Pora na czwartą, główną generację smart zegarków Huawei. Przez lata chiński gigant oferował mnóstwo różnych smartwatchy, a ostatnio nawet bardzo unikatowe jednostki z wbudowanym schowkiem na słuchawki, czy wypinaną z ramki kopertą. Seria Huawei Watch 4 wygląda tradycyjniej, ale też dysponuje efektownymi specyfikacjami. Flagowy duet ma jeszcze dokładniejsze algorytmy monitorowania zdrowia i aktywności, pojemniejszą baterię i bardzo efektowny wyświetlacz. Oto jak prezentuje się na papierze i obrazkach promocyjnych nowa propozycja Huawei z sekcji wearable.

Huawei Watch 4 debiutują w Europie

wearables 61 Huawei Watch 4
foto: Huawei (Weibo)

Dwa nowe inteligentne zegarki Huawei zostały przedstawione na evencie w Berlinie, więc od razu jestem pewien europejskiej dostępności. Co ciekawe, to globalny debiut gadżetów i to przed Chinami, gdzie tamtejsze marki demonstrują swoje urządzenia w pierwszej kolejności.  W odróżnieniu od smartfonów, tu nie ma żadnych ograniczeń związanych z softem i chipami (bez banów), więc jednostki oferują maksymalne rozwiązania chińskiej marki. Huawei Watch 4 i Watch 4 Pro oczywiście różnią się od siebie, ale strategia przypomina liderów segmentu. Do wyboru wariant podstawowy i ten bardziej dopieszczony – w wersji Pro (a znając życie Huawei za jakiś czas dołoży jeszcze trzeciego Ultra).

Poprzednik pojawił się w 2021 roku i przez ten czas miał kilka różnych wariacji, ale jego następca kontynuuję ogólny design konstrukcji. Konkretnie modelu Huawei Watch Ultimate, ale w bardziej minimalistycznym stylu. W normalnej wersji jest o 4, a w Pro o 1 mm od niego mniejszy. Wciąż okrągły i z podobnie rozstawionymi przyciskami. Producent trzyma się pewnej stylistyki i budowy, którą po prostu dopracowuje (jak Apple w przypadku swoich zegarków). Nie oceniam teraz wyglądu, choć mogę śmiało podkreślić, że widać klasę premium. Miałem na ręku prawie każdego Huawei Watcha i tu raczej nigdy nie miałem zastrzeżeń, szczególnie w tych najdroższych edycjach.

Huawei Watch 4 – monitor zdrowia i ruchu

Na momencik zatrzymam się przy elementach health & fitness, bo w zasadzie są dziś nieodłączną i bardzo istotną częścią oferty każdego flagowego smartwatcha. Huawei oferował tu już sporo, ale nie mogło zabraknąć ulepszeń. Konkurencja też nie śpi, więc każda firma szuka przyciągających rozwiązań. Współczesnej zegarki potrafią śledzić mnóstwo danych, ale jak je na tle konkurencji wyróżnić? Huawei Watch 4 zaproponują szybki i kompleksowy test stanu zdrowia.

Mowa o minutowym „badaniu” przy zaledwie jednym kontakcie z urządzeniem. Ma być szybko i bogato w dane. Analiza uwzględni siedem najważniejszych metryk, które dostarczy przy użyciu większości dostępnych na pokładzie czujników. Huawei oceni saturację, pracę serca, poziom stresu, temperaturę skóry, pomiary EKG, czy sztywność tętnic oraz częstotliwość oddechów. Większość z tych odczytów była dostępna w poprzednich modelach zegarków Huawei, ale tu jest bardziej zbiorcza i przypomina podobne propozycje w najnowszych Amazfitach, czy Garminach.

Huawei Watch 4 – specyfikacje

Wracają do hardware’u. Większy z nowej pary może pochwalić się naprawdę sporym wyświetlaczem OLED i to w technologii LTPO. Ma aż 1.5 cala w średnicy i oczywiście tryb wyświetlania Always On Display. Producentowi w tym wariancie udało się wydłużyć czas pracy na jednym ładowaniu aż do 4-5 dni. Bazowy model ma wytrzymywać trzy doby, czyli mniej więcej jak poprzednik (2-4 dni przy normalnym użytkowaniu). Są tu jeszcze specjalne tryby pracy maksymalizujące działanie zegarków, ale mówimy o czymś na wzór opcji oszczędzania energii, więc pozbawiającej smart użyteczności. Tu odpowiednio nawet 14 i 21 dni. Nieźle, ale sami pewnie wiecie, że mocno ograniczycie sobie dostępne rozwiązania.

BTW: czyżby podstawowy z duetu Huawei Watch 4 nie posiadał wbudowanego GPS? Chyba coś źle patrzę. Ceny podałem na końcu listy specyfikacji. Wciąż najdroższym w rodzinie smart zegarków Huawei Watch pozostaje wariant Ultimate (za 749€).

  • ekran: 1.5″ AMOLED (LTPO) z szafirowym szkłem
  • stal nierdzewna (46 mm) lub tytanowa koperta TC4 (48 mm w Pro)
  • analizy ruchu: ponad 100 dyscyplin/aktywności
  • pomiary zdrowia: EKG, SpO2, rytm serca, temperatura skóry, SpO2, stres, oddech
  • łączność eSIM (LTE) i GPS w modelu Pro
  • czas pracy: 3 dni (46 mm) lub 4-5 dni (48 mm w Pro)
  • certyfikacja szczelności: 5 ATM
  • cena Huawei Watch 4: od 450€ (46 mm) i 550/700€ (48 mm ze skórzanym paskiem/tytanowa bransoletą)

 źródło: Huawei