Apple Watch SE 2022
Zobacz też: wearables tygodnia #27

Zauważyłem, że lubicie moje cotygodniowe podsumowania, więc dorzucam do kilku moich flagowych serii (ogólnego TechMixa, przeglądów crowdfundingu, smartfonów, mobilnego grania oraz fotograficznych nowości w telefonach) kolejną. Tym razem skupiającą się na ubieralnych urządzeniach. Wearables z kwartału na kwartał mają wyraźne wzrosty sprzedaży. W segmencie tym dzieje się sporo, a ja znajduję czas tylko na najważniejszy przekaz tygodnia. Trochę to zmienię i postaram się zmieścić więcej wieści o nowinkach i premierach w odrębnym zestawieniu.

Jak zwykle na początek kącik ciekawostek:

  • Michał Sitnik smartniej499$ – tyle kosztuje naprawa Apple Watcha Ultra (bez AppleCare+). Za tę kwotę można kupić dwa smart zegarki Apple Watch SE (2022) lub Apple Watcha Series 8 z LTE. To 2/3 kwoty normalnej ceny wariantu Ultra. Użytkowanie tego modelu bez ubezpieczenia może okazać się kosztowne;
  • 6 października premiera Pixel Watcha z Wear OS (pierwszego prawdziwego zegarka od Google, który był zapowiadany już od kilku lat – w końcu firma pokaże, jak powinien wyglądać wzorcowy wg nich smartwatch);
  • gry na PS VR2 nie będą kompatybilne z poprzednimi goglami Sony dla PlayStation;
  • update watchOS 9 powoduje problemy z muzyką streamowaną przez Spotify. Serwis zaleca wstrzymanie się z aktualizacją;
  • nowy patent Apple wskazuje, że ich nowe okulary będą wyposażone w czujniki wykrywające niewidoczne dla oka rzeczy (od fal Wi-Fi, gazów, czy obiektów dźwiękowych poza widokiem) – zakładam jednak, że nie wszystko już w pierwszej generacji (lub konsumenckiej odmianie);
  • Wear OS dla zegarków dodaje tarczki z Bitmoji i kartę Google Keep (to kolejne wrześniowe aktualizacje platformy przed październikową demonstracją nowego softu w Pixelach):


1. Debiutuje watchOS 9

watchos 9 co nowego?12 września zadebiutował system watchOS 9. Został przedstawiony na czerwcowym WWDC, ale jego oficjalną premierę Apple zawsze wiąże z debiutem kolejnych generacji Apple Watchów. Dziewiąty większy update platformy wnosi kilka nowych elementów, m.in.:

  • tryb Low Power Mode (przedstawiłem go w poprzednim zestawieniu – wydłuża czas pracy zegarka nawet do 36h)
  • raporty z monitoringu migotania przedsionków (AFib) – z wykresami nieregularnej pracy serca i snem
  • głębsze analizy snu (m.in. z AFib)
  • rozszerzone analizy treningów biegowych
  • punktacja SWOLF (przy analizach pływania)
  • aplikacja Medytacje
  • kolejne wirtualne tarcze (ich większa personalizacja)
  • nowości w ramach aplikacji Dom (do obsługi smart home)

Wyróżniam za: stałą aktualizację funkcji smartwatcha

Czytaj więcej o: watchOS 9


2. Słuchawki Bose QuietComfort SE

W poprzednim tygodniu Bose odświeżyło słuchawki TWS (model Bose QuietComfort Earbuds II), a teraz po cichu aktualizuje też odmiany nauszne. Bose QuietComfort SE nie jest chyba następcą wariantu 45. Raczej jego lekkim rebrandem. Możliwe, że dlatego marka nie robiła wielkiego szumu wokół premiery.  W słuchawkach widać cechy poprzednika. Jest czas pracy na poziomie 20 godzin i szybkie ładowanie (3h grania już po 15 minutach uzupełniania energii). Port microUSB zastąpiono nowszym USB-C. Nadal do dyspozycji jest wysokiej jakości Aktywna Redukcja Szumów. Aware Mode (tryb transparentny) jest kontrolowany fizycznymi przyciskami, więc łatwiej dostosować otwarcie na warunki zewnętrzne. W apce oczywiście equalizer. Jak zwykle wszystko w kompaktowym (składanym) formacie. W Europie słuchawki wyceniono na 350€, czyli w kwocie za QC 45 (gdy debiutowały).

Wyróżniam za: no właśnie, za co? Czyżby to wyłącznie zmiana nazwy?


3. Gogle VR od Meta (przeciek tygodnia)

Rynek szykuje się na kilka nowych headsetów od znanych ze świata technologii marek. Niebawem (obok Apple) swój projekt przedstawi Meta. 11 października (podczas Meta Connect) zobaczymy model Quest Pro VR. Do sieci wyciekły nagrania prezentujące sprzęt. Jak się można było spodziewać, gogle przypominają Project Cambria (model prototypowy). Widać w nich potrójny sensor na froncie oraz nowe kontrolery ruchu. To wszystko, ale i tak dużo, jak na miesiąc przed eventem.

Wyróżniam za: upgrade możliwości (choć jeszcze nie do końca wiadomo jakich)


4. Nowe gogle Pico już 22 września

Jeszcze przed Meta Summit swoje nowe gogle chce pokazać ByteDance – chińska marka stojąca za serwisem TikTok. W zeszłym roku firma przejęła markę Pico, która specjalizowała się w produkcji gogli VR. Teraz twórcy chcą pokazać nowe dzieło i zrobią to 22 września. Jakieś dwa tygodnie przed eventem Marka Zuckerberga. Przecieki sugerują, że jednostka otrzyma nazwę Pico 4 lub Pico Phoenix. Podobnie jak nowe Questy Pro, ma dysponować śledzeniem mimiki twarzy i oczu. Do tego dojdą kamerki RGB z passthrough, czyli opcją korzystania z technologii Mixed Reality (takie jakby rozwinięcie AR). Sprzęt ma pracować na Androidzie i procesorze Qualcomm. Zapowiada się ciekawie. W przyszłotygodniowym

Wyróżniam za: wdrażanie technologii śledzenia twarzy i oczu


5. Quake na Apple Watchu

Skoro można odpalić Dooma na drukarce, to dlaczego nie spróbować Quake’a na Apple Watchu? Gry na smart zegarki powstają od niemal samych początków tych naręcznych gadżetów, ale raczej w bardzo prostych propozycjach. Port Quake’a to coś znacznie poważniejszego. Kultowa giera z 1996 roku w wersji nadgarstkowej? Zabawa na tak małym ekraniku w systemi watchOS do najwygodniejszych należeć nie będzie. To raczej pokaz możliwości współczesnych wearables (tu konkretnie Apple Watch Series 5) niż przyjemność ze sterowania koronką Digital Crown, żyroskopowo lub wirtualnymi przyciskami.

Wyróżniam za: pokaz możliwości aktualnych smart zegarków


6. Testy nowej generacji Fitbit

Fitbit Charge 5 EKG test
Zobacz też: test EKG w Fitbit Charge 5

Jak przed rokiem, w tym również po polskiej premierze nowych wearables marki Fitbit będą publikował swoje odczucia z użytkowania gadżetu. We wrześniu ruszam z testami nowego Fitbita. To na razie mały sneak peek, bo jeszcze nie wiem do końca, który ze smart zegarków będzie w moich rękach. W odróżnieniu do zeszłorocznego Charge 5, zmienię troszkę realizację blogowych wrzutek. Będą krótsze, ale regularniejsze, czyli publikowane częściej. Zamierzam dokładniej zbadać większość z funkcji FitbitOS. Od trybów smart, po fitness.