wearables tygodnia 45 huawei watch D
Zobacz też poprzedni: wearables tygodnia #45

Zauważyłem, że lubicie moje cotygodniowe podsumowania, więc dorzucam do kilku moich flagowych serii (ogólnego TechMixa, przeglądów crowdfundingu, smartfonów, mobilnego grania oraz fotograficznych nowości w telefonach) kolejną. Tym razem skupiającą się na ubieralnych urządzeniach. Wearables z kwartału na kwartał mają wyraźne wzrosty sprzedaży. W segmencie tym dzieje się sporo, a ja znajduję czas tylko na najważniejszy przekaz tygodnia. Trochę to zmienię i postaram się zmieścić więcej wieści o nowinkach i premierach w odrębnym zestawieniu.

W tym tygodniu bez kącika z mini ciekawostkami, bo każdą z początkowej listy postanowiłem szerzej rozwinąć. Poniżej efekty.


1. Fitbit Sense 2 na moim nadgarstku (testy tygodnia)

Michał Sitnik Fitbit Sense 2Kilka tygodni temu byłem gościem polskiej prezentacji nowych wearables marki Fitbit. Teraz jeden z tych zegarków trafił na mój nadgarstek. Od razu ten najbardziej zaawansowany – Fitbit Sense 2. Sportowy smartwatch z doładowaniem rozwiązaniami Google – nowego właściciela Fitbit. Model ma tak dużo funkcji, że swoje testy postanowiłem rozbić na kilka miesięcy. Chcę odpowiednio zapoznać się z potencjałem trackera i sukcesywnie przedstawiać swoje wrażenia w regularnych, krótszych wpisach.

O nowych wpisach dot. urządzenia będę przypominał w każdym przeglądzie wearables tygodnia. W tym analizuję zegarek pod kątem inteligentnych funkcji. Pojawił się update aktywujący połączenia głosowe, ale czeka jeszcze Asystent Google, Mapy Google i Google Portfel.

Czytaj więcej:

I jeszcze porcja aktualnych danych zebranych przez mój tracker w ostatnim tygodniu:

  • 70 – tyle km (pieszo) zrobiłem w ostatnie 7 dni
  • 102 – tyle pięter pokonałem w ostatnie 7 dni (nie korzystam z windy)
  • 102000 – tyle kroków przeszedłem w ostatnie 7 dni
  • 60 – takie średnie tętno spoczynkowe wskazuje mi zegarek
  • 2784 – tyle kcal dziennie (średnio) spalał mój organizm w ostatnich 7 dniach

2. OnePlus Buds Pro 2 ze Spatial Audio

OnePlus Buds Pro 2Siódmego lutego OnePlus przedstawi globalną edycję flagowego smartfona jedenastej generacji, a wraz z nią słuchawki OnePlus Buds Pro 2. Pisałem już o nich kilka przeglądów temu, ale teraz pojawiła się ciekawa informacja na temat ich kolejnych możliwości. Bardzo fajnie wyposażony zestaw True Wireless Stereo ma być jednym z pierwszych ze wsparciem przestrzennego formatu Spatial Audio dostępnym w Androidzie 13 (i kompatybilnych telefonach).

Dla szybkiego przypomnienia, Spatial Audio to bardziej imersyjne odtwarzanie dźwięków zależne od ułożenia głowy. Obracanie „makówką” pozwala inaczej słyszeć źródła dochodzącego audio. Innymi słowy, symulując przestrzenność. Najwięcej zyskują na tym gry. W OnePlus Buds Pro 2 podoba mi się też inna opcja Androida – automatyczne przełączanie między dwoma sparowanymi urządzeniami, gdy wykryty jest dźwięk. Nie trzeba manualnie przełączać źródeł i bawić się w ustawieniach Bluetooth.

Wyróżniam za: wdrażanie Spatial Audio w Androidach


3. Samsung Galaxy Watch5 Golf Edition (Wielka Brytania)

wearables tygodnia 46 galaxy watch 5 golf editionSamsung już od kilku lat oferuje specjalną wersję swojego flagowego zegarka kierowaną do miłośników gry w golfa. Samsung Galaxy Watch5 Golf Edition zadebiutował w Wielkiej Brytanii, gdzie sport ten cieszy się sporą popularnością (wcześniej był też dostępny w Korei i USA). Model ten otrzymał oczywiście specjalne wykończenie i stylistykę kojarzoną z golfem. Oprócz tego są dedykowane aplikacje i adekwatne funkcje. Jest m.in. apka Smart Caddie (z 40 tysiącami pól), elegancki pasek i  trackerem uderzeń, wirtualnym trenerem oraz wskazówkami audio prosto z nadgarstka. Smartwatch w tej wersji jest dostępny we wszystkich trzech odmianach Galaxy Watcha 5 (40, 44 i Pro z 45 mm), ale wyłącznie z Bluetooth (nie ma LTE). Ceny w UK startują od 319£.

Wyróżniam za: eleganckie wykończenie i dodatkowe funkcje

Czytaj więcej o: Galaxy Watch 5


4. Słuchawki Bowers & Wilkins Pi5 S2 i Pi7 S2

Bowers & Wilkins to marka z renomą w segmencie audio. Producent posiada w swojej ofercie porządne słuchawki TWS już od około dwóch lat. Należało spodziewać się ich aktualizacji. Modele Pi5 i Pi7 doczekały się upgrade’u. Słuchawki premium S2 zyskały przede wszystkim na dłuższej pracy baterii, ale też zasięgu Bluetooth. Oba modele działają 5 godzin na jednym ładowaniu i dodatkowo oferują odpowiednio 16 i 19h w etui. Transportery ładują się bezprzewodowo. Podobnie jak rok temu, tylko droższa z jednostek posiada jeszcze opcję przewodowego podpięcia do innych źródeł przez transmitter (tryb Wireless Audio Retransmission). Zarówno Pi5 jak i Pi7 mają przetworniki 9.2 mm, ale wsparcie innych kodeków i aktywnej redukcji szumów. Zasięg komunikacji zwiększył się do 25 metrów. B&W Pi7 S2 oferuje jakość 24-bit/48kHz przez aptX Adaptive, a Pi5 S2 ma podstawowe kodeki aptX. Podobnie jest z ANC. Pierwsze jest adaptacyjny, drugie standardowe. Ceny: 299€ za Pi5 S2 i 399€ za Pi7 S2.

Wyróżniam za: upgrade kilku elementów słuchawek premium


5. EKG w Garmin Venu 2 Plus (USA)

Marka Garmin dołącza do grona producentów smart zegarków, którzy w swojej ofercie mają model dysponujący naręcznym elektrokardiogramem. Aplikacja z EKG została uruchomiona w modelu Garmin Venu 2 Plus. To w tej chwili jedyny smartwatch marki z takimi możliwościami. W dodatku mówimy na ten moment wyłącznie o dostępności pomiarów na terenie Stanów Zjednoczonych, gdzie moduł otrzymał certyfikację od FDA (tamtejszego urzędu zdrowia i żywności). Nowa funkcja potwierdziła przecieki na temat takiego potencjału Venu drugiej generacji z plusem w nazwie. Informacje na ten temat wyciekały do sieci już w zeszłym roku.

Warto nadmienić, że apka Garmina ma potrafić wykrywać migotanie przedsionków. Pomiary działają podobnie do konkurencyjnych wearables m.in. od Apple, czy Samsunga. Użytkownik musi „zamknąć” obwód przez przytrzymanie palcami ramki zegarka przez 30 sekund. Tryb EKG trzeba będzie aktywować w aplikacji Garmin Connect. Oczywiście profil przechowa historyczne dane, którymi możemy dzielić się z lekarzem. Kiedy EKG będzie dostępne w Europie? Tego nie podano. Trzeba poczekać na odpowiednie papiery na terenie Starego Kontynentu.

Wyróżniam za: dołączenie Garmin do grona marek ze usługami naręcznego EKG

Czytaj więcej o: Garmin Venu 2 Plus


6. Apple Reality Pro – szykuje się porządny headset

Nowy headset od Apple jest oczekiwany już od ładnych kilku lat. Jest ogromna szansa, że zadebiutuje jeszcze tego roku, a nawet już tej wiosny. Celowo użyłem dość ogólnego określenia odnośnie nazewnictwa wearable, ponieważ tak naprawdę nie wiadomo dokładnie, czy amerykański gigant szykuje gogle, czy może okulary z możliwościami AR. Do sieci zaczęły przeciekać kolejne wieści na temat jednostki. Kilka naprawdę konkretnych wiadomości (oprócz info o wiosennej premierze). Apple Reality Pro, bo tak może nazywać się nowy projekt będzie zapewne promowany dłuższy czas, by przed finalną dostępnością zachęcić developerów, ale i samych użytkowników do tworzenia aplikacji i rozwiązań wykorzystujących Rzeczywistość Rozszerzoną.

  • iOS 17 nie będzie miało wielu wizualnych zmian, ale skupi się współpracy z Reality Pro
  • headset nie będzie tani, bo spekuluje się ceny na poziomie aż 3000$. Apple jednak opracowuje też przystępniejszą konsumentom wariacje (tańszą) | wg Bloomberg
  • system realityOS/xrOS (obie nazwy Apple zarejestrowało) ma pozwalać na budowanie aplikacji AR przez samych użytkowników i to przy użyciu wirtualnej asystentki Siri. Bez wiedzy w programowaniu i przy użyciu komend głosowych | wg The Information
  • urządzenie ma oferować tzw. ” full-body FaceTime avatars”, czyli precyzyjniejsze i szersze odwzorowanie przekazu podczas wirtualnych połączeń

Wyróżniam za: kolejne działania Apple w celu wyznaczania trendów w nowym segmencie technologii


7. Apple Watch dla World Surf League

Surfing nie jest specjalnie popularny w naszym kraju, a przynamniej daleko mu do krajów usytuowanych nad oceanami. Stany Zjednoczone mają brzegi z wysokimi falami, po których da się „ślizgać”. World Surf League (WSL) przyznał Apple Watchom możliwość ich użytkowania podczas oficjalnych zawodów. Profesjonalni surferzy będą mogli śledzić swoje statystyki podczas rywalizacji. Każdy z zawodników otrzyma zegarek Apple (prawdopodobnie model Ultra odporniejszy na trudniejsze warunki, z dokładniejszym GPS i większym, czytelniejszym ekranem) z preinstalowaną apką co pozwoli im w lepszej orientacji w zawodach i unikaniu punktów karnych. Tegoroczna rywalizacja rozpoczęła się w ten weekend na Hawajach. Przy okazji zaprezentowano drugi sezon Make or Break (dokumentu powiązanego z Championship Tour) w Apple TV+. Wystartuje w lutym.

Wyróżniam za: umiejętne promowanie marki Apple (i nowych funkcji Apple Watcha)

Czytaj więcej o: Apple Watch Ultra


8. Najciekawsze smartwatche (2023)

Galaxy Watch 4 update 2022
Foto: samsung.com

Jak zwykle na zakończenie przypomnienie o moim subiektywnym podsumowaniu najciekawszych smart zegarków, które w 2023 roku rywalizują o uwagę klienta. Raczej tego z zasobniejszym portfelem. Przygotowałem listę modeli z wyższej półki, ale w szerokim spektrum cenowym (ale też funkcyjnym). Wybrałem najlepsze propozycje dla sportowców, czy podróżników, ale też osób kierujących się estetyką, no i oczywiście praktycznością. Zestawienie będę się starał w ciągu roku aktualizować.

Czytaj więcej o: najciekawsze smartwatche na rynku (2023)