OnePlus Buds Pro 2
Zobacz też poprzedni: wearables tygodnia #43

Zauważyłem, że lubicie moje cotygodniowe podsumowania, więc dorzucam do kilku moich flagowych serii (ogólnego TechMixa, przeglądów crowdfundingu, smartfonów, mobilnego grania oraz fotograficznych nowości w telefonach) kolejną. Tym razem skupiającą się na ubieralnych urządzeniach. Wearables z kwartału na kwartał mają wyraźne wzrosty sprzedaży. W segmencie tym dzieje się sporo, a ja znajduję czas tylko na najważniejszy przekaz tygodnia. Trochę to zmienię i postaram się zmieścić więcej wieści o nowinkach i premierach w odrębnym zestawieniu.

Jak zwykle na początek kącik ciekawostek. Część wieści jeszcze z targów CES 2023, a to z uwagi na naprawdę bogatą ofertę nowości od licznych wystawców.

  • Michał Sitnik avatarQ2 2023 – to potencjalny kwartał premiery smart okularów Apple | wg Kuo (możliwe, że projekt zostanie przedstawiony podczas czerwcowych WWDC)
  • 06.2023 – to prawdopodobny termin pokazu okularów Apple wg Marka Gurmana (Bloomberg)
  • 2024 – do tego roku Meta będzie wspierało aktualizacje zabezpieczeń w goglach Quest (1 gen)
  • 99$ – tyle mogą kosztować nowe AirPody w przyszłym roku (druga połowa 2024)| wg Kuo
  • Mapy Google na Wear OS nie potrzebują już do nawigacji smartfona
  • Skagen Falster Gen 6 otrzymuje update do Wear OS 3 (3 miesiące po aktualizacji dla model Fossil Gen 6 – oba warianty smart zegarków należą do Fossil Group)
  • Apple Watche mają otrzymać ekrany microLED, ale wciąż będą potrzebować pomocy zewnętrznego produdecenta (LG uruchomiło próbną produkcję, a Samsung Display też chce zaoferować takie panele w kolejnych Galaxy Watchach) – ekrany te mają większą głębię kolorystyczną, wyższy kontrast, czas reakcji i jasność, a przy tym niższe zużycie energii. Nie ma też tzw. powidoków

1. Fitbit Sense 2 na moim nadgarstku (testy tygodnia)

Michał Sitnik Fitbit Sense 2Kilka tygodni temu byłem gościem polskiej prezentacji nowych wearables marki Fitbit. Teraz jeden z tych zegarków trafił na mój nadgarstek. Od razu ten najbardziej zaawansowany – Fitbit Sense 2. Sportowy smartwatch z doładowaniem rozwiązaniami Google – nowego właściciela Fitbit. Model ma tak dużo funkcji, że swoje testy postanowiłem rozbić na kilka miesięcy. Chcę odpowiednio zapoznać się z potencjałem trackera i sukcesywnie przedstawiać swoje wrażenia w regularnych, krótszych wpisach.

O nowych wpisach dot. urządzenia będę przypominał w każdym przeglądzie wearables tygodnia. W tym analizuję zegarek pod kątem inteligentnych funkcji. Pojawił się update aktywujący połączenia głosowe, ale czeka jeszcze Asystent Google, Mapy Google i Google Portfel.

Czytaj więcej:

I jeszcze porcja aktualnych danych zebranych przez mój tracker w ostatnim tygodniu:

  • 55 – tyle km (pieszo) zrobiłem w ostatnie 7 dni
  • 78 – tyle pięter pokonałem w ostatnie 7 dni (nie korzystam z windy)
  • 79000 – tyle kroków przeszedłem w ostatnie 7 dni
  • 70 – takie średnie tętno spoczynkowe wskazuje mi zegarek
  • 2604 – tyle kcal dziennie (średnio) spalał mój organizm w ostatnich 7 dniach
  • 1000 – tyle łącznie pięter pokonałem odkąd noszę urządzenia Fitbit (odznaka „Spadochroniarza”)

2. Smart okulary Lumus Z-Lens z projekcją falowodową

Myślę, że każdy gigant technologii opracowuje jakiś wariant okularów lub gogli AR (niektórzy swoje koncepcje powoli nawet wprowadzają). Lumus pokazał na CES, że jego rozwiązania w tym segmencie mogą być przełomowe. Firma zaprezentowała okulary Z-Lens z technologią odblaskowej, falowodowej projekcji. Nie wiem czy dobrze to przetłumaczyłem, ale Rzeczywistość Rozszerzona przy użyciu tych rozwiązań ma oferować wyjątkowo przejrzysty obraz i kompaktowe wydanie hardware’u. Treści widziane bezpośrednio przed twarzą będą w końcu wystarczająco atrakcyjne, by przyciągnąć masy?

 

 

Technologie wyświetlania są inne. Dają jaśniejszy obraz i niższy pobór energii. Projektor (z pryzmatem) da się zmieścić w tradycyjnej wielkości ramce okularów. Pomysł bazuje głównie na umiejętnie obsadzonych lusterkach. Producenci okularów nowej generacji będą mieli większą elastyczność w umieszczaniu projektora w swoich konstrukcjach. Do tego z szansą na ich bezpośrednią integrację ze szkłami korekcyjnymi. Co z rozdzielczością? Lumus proponuje 2K x 2K i tylko 50-stopniowe FOV, ale zamierza finalnie dostarczyć minimum 80 stopni pola widzenia. Przypominam, że mówimy jeszcze o prototypach, więc trudno przewidywać, kiedy zobaczymy jakiś gadżet z takim AR (software ma mniejsze znaczenie, bo mowa głównie o technologii wyświetlania).

Wyróżniam za: nowe technologie wyświetlania obrazu AR


3. NoWatch – „smartwatch” bez ekranu

W dobie powszechnie dostępnych i niesamowicie bogatych w wariacje smart zegarków dosyć ciężko wybić się nowej marce. W jaki sposób przyciągnąć uwagę do swojego wearable? Twórcy NoWatch wymyślili propozycję naręcznego trackera przypominającego smartwatch, ale bez jakiegokolwiek ekranu. Gadżet był już prezentowany na poprzednik targach CES, ale w tym roku znów o sobie przypomniał. Chyba coraz bliżej finalnej edycji (projekt był tematem crowdfundingowej kampanii). Producent określa swój model jako „awareable”, ale w rzeczywistości na pokładzie jest sporo funkcji znanych z ubieralnych monitorów aktywności.

NoWatch śledzi pracę serca, temperaturę skóry, saturację i aktywność elektrodermalną. To pakiet znany z Fitbit Sense 2, którego aktualnie noszę na swojej ręce. Oczywiście jest też ogólna analiza aktywności. Wykrywanie poziomu stresu wykorzystuje sensor Philipsa. Na podstawie odczytów podsuwane są sugestie mające na celu przeciwdziałanie złym emocjom. Niestety wszystkie informacje i dane sprawdzimy dopiero na wyświetlaczu smartfona. Ceny startują od 300£. Wykończenie biżuteryjne, więc tanio nie będzie.

Wyróżniam za: biżuteryjny, atrakcyjny format i próbę pominięcia ekranu


4. Halo SleepSure Monitor dla bobasa

wearables tygodnia halo sleepsure monitorPrzyzwyczailiśmy się już do wearables. Na rynku jest nawet całkiem bogata oferta różnych zegarków i trackerów dla dzieciaków. Są też niszowe czujniki dla noworodków. Na moim blogu opisywałem produkty marki Owlet, a teraz coś konkurencyjnego od Halo. Firma pokazała w Las Vegas swój monitor aktywności/zdrowia dla bobasa. Przyjazny nóżce moduł zbierze odczyty z pracy serca, temperaturę skóry, czy ogólną ruchliwość maluszka.

Do tego algorytmy oceniające sen dziecka, czyli jedną z ważniejszych czynności w trakcie pierwszych tygodni rozwoju dzidziusia. Urządzenie na podstawie danych historycznych będzie w stanie podpowiedzieć o najlepszych warunkach do spania. Wszystko z aplikacją na smartfon i natychmiastowymi powiadomieniami na telefon rodzica. System działa też w wózku, czy samochodowym foteliku. W apce można ograniczyć wybrane analizy, co ma zagwarantować opiekunom poczucie większej kontroli nad prywatnością. Najbardziej wartościowe będą oceny trendów, które będą w stanie pomóc w śledzeniu stanu zdrowia. Cena: 250$.

Wyróżniam za: zachowanie bezpieczeństwa i prywatności danych


5. TCL RayNeo X2 – okulary AR

W Las Vegas nie zabrakło koncepcyjnych jednostek AR w postaci okularów. Choć segment ten istnieje od ładnych kilku lat, wciąż nie jest w stanie pomieścić wystarczających rozwiązań w kompaktowej ramce. Producenci się starają, ale obecnie bardzo trudno o zaoferowanie smart modelu w opakowaniu chociaż zbliżonym do tradycyjnej wielkości „patrzałek”. TCL pokazało swój prototyp okularów AR. RayNeo X2 jest całkiem zgrabny. Szkła wyposażono w kolorowe panele MicroLED (do 1000 nitów jasności i kontrast 100000:1) oraz platformę Qualcomm Snapdragon XR2 (korzysta z niej coraz więcej różnych headsetów).

 

 

Model jest developerski, więc posłuży głównie twórcom aplikacji Augmented Reality. Niestety nie mówimy o urządzeniu w stylu Magic Leap lub HoloLens, gdzie trójwymiarowe warstwy są nakładane na widziane otoczenie. To raczej sprzęt w stylu Google Glass, czyli wsparcia dodatkowymi treściami bezpośrednio przed okiem (od nawigacji, przez powiadomienia, aż po nagrywanie POV).</P

Wyróżniam za: kompaktowy format (choć uproszczone rozwiązania w zakresie AR)


6. Sol Reader – gogle z e-tuszem

techmix 267 Sol ReaderNiektóre pomysły na gadżety zaskakują bardziej od pozostałych. Twórcy silą się na różne działania by tylko przyciągnąć wzrok konsumentów, ale nie zawsze odważna koncepcja kończy się sukcesem. Sądząc po konstrukcji, projekt Sol Reader należy do takich. To gogle wyposażone w e-papierowy ekran. Nie służą wirtualnej lub rozszerzonej rzeczywistości, grom, czy innym działaniom kojarzonym z headsetami. To lekkie wearabe z dwoma wyświetlaczami E Ink i bezprzewodową łącznością (nawet 30h pracy) do… czytania książek. Ubieralne wydanie elektronicznej książki. Strony przełączymy jakimś kontrolerem. Ponoć taki format ma być w wielu sytuacjach wygodniejsze od tradycyjnego (jak to brzmi!) e-czytnika.

Sol Reader ma kosztować aż 350$ i być dostępny pod koniec roku. Bardzo odważny pomysł. Nie jestem pewien, czy zażre. Może jako narzędzie do relaksacji albo badań?

Wyróżniam za: odważne (bardzo niszowe) wykorzystanie e-papieru


7. Trzy nowe zegarki z linii TAG Heuer Connected Calibre E4

Inteligentne zegarki TAG Heuer Connected Calibre E4 zostały zaprezentowane niemal równo rok temu. Teraz szwajcarska firma odświeża kolekcję, by przypomnieć o ostatniej generacji modeli z systemem Wear OS. Jak się domyślacie, wszystkie są drogie (jedne z droższych z platformą Google). Wszystkie z gotowością do aktualizacji systemu w wersji Wear OS 3.

TAG Heuer Connected Calibre E4 Sport Edition

  • standardowy model 42 mm (z ekranem OLED 1.28″ 416×416) z szafirowym szkłem i tytanową, czarną kopertą. W tej chwili to najlżejszy ze smartwatchy TAG Heuer – cena: 2350$
  • model 42mm Golf Edition (jw., ale w zestawie z piłeczkami golfowymi i dwoma specjalnymi paskami: jeden skórzany, a drugi gumowy). Na pokładzie funkcje golfowe – cena: 2500$
  • model 45 mm Calibre E4 Sports Edition (z ekranem OLED 1.39″ 454×454) i ceramicznym bezelem i oddychającym paskiem do aktywności. Na pokładzie tryb Trail & Hiking wykorzystujący wbudowany barometr – cena: 2600$

Wyróżniam za: aktualizację kolekcji wykończenia i wariacji modeli

Czytaj więcej o: TAG Heuer Connected Calibre E4


8. Meta Quest z trackerami tętna

Gogle VR i fitness to całkiem logiczne połączenie. Kilka miesięcy poprzedniego roku spędziłem z dwoma różnymi modelami HTC Vive i przy samych grach nieźle się spociłem. Zarówno HTC, jak i Meta próbują powiązać aktywność z ekranem przed twarzą z konkretnym wysiłkiem. Meta uruchamia właśnie dla Questów w ramach Health Connect usługi powiązania danych z trackerami tętna na Bluetooth. Rozwiązanie obejmuje Androidy, ale w zeszłym roku był też update dla Apple Zdrowie (iOS). Dzięki temu Meta Quest Move pokaże puls na ekranie gry lub aplikacji, a obok również czas sesji i spalone podczas niej kalorii.

Kompatybilność dotyczy pasków na klatkę: Garmin HRM-Dual czy Polar H10, ale działać powinny też różne smartwatche. Health Connect API umożliwia dziele się danymi z różnymi serwisami. Questy z fitnessowego Move trzeba będzie aktywować w ustawieniach apki dla Quest i Move w powiązanych aplikacjach. Wszystko ma działać w Questach 2 i Pro, natomiast nie wiadomo jak to będzie z pierwszą generacją gogli Meta/Oculus.

Wyróżniam za: wykorzystanie potencjału ubieralnego formatu do podliczania odczytów z ruchu

Czytaj więcej o: Meta Quest 2 i Quest Pro


9. Galaxy Buds2 Pro i zegarki Galaxy Watch 4/5 z pomocą dla kamery

Samsung przygotował ciekawe aktualizacje dla swoich flagowych wearables. Wszystkie skupiają się na poprawie jakości nagrywania video przy pomocy smartfonów Galaxy. Użytkownicy koreańskiego ekosystemu będą mogli wykorzystać współpracę ubieralnej elektroniki z telefonem, by podnieść możliwości oferowanych już rozwiązań. Przez słuchawki Galaxy Buds 2 Pro nagramy dźwięk w trybie 360 stopni (mikrofonami obu słuchawek), natomiast ekrany zegarków Galaxy Watch 4 i 5 pozwolą na zdalny zoom. W przypadku pierwszego nagrywane materiały przekażą ciekawsze wrażenia audio, natomiast drugie to głównie większa wygoda przy nagrywaniu video przez zegarkową apkę Camera Controller. Najlepiej sprawdzą się modele z obrotową ramką (w modelach bez niej pewnie wirtualnie).

Wyróżniam za: wykorzystanie możliwości wearables (360 Audio Recording i Camera Controller powinny być dostępne w lutym)

Czytaj więcej o: Galaxy Buds 2 Pro, Galaxy Watch 4 i Galaxy Watch 5


10. Najciekawsze smartwatche (2023)

Galaxy Watch 4 update 2022
Foto: samsung.com

Jak zwykle na zakończenie przypomnienie o moim subiektywnym podsumowaniu najciekawszych smart zegarków, które w 2023 roku rywalizują o uwagę klienta. Raczej tego z zasobniejszym portfelem. Przygotowałem listę modeli z wyższej półki, ale w szerokim spektrum cenowym (ale też funkcyjnym). Wybrałem najlepsze propozycje dla sportowców, czy podróżników, ale też osób kierujących się estetyką, no i oczywiście praktycznością. Zestawienie będę się starał w ciągu roku aktualizować.

Czytaj więcej o: najciekawsze smartwatche na rynku (2023)