wearables tygodnia 42 Redmi Watch 3
Zobacz też poprzedni: wearables tygodnia #42

Zauważyłem, że lubicie moje cotygodniowe podsumowania, więc dorzucam do kilku moich flagowych serii (ogólnego TechMixa, przeglądów crowdfundingu, smartfonów, mobilnego grania oraz fotograficznych nowości w telefonach) kolejną. Tym razem skupiającą się na ubieralnych urządzeniach. Wearables z kwartału na kwartał mają wyraźne wzrosty sprzedaży. W segmencie tym dzieje się sporo, a ja znajduję czas tylko na najważniejszy przekaz tygodnia. Trochę to zmienię i postaram się zmieścić więcej wieści o nowinkach i premierach w odrębnym zestawieniu.

Michał Sitnik avatarTen tydzień obfitował w nowości. Noszona elektronika jest już częścią mainstreamu, więc na targach CES 2023 w Las Vegas pojawiło się sporo ubieralnych rozwiązań. Pojawiło się tego na tyle sporo, że o części dam znać dopiero w kolejnej odsłonie przeglądu. Sorry za dawkowanie materiału, ale nie dam rady inaczej. Część wieści będzie pojawiać się w zestawieniu nowości z targów, który aktualizuję praktycznie codziennie.


1. Fitbit Sense 2 na moim nadgarstku (testy tygodnia)

Michał Sitnik Fitbit Sense 2Kilka tygodni temu byłem gościem polskiej prezentacji nowych wearables marki Fitbit. Teraz jeden z tych zegarków trafił na mój nadgarstek. Od razu ten najbardziej zaawansowany – Fitbit Sense 2. Sportowy smartwatch z doładowaniem rozwiązaniami Google – nowego właściciela Fitbit. Model ma tak dużo funkcji, że swoje testy postanowiłem rozbić na kilka miesięcy. Chcę odpowiednio zapoznać się z potencjałem trackera i sukcesywnie przedstawiać swoje wrażenia w regularnych, krótszych wpisach.

O nowych wpisach dot. urządzenia będę przypominał w każdym przeglądzie wearables tygodnia. W tym analizuję zegarek pod kątem inteligentnych funkcji. Pojawił się update aktywujący połączenia głosowe, ale czeka jeszcze Asystent Google, Mapy Google i Google Portfel.

Czytaj więcej:

I jeszcze porcja aktualnych danych zebranych przez mój tracker w ostatnim tygodniu:

  • 55 – tyle km (pieszo) zrobiłem w ostatnie 7 dni
  • 78 – tyle pięter pokonałem w ostatnie 7 dni (nie korzystam z windy)
  • 79000 – tyle kroków przeszedłem w ostatnie 7 dni
  • 70 – takie średnie tętno spoczynkowe wskazuje mi zegarek
  • 2604 – tyle kcal dziennie (średnio) spalał mój organizm w ostatnich 7 dniach
  • 1000 – tyle łącznie pięter pokonałem odkąd noszę urządzenia Fitbit (odznaka „Spadochroniarza”)

2. Egzoszkielet Apogee od German Bionic

Na CES znajdziecie wszystko, nawet egzoszkielety! German Bionic podczas imprezy pochwaliło się dwoma nowymi modelami. Apogee to ich najlżejsza propozycja odciążająca ciało podczas pracy fizycznej. Rozwiązanie skierowano do użytku komercyjnego i przemysłowego, czyli dla pracowników fizycznych. Następca Cray X z poprawionymi technologiami ma odpowiedni udźwig bez przeciążania kręgosłupa oraz asystę chodu.

Smart SafetyVest niczego nie uniesie, ale pomoże w monitoringu i obserwacji ciała podczas wysiłku. Monitoring obejmuje aktywność oraz pozycję ciała. Dane z czujników mają wskazać pracownikom wskazówki pomagające uniknąć kontuzji (wynikających ze złego poruszania się lub obciążenia w pracy). Oczywiście wearables powstały w celu ochrony zdrowia i poprawie bezpieczeństwa. Platforma German Bionic IO dla firm (klientów/partnerów) to narzędzia analityczne mające pomóc w osiąganiu tych celów.

Wyróżniam za: miniaturyzację konstrukcji egzoszkieletu


3. Bheart zasilany światłem, ruchem i ciepłem

Wearables są coraz powszechniejsze, ale wciąż cierpią na syndrom wyczerpania. Ująłem to dość śmiesznie, ale faktycznie baterie ubieralnych gadżetów wyczerpują się dość szybko, szczególnie tych bardziej zaawansowanych. Im więcej funkcji w zegarku lub trackerze, tym gorzej z energią. Baracoda śpieszy z pomocą. Ich Bheart ma unikatowy system ładowania. Korzysta ze światła, naszego ruchu i ciepła przylegającego ciała. Według producenta to pierwszy taki model na świecie. Teoretycznie, opatentowana technologia BMotion oferuje funkcjonującą non stop baterię, które nie potrzebuje dodatkowego ładowania (konwencjonalnego).

Bheart to głównie pasek. Nie posiada nawet ekranu. Ma jednak sporo czujników, więc wszystko działa jak standardowy tracker fitness. Prototyp potrafi przekazać ogólny stan zdrowia i kondycji, gotowość do wysiłku, stan emocjonalny, poziom aktywności i jakość wypoczynku (snu). Pozytywne jest to, że aby utrzymać energię gadżetu, trzeba się regularnie poruszać. Każdego dnia w aplikacji mobilnej możemy podejrzeć, ile energii wytworzyliśmy. Projekt otrzymał na targach wyróżnienie CES Innovation Award Honoree. 

Wyróżniam za: nowe rozwiązania w zasilaniu wearables


4. Fossil Gen 6 Hybrid Wellness Edition

Fossil Gen 6 Hybrid Wellness EditionPół roku temu Fossil Group zaprezentował swój hybrydowy smartwatch Fossil Gen 6 Hybrid. Teraz proponuje jego specjalną wersję. Fossil Gen 6 Hybrid Wellness Edition idzie śladem Fossil Gen 6 Wellness Edition z systemem Wear OS. W obu przypadkach firma dopieściła funkcje wellness, m.in. dodając specjalną aplikację do monitorowania nastroju. Hybrydowy wariant bazuje na e-papierowym ekranie, więc działa znacznie dłużej na jednym ładowaniu. Ma też ciekawszy design, szczególnie wspomniany wyświetlacz. W nowej edycji dodano pomiary VO2 Max i wskazywanie stref tętna w trakcie ćwiczeń. Informacje te pokażą się na widgecie Wellness Gauge Dial. Pozostałe rozwiązania i parametry się pokrywają:

  • koperta 44 mm ze stali nierdzewnej (11.4 mm grubości)
  • ekran E-Ink 1.1 cala z podświetleniem + fizyczne wskazówki i bezel
  • ciągły zapis tętna i SpO2
  • szczelność zgodna z normą 3 ATM
  • system powiadomień ze sparowanego telefonu
  • kontrola odtwarzacza muzycznego
  • trzy opcje kolorystyczne wykończenia i 20 mm paski

Wyróżniam za: próbę rozbudowy funkcji aktualnego smart zegarka

Czytaj więcej o: Fossil Gen 6 Hybrid


5. Citizen CZ Smart PQ z Alert Monitor

Citizen CZ Smart PQCitizen przedstawił drugą generację swojego smartwatcha z Wear OS. Wyróżnikiem na tle konkurencji mają być technologie zapożyczone od NASA i platformy IBM Watson.

Zegarek Citizen CZ Smart PQ ma monitorować pracę serca i korzystać z algorytmów dla astronautów. Powinien wskazywać najlepsze i najsłabsze momenty dnia, by dobierać pod nie poziom zaangażowania (zarówno mentalnego, jak i fizycznego). Innymi słowy, zadaniem gadżetu będzie analiza organizmu i sugestie wykorzystanie najlepszego okresu do działań. Dzięki trybowi Alert Monitor użytkownik ma zapewne nauczyć się lepiej swojego organizmu i planowania czasu. Psychomotor Vigilance Task Test (PVT+) bierze pod uwagę też nocny wypoczynek. Generalnie to ocena dobowego rytmu naszego ciała. Oby coś praktycznego, a nie kolejne wskaźniki bez pokrycia.

Wyróżniam za: implementację nowych technologii w ocenie organizmu


6. LG Breeze – słuchawki wprowadzające w sen (z EKG)

LG Breeze słuchawki EKG senOdkąd słuchawki TWS namieszały w świecie audio, kolejni producenci zaczęli eksperymentować z mniej typowymi odmianami hearables. Format wearable sprzyja m.in. słuchawkom/smart zatyczkom do snu. Widziałem już kilka wartych uwagi modeli tego typu. LG zbudowało własny. Model Breeze ma za zadanie poprawić nocny wypoczynek. Urządzenie ma wprowadzić głowę w odpowiednie fale (inne dźwięki dla poszczególnych półkul). Różne częstotliwości trafiające do obu uszu inaczej mają stymulować mózg. W bazie aż 80 plików audio, które mają się synchronizować z EEG, by ululać do snu.

Oprócz tego sporo algorytmów śledzących poszczególne fazy snu (z „fazą hipnozy”). Brzmi intrygująco, ale te spore gabaryty mogą nie być specjalnie wygodne. Głupio by było nie wyspać się przez taką oczywistość. LG Breeze wygląda jak połączenie dwóch najpopularniejszych smart urządzeń do snu: tych z EEG i tych generujących przyjemne audio. To koncept, więc ciężko ocenić, czy wejdzie ostatecznie na rynek poza Koreę.

źródło

Wyróżniam za: szukanie nowych algorytmów w analizach snu


7. HTC Vive XR Elite – niezależne gogle VR

HTC Vive XR EliteHTC ma nowe gogle VR. Model Vive XR Elite ma być możliwie kompaktowy i wszechstronny. Jest czymś na pograniczu Vive Flow i Focus 3. Potencjałem zbliżony do Meta Quest 2, choć znacznie od nich droższy (400 vs 1100$). Jednostka ma praktycznie wszystkie możliwe standardy niezależnego systemu. Pełna ocena otoczenia (ruch 6DoF), precyzyjne kontrolery ruchu, kamerkę passthrough dla AR, kompaktowy i wygodny format oraz sporo opcji podłączenia do źródeł.

Działa niezależnie (Viveport), ale pozwala też na komunikację ze smartfonem oraz podłączenie do PC (produkcje ze SteamVR i Viveport). Opcjonalnie dojdą moduły śledzenia oczu i twarzy. Premiera już w lutym. Wszystko w naprawdę zgrabnym wydaniu.

Wyróżniam za: wszechstronny charakter gogli

Czytaj więcej o: HTC Vive XR Elite


8. Aparat słuchowy Sennheiser Conversation Clear Plus

Sennheiser produkuje wysokiej jakości słuchawki TWS, ale swoje technologie rozwija też w kierunku bardziej niszowych odmian, m.in. do snu, ale też „aparatów słuchowych”. Na CES w Las Vegas pokazał przedstawiciela tej ostatniej grupy. Conversation Clear Plus koncentruje się na dialogach (mowie), ale nie zabraknie tu również odsłuchu muzyki, trybu zestawu słuchawkowego i aktywnej redukcji szumów. Wyżej ująłem określenie aparat słuchowy w cudzysłów, bo nie jest to do końca urządzenie tego typu. Raczej wearable skupione na wsparciu poprawy słuchu.

Wychwytywanie głosu będzie możliwe m.in. dzięki chipowy Sonova – stosowanemu w aparatach słuchowych Unitron czy Phonak. Gadżet wygląda przy tym jak typowe słuchawki True Wireless Stereo. Użytkownik będzie miał kontrolę nad regulacją redukcji hałasów. Szkoda, że czas pracy nie pozwoli na cały dzień, bo maksymalnie 9h (i tak długo!). Sennheiser wycenił Conversation Clear Plus na aż 850$.

Wyróżniam za: połączenie cech aparatu słuchowego ze słuchawkami TWS


9. Słuchawki OnePlus Buds Pro 2 (Chiny)

OnePlus Buds Pro 2Przy okazji prezentacji flagowego smartfona OnePlus 11 chińska firma pokazała drugą generację swoich topowych słuchawek TWS. Dwa lata po wydaniu poprzednika mamy godnego następcę. OnePlus Buds Pro 2 prezentują się flagowo. Upgrade ciekawy i choć głównie wewnętrzny to IMO wystarczy, bo poprzednik stylistycznie był udany. Ogólne specyfikacje mogą robić wrażenie. Jest podwójna membrana, co zmniejszy zniekształcenia dźwięku. Do tego wsparcie kodeków wyższej jakości, aktywna redukcja szumów i kalibracja audio przez duńskie Dynaudio. Jest też przestrzenne stereo i Dolby Atmos. Cena przy tych parametrach jest wyśmienita.

  • przetworniki 11 mm (woofer) i 6 mm (tweeter)
  • aktywna redukcja szumów (ANC) z 48 dB + pasywne wkładki
  • potrójny mikrofon na słuchawkę
  • kodeki: LHDC 5.0, AAC, SBC i LC3
  • podniesienie jakości przy pomocy Dynaudio
  • wsparcie spatial audio i Dolby Atmos
  • łączność: Bluetooth 5.3 (przełączanie między dwoma źródłami w smartfonach Oppo i OnePlus)
  • tryb gamingowy z lagiem 54 ms (ale tylko we współpracy ze smartfonami z nakładką ColorOS 11 dla smartfonów z Androidem)
  • dotykowa kontrola gestami
  • tryb zestawu słuchawkowego
  • czas pracy: łącznie z etui nawet 39h
  • bezprzewodowe ładowanie etui w standardzie Qi
  • cena OnePlus Buds Pro 2: 899 juanów (ok. 130$ bez ceł i podatków)

Wyróżniam za: pakiet wyższych standardów i aż 39h czasu pracy


10. Najciekawsze smartwatche (2023)

Galaxy Watch 4 update 2022
Foto: samsung.com

Jak zwykle na zakończenie przypomnienie o moim subiektywnym podsumowaniu najciekawszych smart zegarków, które w 2023 roku rywalizują o uwagę klienta. Raczej tego z zasobniejszym portfelem. Przygotowałem listę modeli z wyższej półki, ale w szerokim spektrum cenowym (ale też funkcyjnym). Wybrałem najlepsze propozycje dla sportowców, czy podróżników, ale też osób kierujących się estetyką, no i oczywiście praktycznością. Zestawienie będę się starał w ciągu roku aktualizować.

Czytaj więcej o: najciekawsze smartwatche na rynku (2023)