Huawei FreeBuds 5i z ANC
Zobacz też: wearables tygodnia #14

Zauważyłem, że lubicie moje cotygodniowe podsumowania, więc dorzucam do kilku moich flagowych serii (ogólnego TechMixa, przeglądów crowdfundingu, smartfonów, mobilnego grania oraz fotograficznych nowości w telefonach) kolejną. Tym razem skupiającą się na ubieralnych urządzeniach. Wearables z kwartału na kwartał mają wyraźne wzrosty sprzedaży. W segmencie tym dzieje się sporo, a ja znajduję czas tylko na najważniejszy przekaz tygodnia. Trochę to zmienię i postaram się zmieścić więcej wieści o nowinkach i premierach w odrębnym zestawieniu.

Jak zwykle na początek kącik ciekawostek:

  • 10W – takie ładowanie będzie miał Galaxy Watch 5 (było 5W)
  • 50-60€ – tyle ma kosztować Xiaomi Mi Band 7 w Europie | wg SnoopyTech
  • słuchawki Samsung Galaxy Buds Pro 2 mogą zadebiutować w sierpniu
  • Meta uruchamia Horizon Home dla gogli Quest 2 (do wirtualnych spotkań, wspólnego
  • Rune Labs otrzymał certyfikację FDA (USA) w ramach monitorowania Parkinsona przez czujniki ruchu w zegarkach Apple Watch (wykrywanie wczesnych oznak) – więcej niżej
  • tracker Samsung Galaxy Fit3 jest oczekiwany pod koniec roku lub na początku 2023
  • Adidas pozwał Nike za naruszenie dziewięciu patentów (w związku ze smart butami serii Adapt)

1. Wyzwanie fitness w Apple Watchach

Apple Watch Series 7Co pewien czas Apple udostępnia użytkownikom zegarków Apple Watch różnego rodzaju wyzwania tematyczne, by zmotywować ich do aktywności. 21 czerwca otrzymają odznakę za 20-minutowy trening jogi. To w związku z Międzynarodowych Dniem Jogi. Naklejka i odznaka będzie do dyspozycji w iMessage, gdzie pewnie posłuży do pochwalenia się wynikiem i wskazaniu tego dnia innym. W ten sposób zachęcając do podjęcia podobnego działania.


2. HyperX Cloud Mix Buds – gamingowe słuchawki z 2.4GHz

HyperX Cloud Mix Buds gamingowe słuchawki TWSDział słuchawek typu TWS (True Wireless Stereo) ma kilka gamingowych przedstawicieli, ale nawet te najlepsze mają jakiś lag, co podczas grania może mieć kolosalne znaczenie. HyperX proponuje swoje pierwsze hearables tej kategorii i od razu na odpowiednim poziomie. Oprócz Bluetooth 5.2 posiada połączenie 2.4GHz bez opóźnień w synchronizacji. Potrzebny będzie jednak moduł do portu USB-C. Kompatybilność dotyczy zarówno przenośnych konsolek (m.in. Nintendo Switch i Steam Deck), jak i PC oraz konsol (PS4/PS5).

Czytaj więcej o: HyperX Cloud Mix Buds


3. Amazfit Bip 3 i Bip 3 Pro z GPS

Chyba w poprzednim przeglądzie nowości w świecie wearables pojawił się Amazfit Bip trzeciej generacji. Teraz dostępność budżetowych smart zegarków będzie globalna. Zepp (w Azji Huami) przedstawił na swoich kanałach społecznościowych modele Amazfit Bip 3 i Bip 3 Pro. Najważniejszą różnicą miedzy nimi ma być obecność modułu GPS w edycji Pro.

Większość cech tych naręcznych urządzeń się pokrywa. Ekran ma przekątną 1.69 cala, a więc pokaźną. Rozdzielczość nie jest jednak imponująca, bo oferuje jedynie 240 x 280 pikseli, ale wystarczy do podstawowego przekazu (stracą na ostrości tarcze – jest ich ok. 50). Koperta otrzymała szczelność 5 ATM, co będzie wykorzystane przy analizach pływania. Wśród czujników jest m.in. pulsoksymetr. Trakcer będzie też monitorował sen, stres, czy cykle menstruacyjne. W bazie aktywności jest ok. 60 trybów sportowych. Jak to zwykle bywa w przypadku modeli z lekkim systemem, czas działania jest bardzo długi. Na jednym ładowaniu nawet do 14 dni. Przy dużej aktywności będzie to tydzień, co i tak jest długim okresem.

No i na koniec cena. Amazfit Bip 3 wyceniono na niecałe 60, a Amazfit Bip 3 Pro niecałe 70$. To jakieś 250-320 zł (liczące bez ceł i podatków).


4. Pixel Watch z kolekcją pasków

wearable tygodnia 10 pixel watchApple jest idealnym przykładem, jak umiejętnie dodatkowo podkreślać elementy swoich wearables. Paski służą personalizacji, którą wielu z nas bardzo lubi. Katalog jest szeroki, propozycje raczej drogawe, ale pozwalające na dopasowanie swojego modelu pod własne upodobania. Według 9To5Google na podobny krok ma zdecydować się Google przy swoich Pixel Watchach (premiera na jesieni). Amerykański gigant również ma zaoferować własną kolekcję. W planach jest ok. 7 modeli, m.in. bransolety w stylu Milanese. Prawdopodobnie pokażą się też materiałowe odmiany rywalizujące z paskami Solo Loop od Apple. Pasek, który widzicie na załączonej grafice też się pojawi. Jest bardzo podobny do modeli Fitbit.


5. Huawei FreeBuds Pro 2 z Devialet?

Chyba zbliża się premiera drugiej generacji flagowych słuchawek TWS od Huawei. Serwis WinFuture.de dotarł do pierwszych informacji na ich temat. FreeBuds Pro 2 mogą dysponować podwójnym przetwornikiem (jeden dla midów, drugi do basów) oraz kalibracją francuskiego Devialet, co dodatkowo podniosłoby ich prestiż. Debiut hearable jest przewidywany jeszcze na czerwiec, a cena powinna utrzymać poziom aktualnych Pro, czyli ok. 200€.

Oczywiście jako słuchawki premium będzie tu również certyfikacja dla Hi-Res Audio Wireless (przez Bluetooth). Triple Adaptive Equalizer miałby pomóc dostroić audio pod swoje upodobania. Nie zabraknie też aktywnej redukcji szumów. ANC ma radzić sobie z tłumieniem hałasów do 47dB (aktualny model dochodzi do granicy 40dB). Tematem szumów zajmą się algorytmy AI oraz po trzy mikrofony na słuchawkę. Podano też, że bateria pozwoli na działanie do 6h przy aktywnym ANC i 8h bez redukcji. Poprawa jest po stronie szczelności. IP54 nie jest może efektowna, ale lepsza od pierwszych Pro.

Aktualizacja: Huawei oficjalnie zwiastuje słuchawki FreeBuds Pro 2:


6. Apple Watch wykryje wczesne sygnały Parkinsona

Już lata temu udało się wykazać, że z czujników Apple Watchy można wydobyć sporo ciekawych informacji na temat zdrowia użytkownika. Kolejne badania udowadniają, że sensory w ubieralnych urządzeniach będą dla nas zbawienne. Wykryją schorzenia we wczesnych fazach, by umożliwić odpowiednie reagowanie na ewentualne konsekwencje. Rune Labs uzyskało od FDA (Amerykańskiej Agencji Żywności i Leków) odpowiednie certyfikacje dla algorytmów potrafiących wykrywać wczesne symptomy Parkinsona. Startup z San Francisco dysponuje softem dla systemu watchOS, który jest w stanie zaalarmować z wyprzedzeniem o oznakach choroby.

W przygotowaniu oprogramowania pomogło otwarcie Apple na tego typu narzędzia w ramach ResearchKit. Oczywiście monitoring będzie działał tutaj w pewnym zakresie analiz, ale wystarczającym skoro otrzymał zgodę na udostępnienie aplikacji. Kiedy Rune Lab ją wyda? Na te informacje jeszcze za wcześnie.