wearables tygodnia 47 garmin vivomove trend
Zobacz też poprzedni: wearables tygodnia #47

Zauważyłem, że lubicie moje cotygodniowe podsumowania, więc dorzucam do kilku moich flagowych serii (ogólnego TechMixa, przeglądów crowdfundingu, smartfonów, mobilnego grania oraz fotograficznych nowości w telefonach) kolejną. Tym razem skupiającą się na ubieralnych urządzeniach. Wearables z kwartału na kwartał mają wyraźne wzrosty sprzedaży. W segmencie tym dzieje się sporo, a ja znajduję czas tylko na najważniejszy przekaz tygodnia. Trochę to zmienię i postaram się zmieścić więcej wieści o nowinkach i premierach w odrębnym zestawieniu.

Jak zwykle na początek kącik ciekawostek:

  • Michał Sitnik avatar2.1″ – taką przekątną może mieć ekran Apple Watcha w 2024 roku (teraz 1.93″)  wg DigiTimes
  • aktualizacja słuchawek Samsung Galaxy Buds2 usprawnia proces ich ładowania
  • Microsoft usuwa apkę Authenticator na zegarki Apple Watch
  • Qualcomm opracował nowy modem 5G, który zmieści się w smart zegarkach, smart okularach i innych mniejszych urządzeniach. Snapdragon X35 ma być przy tym oszczędniejszy
  • Apple myśli nad Apple Watchem X (wzorem iPhone’a X, który zastąpił na nazewnictwie iPhone’a 10). W 2024 roku pojawiłby się też Apple Watch SE 3. Oba z większymi ekranami. | wg Omdia

1. Fitbit Sense 2 na moim nadgarstku (testy tygodnia)

Michał Sitnik Fitbit Sense 2Kilka tygodni temu byłem gościem polskiej prezentacji nowych wearables marki Fitbit. Teraz jeden z tych zegarków trafił na mój nadgarstek. Od razu ten najbardziej zaawansowany – Fitbit Sense 2. Sportowy smartwatch z doładowaniem rozwiązaniami Google – nowego właściciela Fitbit. Model ma tak dużo funkcji, że swoje testy postanowiłem rozbić na kilka miesięcy. Chcę odpowiednio zapoznać się z potencjałem trackera i sukcesywnie przedstawiać swoje wrażenia w regularnych, krótszych wpisach.

O nowych wpisach dot. urządzenia będę przypominał w każdym przeglądzie wearables tygodnia. W tym analizuję zegarek pod kątem inteligentnych funkcji. Pojawił się update aktywujący połączenia głosowe, ale czeka jeszcze Asystent Google, Mapy Google i Google Portfel.

Czytaj więcej:

I jeszcze porcja aktualnych danych zebranych przez mój tracker w ostatnim tygodniu:

  • 79 – tyle km (pieszo) zrobiłem w ostatnie 7 dni
  • 123 – tyle pięter pokonałem w ostatnie 7 dni (nie korzystam z windy)
  • 113000 – tyle kroków przeszedłem w ostatnie 7 dni
  • 27500 – tyle kroków pokonałem w najlepszym dniu
  • 63 – takie średnie tętno spoczynkowe wskazuje mi zegarek
  • 2892 – tyle kcal dziennie (średnio) spalał mój organizm w ostatnich 7 dniach

2. Słuchawki OnePlus Buds Pro 2 (globalnie)

OnePlus Buds Pro 2Wraz z prezentacją międzynarodowej edycji smartfona OnePlus 11 producent przedstawił też globalną wersję (i cenę) słuchawek OnePlus Buds Pro 2. Oba urządzenia debiutowały w Chinach kilka tygodni temu, a teraz czas na ich światową ekspansję. Słuchawki wyposażono w mnóstwo najnowszych standardów, więc mają szansę na spore zainteresowanie, o ile zaufacie marce. Jest najnowszy Bluetooth, niski lag, pomoc Dynaudio, kodeki LHDC 5.0, ANC, spatial audio, czy bezprzewodowe ładowanie i atrakcyjny wygląd. No i cena fajna (jak na te możliwości i Hi-Res Audio) – 179€.

  • przetworniki 11 mm (woofer) i 6 mm (tweeter)
  • aktywna redukcja szumów (ANC) z 48 dB + pasywne wkładki
  • potrójny mikrofon na słuchawkę
  • kodeki: LHDC 5.0, AAC, SBC i LC3
  • podniesienie jakości przy pomocy Dynaudio
  • wsparcie spatial audio i Dolby Atmos
  • łączność: Bluetooth 5.3 (przełączanie między dwoma źródłami w smartfonach Oppo i OnePlus)
  • tryb gamingowy z lagiem 54 ms (ale tylko we współpracy ze smartfonami z nakładką ColorOS 11 dla smartfonów z Androidem)
  • dotykowa kontrola gestami
  • tryb zestawu słuchawkowego
  • czas pracy: łącznie z etui nawet 39h
  • bezprzewodowe ładowanie etui w standardzie Qi
  • cena OnePlus Buds Pro 2: 899 juanów (ok. 130$ bez ceł i podatków)

Wyróżniam za: wiele standardów klasy premium w niezłej cenie


3. Huawei Watch Buds w promocji za 1 zł

Huawei Watch BudsHuawei należy do nielicznych marek, które format wearables badają dogłębniej. W ostatnich miesiącach chiński producent pokazał kilka nietypowych wariacji inteligentnych zegarków z linii Huawei Watch, m.in. wariant Cyber z wymiennymi ramkami. Teraz do sprzedaży w naszym kraju trafi model Huawei Watch Buds, czyli smartwatch skrywający pod ekranem słuchawki TWS. W związku z premierą Huawei organizuje w Polsce konkurs. Do wygrania omawiany zegarek za symboliczną złotówkę, ale też zniżki na inne słuchawki oraz trzy flagowe zegarki Huawei Watch 3 Pro Elite.

Wyróżniam za: odważne eksperymentowanie z formatem wearables (i samą promkę)

Czytaj więcej o: Huawei Watch Buds


4. Tajemniczy Huawei Watch z AOD

Apropos smartwatchowych koncepcji Huawei. Firma szykuje coś kolejnego. Zegarek Huawei Watch z ekranem nowej generacji. Tak przynajmniej wynika z najnowszych przecieków. Serwis Huawei Central przekazuje, że w kodzie aplikacji poprzednich modeli znalazły się zapisy o nienazwanym jeszcze modelu w roboczej nazwie AOD-H1. Akronim ten oznacza zwykle „Always On Display”, czyli tryb stałego wyświetlania obrazu. Czyżby nowy model stawiał na wyświetlanie tarczy w efektowniejszy sposób niż tylko obrys białymi diodami na czarnym tle? Czas pokaże.

Wyróżniam za: stały rozwój w segmencie wearables


5. Philips Kokoon – słuchawki do spania

Philips wszedł we współpracę z Kokoon, by wypromować technologie pomagające w zasypianiu. O słuchawkach od Kokoon pisałem na blogu kilka razy. Teraz brand pojawia się przy okazji aktualizacji oferty urządzeń holenderskiej firmy. Hearables w modelu N7808 mają odseparować nas od hałasów i zapewnić kojące dźwięki, m.in. biały szum. Urządzenie ma być przy tym komfortowe w użytku, co jak wiadomo, podczas wypoczynku ma niebagatelne znaczenie. Większość niezbędnej elektroniki zmieszczono w module na tyle głowy. Czujniki mają śledzić sen i uruchamiać audio w razie wykrycia stanu sugerujące wybudzanie. Przez aplikację Kokoon można też uruchomić muzykę z popularnych serwisów streamingowych (m.in. Spotify, czy Apple Music), ale też relaksujące materiały od Calm i Headspace. Na smartfonie znajdziemy też dane z sensorów (jest czujnik tętna) i sugestie dot. wypoczynku. O cenie i dostępności na razie nie wspomniano.

Wyróżniam za: wejście we współpracę w celach rozwoju technologii (choć zapewne też rozwijania oferty)


6. Garmin Fenix 7 dla astronautów

Smart zegarki potrafią coraz więcej i znacznie więcej od swoich klasycznych odpowiedników. Nic zatem dziwnego, że ich potencjał jest wykorzystywany gdzie się tylko da. Możliwości Garmina Fenix 7 biorą udział w misjach kosmicznych. Dostały zadanie monitorowania samopoczucia astronautów misji Polaris Dawn. To pięciodniowa ekspedycja na krańce naszej orbity przy wykorzystaniu rakiet SpaceX. Wezmą w niej udział zwykli obywatele naszego globu. To jedna z pierwszych misji komercyjnych z udziałem prywatnych pieniędzy. Załoga przetestuje przy okazji Internet przez satelity StarLink (należących do SpaceX Elona Muska). Eksperymentem będą też wspomniane Garminy. Ich zadaniem ma być zapis danych witalnych. Prawdopodobnie również podczas pierwszego komercyjnego wyjścia w przestrzeń kosmiczną. Odczyty mają być potem przetwarzane w Translational Research Institute for Space Health (TRISH). Zegarki powinny wytrzymać na jednym ładowaniu całą swoją misję. Zarejestrują dane pracy serca, snu, stresu itd.

Dodam na koniec, że to nie pierwszy zegarek kojarzony z kosmosem. Druga generacja Citizen CZ Watch (debiutowała podczas styczniowego CES 2023) została wyposażona w technologie NASA.

Wyróżniam za: wytrzymałość współczesnych wearables

Czytaj więcej o: Garmin Fenix 7


7. Fitbit patentuje ciśnieniomierz przez ekran

Fitbit zostało przejęte przez Google, ale nadal rozwija swoje technologie (tyle, że z pieniędzy amerykańskiego giganta). Topowe modele śledzą sporo danych (co dobrze wiecie, bo cały czas testuję Sense 2), ale wkrótce będą monitować jeszcze więcej. Firma patentuje pomiary ciśnienia krwi przez ekran trackera. Panel ma odzwierciedlać pompkę, a więc znacznie zmniejszać gabaryty całego naręcznego zestawu. Ostatnim smartwatchem z pomiarami ciśnienia przez pasek z mini pompką był Huawei Watch D, ale z racji dodatkowych elementów miał słuszniejsze gabaryty. Fitbit z ciśnieniomierzem w ekranie byłyby bardziej kompaktowe. Ciekawe jak z precyzją samych pomiarów.


Cała technologia ma polegać na nacisku palca do wyświetlacza i pomiarach przez czujniki optyczne PPG. Fibit ma instruować na ekranie, jak poprawnie przeprowadzać badanie. Niewykluczone, że w całości będą uczestniczyć też elektrody EKG, czujniki PCG, BCG i IPG, a nawet ultradźwiękowe. Oczywistym jest, że wszystko musi jeszcze przejść certyfikacje, a to determinuje ewentualne wdrożenie technologii.

Wyróżniam za: rozwój marki w kierunku rozbudowy funkcji zdrowotnych w naręcznym wydaniu


8. Fitbit patentuje rozwiązania śledzące pływanie

To nie jedyny patent Fitbit w ostatnim czasie. Firma bada też sprawę dokładniejszych odczytów aktywności w wodzie. Wiele smart zegarków potrafi już wykrywać style pływackie i zbierać informacje o powtórzeniach, ale Fitbit chce czego więcej. Wniosek znaleziony w amerykańskim urzędzie patentowy prezentuje rozwiązania zliczające powtórzenia ruchów nóg (także na otwartych zbiornikach, gdzie nie da się określić długości basenu). Fitbit chce precyzyjniej odczytywać ruchy i powtórzenia przez czujniki akceleracji. Dobrze by było, aby Fibity analizowały pływanie lepiej niż obecnie, bo pod tym względem radzą sobie gorzej od konkurencji. BTW: któregoś razy w pracy przy noszeniu roślin (po jednej na rękę uniesioną w górze) mój Fitbit wykrył pływanie i zapisał tak 20-minutoą sesję 😀

Wyróżniam za: precyzyjniejsze pomiary oceny techniki pływania

Fitbit Sense 2 i Fitbit Charge 5
Fitbit Sense 2 i Fitbit Charge 5

9. Garmin Forerunner 965 i 265 (przeciek tygodnia)

Serwis Gadgets & Wearables wykrył w ofercie 5 Under Golf informacje i grafiki dwóch nowych sportowych smart zegarków Garmina. Niebawem do sprzedaży trafią Forerunnery 265 i 965. W przeciekach pojawiły się nawet ich częściowe specyfikacje oraz cennik. Niestety oba modele będą droższe od swoich poprzedników. Na szczęście względem poprzedników będą też nieco bogatsze w funkcje. Smartwatche wyposażono w okrągłe ekrany AMOLED. 265 będzie dostępny w dwóch wielkościach: 42 i 46 mm, natomiast Forerunner 965 tylko w tej większej. Cała kolekcja bogata w różne opcje wykończenia i kolorystyki. Drugi z duetu ma posiadać tytanową, a więc lżejszą i wytrzymalszą ramkę koperty. Jak zwykle bardzo dobrze będzie wyglądał czas pracy na jednym ładowaniu. Co prawda, podano skrajne wyniki, ale miarodajne. Forerunner 265 ma działać w trybie zegarka nawet 13 dni, a z aktywnym GPS do 20 godzin. Forerunner 965 – 23 dni i 31h.

Nadal oferta będzie uwzględniała model „s” (jak w poprzednich generacjach), ale tym razem wszystkie modele mają posiadać wsparcie odtwarzania muzyki, a więc nie będzie już oddzielnego modelu „Music”. Forerunner 265 ma otrzymać tryb Training Readiness, który do tej pory pojawiał się zwykle w droższych odmianach Garminów. Według 5 Under Golf cena tańszego ma wynieść 450 euro (czyli drożej od poprzedniej generacji), a droższego – 650 euro.

Wyróżniam za: wdrożenie Training Readiness w tańszych jednostkach


10. Brilliant Monocle – AR dla okularów

Mimo, że targi CES 2023 śledziłem uważnie, wiele ciekawych projektów po prostu przegapiłem. Obiecywałem jednak, że zaległości będę nadrabiał w swoich cotygodniowych przeglądach tematycznych. W sekcji wearables trafił się nietypowy gadżet w postaci modułu na okulary. Monocle to niewielka, choć spora (jak na okularowe wydanie) przystawka AR. Brilliant Labs zbudowało naprawdę oryginalnej konstrukcji element przypominający technologiami ekrany HUD (heads-up display). Jest tu kamerka, mikrofonik, łączność Bluetooth i przyciski, a także open-source’owe oprogramowanie (bazujące na MycoPython). Projekt opracowywano od kilku lat. Niebawem trafi do sprzedaży w cenie 349$. Sądzę, że raczej jako rozwiązanie dla ciekawych tematu developerów aplikacji AR (iOS/Android).

Ekranik OLED ma tu małą rozdzielczość i kąty widzenia, ale powinien wystarczyć do tworzenia przeróżnych aplikacji AR (ze wsparciem widzenia komputerowego AI). Co z czasem pracy? Bateryjka powinna wystarczyć na jakieś dwie godziny pracy.

Wyróżniam za: oryginalny design (przezroczysta konstrukcja) i otwarty OS


11. Health and Wellness Working Group – taki Matter dla wearables

Connectivity Standards Alliance (CSA) zapowiada kolejny standard. Health and Wellness Working Group to kolejny projekt zrzeszający wielkie firmy w celu ujednolicenia pewnych rozwiązań. Dzięki konsolidacji wysiłków ma powstać coś w rodzaju Matter, ale dla urządzeń skupionych wokół zdrowia. Protokół ma pozwolić na łatwiejsza komunikację i wymianę danych z wearables i innych urządzeń monitorujących aktywność. We wszystkim uczestniczyć ma Google, Amazon, czy Apple. Celem jest przyspieszenie rozwoju branży, dokładnie tak samo, jak w przypadku Matter, które wystartowało kilka tygodni temu, a właśnie nabiera rozpędu. Moduły IoT oraz trackery zdrowia i ruchu mają podnieść jakość działań, a to finalnie wpłynąć również na analizy zdrowia każdego z nas.


Integracja między różnymi serwisami to jedno (są już nawet projekty pozwalające na takie działania). Samo połączenie wielu urządzeń o charakterze quazi medycznym ma pomóc w agregacji konkretnych danych oraz ich korelacji między sobą (np. analiz z glukometru z ogólną aktywnością ze smartwatcha innej marki). Google Fit, czy Apple Zdrowie pozwala na podobne działania, ale chodzi o znacznie wyższy stopień powiązań (i wniosków). Urządzenia wearables i rozwiązania do śledzenia zdrowia otrzymywałyby certyfikację kompatybilności z nowym standardem – jak sprzęt smart home przy Matter.

Wyróżniam za: próbę przyspieszenia rozwoju segmentu health & wellness (monitoringu zdrowia)


12. Najciekawsze smartwatche (2023)

Galaxy Watch 4 update 2022
Foto: samsung.com

Jak zwykle na zakończenie przypomnienie o moim subiektywnym podsumowaniu najciekawszych smart zegarków, które w 2023 roku rywalizują o uwagę klienta. Raczej tego z zasobniejszym portfelem. Przygotowałem listę modeli z wyższej półki, ale w szerokim spektrum cenowym (ale też funkcyjnym). Wybrałem najlepsze propozycje dla sportowców, czy podróżników, ale też osób kierujących się estetyką, no i oczywiście praktycznością. Zestawienie będę się starał w ciągu roku aktualizować.

Czytaj więcej o: najciekawsze smartwatche na rynku (2023)