowego headsetu VR tajwańskiej marki. Bardziej uniwersalnej jednostki, która łączy też cechy okularów AR, mobilnego monitora dla różnych urządzeń oraz urządzenia Mixed Reality. Sprzęt zarówno do użytku w pełni niezależnego, bezprzewodowego, ale i współpracy z trybie PCVR. Z nowymi kontrolerami ruchu o bardziej gamingowej charakterystyce oraz lekkiej konstrukcji z wymienną baterią (równoważącą balans gogli na głowie). Poznałem najciekawsze zalety gadżetu. Znalazłem też elementy, które można w urządzeniu poprawić. Jak wypadła recenzja? Zapraszam do przeczytania i obejrzenia krótkich nagrań w przekierowaniu poniżej.

Czytaj więcej: test gogli HTC Vive XR Elite

18. Google Home na Wear OS (testy tygodnia)

Google Home Wear OS (1)Zwykle proponuje tutaj premierę jakiegoś inteligentnego modułu lub aktualizacje funkcji którejś ze smart platformy. Tym razem w środku tygodnia przygotowałem krótki test serwisu Google Home w wersji na smartwatche z Wear OS. Akurat korzystam z jednego z takich modeli to pomyślałem, że od razu sprawdzę naręczną wersję usług Google dla domu. Poniżej przekierowanie do wstępnych analiz aplikacji w modelu preview (w ramach serii Mój Smart Dom). Apka dopiero się rozwija i nie oferuje jeszcze zbyt wiele. Da się jednak korzystać i zegarki z Wear OS w końcu proponują tu coś konkretniejszego.

Czytaj więcej o: test Google Home na Wear OS