wearables 57 huawei band 8
Zobacz też poprzedni: wearables tygodnia #58

Mamy wtorek, a to dzień dla wearables. Mam dla was kolejne wieści z działu ubieralnej elektroniki. Nie tylko smart zegarków, trackerów fitness, czy inteligentnych okularów, ale też wielu innych noszonych czujników. Przeważają oczywiście te wymienione, ale prawie w każdym tygodniu udaje mi się znaleźć coś wychodzącego poza typowe rozwiązania. Urządzenia wearables stanowią już sporą grupę urządzeń, więc należy im się adekwatna uwaga. Załączam też przekierowanie do poprzedniego zestawienia.

W każdym nowym przeglądzie znajdziecie informacje o najciekawszych premierach, zapowiedziach, ale też przeciekach na temat nadchodzących gadżetów.

Na początek każdego wpisu kącik z listą drobnych ciekawostek (wypatrzonych w sieci):

 • Michał Sitnik avatarosiem miesięcy nie działał w Galaxy Watch 5 czujnik temperatury (już aktywowany)
 • czujnik ten ma niebawem znaleźć kolejne zastosowania (Samsung chce rozwinąć dostęp do danych)
 • nadchodzący headset Apple może oferować baterię w stylu MagSafe Batter Pack, czyli podpinanej do urządzenia w sposób magnetyczny (żeby gogle/okulary się nie przegrzewały, były wygodniejsze w noszeniu) | wg Marka Gurmana
 • gogle „Apple Reality Pro” mają uruchamiać tysiące aplikacji już na starcie, ale przy dwóch godzinach działania na jednym ładowaniu | to przecieki od Marka Gurmana
 • zegarki Galaxy Watch6 będą korzystały z mocniejszego chipa (Exynos W980). Ma być szybszy o 10% od W920 w Galaxy Watch4 i 5 | wg plotek krążących po sieci
 • w Międzynarodowy Dzień Tańca nowe wyzwanie w apce Trening dla Apple Watch (20 minutowa aktywność da specjalną odznakę oraz animowane naklejki)
 • gogle Meta Quest Pro zaczną wkrótce wspierać WiFi 6E (przyspieszą transmisję)

1. Xiaomi Pay z VISA

Wraz z Xiaomi Smart Band 6 NFC (październik 2021) ruszyły płatności zbliżeniowe we współpracy z MasterCard, co było pierwszym krokiem chińskiego giganta do uruchomienia systemu wykorzystującego chipy Near Field Communication. Teraz, jeszcze przed wprowadzeniem ósmej generacji trackera na nasz rynek (ale z uwzględnieniem Xiaomi Smart Band 7 NFC), Xiaomi informuje o kompatybilności Xiaomi Pay również z kartami VISA. Do listy kompatybilnych banków dołączą kolejne (a także te z ofertą VISA).


2. Amazfit GTR 4 Limited Edition

Amazfit stale rozbudowuje ofertę swoich smart zegarków, a czasem po prostu o specjalne ich edycje. Mały upgrade otrzymała ostatnia seria GTR’ów z września zeszłego roku. Czwarta generacja zyskała przede wszystkim ramkę koperty ze stali nierdzewnej 316L i koronką przycisku w nowej estetyce. Amazfit GTR 4 Limited Edition ma oferować większość cech bazowego modelu, ale być postrzegany na bardziej premium.

Smartwatch posiada wyświetlacz AMOLED 1.43″ z zaobleniami. Tył urządzenia jest wykonany z połączenia szkła i ceramiki, a więc chyba nieco mocniejszego wykończenia. Różnicą są też paski w nowych odmianach. Zegarek jest nieco grubszy i cięższy od standardowego wariantu. Być może (oprócz nowych materiałów) wpływ ma na to wsparcie bezprzewodowego ładowania z magnetycznym złączem. Bateria ma tą samą pojemność, ale we wszystkich trybach da zastrzyk kilku kolejnych dni lub godzin (zależnie od podjętej akcji).

Co jeszcze? Widzę, że Amazfit GTR 4 Limited Edition można podpiąć do pasków monitorujących pracę serca, więc jest dodatkowa opcja zbierania odczytów. Tę edycję wyceniono na 250$, czyli o 50 dolarów więcej od reguralnej.

Wyróżniam za: lifting stylistyczny i kilka ciekawych poprawek

Czytaj więcej o: Amazfit GTR 4


3. Projektor Humane (wearable tygodnia)

Jako wearables tygodnia podaję zwykle przykłady smart zegarków, smartbandów, czasem inteligentnych okularów, gogli AR lub VR, a zdarzają się też pierścienie i inne ubieralne czujniki śledzące aktywności. Niekiedy na rynku prezentowane są ciekawsze koncepcje, wykraczające poza aktualne schematy. Humane to projekt bardzo nietypowego gadżetu w noszonym formacie. Jego właściwości zaprezentowano podczas jednego z TED Talks. Firmę założyli byli pracownicy Apple – Imran Chaudhri i Bethany Bongiorno. Ich wynalazek to projektor przypinany do ubrania jak odznaka. Powierzchnią jest ręka, na której pokazują się treści.

Moduł przypominałby w niektórych funkcjach aktualną elektronikę, ale po prostu z inną formą interakcji. W planach są oczywiście inteligentne rozwiązania komunikacyjne, m.in. tłumaczenia językowe z wykorzystaniem naszego języka (takie próbki widziałem już na demonstracjach potencjału najnowszych algorytmów AI). Właściwie to rozwiązanie ma posiadać opcje z aktualnych smartfonów/smartwatchów, ale nowy format może ułatwić ich użytkowanie lub rozwój kolejnych. Najciekawsze, że Humane nie paruje się (choć pewnie może) z telefonem, a więc wygląda na całkowicie niezależny gadżet.

Wyróżniam za: ciekawe podejście do ubieralnego formatu


4. Catmos – smart obroża dla kota (crowdfunding)

Inteligentne obroże dla czworonogów to gadżety oferowane już od lat. Jedne pilnują zwierzaki (przez namierzanie GPS lub sieć Bluetooth), inne skupiają się na monitoringu zdrowia i aktywności. Jeden z kotów moich rodziców chodził ostatnio osowiały i faktycznie, badania wykazały, że coś się niestety dzieje. Czy czujniki na w obroży pozwoliłyby na szybszą reakcję z leczeniem? Catmos to model analizujący ruch, sen oraz energię kota. Odczyty napływające do aplikacji mają być interpretowane przez algorytmy na podstawie bazy danych zebranej przez twórców. Podejrzewam, że mogą być cenne dla weterynarza, który oceni zmiany w wykresach.

Wyróżniam za: afd

 • Cena w crowdfundingu: od 89$ (-25% finalnych 119$)
 • Premiera: lipiec 2023
 • Wyróżnienie za: algorytmy oceniające aktywność kota
 • Znalezione na: Kickstarter

5. Tile for Cats, czyli lokalizator dla kocura

wearables 58 tile for cats
Tile fo Cats (foto: prnewswire.com)

Myślę, że Tile wciąż jest liderem segmentu kompaktowych lokalizatorów, mimo, że swoje propozycje wprowadziło Apple i Samsung. Pozostając przy kotach, marka wspólnie z Life360 przygotowała nową wariację swojego trackera właśnie dla tych czworonogów. Tile for Cats to zestaw składający się z modelu Tile Sticker oraz silikonowego mocowania do obroży. Moduł został wyceniony na 40$. Co prawda system z Bluetooth działa w zasięgu „tylko” ok. 75 metrów, ale czasem wystarczy i to, by odszukać go w mieszkaniu.

Posiadacze kotów dobrze wiedzą, że ich ulubieńcy potrafią znaleźć naprawdę niezłą kryjówkę i nie reagować nawet na ulubione przysmaki (jak na złość). Bateria w Tile wytrzyma do trzech lat. Ma też wsparcie asystentów Siri, Alexy i Asystenta Google, więc poszukiwania można zacząć od komendy głosowej. Gadżecik po aktywacji będzie wydawać dźwięki, więc lokalizowanie ułatwią sygnał audio. Kotom wychodzącym polecam zakupić droższy i lepiej wyposażony w lokalizowanie system odszukiwania.

Wyróżniam za: ciekawe akcesorium dla regularnej edycji Tile


6. Whoop ze Strength Trainer

Whoop to przedstawiciel rzadko spotykanych trackerów aktywności bez własnego ekranu. Marka skupiła się na umiejętnym wykorzystaniu czujników przez odpowiednie algorytmy i cały czas kontynuuje rozwój swojego niszowego rywala dla wielu bransoletek fitness. Model Whoop 4.0 otrzymał niedawno bardzo ciekawe narzędzie w postaci Strength Trainera. Dzięki niemu wearable jest efektywniejszym trenerem osobistym (oczywiście na miarę tego, co może taki asystent zaoferować.

Whoop 4.0 jest na rynku już od dwóch lat, ale jak widać, wciąż ma w swoich zasobach sporo potencjału. Tym razem tracker ma dokładniej pilnować ćwiczeń siłowych, gdzie należy kontrolować przeciążenia i robić odpowiedni odpoczynek mięśniom. Innymi słowy, sensory będę monitorować wpływ powtórzeń na nasze ciało. W aplikacji pojawi się do tego celu specjalna punktacja w ramach Whoop Strain. Oprogramowanie ma pomóc dobierać poziom intensywności ćwiczeń na podstawie ostatnio wykonywanych działań. Biblioteka obejmuje 200 różnych ćwiczeń. Wygląda na to, że automatycznie wprowadzi logi do apki, by budować dalsze programy i dawać dokładniejsze wskazówki.

Sadzę też, że tak zebrane odczyty pozwolą precyzyjniej dopasowywać treningi wedle własnego uznania (zakładając, że na znamy już nasze ciało i możliwości). Zadaniem wearable jest zatem wsparcie w zapisie danych i uwolnienie od nich głowy, czyli skupienie uwagi na działaniach na siłowni.

Wyróżniam za: dopracowanie kolejnych rozwiązań analizujących ruch przez czujniki ruchu

Czytaj więcej o: Whoop 4.0


7. Amazon zamyka serwis Halo

Jedni rozwijają swoje fitnessowe rozwiązania, inni je zamykają. Pamiętacie może projekt Halo od Amazona, o którym pisałem na blogu z kilka razy? Był naprawdę ciekawy, ale na

jwyraźniej okazał się mało opłacalny.

Amazon Halo Band
Amazon Halo Band (foto: amazon.com)

Amerykański gigant, podobnie jak Whoop, próbował zbierać dane opaską bez ekranu. Halo Band zyskał jednak z czasem i wyświetlacz (w modelu Halo Band View), a potem ciekawy wynalazek do monitorowania snu – Halo Rise, ale cały system przestanie funkcjonować od 31 lipca. Był dostępny głównie w USA, ale wydawał się na tyle ciekawy, że warto było śledzić postępy w jego rozwoju. Amazon zwolni oczywiście sporą grupę pracowników, których zatrudniło wcześniej do działań przy jego opracowywaniu. Serwis padł chyba ofiarą ostatnich redukcji. Dział fitness nie będzie zatem dla marki priorytetowy. Tutaj rywalizowano m.in. ze wspomnianym Whoop, ale nie tylko. Segment wearables do ćwiczeń jest bardzo bogaty w alternatywy (może mniej zaawansowane, ale te precyzyjniejsze są zbyt niszowe).

W mailu do użytkowników przekazano, że Amazon zwrócić klientom, którzy zakupili urządzenia i akcesoria (oraz środki z subskrypcji) z linii Halo. Tylko tym, którzy nabyli je w ostatnich dwunastu miesiącach.

Wyróżniam za: ciekawy program analiz danych z aktywności (szkoda wyników)

Czytaj więcej o: Halo Band i Halo Band View


8. Beats Studio Buds+ już 18 maja (zapowiedź)

Szykują się nowe Beatsy. Według Amazona premiera modelu Beats Studio Buds+ ma nastąpić 18 maja i według obrazków z przecieków, zaoferować estetykę przypominającą rozwiązania Nothing, czyli słuchawek True Wireless Stereo w przezroczystym wydaniu. Zupgrade’owany model Apple zapożyczy pewnie trochę cech z ostatnich AirPodów Pro, ale w niższej cenie i z lepszą współpracą ze smartfonami z Androidem (tak przynajmniej jest chyba z pozostałymi Beatsami – poprawcie jeśli się mylę).

Wzmianki o nowych Beatsach pojawiały się już w kodzie iOS w marcu. Teraz doszły informacje ze sklepu Amazona, m.in. cena, czas pracy, czy kilka specyfikacji. To po kolei. Beats Studio Buds+ mają kosztować 170$ (o 20$ więcej od aktualnego modelu), grać nawet do 36h (z energią etui), dysponować czteroma rozmiarami wkładek, no i oczywiście aktywną redukcją szumów (ANC) i trybem transparentnym (nie mylić z transparentnym designem, który pewnie będzie jedną z opcji).


9. Lepsza jakość dźwięku w AirPods Pro 2

AirPods Pro 2
AirPods Pro 2 (foto: apple.com)

Będąc jeszcze przy temacie słuchawek Apple, wiedzieliście, że najnowszy update firmware’u, który pominąłem w ostatnich tygodniach w przeglądzie z uwagi na mało znaczące poprawki, oferuje jednak coś konkretnego?

Z sieci dochodzą coraz liczniejsze potwierdzania od użytkowników AirPodów Pro 2, że mocno poprawiła się jakość dźwięku. Druga generacja wprowadziła pod tym względem jakiś skok, ale ten po aktualizacji jest ponoć wyraźniejszy.

Prawda, że dość dziwne? Tak po cichu? O co cho? Czy jest jakieś drugie dno tej sytuacji? Dlaczego gigant z Cupertino nie pochwalił się tymi krokami? Przypomnę, że Apple cały czas kurczowo trzyma się kodeków AAC, które mocno przegrywają z konkurencyjnymi. Od jakiegoś czas mówi się, że amerykański producent będzie w tym temacie coś zmieniał. Może przy okazji czerwcowej prezentacji gogli Reality Pro?

Czytaj więcej o: AirPods Pro (2022)


10. Zegarek Bugatti Ceramique Titane Edition

Bugatti przygotowało trzeci wariant swojego smart zegarka. Rzecz jasna, w wyższej kategorii cenowej. Bugatti Ceramique Titane Edition – jak sama nazwa wskazuje – jest edycją łączącą wykończenie tytanowe z ceramicznym. W przypadku tego pierwszego mowa o Grade 5, tj. najczęściej stosowanego gatunku tytanu. Bezel z ceramiki otrzymał wykończenie Zirconium. Z tego co widzę w kilku opcjach kolorystycznych obudowy i pięciu pasków. Zakładam, że w stylistyce spójnej z ofertą wykończenia wnętrza najnowszego Chirona. Personalizacji nie zabraknie.

Kosztujący 1290$ (5623 zł) model działa do 15 dni na jednym ładowaniu (nie licząc trybu GPS) i trzy w trybie Always-On. Nie wiem co za system jest na pokładzie, ale jakiś lekki skoro czas pracy to nawet ponad dwa tygodnie. Wyświetlacz niezły, bo AMOLEDowe z 390×390 pikseli. Pokrywa go szafirowe szkło. Udało się w tej wersji dorzucić kilka nowych wirtualnych tarcz. Czujniki aktywności można zintegrować z serwisem Apple Zdrowie. Jest też sterowanie muzyką.

Wyróżniam za: inteligentny zegarek w luksusowym wydaniu


11. Apple Watch z algorytmami trenera AI (plany i przecieki)

Nike Run Club Apple Watch 6
Nike Run Club w Apple Watch 6

Pewnie zdążyliście już zauważyć, że większość gigantów elektroniki i świata technologii flirtuje z algorytmami AI (mam na myśli te najnowsze). Apple też jest wśród tej grupy marek, która chce wykorzystać potencjał Sztucznej Inteligencji, ale na swój własny sposób. Najnowsze doniesienia (Mark Gurman z Bloomberga) wskazują, że firma zaangażuje AI do dalszego rozbudowywania funkcji skupiających się na analizach zdrowia i ruchu. Apple opracowuje narzędzia AI, które mają lepiej i konkretniej motywować do aktywności przy precyzyjniejsze sugestie również z poszczególnymi ćwiczeniami, a także dietą.

Trener motywujący w wirtualnym wydaniu jest oferowany już w niejednym zegarku, a niektóre nawet w bardziej zaawansowanym formacie. Projekt Quartz (taki ma kod u Apple) miałby oczywiście działać na zasadach subskrypcyjnych a’la Fitbit Premium, ale nie w ramach Apple Fitness+. Sądzę, że integracja jest tu jednak niezbędna, więc wyczuwam jakieś zmiany w ofercie obu usług. Warto zauważyć, że mówimy o sofcie powiązanym z iOS 18, a więc planowanym dopiero na wrzesień 2024 roku. Do tego czasu wydelegowany zespół ma dopracowywać narzędzie łącząc działy zdrowia, Siri oraz AI.


12. TicWatch Pro 5 ze Snapdragonem W5+

W końcu mam dobre wieści dla fanów TicWatchy. Mobvoi jest blisko premiery piątej generacji swojego flagowca z Wear OS i podwójnym wyświetlaczem. Amazon (znów oni!) ponownie stał się źródłem bardzo rozbudowanego przecieku na temat nowego zegarka chińskiego producenta.

Niedługo minie rok od demonstracji platformy Snapdragon W5 i dopiero teraz TicWatch Pro 5 z niej skorzysta. Konkretnie z mocniejszego z układu – W5+ Gen 1 (4 nm). O tym, że Mobvoi ma być pierwszym przedstawicielem Wear OS z chipem Qualcomm mówi się od zeszłego roku i to praktycznie od lipca. Znane są już też pozostałe specyfikacje smartwatcha. W modelu nie zabraknie charakterystycznego dla TichWatchy Pro elementu – podwójnego ekranu. Kolorowego OLEDa z pokryciem mono Customized Dynamic Colorful Backlight FSTN Screen.


Celem wyświetlacza Dual-layer Display 2.0 (ma aż 1.43″) jest oszczędzanie energii zegarka. W tej czarno-białej wydłuży się czas działania, choć ograniczy funkcjonalność gadżetu. Smart Mode ma zaoferować ok. 80h pracy, natomiast Essential Mode – nawet 45 dni. Pozostałe parametry, jak na smart zegarek, też niczego sobie: 2 GB RAM, 32 GB na dane, Bluetooth 5.2, moduł Wi-Fi, GPS, kompas i barometr. Sądzę, że Wear OS z pełnym pakietem, a do tego monitoring ponad stu ćwiczeń/aktywności. Sport i analiza aktywności na pewno skorzysta na wzmocnionej konstrukcji z US-MIL-STD 810H oraz 5ATM. To akurat było już w poprzednikach. Nieznana jest jeszcze cena i dostępność urządzenia.

Czytaj więcej o: Snapdragon W5


13. Najciekawsze smartwatche (2023)

Galaxy Watch 4 update 2022
Foto: samsung.com

Jak zwykle na zakończenie przypomnienie o moim subiektywnym podsumowaniu najciekawszych smart zegarków, które w 2023 roku rywalizują o uwagę klienta. Raczej tego z zasobniejszym portfelem. Przygotowałem listę modeli z wyższej półki, ale w szerokim spektrum cenowym (ale też funkcyjnym). Wybrałem najlepsze propozycje dla sportowców, czy podróżników, ale też osób kierujących się estetyką, no i oczywiście praktycznością. Zestawienie będę się starał w ciągu roku aktualizować.

Czytaj więcej o: najciekawsze smartwatche na rynku (2023)