Nie wiem jak Wy, ale ja staram się dbać o backup, ale czasem jego zapis na jakiś mobilny nośnik wcale nie gwarantuje pewności odnośnie archiwizacji danych. Tak szczerze mówiąc, najwięcej problemów miałem z pendrive’ami. Dziś już jestem nauczony, że najlepiej robić kopie ważnych rzeczy na dwóch lokalizacjach. Z programów do odzyskiwania danych nie korzystałem. Raz zleciłem odzyskiwanie danych z dysku HDD specjalistom, ale to było z dziesięć lat temu. W Internecie dostępne są aplikacje do tzw. recovery. Nie mam aktualnie żadnych nośników, które można poddać odzyskiwaniu danych, więc dzisiaj zamiast testować, zapytam innych: jaka jest skuteczność tego typu oprogramowania?

EaseUS Data Recovery Wizard Free

EaseUS Data Recovery Wizard Free

W dzisiejszym wpisie krótkie info o oprogramowaniu EaseUS Data Recovery Wizard Free, który w bezpłatnej wersji potrafi kilka rzeczy, a w płatna wersja to już narzędzie do głębszego skanowania. Podobno EaseUS to jedna z popularniejszych aplikacji do odzyskiwania utraconych plików. Oczywiście z pewnymi ograniczeniami, bo wszystko zależy od stopnia awarii lub stanu samego dysku/nośnika. W specyfikacjach podano, że aplikacja działa w stylu wizarda, a więc softu z kreatorem, który przeprowadza przez cały proces przywracania skasowanych plików. Chodzi głównie o dane zaatakowane wirusami, awarię sprzętu/oprogramowania lub przypadkowe usunięcie. W przypadku tego ostatniego to prawdopodobnie najczęściej stosowane działania.

Ogólnie EaseUS Data Recovery Wizard jest promowany jako software all-on-one. Obejmuje odzyskiwanie zdjęć, muzyki, video, dokumentów i wielu innych. W kreatorze można określić typ plików, które chcielibyśmy przywrócić. Nie zawsze zależy nam na pełnym przywołaniu nośnika. Zwykle zależy nam na konkretnych plikach – tych ważnych. W domyślnych ustawieniach jest szybka analiza dysku, ale w tej dłuższej otrzymujemy głębsze przeskanowanie. Warto najpierw zrobić skanowanie krótkie (Quick Scan), a gdy nie uda się dotrzeć do danych tą drogą, wtedy uruchamiamy te zajmujące więcej czasu (Deep Scan). Jeśli na dysku był zapisany jakiś ważny e-mail to i tutaj powinno udać się coś zdziałać. W tym przypadku chodzi chyba o dyski serwerowe. Developer stworzył własne algorytmy szukające danych. Radzą sobie z systemami FAT32, NTFS, czy ExFAT.

EaseUS Data Recovery Wizard Free odzyskiwanie danych z dysku

Software można pobrać dla systemu Windows, jak i macOS. W bezpłatnej wersji skasowane lub sformatowane dyski, karty pamięci itp. można odzyskać do 2 GB. W ustawieniach można wymusić automatyczne odzyskiwanie tego, co udało się aplikacji zlokalizować. Pracę nad większymi dyskami można wstrzymywać i wznawiać. EaseUS Data Recovery Wizard nie zajmuje dużo miejsca i stara się być prosty w obsłudze. Na stronie, gdzie znajdziemy data recovery software od EaseUS wyszczególniono formaty plików, które można narzędziem odzyskać. Rodzajów i typów plików jest ponad 1000.

W płatnej wersji Pro za niecałe 70€ jest darmowy okres próbny. Tak samo w jeszcze droższej wersji (ok. 95) , gdzie dodatkowo jest opcja z odzyskiwaniem danych przy zawieszającym się lub nie uruchamiającym systemem (bootowalny nośnik). W tych wypadkach można też liczyć na stałe aktualizacje. Jak będę miał jakiś dysk do uratowania to dam znać, czy się udało. Trochę szkoda, że do Androida służy oddzielna aplikacja i nie obejmuje jej wersja EaseUS Data Recovery Wizard.


Materiał sponsorowany, foto: easeus.com