wearables 62 Smartlens miLens
Zobacz też poprzedni: wearables tygodnia #62 – miLens (foto: prnewswire.com)

Mamy wtorek, a to dzień dla wearables. Mam dla was kolejne wieści z działu ubieralnej elektroniki. Nie tylko smart zegarków, trackerów fitness, czy inteligentnych okularów, ale też wielu innych noszonych czujników. Przeważają oczywiście te wymienione, ale prawie w każdym tygodniu udaje mi się znaleźć coś wychodzącego poza typowe rozwiązania. Urządzenia wearables stanowią już sporą grupę urządzeń, więc należy im się adekwatna uwaga. Załączam też przekierowanie do poprzedniego zestawienia.

W każdym nowym przeglądzie znajdziecie informacje o najciekawszych premierach, zapowiedziach, ale też przeciekach na temat nadchodzących gadżetów.

Na początek każdego wpisu kącik z listą drobnych ciekawostek (wypatrzonych w sieci):

  • Michał Sitnik avatar1.5% – o tyle spadła sprzedaż smart zegarków w Q1 2023 | wg Counterpoint Research
  • 121% – to wzrosty w sprzedaży smart zegarków W 1 2023 na terenie Indii (jedynego rynku z wyraźną poprawą wyników) | wg Counterpoint Research
  • 26% – to udziały lidera sprzedaży smart zegarków w Q1 2023 (marki Apple) | jw
  • 9% – to wynik wicelidera (indyjskiego Fire-Bolltt) | jw
  • 9% – to wyniki trzeciej na tej liście marki (Samsung) | jw
  • 600 000 – tylko tyle gogli PS VR 2 sprzedało Sony w pierwsze 6 tygodni
  • Meta i Magic Leap planują wejść we współpracę AR (chyba w odpowiedzi na okulary Apple)

1. TicWatch Pro 5 (smartwatch tygodnia)

W tym tygodniu debiutowały dwa fajne smartwatche, ale z duetu Garmin vs Mobvoi wybrałem produkt tego drugiego. Dłużej go wyczekiwałem, a jest też pierwszym, który zaproponuje nowy układ Qualcomm dla inteligentnych zegarków. TicWatch Pro 5 ma być pierwszym z chipem Snapdragon W5+, a więc ulepszonym układem dla wearables. Powinna zyskać na tym nie tylko wydajność, ale i czas pracy na jednym ładowaniu. Wciąż na pokładzie jest cięższy, ale bardziej zaawansowany system, tj. Wear OS, ale piąta generacja gadżetu nadal bazuje na podwójnym ekranie, więc łatwiej o oszczędność energetyczną. Jest kolorowy panel i alternatywna warstwa mono dla bardziej podstawowych funkcji urządzenia.

Naprawdę długo trzeba było na ten model czekać, ale w końcu nowy TicWatch Pro zyskał ulepszenia. Jakie konkretnie? Przekieruję do wpisu z tygodnia:

Czytaj więcej o: Mobvoi TicWatch Pro 5


2. Twister Air z kontrolerami na nadgarstkach

Twistera zna chyba każdy. Mata, kolorowe pola i wygibasy, by dotknąć kółek odpowiednimi kończynami. Hasbro stworzyło nową wersję zabawy. Z wykorzystaniem kamerki tabletu i wearables. Twister Air to modyfikacja, w której jest po prostu więcej ruchu. Mniej statycznego rozciągania, a więcej aktywności. We wszystkim uczestniczy też muzyka. To tytuł uwzględniający grę w trybie Rzeczywistości Rozszerzonej. Gracze potrzebują naręcznych trackerów z sensorami. Można grać soli i w multi na podzielonym ekranie telewizora lub tabletu. Daleko od pierwowzoru i raczej nic unikatowego, ale wciąż w niszowym formacie. Nie było podobnych gier na Kinecta?

Wyróżniam za: próbę nowego podejścia do zabawy w Twistera


3. Słuchawki TWS dla Play Station

Sony oferuje słuchawki TWS już od lat i to w całkiem ciekawej ofercie. Ma już kilka różnych modeli w różnych konstrukcjach i oczywiście swoimi technologiami audio. Czas na wariant z linii Play Station. Przy okazji ostatniego Showcase japońska firma przedstawiła dwie nowości produktowe. Handelda (Project Q do gry Remote Play z PS5) oraz odmianę kolejnych słuchawek klasy True Wireless Stereo. Nie tylko w motywach i designie nawiązującym do Play Station piątej generacji, ale też nowymi rozwiązaniami. Na ten moment Sony nie przedstawiło na temat gadżetu zbyt wielu informacji. Słuchawki mają jednak posiadać „nową bezprzewodową technologię opracowaną przez Sony”, która zaoferuje bezstratną jakość dźwięku i niskie lagi przez protokół Bluetooth.

Zakładam, że słuchawki będą współpracowały z wymienionym przed chwilką urządzeniem do przenośnej gry w tytuły z Play Station (niestety tyko w zasięgu domowego Wi-Fi, do którego podłączona jest konsola), ale i smartfonami oraz samym PS5. Czym będzie „kolejna generacja imersyjnego audio” wg Sony? Oba wymienione urządzenia powinny zadebiutować na jesieni, ale producent obiecuje kolejne wieści na ich temat w przeciągu najbliższych miesięcy.

Wyróżniam za: słuchawki TWS przystosowane do gamingu


4. Golfowy zegarek Garmin Approach S70

Garmin to jedna z marek o chyba najbogatszej ofercie odmian sportowych smart zegarków. Jedną ze starszych serii jest Approach, czyli tych skierowanych do golfistów. Amerykańska firma odświeżyła flagową wersję smartwatcha poprawiając funkcjonalności i odczyt wskazówek przy użyciu panelu AMOLED. Więcej kolorów to lepszy podgląd samych pół w trybie CourseView na nadgarstkowym ekraniku. Garmin Approach S70 ma być do tego dostępny w dwóch wielkościach, co też jest nowością. Względem poprzednika (S62 z 2021) treści będą jaśniejsze. Warto tutaj zaznaczyć, że golfowe funkcje korzystały już z efektów AMOLED, ale w Forerunnerach.

Approach ma do tego typowo golfową estetykę. Jest też szansa na rozszerzenie opcji o subskrypcję Garmin Golf. Wzbogacono Virtual Caddy i PlaysLike Distance o dane, które ułatwią zaplanowanie gry na poszczególnych dołkach. Aha, jak zwykle na pokładzie jest też sporo innych rozwiązań Garmina, więc zegarek posłuży też do monitorowania aktywności w innych dyscyplinach. Ze smart funkcji wspomniałbym jeszcze o dostępie do płatności zbliżeniowych Garmin Pay, powiadomienia ze smartfona, czy odtwarzaczu Spotify. Cennik: Approach S70 (42 mm) – 700€, a Approach S70 (47 mm) – 750€.

Wyróżniam za: ekran AMOLED w serii Approach i ulepszenia danymi w kilku znanych trybach


5. Galaxy Watch6 Classic z obrotowym pierścieniem

Spekulowano o powrocie najbardziej charakterystycznego elementu dla zegarków serii Galaxy Watch – obrotowej ramki. Przez kilka ładnych lat Samsung oferował pierścień do nawigacji w alternatywie dla dotykowego ekranu, ale niespodziewanie zrezygnował z niego w modelach Galaxy Watch 5. Wcześniej zawsze jedna z wariacji, przeważnie ta Classic, dawała opcję skorzystania z tego sterowania. Teraz najnowsze przecieki zdają się potwierdzać powrót ruchomego bezelu w Galaxy Watch6 Classic. Pierwsze wyraźne rendery to też pierwsza tak wyraźna zapowiedź rychłej premiery wearables koreańskiej marki. Mówi się, że smartwatche zadebiutują na lipcowej prezentacji nowych składanych smartfonów Samsunga.

Wyróżniam za: przywrócenie jednej z najfajniejszych funkcjonalności zegarków Galaxy Watch


6. Nreal to teraz Xreal – co nowego?

Oj, widać, że przed czerwcową prezentacją smart okularów Apple pozostałe firmy starają się przypomnieć o swoich technologiach. Zanim zobaczymy projekt AR/MR od giganta z Cupertino, możemy poczytać o nowościach marek, które z Rzeczywistością Rozszerzoną eksperymentują od kilku już lat. W tej grupie jest Nreal, a raczej Xreal, bo tak teraz nazywać się będzie producent headsetów AR. To nie jedyna ciekawa informacja marki. Jest też nowy Spatial Display oraz przystawka Beam do castowania treści .

Nreal wyróżniało się na tle konkurencji kompaktowością swojego wearables. Okulary faktycznie miały format zbliżony do normalnego odpowiednika. Xreal Spatial Display to model z wirtualnym ekranem o ekwiwalencie 201 cali i 3-stopniowym polem swobody ruchu (3DoF). Ma większą kompatybilność ze źródłami sygnału i audio z DTS:X Ultra. Xreal Beam to z kolei przystawka dla Xreal Air, czyli starszego modelu, który upgrade’uje do możliwości Spatial Display. O co chodzi? Wcześniej smart okulary Nreal (teraz Xreal) pozwalały na użycie apki Nebula na Androidach. Dzięki adapterowi sprzęt będzie śmigał też z konsolami, czy PC. Obraz będzie w trybie 3DoF, czyli nie będzie działał tylko jak monitor, ale utrzyma treści w stałym położeniu (niezależnie od ruchu głowy – bardziej imersyjnie). Producent ma stale rozszerzać kompatybilność z serwisami, które wykorzystają opcje wyświetlania obrazu w ten sposób.

Nebula trafi na system Windows dla laptopów, ale też maszynki do grania typu ASUS ROG Ally (gdzie Windows jest na pokładzie). Opracowywana jest nawet apka dla Steam OS, czyli również Steam Decki. Beam ma stale rozszerzać zgodność z kolejnymi platformami i konsolami. Warto na koniec dopisać, że starsza generacja okularów Air zyska 90Hz odświeżanie dla 3DoF i mirroringu. Aha, najważniejsze! OD trzeciego kwartału urządzenia Xreal mają być dostępne także w Europie.

Wyróżniam za: próba wzbogacenia rozwiązań jeszcze przed atakiem Apple


7. Lampki Aura (crowdfunding)

O rowerowym oświetleniu piszę na blogu chyba zbyt często. Co zrobić, fajnych lampek przybywa. W crowfundingu znalazłem kolejny – wearable Aura od Unit 1. System odróżnia się od pozostałych tym, że lepiej koordynuje współpracę modułów z kasku i tych mocowanych na rowerze lub plecaku. Ma dzięki temu być efektywniejszy w użyciu, czyli wzmocni naszą widoczność na drodze. Ma być pod tym względem bardziej kompleksowy. Na rynku jest wiele lampek i można nawet skompletować podobne urządzenia do tych z oferty Aura, ale nie uda się ich tak dobrze zsynchronizować. Twórcy tego projektu zauważyli problem i przygotowali rozwiązanie systemowe.

Producent Aury miał już w ofercie kask Faro z LEDami, ale teraz proponuje szerszy zestaw i wspomnianą koordynację poszczególnych modułów. Oświetlenie będzie można kontrolować z poziomu aplikacji, gdzie łatwiej wszystko poustawiamy. Komplet w crowdfundingu startuje od 249$, natomiast finalnie ma podrożeć do 420$.

Znalezione na Kickstarterze

Wyróżniam za: próba wzbogacenia rozwiązań jeszcze przed atakiem Apple


8. Update dla Ray-Ban Stories

Ray-Ban Stories
Ray-Ban Stories (foto: Meta)

Kolejny gadżet, który przed czerwcową prezentacją Apple chce o sobie przypomnieć to okulary Ray-Ban Stories należące do Meta. Grupa posiadająca w swoim składzie m.in. Facebooka jest też posiadaczem gogli Quest (dawniej wytwór Oculusa), ale w grupie headsetów ma też „inteligentne” okulary. Wraz z najnowszą aktualizacją ich produkt zbliży się do odmian smart nieco bardziej. Urządzenie stylowe (w końcu przygotowane we współpracy z Ray-Ban), ale było nieco ograniczone. Głównie do nagrywania storek i głosowej obsługi wybranych funkcji.

Nowy update uwzględnia aplikację Spotify Tap w ramach Androida (już nie tylko iOS). Pojawił się włoski i francuski język przy obsłudze WhatsApp, ale najważniejsze, że głosowe sterowanie będzie rozszerzone do odpowiadania na wiadomości, czy odbieranie połączeń (zakładam, że komunikatorów należących do Meta). Usprawnione mają być też dłuższe komendy, by nawigacja była bardziej intuicyjna. Wszystko oczywiście w wybranych językach, no i dla wybranej klienteli, bo sprzęt wciąż jest niszowy i nie wszędzie dostępny. Większość z nas popatrzy na te informacje raczej w formie ciekawostek. Dla mnie istotniejszy jest bardziej kierunek zmian i rozwoju. Cieszy, że twórcy poprawiają usługi. Myślę, że robią to też właśnie z uwagi na nadchodzące zmiany, które może (choć wcale nie musi) zainicjować w segmencie wspomniane Apple.

Czytaj więcej o: Ray-Bay Stories

Wyróżniam za: jakieś zmiany na plus w rozwoju „smart” okularów


9. Przedsprzedaż Huawei Watch 4 już 8 czerwca

wearables 61 Huawei Watch 4
foto: Huawei (Weibo)

9 maja Huawei przedstawił smart zegarki Huawei Watch 4 i Watch 4 Pro z eSIM, ale mimo globalnego charakteru eventu, zabrakło w nim informacji o dostępności urządzeń. Chiński producent nadrobił zaległość i przedstawił plany wydawnicze. Przedsprzedaż inteligentnych zegarków z systemem Harmony OS ruszy 8 czerwca, natomiast ich normalna sprzedaż dwa tygodnie później, czyli 22.06. Cenowo jest premium, bo i specyfikacje z tej półki. Za wariant bazowy trzeba będzie zapłacić 450€, natomiast za edycję Pro w stopie z tytanu już 550€ (lub 700€ jeśli zegarek ma być w pełni tytanowy). Urządzenia pojawią się w Europie.

Czytaj więcej o: Huawei Watch 4

10. Google Home na Wear OS (testy tygodnia)

Google Home Wear OS (1)Zwykle proponuje tutaj premierę jakiegoś inteligentnego modułu lub aktualizacje funkcji którejś ze smart platformy. Tym razem w środku tygodnia przygotowałem krótki test serwisu Google Home w wersji na smartwatche z Wear OS. Akurat korzystam z jednego z takich modeli to pomyślałem, że od razu sprawdzę naręczną wersję usług Google dla domu. Poniżej przekierowanie do wstępnych analiz aplikacji w modelu preview (w ramach serii Mój Smart Dom). Apka dopiero się rozwija i nie oferuje jeszcze zbyt wiele. Da się jednak korzystać i zegarki z Wear OS w końcu proponują tu coś konkretniejszego.

Czytaj więcej o: test Google Home na Wear OS


11. Najciekawsze smartwatche (2023)

Galaxy Watch 4 update 2022
Foto: samsung.com

Jak zwykle na zakończenie przypomnienie o moim subiektywnym podsumowaniu najciekawszych smart zegarków, które w 2023 roku rywalizują o uwagę klienta. Raczej tego z zasobniejszym portfelem. Przygotowałem listę modeli z wyższej półki, ale w szerokim spektrum cenowym (ale też funkcyjnym). Wybrałem najlepsze propozycje dla sportowców, czy podróżników, ale też osób kierujących się estetyką, no i oczywiście praktycznością. Zestawienie będę się starał w ciągu roku aktualizować.

Czytaj więcej o: najciekawsze smartwatche na rynku (2023)