wearables 60 Bifrost Pulse
Zobacz też poprzedni: wearables tygodnia #60
– Bifrost Pulse (foto: indiegogo.com)

Mamy wtorek, a to dzień dla wearables. Mam dla was kolejne wieści z działu ubieralnej elektroniki. Nie tylko smart zegarków, trackerów fitness, czy inteligentnych okularów, ale też wielu innych noszonych czujników. Przeważają oczywiście te wymienione, ale prawie w każdym tygodniu udaje mi się znaleźć coś wychodzącego poza typowe rozwiązania. Urządzenia wearables stanowią już sporą grupę urządzeń, więc należy im się adekwatna uwaga. Załączam też przekierowanie do poprzedniego zestawienia.

W każdym nowym przeglądzie znajdziecie informacje o najciekawszych premierach, zapowiedziach, ale też przeciekach na temat nadchodzących gadżetów.

Na początek każdego wpisu kącik z listą drobnych ciekawostek (wypatrzonych w sieci):

  • Michał Sitnik avatar80.9% – to imponujący wzrost sprzedaży wearables z Indiach | wg IDC
  • w październiku ogromna szansa na drugą generację Pixel Watcha (wraz z Pixelami 8)
  • WhatsApp na zegarki Wear OS przechodzi testy (m.in. nagrywanie i klawiaturka)
  • Galaxy Watch6 przechodzą certyfikację FDA (USA) dla powiadomień o nieregularnej pracy serca
  • Apple Watch Series 9 mogą działać na chipach A15 (nie S9) | wg Marka Gurmana
  • Google dostarczy w Wear OS apki Gmaila i Kalendarza (jedne z bardziej oczekiwanych)
  • przyszłe smart pierścienie Our mogą zaoferować płatności zbliżeniowe i wirtualne klucze (firma przejęła startup Proxy, więc sugestie są dość czytelne)
  • Wear OS 3 na pewno pojawi się dla zegarków TicWatch Ultra 3, TicWatch Pro 3 i TicWatch E3, ale nie wcześniej niż przed trzecim kwartałem roku

1. Huawei Watch 4 (smartwatch tygodnia)

wearables 61 Huawei Watch 4
foto: Huawei (Weibo)

W Berlinie Huawei przedstawiło kilka swoich nowości dla Europy. Większość propozycji (smartfony Huawei P60 Pro i Huawei Mate X3) debiutowało już w Chinach. Pojawił się jednak także inteligentny zegarek, którego wcześniej marka nie pokazywała. Huawei Watch 4 i Watch 4 Pro to nowy duet flagowej serii. Tańszy od Huawei Watch Ultimate, ale oferujący sporo jego funkcji (ale w podziale na dwie wariacje).

Smartwatche mają odświeżone wnętrze, efektownych właściwości ekran LTPO oraz nowy tryb zbiorczej analizy zdrowia i kondycji. Trwający minutę pomiar ma uwzględnić siedem najważniejszych metryk.

Czytaj więcej o: Huawei Watch 4 i Watch 4 Pro


2. Sportowy smart zegarek Suunto Vertical

Suunto to marka rywalizująca z Garminem i Polarem, a więc producentami sportowych smart zegarków. Ich najnowszy Vertical to model GPS stawiający na żywotność w trakcie outdoorowych wypraw. Smartwatch ten wygląda mi na bezpośredniego rywala dla Garmin Enduro 2. Wytrzyma nawet 60 dni, dysponuje trybami nawigacyjnymi oraz mapami do użytku offline. Fajnie, że udało się spakować wszystko w schludnym, mniejszym wydaniu, ale wciąż w standardzie MIL-STD-810H, więc gadżet może wytrzymać działanie w trudniejszych warunkach – do czego zresztą został zaprojektowany.

Wyświetlacz 1.4 cala jest kolorowy i pokryty szafirowym szkiełkiem. Droższa wersja ma tytanową, wytrzymalszą kopertę, ale też warstwę solarną do ładowania baterii. Na pokładzie komplet funkcji związanych z fitness, sportem i turystyką. W przypadku tego ostatniego wsparciem będzie wysokościomierz i barometr, ale też kompas i alerty pogodowe. Jest również planowanie trasy i GNSS dual-band z większą dokładnością lokalizowania. Za namierzaniem Suunto Vertical ma wytrzymać nawet 85h. W bazie śledzenie aż 95 aktywności/dyscyplin. Cennik startuje od ok. 630$ za wariant ze stali nierdzewnej i 840$ za edycję tytanową.

Wyróżniam za: bogaty zestaw outdoorowych funkcji i długi czas pracy


3. Nadchodzi Wear OS 4

Niektóre smartwatche dopiero otrzymują aktualizację do Wear OS 3 (TicWatche przed końcem drugiego kwartału roku), a Google zapowiada już czwartą jego generację. Ten poprzedni system debiutował prawie dwa lata temu na Galaxy Watchach 4. W trakcie Google I/O zdradzono kilka szczegółów odnośnie kolejnego większego update’u dla smart zegarków.

O czym w ramach Wear OS wspomniano podczas I/O?

  • WhastApp trafi na Wear OS (pierwsza apka z szyfrowaniem end-to-end)
  • WhatsApp otrzyma funkcję dyktowania i połączeń
  • głębsza integracja z platformą Google Home (wyjście z preview)
  • apki Gmail i Kalendarz (oczekiwane przez użytkowników)
  • Spotify z nowa kartą do szybszej obsługi serwisu
  • Peloton z kartą (jw)
  • łatwiejszy proces budowania tarczek Watch Face Format (wspólnie opracowywany przez Samsunga i Google) – mają mniej drenować baterię
  • opcja tworzenia backupu danych (łatwiejsze migracje na kolejny model)
  • poprawki optymalizacji zużycia energii

Zakładam, że Wear OS 4 zadebiutuje na Galaxy Watchach 6 (plotkuje się o lipcu).

Wyróżniam za: wreszcie odpowiednią opiekę nad rozwojem zegarkowego softu


4. Realme Buds Air 5 Pro z ANC i LDAC

Realme Buds Air 5 Pro
Realme Buds Air 5 Pro (foto: Realme.cn)

Wraz z prezentacją serii smartfonów Realme 11 chińska firma pokazała nowe słuchawki TWS. Producent skończył niedawno dopiero pięć lat, ale już jest na świecie rozpoznawalny. Budował swoją markę na budżetowej strategii, ale powoli wzbogaca ofertę o urządzenia zahaczające o segment premium. Wciąż jednak z atrakcyjniejszym od rywali cennikiem. Realme Buds Air 5 Pro nie będą specjalnie drogie, ale otrzymają kilka high-endowych standardów, m.in. aktywną redukcję szumów i kodeki LDAC. Podejrzewam, że model zostanie odsłonięty globalnie 16 maja, jak w przypadku telefonów jedenastej generacji. Oto najważniejsze specyfikacje słuchawek True Wireless Stereo od Realme:

  • połączenie przetworników 11 mm (woofery) z 6 mm membranami
  • aktywna redukcja szumów (ANC) z 50 dB
  • sześć mikrofonów (po 3 na słuchawkę)
  • kodeki z wysokim bitrate (LDAC) z Hi-Res Audio Wireless
  • łączność: Bluetooth 5.2 (z połączeniem z dwoma źródłami)
  • szczelność zgodna z normą IPX5
  • czas pracy: 11h (bez ANC) i 40h łącznie z bankiem w etui
  • cena Realme Buds Air 5 Pro: 399 juanów (ok. 60$ bez podatków)

Wyróżniam za: bogate parametry przy zachowaniu względnie niskiej ceny


5. ActiveBuds – słuchawki TWS z ekranikiem w etui

wearables 61 iKKO ActiveBuds
iKKO ActiveBuds (foto: Kickstarter)

Zdaje się, ale nie pamiętam który konkretnie producent, na rynek trafiły już słuchawki TWS z transporterkiem wyposażonym w ekranik. EDIT: już przeszukałem blog – mowa o JBL Tour Pro 2. W crowdfundingu znalazłem projekt ActiveBuds, który proponuje podobny format, ale w odróżnieniu od wskazanego rywala – z kolorowym panelem. Czy w dobie smart zegarków i smartfonów kolejny wyświetlacz jest potrzebny?

JBL przygotował swój wyświetlacz głównie do obsługi multimediów w dość ograniczonym wydaniu. Twórcy ActiveBuds podeszli do tematu ambitniej. 1.8-calowy ekran będzie pomocny nie tylko przy sterowaniu muzyką, ale mnóstwem innych rzeczy. Gadżet przypomina miniaturowy telefonik ze skrytką na TWS. Ma slot na SIM, a więc niezależne działanie z 4G.

Łączność komórkowa ma pozwolić na uruchamianie aplikacji (przypominających te ze smart zegarków), tłumaczenia rozmów w czasie rzeczywistym, czy streamowanie muzyki bezpośrednio przez sieć. Wszystko w kompaktowym wydaniu. Słuchawki mają oferować obsługę formatu FLAC (i wielu innych w trybie offline na 32 GB przestrzeni), aktywną redukcję szumów, personalizowany manualnie EQ, a także połączenia i wiadomości niczym telefon. Do tego widzę GPS, szczelność IPX4, łączność Bluetooth 5.3/Wi-Fi oraz czas pracy 6h (30h z etui) i bezprzewodowe ładowanie. To prawdopodobnie najbardziej zaawansowane „etui” dla bezprzewodowych słuchawek.

W crowfudningu cena startuje od 199$ (-40% finalnej ceny 329$). Planowana premiera to sierpień 2023. Wygląda chyba zbyt dobrze, by było prawdziwe, ale poczekajmy.

Wyróżniam za: rozwój etui od słuchawek TWS (choć podnoszący koszty gadżetu)

Znalezione na Kickstarterze


6. Google Health Connect jeszcze w tym roku

W trakcie Google I/O pojawiło się całe mnóstwo ciekawych informacji, m.in. dot. platformy Health Connect. Amerykański gigant zapowiedział jej pełen start na ten rok. Androidowy hub dla danych z czujników wearables (i nie tylko) był w fazie beta testów już od zeszłego roku. Czas na uruchomienie w normalnym wydaniu. Oczywiście podczas I/O odsłonięto część nowości w ramach rozwoju serwisu – zależną od Androida 14 (chyba będzie częścią wszystkich smartfonów z tą wersją systemu).

Fitbit Sense 2 EKG
Fitbit Sense 2 EKG

Przypomnę, że Google Health Connect zapowiadano na zeszłorocznym Google I/O. Ten rywal dla Apple Health ma mieć nad konkurentem jedną ważną przewagę – integrować dane wielu serwisów third-party (agregując odczyty z ponad 100 różnych aplikacji zbierających pomiary z trackerów aktywności i zdrowia). Wśród partnerów są mi.in.: Withings, Oura, Peloton, czy MyFitnessPal. Korzyść z łączenia informacji z różnych platform? Możliwość korelacji wyników z różnych urządzeń, by badać ich wpływ na organizm. Ostatni przykład? Oura (smart pierścienie) i Lifesum połączą dane ze snu i przyjmowanych kalorii, by wspólnie wskazywać zależności.

Wcześniej takie kroki wymagały głębszych powiązań API dwóch serwisów, natomiast Google Health Connect ma wszystko uprościć. Aktualizacje platformy będą systemowe, więc cała usługa powinna przypominać standardową aplikację. To świetne narzędzie do oceny zdrowia, kondycji i wpływu danych i aktywności na nasz organizm. Od diety, przez wagę, aż po poziom glukozy, ciśnienie, czy pracę serca. Health Connect powinien wystartować wraz z premierą Androida 14. Zakładam, że wszystko z integracją z Wear OS 4, czyli danymi z inteligentnych zegarków.


7. Słuchawki Fairphone FairBuds XL

Kojarzycie Fairphone? Wspominałem o nim na blogu wiele razy. Marka kojarzona z etyczniej projektowanymi smartfonami pokazała właśnie bezprzewodowe słuchawki w nausznym wydaniu o podobnie budowanej do swoich telefonów konstrukcji. FairBuds XL to high-endowe audio, ale modułowy i naprawialny design. Ma to oczywiście wydłużyć cykl życia produktu, ale też pomóc w upgradzie (tj. planowanych ulepszeniach gadżetu przez markę). Przy okazji stosując eko wykończenie, a przynajmniej mniej szkodliwe dla środowiska.


Fairbuds XL są bezprzewodowe. Mają aktywną redukcję szumów i właściwości premium. Są jednak łatwiejsze do rozebrania, czyli też naprawy. W Europie wyceniono je na 249€, a niebawem przedstawione będą też koszty poszczególnych części i wcale nie mowa tylko o wymiennych poduszeczkach, czy pałąku. Fairphone zaoferuje też przetworniki, baterie, czy muszle. Sami będziemy mogli wszystko rozkręcić (śrubokrętem Philipsa). Jak wyglądają najważniejsze parametry słuchawek?

  • przetworniki mają 40 mm (20 – 20 KHz i 32 ohm)
  • sześć mikrofonów (2 z lewej, 4 z prawej strony) i ANC
  • łączność: Bluetooth 5.1 lub przewód USB-C
  • czas pracy: 26h z ANC i 30h bez aktywnej redukcji

Wyróżniam za: etyczne podejście, łatwe naprawianie i upgrade, ANC


8. Google Home na Wear OS (testy ostatnich tygodni)

Google Home Wear OS (1)Zwykle proponuje tutaj premierę jakiegoś inteligentnego modułu lub aktualizacje funkcji którejś ze smart platformy. Tym razem w środku tygodnia przygotowałem krótki test serwisu Google Home w wersji na smartwatche z Wear OS. Akurat korzystam z jednego z takich modeli to pomyślałem, że od razu sprawdzę naręczną wersję usług Google dla domu. Poniżej przekierowanie do wstępnych analiz aplikacji w modelu preview (w ramach serii Mój Smart Dom). Apka dopiero się rozwija i nie oferuje jeszcze zbyt wiele. Da się jednak korzystać i zegarki z Wear OS w końcu proponują tu coś konkretniejszego.

Czytaj więcej o: test Google Home na Wear OS


9. Najciekawsze smartwatche (2023)

Galaxy Watch 4 update 2022
Foto: samsung.com

Jak zwykle na zakończenie przypomnienie o moim subiektywnym podsumowaniu najciekawszych smart zegarków, które w 2023 roku rywalizują o uwagę klienta. Raczej tego z zasobniejszym portfelem. Przygotowałem listę modeli z wyższej półki, ale w szerokim spektrum cenowym (ale też funkcyjnym). Wybrałem najlepsze propozycje dla sportowców, czy podróżników, ale też osób kierujących się estetyką, no i oczywiście praktycznością. Zestawienie będę się starał w ciągu roku aktualizować.

Czytaj więcej o: najciekawsze smartwatche na rynku (2023)