wearables tygodnia 20 garmin HRM pro plus
Zobacz też: wearables tygodnia #20

Zauważyłem, że lubicie moje cotygodniowe podsumowania, więc dorzucam do kilku moich flagowych serii (ogólnego TechMixa, przeglądów crowdfundingu, smartfonów, mobilnego grania oraz fotograficznych nowości w telefonach) kolejną. Tym razem skupiającą się na ubieralnych urządzeniach. Wearables z kwartału na kwartał mają wyraźne wzrosty sprzedaży. W segmencie tym dzieje się sporo, a ja znajduję czas tylko na najważniejszy przekaz tygodnia. Trochę to zmienię i postaram się zmieścić więcej wieści o nowinkach i premierach w odrębnym zestawieniu.

Jak zwykle na początek kącik ciekawostek:

  • Galaxy Buds 2 Pro mają kosztować 229$ (o 30$ drożej od pierwszej generacji) | wg ostatnich przecieków z sieci (sklepy wysyłkowe)
  • cennik zegarków Galaxy Watch 5 ma startować od 260€ | wg DealnTech
  • ekran nowego Apple Watcha (Pro?) może być o 7% większy | wg Marka Gurmana
  • przecieki Fitbit Sense 2 i Versa 4 wskazują na fizyczne przyciski z boku koperty (zamiast pojemnościowych, które najwyraźniej się nie sprawdzają)
  • Apple Watch Pro będzie wyglądał inaczej, ale nie otrzyma płaskich boków (będzie to największy redesign od 2018), koperta ma być tytanowa | wg Marka Gurmana
  • czujniki w Galaxy Watch4 są bliskie dokładnością medycznym narzędziom | ale 6/7 profesjonalnych medyków było związanych afiliacyjnie z Samsungiem (badanie przeprowadzono w Samsung Medical Center)
  • cena gogli VR Meta (Oculus) Quest 2 podskoczyła do 400$ (o 100$) – nietypowa i spora podwyżka jak na dwuletni sprzęt
  • debiutują słuchawki Google Pixel Buds Pro (wybrane rynki)
  • seria sportowych smart zegarków Garmin Fenix kończy 10 lat


1. Huawei Watch 3 Pro New z EKG (Chiny)

wearables tygodnia 21 huawei watch 3 pro newHuawei ma nowy smartwatch w ofercie top-of-the-range. Huawei Watch 3 Pro New to udoskonalona wersja ostatniego flagowca tej marki. Wearable zostało zaprezentowane podczas eventu demonstrującego platformę HarmonyOS 3.0, na której zresztą pracuje. Największym upgradem (zaraz po sofcie) jest moduł EKG. Naręczny elektrokardiogram został wcześniej wdrożony w Huawei Watch GT 3 Pro, więc to już drugi model chińskiego producenta z takimi pomiarami. Obie wariacje są dostępne w tej chwili wyłącznie na terenie Państwa Środka.

Oczywiście topowe jest też wykończenie. Koperta jest tytanowa, a do kompletu efektowna bransoleta. Taka stylistyka pasuje do nowych golfowych funkcji. Producent dopracował też koronkę, w której przybyły wibracje (jest częścią obiegu dla EKG). Większość specyfikacji bez zmian. Huawei Watch 3 Pro New został wyceniony na 3000 juanów, czyli ok. 450$.

Wyróżniam za: uzupełnienie smart zegarka o moduł EKG


2. Oura Ring z SpO2 prosto z palca

Oura od zeszłego roku oferuje już trzecią generację swojego inteligentnego pierścienia. Gdy debiutował (jeszcze na jesieni) obiecywano, że będzie monitorował z palca poziom natlenienia krwi. Tryb pulsoksymetrii w końcu w Oura Ring 3 aktywowano. Od teraz posiadacze wearable mogą monitorować SpO2. Długo trzeba było na tę funkcję analiz czekać, ale w końcu jest. Działa z obiema platformami, czyli aplikacją na iOS oraz Androida.

Czytaj więcej o: Oura Ring 3

Wyróżniam za: dotrzymanie słowa odnośnie uruchomienia ważnej funkcji


3. Audio switching dla słuchawek TWS

Zadebiutowały słuchawki Pixel Buds Pro, a wraz z nimi nowa usługa w Androidach. Google proponuje szybkie przełączanie między sparowanymi urządzeniami na podstawie kontekstu. Działanie to jest automatyczne, więc oferuje prawie natychmiastową gotowość do odsłuchu. Audio switching ma wspierać niebawem też słuchawki innych marek, np. tych od Sony lub JBL.

Wyróżniam za: usprawnianie praktycznych rozwiązań dla słuchawek TWS


4. Mellow Watch dla dzieci (crowdfunding)

Ciekawych dziecięcych smart zegarków na rynku nie jest zbyt wiele. Dlatego każdy nowy, który proponuje coś oryginalnego, przyciąga wzrok. Niebawem na Kickstarterze wystartuje crowdfundingowa kampania gadżetu Mellow Watch. Ma pozwolić zbliżeniowo płacić – jak zegarkiem dla dorosłych – ale w trybie nauczania zarządzania finansami. Już od najmłodszych lat, bo gadżet jest wycelowany w grupę wiekową 5-13 lat. Model jest wyposażony w chip zbliżeniowy NFC oraz platformy Mastercard i Visa. Do tego na pokładzie jest też LTE i GPS, więc rodzice mają posiadać pełen wgląd w wydatki swojego dziecka oraz jego lokalizację.

Wyróżniam za: działania w obrębie wearables dla młodszych użytkowników i edukacyjny charakter gadżetu


5. Realme Watch 3 z ekranem 1.8 cala

O tym smart zegarku już w przeglądach wearable wspominałem, ale bez pełnych specyfikacji. 26 lipca chińska marka odkryła karty i przedstawiła pełne parametry smartwatcha Realme Watch 3. To w tej chwili chyba najładniejszy i najlepiej wyposażony z modeli tego producenta, choć nadal sporo odstający od wyższej półki. Podobnie było jednak z telefonami. Obecnie Realme produkuje też bardzo dobre smartfony (z flagowymi podzespołami), więc w przeciągu 2 lat spodziewam się inteligentnego zegarka konkurującego z mocniejszymi rywalami. Poniżej najważniejsze specyfikacje Realme Watch 3

  • ekran: 1.8 cala (320 x 320), 500 nitów jasności
  • ponad 100 motywów/tarczek (z personalizacją)
  • monitorowanie ponad 110 aktywności (analizy VO2 Max i regeneracji)
  • czytnik tętna, pulsoksymetr (całodobowo)
  • analizowanie snu i stresu (HRV)
  • wbudowany głośniczek i mikrofony
  • łączność: Bluetooth 5.3
  • certyfikacja szczelności: IP68
  • bateria 340 mAh (7 dni pracy przy normalnym użytkowaniu)
  • cena Realme Watch 3: od 3500 rupii (lekko ponad 40€)

Wyróżniam za: próbę podniesienia jakości wykończenia

Czytaj więcej o: Realme Watch 3


6. Specjalne edycje Beats Studio Buds

Coraz częściej specjalne edycje wykończenia elektroniki zaczynają dotyczyć również słuchawek TWS. Beats Studio Buds posiadają ich obecnie chyba najwięcej (zaraz po Galaxy Buds). Pojawiły się dwie kolejne. Limitowana seria od Nickmercs i Futura Laboratories. Obie zostały podkreślone specjalnymi motywami zarówno na samych słuchawkach, jak i etui. Na tym drugim miejsca jest znacznie więcej, dając szansę na personalizowanie obudowy. Sądzę, że ten trend jeszcze przyspieszy i za niedługi czas podobnych rozwiązań będzie znacznie więcej.

Wyróżniam za: nowe, ciekawsze motywy urządzenia


7. Smart szalik Manchesteru City

Wearables to nie tylko zegarki, trackery, słuchawki, pierścienie, opaski, czy okulary. Pojawiają się (choć duużo rzadziej) też inne rozwiązania w ubieralnym formacie. Manchester City (angielski klub Premier League) kolejny raz pokazuje chęci rozwoju przy użyciu technologii. Już siedem lat temu pisałem o ich pierwszej aplikacji na smartwatche, a teraz klub proponuje inteligentny szalik z wbudowaną kamerkę do śledzenia reakcji swoich kibiców. „Connected Scarf” wyposażono w czujnik “EmotiBit”, który przy okazji sprawdzi emocje przez pomiary tętna i temperatury ciała. Wspólnie z Cisco powstanie ciekawe badanie fanów aktualnych mistrzów Anglii.

Wyróżniam za: kolejny projekt Manchesteru City flirtujący z nowymi technologiami


8. Wearables wykrywają COVID-19 dwa dni przez symptomami

Gdy wybuchła pandemia dawałem na blogu wiele przykładów badań nad możliwościami wearables w kwestiach wykrywania wczesnych symptomów zarażenia wirusem. Najnowsze badanie McMaster University (rozpoczęte we wczesnym 2020 roku, czyli praktycznie zaraz jak zaatakował SARS-CoV 2) potwierdza, że naręczne trackery są w stanie wykrywać COVID-19 nawet dwa dni przed wystąpieniem pierwszych widocznych symptomów. Sygnały infekcji wykrywano na próbie 1000 młodych uczestników. Do analiz wykorzystywano bransoletkę Ava (pisałem o niej już 7 lat temu, ale możliwe, że przez ten czas pojawiła się jej jakaś nowsza generacja – generalnie służy do monitorowania dni płodnych).

Studium przypadku trwało rok. Mierzono tętno, oddech, HRV i temperaturę ciała oraz przepływ krwi. Dzięki przetwarzaniu danych udało się wychwycić wzorce wskazujące na infekcję. Oczywiście we wszystko zaangażowano algorytmy uczenia maszynowego. Odpowiednio wytrenowano Sztuczną Inteligencję. Oprogramowanie było skuteczne w  68% przypadków. W niedalekiej przyszłości wearables mogą wykrywać znacznie więcej różnych schorzeń lub chorób, poprawiając leczenie na ich wczesnym etapie.

źródło: McMaster University

Wyróżniam za: prace nad wykorzystaniem ubieralnych czujników dla naszego zdrowia