Ciasteczka powinny być smaczne. Nie wszystkie są, ale dopiero po "poczęstunku", będę wiedział, którymi ugościć moich czytelników.

Blog Post

Wearables tygodnia #55 (co nowego?)
Zobacz też poprzedni: wearables tygodnia #55
Smartwatch

Wearables tygodnia #55 (co nowego?) 

wearables 54 huawei talkband b7
Zobacz też poprzedni: wearables tygodnia #54

Mamy wtorek, a to dzień dla wearables. Mam dla was kolejne wieści z działu ubieralnej elektroniki. Nie tylko smart zegarków, trackerów fitness, czy inteligentnych okularów, ale też wielu innych noszonych czujników. Przeważają oczywiście te wymienione, ale prawie w każdym tygodniu udaje mi się znaleźć coś wychodzącego poza typowe rozwiązania. Urządzenia wearables stanowią już sporą grupę urządzeń, więc należy im się adekwatna uwaga. Załączam też przekierowanie do poprzedniego zestawienia.

W każdym nowym przeglądzie znajdziecie informacje o najciekawszych premierach, zapowiedziach, ale też przeciekach na temat nadchodzących gadżetów.

Na początek każdego wpisu kącik z listą drobnych ciekawostek (wypatrzonych w sieci):

  • Michał Sitnik avatar7 – nawet tyle lat może potrwać wdrożenie nieinwazyjnych glukometrów w Apple Watchach (ale jak wszystko pójdzie zgodnie z planet to najwcześniej w 2026) | wg Marka Gurmana
  • okulary/gogle (headset) Apple zostały zaprezentowane stu najważniejszym ludziom amerykańskiej marki w Steve Jobs Theater w Cupertino (wskazuje to na potencjalną (przewidywaną) demonstracje sprzętu podczas czerwcowych WWDC | wg Marka Gurmana
  • gogle MR (Mixed Reality) mają być jedną z ważniejszych (przełomowych) premier Apple od dłuższego czasu (prezentacji Apple Watcha). Apple może zapowiedzieć Apple Reality Pro lub Apple Reality One
  • patent sugeruje, że Apple opracowuje kamerkę Face ID w zegarkach Apple Watch
  • Apple może niebawem zaprezentować AirPody Pro 2 z USB-C | wg Kuo
  • odnowione Apple Watche Series 8 i SE 2 są już dostępne w USA i Wielkiej Brytanii

1. Fitbit Sense 2 na moim nadgarstku (testy tygodnia)

Michał Sitnik Fitbit Sense 2We wrześniu 2022 roku byłem gościem polskiej prezentacji nowych wearables marki Fitbit. Jeden z tych zegarków trafił na mój nadgarstek kilka tygodni później. Od razu ten najbardziej zaawansowany – Fitbit Sense 2. Sportowy smartwatch z doładowaniem rozwiązaniami Google – nowego właściciela Fitbit. Model ma tak dużo funkcji, że swoje testy postanowiłem rozbić na kilka miesięcy. Chcę odpowiednio zapoznać się z potencjałem trackera i sukcesywnie przedstawiać swoje wrażenia w regularnych, krótszych wpisach.

O nowych wpisach dot. urządzenia będę przypominał w każdym przeglądzie wearables tygodnia. W tym analizuję zegarek pod kątem inteligentnych funkcji. Pojawił się update aktywujący połączenia głosowe, a także Mapy Google i Google Portfel, ale dopiero próbuję je aktywować (z tym drugim mam pewne trudności, ale skontaktowałem się już z Fitbit w tej sprawie).

Czytaj więcej:

I jeszcze porcja aktualnych danych zebranych przez mój tracker w ostatnim tygodniu:

  • 71 – tyle km (pieszo) zrobiłem w ostatnie 7 dni
  • 75 – tyle pięter pokonałem w ostatnie 7 dni (nie korzystam z windy)
  • 106500 – tyle kroków przeszedłem w ostatnie 7 dni
  • 60 – takie średnie tętno spoczynkowe wskazuje mi zegarek
  • 2544 – tyle kcal dziennie (średnio) spalał mój organizm w ostatnich 7 dniach

2. watchOS 9.4 naprawia budzenie Apple Watchem

Apple Watch SE 2022W tym tygodniu wszystkie platformy Apple otrzymały jakieś aktualizacje. Wśród nich nie zabrakło zegarkowego systemu watchOS dla Apple Watchów. Gigant z Cupertino udostępnił software w wersji 9.4. Nie jest to oczywiście jakiś wielki update, ale dla niektórych użytkowników zbawienny, szczególnie bazujących na wibracyjnych budziku. Smartwatche Apple miały ostatnio problem z budzikiem (potrafił się nie uruchomić z powodu przypadkowego gestu „Przykryj” ekran). Ta wersja firmware’u ma naprawić ten błąd.

Oprócz tego system rozszerzy listę aplikacji stockowych, które można usunąć z zegarka bez wpływu na ich odpowiednik na iPhonie. Lista obejmuje teraz apki (nazwy angielskei): Activity, Depth, Emergency Siren, Find My, Heart Rate, Maps, Wallet, Workout i World Clock). Wciąż nie usuniemy aplikacji Audiobooków, Zdjęcia. Po co usuwać to wszystko z pokładku zegarka? Na przykład by uwolnić pamięć, czy zachować większą czytelność zasobów.

Wyróżniam za: naprawienie błędu, który dość mocno wpływał na nasze codzienne funkcjonowanie (jeśli bazujemy na wybudzaniu wibracjami zegarka bez dźwięku budzika)


3. Redmi Watch 3 w Polsce (wearable tygodnia)

Już w styczniu zaprezentowano w Chinach nowe zegarki Redmi. Teraz, pod sam koniec marca, urządzenia trafiają na polski rynek. Redmi Watch 3 to kolejny z budżetowych modeli od Xiaomi. Tańszych, ale nieźle wyposażonych i z ciekawym zakresem funkcji. W sekcji smartwatchy panuje coraz ostrzejsza konkurencja, więc nie dziwią coraz atrakcyjniejsze propozycje w przystępnej cenie. Redmi proponuje za Watch trzeciej generacji 449 zł.

Poniżej krótka charakterystyka Xiaomi Redmi Watch 3 (najważniejsze możliwości):

  • ekran: AMOLED 1.75″, 60Hz, 600 nitów jasności
  • personalizacja: kilka wariacji koperty, pasków i 200 tarczek
  • czas pracy: do 12 dni na jednym ładowaniu
  • szczelność zgodna z normą 5ATM (do 50 m.)
  • tracker ruchu: 121 aktywności (część automatyczna)
  • analizy: snu, stresu, aktywności, pracy serca (puls i SpO2)
  • łączność: Bluetooth 5.1
  • wsparcie lokalizacji GPS

Wyróżniam za: niezły pakiet funkcji, design i specyfikacje w atrakcyjnej cenie


4. Apple Reality Pro na czerwcowym WWDC?

Ten rok może być przełomowy dla sekcji okularów i gogli AR, a wszystko za sprawą Apple, które prawdopodobnie szykuje się do prezentacji swojego najnowszego produktu. Może to być jedna z większych demonstracji technologicznych marki od czasu Apple Watcha, który debiutował prawie osiem lat temu. Przecieki wskazują, że już podczas czerwcowego WWDC gigant może pokazać światu headset o nazwie Apple Reality Pro lub Reality One. Według Marka Gurmana z Bloomberga, w zeszłym tygodniu sprzęt przedstawiono stu najważniejszym dyrektorom firmy, by zapoznali się z projektem przed jego pierwszą publiczną prezentacją. Wciąż nie wiadomo, czy urządzenie AR/MR (Mixed Reality) faktycznie ujrzy światło dzienne, ale coś musi być na rzeczy. Przecieków na temat jednostki (a nawet dwóch: droższej i tańszej) jest zbyt dużo.

Niektóre źródła wspominają o przesunięciu premiery gadżetu, ale to wcale nie musi łączyć się z brakiem zapowiedzi na WWDC. Sporo marek lubi przedstawiać hardware, by developerzy mieli szansę na dostosowanie aplikacji do sofu – wszak oprogramowanie to najważniejsza część całości. Apple na pewno ma przygotowaną strategię rozwoju i wsparcia dla programistów. Pamiętam, że chyba w podobny sposób pokazano Apple Watcha, ostatnio PlayStation VR2, czy Pixele od Google.

Co wiadomo na temat gogli/okularów? Teoretycznie nic, przecież to wciąż tajemnica. Mówi się jednak, że wearable może kosztować nawet 3000$, być wyposażone w podwójny ekran 4K i format przypominający gogle narciarskie.

Wyróżniam za: zapowiedź kolejnego przełomu na rynku technologii (Apple może być koniem pociągowym segmentu AR/MR, a przy okazji VR – ogólnie headsetów, czyli gogli lub smart okularów)


5. Kamerka w zegarkach Apple Watch?

Wristcam Apple Watch
Wristcam Apple Watch (kamerka w pasku dla Apple Watcha)

Temat aparatów wbudowanych w smart zegarki nie jest niczym nowym, ale praktycznie w ogóle nie stosowanym w modelach liderów branży. Kamerki pojawiały się w pierwszych generacjach tych wearables (lata temu) lub są oferowane w tanich „no name’ach” z Chin. Kiedyś taki obiektyw proponował nawet Samsung, ale dość szybko z kamerki zrezygnował. Jestem pewien, że każdy większy producent elektroniki rozwija jednak taki moduł dla koperty zegarka i w śród nich jest też Apple. O takich krokach mogą świadczyć patenty dotyczące integracji aparatu fotograficznego z zegarkiem.

Face ID bezpośrednio w Apple Watchu? Tak na pewno będzie, ale nie spodziewajcie się, że już we wrześniowych Apple Watchach series 9. Najnowsze wnioski wskazują, że Apple może opracowywać konstrukcję sensora zintegrowanego z paskiem zegarka (coś podobnego proponował wspomniany wyżej Samsung). AppleInsider dotarł do szkiców obiecujących zastosowanie w takiej formie kamerki nawet z 4K/60fps.

Wyróżniam za: rozwój funkcji dostępnych z poziomu nadgarstka


6. DJI Goggles Integra z ulepszeniami i downgradem

DJI stara się oferować kompleksowe rozwiązania dla swoich dronów, czyli z całą niezbędną otoczką akcesoriów i peryferiów, które mogą podnieść komfort nagrywania obrazu z poziomu copterów. Firma odświeżyła kilka elementów ekosystemu, m.in. gogle, na które narzekano. Głównie odnośnie komfortu związanego z baterią. Trzeba było podpinać headset do akumulatora przewodowo. DJI Goggles Integra dla dronów Avata FPV mają zintegrowaną baterię, poprawioną ergonomię, ale też nowe funkcje kontroli lotu. Również pilot do ręki (RC Motion 2) zyskał zupgrade’owany joystick i przyciski. Ten moduł też zaliczam do wearables.

Goggles Integra zaoferuje dwie godziny łączności (OcuSync O3+ z video w 50Mbps z 30-miliekundowym opóźnieniem z naprawdę sporego zasięgu). Szkoda, że zniknął zakres dioptrii z Goggles 2. To ważne, że konstrukcja jest mała i ciężko będzie użyć okulary. Trzeba będzie korzystać z soczewek. Zabrakło też łączności Bluetooth i Wi-Fi. Można jednak streamować obraz z drona do gogli i smartfona jednocześnie. Integra są tańsze od poprzednika aż o 150$, ale brakuje im tych kilku ważnych funkcji z drugiej generacji. DJI wycenił model na 500$ (RC Motion 2 na 239$).

Wyróżniam za: dopracowanie gogli skierowanych do współpracy z dronami DJI typu FPV


7. Smart pierścień Oura z danymi nt COVID-19

Kolejny raz piszę o inteligentnych pierścieniach Oura. I dobrze! Cieszy mnie, że ten wciąż niszowy format wearables pokazuje jak się rozwija. Smart Ring trzeciej generacji wykorzystano do pewnych badań. Dane z sensorów wykazały reakcje ciała użytkowników szczepionych i nieszczepionych na COVID-19. Wyniki potwierdziło, że dobrze było się zaszczepić. Okazało się, że wewnętrzne studium przypadku pozwoliło zestawić fizjologiczne reakcje organizmu szczepionego i tego bez szczepionki. Uwagę skupiono oczywiście na informacjach na temat częstotliwości oddechu, zmian temperatury, HRV, jakości snu i tętna spoczynkowego po infekcji. Dane wskazały, że większe fluktuacje odczytów odnotowano w przypadkach użytkowników nieszczepionych.

W badaniu widzę 838 użytkowników inteligentnego pierścienia, którzy uzyskali pozytywne testy na COVID i 20 267, które potwierdziły szczepienie. Czy grupa badawcza była zatem wystarczająca? To małe badanie i raczej mało odkrywcze, ale cenne w ramach prezentacji wpływu ubieralnych czujników na analizy zdrowia i kondycji. Oura Ring demonstruje swoją ewentualną pomoc w głębszych analizach przy większych próbkach danych. Jedną z bardziej interesujących informacji całego badania były wyraźne zmiany wszystkich pięciu biomarkerów 2 dni po infekcji i ich trwanie do około 10 dni przy użytkownikach nieszczepionych oraz 4 przy szczepionych. Oura planuje rozwinąć badania i podjąć kontynuacje analizy wniosków.

Wyróżniam za: wyciąganie wniosków z danych docierających z czujników wearables


8. Limitowane Beats Flex

Beatsy to jedne z częściej modyfikowanych kolorystycznie słuchawek na rynku (przynajmniej mam takie wrażenie). Prawie każdy model tej marki należącej do Apple otrzymał jakieś nowe, limitowane wariacje stylistyczne. Tym razem producent proponuje taką przeróbkę wariantu Beats Flex – przewodowo grającego, ale z krótkim przewodzikiem między stronami, który służy też jako naszyjnik. Najnowsza wersja powstała we współpracy z grafikiem Verdy w ramach projektu Girls Don’t Cry. Są w kolorach niebieskim i czerwonym oraz zawieszką na kabelku w motywie całego programu. Model jest do kupienia w USA, Wielkiej Brytanii i Japonii za 70$ na stronie girlsdontcryshop.com.

Wyróżniam za: wyciąganie wniosków z danych docierających z czujników wearables


9. LYRA – inteligentne okulary AR

Rynek wyczekuje premiery headsetu Apple, ale okulary AR są rozwijane już od dekady (Google z Glass się nieco pospieszyło). W ostatnich latach segment nieco przyspieszył, ale nadal buksuje. Pojawiło się kilka wartych uwagi zapowiedzi, ale i gotowym rozwiązań. Wciąż jednak czekamy na coś wyraźnie przełomowego (np. kopa od Apple, które rozrusza kategorię tego typu urządzeń). O wielu modelach pisałem już na blogu (prawdopodobnie o wszystkich wartościowych – w sumie nie było ich zbyt wielu). Trafiłem na kolejny. Tym razem od szwajcarskiego startupu Ostloong Innovations. LYRA to model wielofunkcyjny, tak przynajmniej obiecują autorzy.

Urządzenie ma sprawdzić się w pracy biurowej, życiu miejskim, czy turystyce. Twórcy specjalizują się w inteligentnych technologiach i Rzeczywistości Rozszerzonej, więc należy oczekiwać, że potrafi dostarczyć rozwiązania w odpowiednim formacie. AR ma oczywiście łączyć cyfrowe warstwy z naszym otoczeniem, by rozszerzyć zakres działań. Model ma zadebiutować we wrześniu bieżącego roku. Otrzyma też wsparcie sekretarki AI, GPS, danych komórkowych, czy tłumacza oraz odczyt widzianego tekstu. Cieszy fakt, że mówimy o kompaktowym wydaniu w całkiem atrakcyjnej stylistyce.

Wyróżniam za: kolejny projekt okularów AR, który może rozwinąć segment


10. Zepp Coach AI w stylu Chat GPT

Zegarki Amazfit są jednymi z nielicznych (obok Apple Watcha i modeli z Wear OS), które już eksperymentują z narzędziami AI w stylu ChatGPT. Zepp Health przygotowało własną wariację komunikacji z algorytmami Sztucznej Inteligencji. W modelach Amazfit Falcon i T-Rex Ultra do dyspozycji będzie Zepp Coach AI, czyli inteligentny asystent w postaci wirtualnego trenera. Projekt jest zwiastowany na kanałach społecznościowych producenta. Ma działać podobnie do ChatGPT, gdzie „rozmawiamy” z AI. Tutaj chatbot ma odpowiadać na pytania dot. biegu, więc jeśli będziemy potrafić zadać odpowiednie pytanie, to otrzymamy konkretną odpowiedź.

Podobnie jak w pierwowzorze, najważniejszą umiejętnością będzie sposób komunikacji z asystentem. Trzeba umieć skonstruować zapytanie. Teoretycznie zatem, Zepp Coach AI będzie dysponował nieskończoną wiedzą (mowa o zasobach ludzkości), ale jako użytkownicy musimy potrafić do niej dotrzeć. Trudno mi ocenić skuteczność nowego narzędzia, ale muszę przyznać, że to pomysłowy sposób wykorzystania najnowszych trendów AI. W tej chwili przygotowano limitowaną betę, więc całość dopiero się rozwija, ale jest wspierana dopasowanym do małego ekranu interfejsem.

Wyróżniam za: pomysłowe wykorzystanie najnowszych narzędzi AI w wersji na nadgarstek


11. Najciekawsze smartwatche (2023)

Galaxy Watch 4 update 2022
Foto: samsung.com

Jak zwykle na zakończenie przypomnienie o moim subiektywnym podsumowaniu najciekawszych smart zegarków, które w 2023 roku rywalizują o uwagę klienta. Raczej tego z zasobniejszym portfelem. Przygotowałem listę modeli z wyższej półki, ale w szerokim spektrum cenowym (ale też funkcyjnym). Wybrałem najlepsze propozycje dla sportowców, czy podróżników, ale też osób kierujących się estetyką, no i oczywiście praktycznością. Zestawienie będę się starał w ciągu roku aktualizować.

Czytaj więcej o: najciekawsze smartwatche na rynku (2023)

Dodaj komentarz

Required fields are marked *

Motyw WordPress stworzony przez Shufflehound. Copyright © 2023 smartniej.pl by Michał Sitnik. Supported by Jakub.