wearables tygodnia 33 tapxr
Zobacz też poprzedni: wearables tygodnia #33

Zauważyłem, że lubicie moje cotygodniowe podsumowania, więc dorzucam do kilku moich flagowych serii (ogólnego TechMixa, przeglądów crowdfundingu, smartfonów, mobilnego grania oraz fotograficznych nowości w telefonach) kolejną. Tym razem skupiającą się na ubieralnych urządzeniach. Wearables z kwartału na kwartał mają wyraźne wzrosty sprzedaży. W segmencie tym dzieje się sporo, a ja znajduję czas tylko na najważniejszy przekaz tygodnia. Trochę to zmienię i postaram się zmieścić więcej wieści o nowinkach i premierach w odrębnym zestawieniu.

Jak zwykle na początek kącik ciekawostek wypatrzonych w sieci (w tym tygodniu trochę danych z mojego nowego zegarka – też chcę się pochwalić wynikami 🙂 ):

  • Michał Sitnik avatar100 – tyle km zrobiłem w ostatnie 7 dni (pieszo) | wg zegarka Fitbit Sense 2
  • 60 – tyle pięter pokonałem w ostatnie 7 dni | wg zegarka Fitbit Sense 2
  • 164 000 – tyle kroków przeszedłem w ostatnie 7 dni | wg zegarka Fitbit Sense 2
  • 58 – takie średnie tętno spoczynkowe wskazuje mi zegarek Fitbit Sense 2
  • 3050 – tyle kcal dziennie (średnio) spalał mój organizm w ostatnich 7 dniach | wg zegarka Fitbit Sense 2
  • 10-letni smartwatch Pebble (jeden z pierwszych e-papierowych na rynku) otrzymał jedną z ostatnich aktualizacji – kompatybilność z Pixelami 7 (aplikacja 64-bit)
  • modele słuchawek Sony LinkBuds, LinkBuds S i WF-1000XM4 otrzymają tej jesieni aktualizację Bluetooth Multipoint, czyli możliwość jednoczesnego połączenia z dwoma źródłami (z szybkim przełączaniem między nimi)
  • Google szykuje system backupu danych dla zegarków Wear OS (dane aplikacji, ustawienia, czy tarczki – wszystko ma trafić do jednego pliku na serwerze Google One) | wg serwisu 9t5Google z APK 22.42.12

1. Fitbit Sense 2 jako tracker zdrowia

Michał Sitnik Fitbit Sense 2Powyżej wrzuciłem trochę danych z ostatniego raportu Fitbit, bo dotarło do mnie, że wykręcam niezłe liczby. To właściwie dość ważna rzecz przy testowaniu Sense 2, bo swoje analizy opieram o odpowiedni zbiór odczytów. W tym tygodniu przyjrzałem się bliżej analizom stresu i przez moduł cEDA. W drugiej generacji zegarka analizuje dane w sposób ciągły, więc wykrywa zmiany w organizmie i sygnalizuje wahania nastroju. Jeszcze dzisiaj zaktualizuje blog o te treści i dołączę niż link do artykułu. Zachęcam do przeczytania pozostałych wpisów na temat wearable:

Czytaj więcej o:


2. Nothing Ear (stick) – (premiera tygodnia)

Nothing Ear (stick)Nie było w tym tygodniu jakiejś większej prezentacji produktowej, więc zdecydowałem z „event tygodnia” uznać demonstrację nowych słuchawek marki Nothing. Już drugich. Tańszych, ale jeszcze ciekawszych stylistycznie. Nothing Ear (stick) mają nietypowe etui. Cylindryczny kształt poprawi ergonomię transporterka i wygodę w noszeniu go w kieszeni. Gadżet ma obrotowy zatrzask, więc słuchawki łatwo nie wypadną. Producent obiecał wyższy komfort użytkowania, który przetestowano na 100 różnych uszach. Niestety, tym razem nie będzie ANC, ba, pozbyto się nawet wkładek, więc zabraknie też pasywnego tłumienia. Chiński producent wycenił swój nowy wariant TWS na 119 euro.

Wyróżniam za: cylindryczne etui z obrotowym zamknięciem

Czytaj więcej o: Nothing Ear (stick)


2. Jabra Evolve2 Buds z adapterem USB

Jabra ma już tyle słuchawek TWS, że powoli nie nadążam. Najnowszy model jest o tyle ciekawy, że oprócz Bluetooth ma też dongle USB. Evolve2 Buds to douszne słuchawki w hybrydowym wydaniu. Producent zaznacza, że przyszykował je m.in. do pracy zdalnej, co po pandemii z nami pozostało. O co chodzi? M.in. o dopasowanie redukcji szumów pod różne warunki – te najczęściej spotykane w terenie, czy odpowiednią jakość dźwięku przy komunikacji w rozmowach. Poniżej wybrałem najważniejsze z właściwości, które oferuje Jabra w Evolve2 Buds:

  • MultiSensor Voice (podwyższona jakość rozmów dzięki czterem mikrofonom)
  • certyfikacja pod komunikatory Microsoft Teams i Zoom
  • test dopasowania MyFit
  • SafeTone z PeakStop (do ochrony słuchu) i personalizowane ANC (optymalizujące szczelność dla poprawy skuteczności aktywnego tłumienia hałasów)
  • łączność Bluetooth 5.2 + adapter USB zwiększający zasięg (do 20 metrów)
  • tryb Bluetooth Multipoint (dwa urządzenia podłączone jednocześnie)
  • czas pracy: 5h na jednym ładowaniu (i 33h łącznie z energią w etui)
  • HearThrough i możliwość korzystania z jednej słuchawki (czyli opcja transparentna)

Wyróżniam za: kompleksowy zestaw rozwiązań pod pracę zdalną


3. Garmin Epix 2 Porsche Design

Garmin ma w swojej kolekcji mnóstwo odmian sportowych zegarków, także tych premium z luksusowym wykończeniem. Teraz we współpracy z Porsche Design wejdzie specjalna edycja Epixa drugiej generacji. To nie pierwszy projekt smartwatcha w motywie niemieckiego producenta szybkich pojazdów, bo pojawiały się takowe edycje modeli Huawei. Porsche x Epix 2 to doładowany Fenix 7 w bardziej outdoorowej odmianie, no i oczywiście w stylistyce Porsche. Logo marki znajdziemy na pasku, a w zestawie są też spójne motywy tarczek. Propozycja bazuje na 47-mm konfiguracji z szafirowym pokryciem ekranu, czyli tej najdroższej. W UK ten model wyceniono na 1095£, czyli o prawie 200 więcej od standardowego Epixa.

Wyróżniam za: dodatkową, specjalną edycję sportowego zegarka premium

Czytaj więcej o: Garmin Epix 2


4. Moonwalkers (crowdfunding)

Kto powiedział, że wearables to tylko elektronika? W crowdfundingowej sekcji znalazłem coś interesującego na Kickstarterze: kułeczka do butów, które usprawnią spacery. Moonwalkers (świetna nazwa!) to nie rolki. Są wspomagaczem. Coś w stylu „bujaków” (butów z zaokrągloną podeszwą pod piesze wycieczki), ale w bardziej nowoczesnym wydaniu. Konstrukcja ma przyspieszyć krok nawet o aż 250%. Spacer z prędkością 11 km/h i prawie metrowym krokiem w ruchu ślizgowy? Oryginalne! Kolejny gadżet, o ładowaniu którego trzeba będzie pamiętać.

  • Cena w crowdfundingu: od 899$ (finalnie aż 1399$)
  • Premiera: kwiecień 2023
  • Wyróżniam za: kompaktowe wydanie „rolek” do spacerowania

Wyróżniam za: „spacer z prędkością biegu”

Zobacz też: najlepszy crowdfunding tygodnia vol. 110


5. watchOS 9.1 dla Apple Watchy

wearables tygodnia 29 apple watch ultraSmart zegarki z cięższymi systemami pożerają więcej energii, więc trzeba je częściej ładować, ale mają jedną, ale ogromną zaletę. Mają znacznie więcej możliwości i konkretniejsze aktualizacje. W tym tygodniu Apple udostępniło watchOS 9.1, a w nim spory pakiet zmian, poprawek i ulepszeń. Być może mało która będzie jakaś szczególnie atrakcyjna, ale regularnie korzystający z urządzenia mogą znaleźć coś dla siebie.

Apple dodało, poprawiło lub zmieniło:

  • ograniczenie odczytów tętna i GPS w trakcie treningów (pieszego, biegowego lub wędrówek w plenerze) – wydłużając czas działania Series 8, SE 2 i Ultra
  • pobieranie muzyki na zegarki Apple Watch bez konieczności podpięcia ładowarki
  • gotowość na standard Matter (protokół smart home)
  • poprawki błędów komunikatów o średnim tempie przy biegu w plenerze
  • poprawki wyświetlania informacji o prawdopodobieństwie deszczu (zgodnie z iPhonem)
  • poprawki wskazywania godziny w komplikacji Pogoda
  • poprawka VoiceOver (o zgłaszaniu nazwy aplikacji przed odczytaniem powiadomienia przy wielu notyfikacjach)

Wyróżniam za: sporą aktualizację rozwiązań dla Apple Watchy

Czytaj więcej o: Apple Watch series 8 i Apple Watch Ultra


6. Sony LinkBuds S w wersji „Błękit Ziemi”

Sony wzbogaca ofertę modeli słuchawek LinkBuds S o nową wersję kolorystyczną. Nieprzypadkową, bo „Błękit Ziemi” to nie tylko nowa barwa, ale i podkreślenie materiałów, z których hearables zostały wykonane. Japońska marka wykorzystała do ich produkcji odzyskany z pojemników na wodę plastik. Wcześniejsza partia była częściowo wykonana z plastiku ze zużytych części samochodów, więc producent po prostu podtrzymuje ekologiczne podejście. Wciąż opakowanie słuchawek nie zawiera żadnego plastiku.

Wyróżniam za: kontynuację strategii produkcji z uwzględnieniem eko

Czytaj więcej o: Sony LinkBuds S


7. Montblanc Summit 3 x Naruto

Cztery miesiące temu Montblanc wprowadził do sprzedaży trzecią generację smartwatcha Summit. Jednego z pierwszych, które po Samsungu zaoferowały system Wear OS 3.0. Teraz, gdy aktualizacja do tej platformy zaczyna trafiać na kolejne modele innych marek, Montblanc chce o swoim urządzeniu przypomnieć specjalną edycją Naruto. Anime kończy 20 lat, więc jest okazja do podkreślenia wydarzenia i przyciągnięcia fanów popularnej serii. Naruto Summit 3 otrzymało przeprojektowaną kopertę i pasek z oznaczeniami anime.

Rzecz jasna w charakterystycznym kolorze pomarańczy. Nie zabrakło wyjątkowych tarczek. Hardware bez zmian: Snapdragon Wear 4100+, ekran AMOLED 1.28″, 1 GB RAM i 8 GB na dane oraz najnowsze funkcje systemu Google. Smartwatch będzie jeszcze droższy od podstawowego wariantu. Wyceniono go na 1450€, czyli o 200 więcej. Można go zamawiać w sklepie online lub butikach marki Montblanc.

Wyróżniam za: specjalny, unikatowy motyw zegarka dla fanów Naruto

Czytaj więcej o: Montblanc Summit 3


8. Sony LinkBuds UC z adapterem USB

Wymienione wcześniej Jabry to nie jedyne TWS z adapterem USB, które trafiają na rynek. Sony przygotował specjalną wersję LinkBuds (tych o nietypowej konstrukcji pierścienia). Wariant LinkBuds UC otrzymał dongle do portu USB pozwalający na stabilniejsze połączenie z laptopem/komputerem oraz rozwiązania pod komunikator Microsoft Teams. Certyfikacja pod tę platformę doda komendy i gesty podnoszące komfort użytkowania serwisu do video połączeń. Odbieranie rozmów, wyciszanie/przywracanie dźwięku, czy gest podniesionej ręki – to wszystko ustawimy przez apkę Sony Headphones Connect. Sone LinkBuds UC zostały wycenione na 250$, czyli aż o 70$ więcej od wersji bazowej sprzed ośmiu miesięcy.

Wyróżniam za: certyfikację pod Teams i adapter USB

Czytaj więcej o: Sony LinkBuds