wearables tygodnia 18 Fossil Gen 6 Venture Edition
Zobacz też: wearables tygodnia #18

Zauważyłem, że lubicie moje cotygodniowe podsumowania, więc dorzucam do kilku moich flagowych serii (ogólnego TechMixa, przeglądów crowdfundingu, smartfonów, mobilnego grania oraz fotograficznych nowości w telefonach) kolejną. Tym razem skupiającą się na ubieralnych urządzeniach. Wearables z kwartału na kwartał mają wyraźne wzrosty sprzedaży. W segmencie tym dzieje się sporo, a ja znajduję czas tylko na najważniejszy przekaz tygodnia. Trochę to zmienię i postaram się zmieścić więcej wieści o nowinkach i premierach w odrębnym zestawieniu.

Jak zwykle na początek kącik ciekawostek:

  • na stronie wsparcia dla zegarków Galaxy pojawiły się specyfikacje kopert nadchodzących modeli: Galaxy Watch5 Pro 45mm i Galaxy Watch5 z 40mm lub 44mm
  • z kolei w aplikacji Galaxy Wearables pojawiły się odniesienia do Watch5 i Buds2
  • smart pierścień Oura Ring zyskuje integrację ze Strava
  • smart okulary Ray-Ban Stories zyskały integrację z WhatsApp – oba należą do Meta (głosowo obsłużymy dyktowanie wiadomości, czy wykonywanie połączeń)
  • wzmocniony Apple Watch Pro może kosztować nawet 999$ | wg Marka Gurmana
  • w 2025 roku mogą zadebiutować przystępniejsze cenowo okulary/gogle AR od Apple (marka już opracowuje kolejną generację) | wg Kuo
  • Xiaomi Mi Band 7 (debiutuje w Polsce z promką):


1. Nokia 5710 XpressAudio ze schowkiem na słuchawki

TechMix 241HMD Global (grupa posiadająca licencję na brand Nokii) wprowadziła na rynek kilka nowych urządzeń. Wśród nich znalazł się bardzo ciekawy telefonik w retro stylu. Nokia 5710 XpressAudio nie jest smartfonem. To nawiązujący do klasyki model z klawiaturką i małym ekranikiem. Nokia wskrzesiła ostatnimi laty kilka takich projektów. Ten jest jednak wyjątkowy, bo ma schowek na słuchawki TWS. Może nie unikatowy, ponieważ widziałem już podobne gadżety, ale dobrze widzieć rozwiązanie w ramach bardziej rozpoznawalnej marki.

Nazwa gadżetu nawiązuje do serii XpressMusic z 2006 roku. Tutaj też mamy propozycję dla maniaków muzyki, ale… czy jest na pokładzie systemu S30+ apka Spotify? Czy posłuchamy muzy jedynie z radia FM lub pamięci urządzenia? BTW: jest port słuchawkowy 3.5 mm. Nokia wyceniła telefon na 69€. W tej cenie, nie spodziewam się, by słuchawki były jakiejś wysokiej jakości.

Wyróżniam za: praktyczne połączenie (szkoda, że i telefon i słuchawki entry-level)


2. Zwiastun Snapdragona Wear 5100?

Najnowszy zegarkowy system Wear OS 3.0 ma już niby rok, bo jest dostępny w Galaxy Watchach 4, ale na resztę modeli trafia dopiero teraz. Wymaga lepszych parametrów w kopercie, tj. Snapdragona Wear 4100 na pokładzie. Układu, który jest na rynku już od dłuższego czasu. Jest wydajniejszy, ale powoli robi się przestarzały. Większość aktualne debiutujących urządzeń korzysta właśnie z niego, bo nie ma innego wyboru. Qualcomm w końcu zwiastuje jego następcę. Na swoich kanałach społecznościowych zapowiada nowy chip, ale na razie w formie teasera. Spodziewam się, że mowa o Snapdragonie Wear 5100.

Już jakiś czas temu producent procesorów obiecał głębsze wsparcie dla swoich partnerów (marek produkujących smartwatche) w kwestii wydobywania potencjału chipów, więc należy liczyć, że kolejne generacja zegarków faktycznie będą przełomowe. Zoptymalizowany system Google, lepsze wykorzystanie hardware’u przez chip Qualcomm oraz większa wydajność – to mogą być ważne trzy składowe dla Wear OS.

Wyróżniam za: wyczekiwane podkręcenie osiągów smart zegarków


3. Słuchawki Realme Buds Air 3 Neo (Chiny)

wearables tygodnia 19 Realme Buds Air 3 NeoSegment słuchawek TWS ciśnie tak mocno, że powoli nawet słuchawki z niższej półki będą dysponowały fajnymi standardami. Konkurencja sprawia, że kolejne propozycje wyglądają pod tym względem coraz lepiej. Zaprezentowane w Chinach Realme Buds Air 3 Neo są tego idealnym przykładem. Tej nieco słabsza odmianie Air trzeciej generacji pozostawiono kilka najlepszych cech, ale zrezygnowano z aktywnej redukcji szumów. To główny downgrade tego modelu. dzięki niemu cena spadła do 149 juanów (lekko powyżej 20$). Buds Air 3 Neo posiadają:

  • 10-milimetrowe przetworniki z Bass Boost
  • audio z Dolby Atmos
  • łączność Bluetooth 5.2
  • ciekawy design słuchawek oraz opływowe etui
  • certyfikację szczelności IPX5
  • dotykową kontrolę i sterowanie
  • 88 ms lag (przez realme Link App)
  • podwójny mikrofon (dla telefonicznych połączeń)
  • 7h czasu pracy na jednym ładowaniu (łącznie z etui 30h)

Wyróżniam za: przystępne cenowo połączenie kilku niezłych standardów


4. Bluetooth LE Audio i Auracast

Bluetooth Special Interest Group jest już gotowe na jeden z większych upgrade’ów ostatnich lat dla swojego bezprzewodowego protokołu łączności. „Blutacz” otrzyma LE Audio, które zapowiadano już na początku 2020 roku. Zyskają głównie słuchawki BT. Są coraz lepsze, więc wymagają też lepszej łączności. Najnowsza wersja protokołu pozwoli na jednoczesne podłączenie do jednego źródła praktycznie nieskończonej liczby słuchawek. Pandemia przesuwała premierę standardu, ale teraz wszystko zmierza do celu. Bluetooth SIG zacznie przyjmowanie certyfikacji urządzeń, więc start całości powinien nastąpić pod koniec roku.

Bluetooth LE Audio będzie wspierać wydajniejszy kodek LC3 (wyższa jakość dźięku przy tym samym bit rate). Zużywane będzie mniej energii przy łączności. Wrócę jeszcze do Auracast (tak nazwano multipołączenie). Wyobraźcie sobie, że będziecie w stanie korzystać z tego samego TV w kilka osób na bezprzewodowym Bluetooth. Słuchawki będą poszukiwały sygnału podobnie do źródeł Wi-Fi. BT SIG da też narzędzia szybkiego parowania przez kody QR lub chipy zbliżeniowe NFC. Także aparaty słuchowe z Bluetooth będą beneficjentami tejże łączności. Mnie ciekawi, czy obecny sprzęt (przynajmniej ten nowszy) będzie w stanie skorzystać z nowych rozwiązań przez jakieś aktualizacje softu. Wiem, że w wsparcie dla LE Audio widać w betach systemu Android 13.

Wyróżniam za: możliwą rewolucję w bezprzewodowej łączności Bluetooth


5. Amazfit GTS Mini 4 (wearable tygodnia)

Amazfit nie przedstawił jeszcze czwartych generacji zegarków GTS i GTR, ale odsłonił już odmianę mini tej serii. To jeden z tańszych modeli, ale klasy średniej. Niżej jest m.in. Bip 3 Pro. Oczywiście, jak sama nazwa wskazuje, jest też nieco mniejszy od głównego duetu. Amazfit GTS 4 Mini ma ekran AMLED 1.65 cala z trybem Always-On. Na pokładzie ma ponad 120 trybów sportowych, ale większość dość ogólnych. Tylko część jest rozpoznawana automatycznie.

Jest też całodobowe monitorowanie tętna, pulsoksymetr (z ostrzeżeniami) i monitorowanie stresu. Namierzanie GPS może skorzystać z pięciu systemów satelitarnych, więc powinno być dokładnie. Bateria jak zwykle podziała długo, nawet do 15 dni na jednym ładowaniu. Wearable trafi na początek do Indii, ale wkrótce powinno być dostępny też szerzej.

Wyróżniam za: spory ekran AMOLED za rozsądne pieniądze


6. Skagen Jorn Gen 6 Hybrid z SpO2

O tym hybrydowym zegarku już na blogu wspominałem. Skagen wprowadził do sprzedaży modele w specyfikacjach bratnich Fossil Gen 6 Hybrid, ale w nieco odmiennej, bardziej minimalistycznej stylistyce. Linia Skagen Jorn Gen 6 Hybrid to kolekcja kilku odmian smartwatcha w hybrydowym wydaniu. Bardziej klasycznego wzornictwa ze wskazówkami w połączeniu z e-papierowym ekranem. W tym roku Fossil Group dołożyło Alexę (mikrofonik), poprawki w działaniu czujników tętna oraz pomiary SpO2.

Trzy zegarki są większe (42 mm), a dwa mniejsze (38 mm w damskim wykończeniu). Małe odświeżenie przeszła też aplikacja na smartfony. Cennik startuje od 215$, czyli nieco niższej kwoty od Fossilów, do których niżej linkuję, byście mogli zapoznać się z ich wspólną, pełną specyfikacją i możliwościami.

Wyróżniam za: minimalizm we wzornictwie (bardzo lubię markę Skagen)

Czytaj więcej o: Fossil Gen 6 Hybrid


7. Realme Watch 3 z ekranem 1.8 cala

Realme Watch 3Realme jest obecne w dziale wearables od niedawna, ale przez ten czas zaoferowało kilka smart zegarków.  Trzecia generacja ma utrzymać przystępniejszy próg cenowy, ale dorzucić kilka ulepszeń. Realme Watch 3 ma podnieść jakość wykończenia oraz ogólnego designu, m.in. przez większy ekran 1.8 cala. Zadaniem zaobleń szkła pokrywającego wyświetlacz ma być podkreślenie nowej jakości w postrzeganiu urządzenia. Producent wbudował też głośniczek ze specjalnym wzmacniaczem i korekcją szumów, by połączenia telefoniczne w trybie głośnomówiącym były wyraźniejsze (przez zegarek parowany z telefonem). Pełna prezentacja dopiero 26 lipca.

Wyróżniam za: próby podniesienia jakości w segmencie tańszych zegarków

Czytaj więcej o: Realme Watch 3


8. One UI Watch 4.5 dla Wear OS 3

Galaxy Watch 4 update 2022Zegarki Galaxy Watch 4 (link) będą miały w sierpniu swoich następców, ale to nie znaczy, że Samsung nie będzie aktualizował im softu. Zakup takich wearables musi łączyć się z pewnością update’ów, szczególnie, gdy producent przesiada się z własnego Tizen na Wear OS od Google. Nakładka One UI Watch 4.5 doda rozwiązania ułatwiające korzystanie z naręcznego formatu.

Najnowsze opcje skupią się na przystępności w użytkowaniu dla osób wymagających pewnych korekt w ustawieniach ze względu gorsze widzenie lub słuch. Pojawią się specjalne filtry kolorystyczne poprawiające odczyt treści. W oprogramowaniu będzie można podkręcić kontrast dla lepszej ekspozycji czcionek, wyłączyć rozmycia i efekty przezroczystości. Zegarki mają też pozwolić na zmiany balansu kanałów stereo w podpiętych słuchawkach. Ustawienia mają dotyczyć również czasów wyświetlania powiadomień, czułości i wirtualnych przycisków, by dostępność była wygodniejsza. Wszystkie te funkcje znajdą się w jednej zakładce menu.

Z kolei pisanie ma być szybsze dzięki dodaniu pisania ślizgowego, odręcznego oraz dyktowania treści. Zakładam, że nie wszystkie języki będą wspierane. Smartwatche Galaxy Watch zyskają też dostęp do dual-SIM w połączeniu z kompatybilnymi telefonami Galaxy. Będzie łatwiej wybrać preferowaną kartę. One UI Watch 4.5 ma pojawić się w trzecim kwartale roku.

Wyróżniam za: przystępność wobec użytkowników mających problemy ze wzrokiem lub słuchem