wearables tygodnia 2
Zobacz też: wearables tygodnia #2

Zauważyłem, że lubicie moje cotygodniowe podsumowania, więc dorzucam do kilku moich flagowych serii (ogólnego TechMixa, przeglądów crowdfundingu, smartfonów, mobilnego grania oraz fotograficznych nowości w telefonach) kolejną. Tym razem skupiającą się na ubieralnych urządzeniach. Wearables z kwartału na kwartał mają wyraźne wzrosty sprzedaży. W segmencie tym dzieje się sporo, a ja znajduję czas tylko na najważniejszy przekaz tygodnia. Trochę to zmienię i postaram się zmieścić więcej wieści o nowinkach i premierach w odrębnym zestawieniu.

Jak zwykle na początek kącik ciekawostek:

  • OnePlus opracowuje smartwatch z linii Nord | wg tipstera Yogesh Brar
  • 31 marca wraz z OnePlus 10 Pro (globalnie) zadebiutują słuchawki Bullets Wireless Z2
  • 39% – tylu Polaków korzysta z wearables do analizowania swojej codziennej aktywności | wg badania Kantar dla marki Fitbit
  • zegarki Fitbit Verse 4 i Sense 2 nie będą działać na Wear OS | wg 9to5Google
  • Fitbit przygotował dla swoich smart zegarków kilka nowych tarczek na sezon wiosenny


1. Apple Watch znów uratował życie

Wskaźnik niskiego poziomu sprawności kardio smartwatch
Zobacz też: wskaźnik niskiego poziomu sprawności kardio w Apple Watchu

Kolejny raz (i to naprawdę kolejny) Apple Watch ratuje komuś życie. O takich przypadkach czytam niemal w każdym miesiącu, a nie wszystkie są pewnie publikowane. To warte uwagi przekazy, bowiem cały czas potwierdza się, że naręczny tracker faktycznie może uchronić przed tragediami. Smart zegarki i trakcery aktywności dysponują coraz lepszymi czujnikami i algorytmami, które pozwalają monitorować zdrowie w czasie rzeczywistym. Regularny zapis tworzy profil i pozwala zauważyć wzorce. Wykrywać schorzenia i zagrożenia dla życia.

Ostatni przypadek podało ABC Action News. Co prawda, Apple Watch Raylene Hackenwerth nie wykrył bezpośrednio powodu upadku, po którym zegarek wysłał rodzinie alert SOS, ale przyczynił się do badań. Te wykryły raka płuc. Upadek nie musiał mieć bezpośredniego związku z nowotworem, ale smartwatch pozwolił zadziałać.


2. Słuchawki Astell&Kern UW100 (premiera tygodnia)

Kolejna marka audio z wyższej półki postanowiła pokazać swoją wersję słuchawek True Wireless Stereo. Tym razem przewodów pozbył się Astell&Kern, którego kojarzę głównie z przenośnych odtwarzaczy z Hi-Res Audio. Model UW100 będzie rywalizował z liderami słuchawek TWS segmentu premium. Posiada własny DAC 32-bit (zamiast zintegrowanego z chipsetem Bluetooth), wsparcie kodeków aptX Adaptive, łączność Bluetooth 5.2, „najlepsze na rynku” (wg twórców) tłumienie pasywne (czyli zabrakło ANC) oraz amaturowe przetworniki. Jakość audio z odpowiedniego źródła to nawet 24-bit z 420 kbps.

Czytaj więcej o: Astell&Kern UW100


3. Snap przejął NextMind, czyli?

Wielkie marki mają ten komfort, że dysponują sporym zasobami środków do inwestycji. Jak już zdobędą pozycję to idealną strategią jest kupowanie know-how, by podnosić jakość swoich kolejnych wyrobów. Snap przejął startup, który specjalizuje się w interfejsie mózg-komputer. Czyżby któraś z kolejnych generacji okularów Spectacles była kontrolowana myślami? To nie pierwszy zakup giganta znanego ze świata mediów społecznościowych. Wcześnie kupił WaveOptics (ekrany do Spectacles), czy Compound Photonics (też firma z działu wyświetlaczy).

Poniżej sensor od NexMind pozwalający kontrolować obraz skupiając mózg przez EEG (algorytmy Sztucznej Inteligencji pomagają w precyzji odczytu akcji).


4. Kolejne przecieki Wear OS 3.0

O najnowszej odsłonie zegarkowego systemu Wear OS 3.0 słyszymy już od praktycznie roku, ale wciąż dostępny jest on tylko na modelach Galaxy Watch 4 od Samsunga. Nieprzypadkowo. Został on przygotowany we współpracy z koreańskim producentem. Przynajmniej w edycji z nakładką One Watch UI. W tym roku kompatybilne smartwatche otrzymają aktualizację do firmware’u w trzeciej generacji, ale wciąż nie wiadomo do końca kiedy to nastąpi. Niektórzy przewidują, że wraz z premierą Pixel Watcha od Google.

Stockowy system (czyli bez nakładki) odkrył w sieci kilka nowych informacji, jak może wyglądać. Zrzuty ekrany wskazują widoki Asystenta Google, powiadomienia z Fitbit, notyfikacje ogólne i wiele innych. Niestety trafiłem na inne wieści dot. nowego software’u. Według Jona Prossera premiera Pixel Watcha została przesunięta na październik (nie majowe Google I/O), a to może oznaczać start aktualizacji Wear OS 3.0 dopiero w tym samym okresie. Flagowy smartwatch Google musi przecież być pierwszym, który otrzyma nowości.


5. Fitbit z wykrywaniem rytmu zatokowego w tle

Fitbit Charge 5 EKG test
Zobacz też: test EKG w Fitbit Charge 5

Fitbit Sense i Charge 5 posiadają moduł EKG, dzięki któremu mogą wykrywać migotanie przedsionków. Generalnie oceniają rytm zatokowy. Nie zawsze wskazane w nim odczyty wymagają konsultacji z lekarzem, ale jeśli urządzenie coś zasugeruje to warto udać się do specjalisty. Problem w tym, że takie pomiary trzeba aktywować manualnie. Lepiej, gdyby oprogramowanie wykonywało takie analizy interwałowo w tle (samodzielnie). Google wnioskuje do FDA (to amerykańska Agencja Leków i Żywności) o certyfikacje dla takich narzędzi. Bardzo możliwe, że przyszłe modele, a może i obecne, będą potrafiły śledzić stan zdrowia w bardziej automatyczny sposób.


6. Wiosenne paski dla Apple Watcha

Wiosenne paski dla Apple WatchaApple odświeża kolekcję pasków do swojego smart zegarka zwykle przy okazji premiery nowej generacji urządzenia. Także na wiosnę pojawiają się ich nowe odmiany kolorystyczne. W tym sezonie nie jest inaczej. Gigant z Cupertino dodał nowe odcienie praktycznie wszystkim modelom. Ceny bez zmian. Apple po prostu poszerzyło paletę opcji kolorystycznych. Nie udało mi się wychwycić, czy w związku z dodaniem nowym modeli któreś z poprzedników zostały wycofane. Przy okazji niektórych takich aktualizacji tak bywało.

  • Solo Loop bez zapinania (Mineral Green, Eucalyptus i Nectarine)
  • pleciony Solo Loop (Flamingo i Bright Green
  • sportowy z silikonu (Blue Fog, Bright Green i Lemon Zest)
  • nylonowe Sport Loop w edycji dwutonowej (Blue Jay/Abyss Blue i Oat Milk/Lemon Zest)
  • Hermès Jumping Single Tour (BleuLin/Vert Véronèse, Vert Véronèse/Noir i Noir/Gris Clair)
  • skórzane calfskin Hermes (Blanc, Rouge de Coeur, Gris Meyer i Ébène)

7. Garmin D2 Mach 1 jak Epix

Jeszcze nie skończył się pierwszy kwartał roku, a Garmin przez ten czas zdążył już odświeżyć kilka serii swoich smart zegarków, a ma ich sporo. Jeszcze w marcu zaprezentowano model Garmin D2 Mach 1, czyli taką odmianę Garmin Epix (odświeżony dwa miesiące temu). Marka ma w swoim katalogu wyspecjalizowane jednostki i ten nowy wariant też jest skierowany do konkretnej grupy odbiorów – pilotów. Bardzo krótkie spojrzenie na specyfikacje tej propozycji tego naręcznego urządzenia GPS:

  • ekran: dotykowy AMOLED 1.3 cala
  • tytanowo-szafirowe wykończenie
  • specjalne funkcje dla lotników (m.in. NEXRAD, wskaźniki pogodowe, info o poruszających się po niebie jednostkach, dane z barometrycznego wysokościomierza itd.)
  • alerty METAR i TAF, przewodniki do najbliższych lotnisk
  • tryb multisportowy (jako tracker aktywności)
  • czas pracy: 11 dni (jak Epix)
  • płatności zbliżeniowe Garmin pay
  • muzyka z trybem offline dla Spotify, Amazon Music i Deezer
  • cena Garmin D2 Mach 1: od 1200$