Galaxy Watch 4 update 2022Zauważyłem pewną prawidłowość. Samsung lubi aktualizować swoje smart zegarki na krótko przed startem Galaxy Unpacked. Tak jest i przed premierą flagowego Galaxy S22. Koreański gigant zaprezentował nowe funkcje dla Galaxy Watch 4. Wraz z nowym firmwarem pojawią się też nowe paski dla wearables. Zaraz wszystko krótko podsumuję. To większy update, więc pojawi się kilka wartych uwagi ulepszeń. Najwięcej w ramach śledzenia aktywności.

Nowości fitness w Galaxy Watch 4

Zakładając, że update dotrze na zegarki dostępne we wszystkich regionach świata, nowe opcje w Galaxy Watch 4 prezentują się następująco. Samsung proponuje kilka dodatkowych odczytów dla aktywnych. Są nowe cele w ramach dbania o sylwetkę, czyli dzienne sugestie jeśli chcemy zbudować odpowiednie ciało. To oczywiście będą pewne uproszczone podpowiedzi i przypomnienia, ale mogą mieć wpływ na naszą regularność w pewnych elementach.

Galaxy Watch 4 BIA analizy składu ciała z zegarkaBody Composition uwzględnia wskazówki z Centr (od Chrisa Hemswortha – gość umiał przygotować się do muskularnej roli Thora, więc może być przykładem). Będzie to jednak płatna pomoc. Pełny dostęp do treningów to aż 30$ miesięcznie, ale jest też 30-dniowy okres próbny. Tu jeszcze szybkie przypomnienie, Galaxy Watch 4 posiada moduł do biompedancji elektrycznej, więc na ekranie jest w stanie wskazać dane na temat składu ciała (tkanki tłuszczowej, kostnej, mięśniowej itp.). Szczegóły są dostępne na ekranie telefonu w aplikacji Samsung Health.

Zaktualizowano też treningi interwałowe dla biegaczy i kolarzy. Mogą teraz śledzić intensywność sesji zależnie od potrzeb. Pomoże w tym procentowy wskaźnik stref tętna oraz pomiary wypocenia. Mają podpowiadać jak zarządzać nawodnieniem organizmu, czyli kiedy uzupełniać płyny. Uwzględni to również proces regeneracji. Jest jeszcze nowy pomiar tętna po wysiłku. Na dwie minuty po aktywności sprawdzi tętno. Podsumowując, w nowej aktualizacji w ramach fitness dojdą:

  • Body Composition z nowymi wskazówkami i przypomnieniami (w tym płatne) z wyznaczaniem celów dla poszczególnych tkanek
  • Strefy tętna w czasie rzeczywistym (VO2 Max)
  • Analizy nawodnienia przy uwzględnieniu wypocenia (Sweat Loss)
  • Analiza tętna po wysiłku (recovery heart rate na 2 minuty po aktywności)

Sleep Coaching w Galaxy Watch 4

Każdy bardziej zaawansowany smart zegarek sportowy stara się dostarczyć możliwie zaawansowane analizy wypoczynku i regeneracji. Ja w tej kwestii nadal korzystam z Fitbit Premium wraz z trackerem Fitbit Charge 4 z głębokimi analizami snu. Samsung w swoim rywalu oferuje Sleep Coaching. Odczyty połączył z ikonkami zwierzaków, które mają odzwierciedlać typ wypoczynku użytkownika. To taki rodzaj zabawowego podejścia do ważnego tematu jakim jest wypoczynek. Programy z analizami mają trwać 4-5 tygodni. W ich trakcie czujniki sprawdzą jak śpimy i będą reagować podpowiedziami. To spersonalizowany system ocen z uwzględnieniem dziennej aktywności.

Sleep Coaching Galaxy Watch 4

Smart Home w Galaxy Watch 4

Nie zabraknie też nowości w ramach kontroli inteligentnym domem, ale w tym przypadku update nie jest jakiś ogromny. W dodatku zadziała wyłącznie w ramach współpracy z platformą SmartThings (należącą do Samsunga). W Galaxy Watch 4 dodano automatykę wyłączania świateł i innych urządzeń (np. telewizora), gdy urządzenie rozpozna, że zasnęliśmy. Jest to zatem trochę powiązane z powyższą nowością w ramach Sleep Coachingu. Oprócz oszczędności na energii będziemy spać w odpowiednich warunkach. Taki raczej bajer, ale producent zawsze może pochwalić się ulepszeniem w ramach swojego smart ekosystemu.

Nowe paski dla Galaxy Watch 4

Na koniec trochę o nowych tarczkach i paskach, czyli elementach personalizujących wygląd smartwatcha. Galaxy Watch 4 otrzyma w lutym nowe możliwości zmian motywów. Głównie w zakresie kolorystyki i czcionek. Zawsze to jakiś dodatkowy element dopasowania wyświetlanego cyferblatu w parze z aktualnie noszonym paskiem. Jeśli chodzi o paski to tutaj też dojdzie kilka nowych barw. Będą nowe paski materiałowe i dwie bransoletki.

Galaxy Watch 4 update nowe paski

Aktualizacja powinna docierać do urządzeń już 9-10 lutego. Czego mi zabrakło w nowej aktualizacji? Znów nie ma dostępu do Asystenta Google, a przecież Galaxy Watch czwartej generacji pracuje na systemie Wear OS od Google. W tej chwili możemy skorzystać tylko z komend dla Bixby. Samsung obiecuje jednak, że w końcu wirtualny pomocnik Google dotrze na ich zegarki. W przeciągu kilku tygodni również apka YouTube Music. Wyczuwam, że może to być wraz z otwarciem Wear OS 3.0, na modele innych marek. Może już w drugim kwartale roku?

źródło, źródło (2)