Kilka lat temu francuska firma Lehmann Aviation pokazała swojego autonomicznego drona umożliwiającego zamontowanie kamerki GoPro Hero. Nadchodzi druga generacja skrzydła LA100 w modelu Version2. Usprawniono go o łączność Wi-Fi oraz nowe aplikacje mobilne do kontroli podniebnego statku. Jeśli chcecie mieć własnego drona, to ten będzie idealnym narzędziem, np. do mapowania terenu, fotografowania i nagrywania filmów z lotu ptaka. Jest to typowy przedstawiciel segmentu UAV (unmanned aerial vehicle), czyli popularnie zwanych właśnie dronami. Bezzałogowe jednostki powietrzne to ostatnio bardzo prężnie rozwijający się sektor pojazdów, jak widać także na użytek własny.

LA100 Version2 posłuży nam do programowania ścieżki lotu, wypuszczenie statku z ręki i zbieranie zdjęć lub video z przebytej trasy. Wystarczy poczekać na jego powrót i sprawdzić co ciekawego zarejestrował. Wcześniejsza generacja umożliwiała jedynie programowanie przelotu na komputerze PC (ewentualnie laptopie). Teraz, idąc z duchem czasu, będzie to nieco ułatwione dzięki współpracy ze smartfonami lub tabletami. Producent przygotował wersję aplikacji OperationCenter na Windows Phone 8 lub Windows 8 (tablety). Myślę, że to bardzo istotna zmiana, zwłaszcza że przecież działamy w terenie.

Przyjrzyjmy się temu skrzydłu trochę bliżej. Na dotykowym ekranie z łącznością GPS i mapkami dużo łatwiej będzie przygotować trasę. Pomoże nam lokalizowanie sprzętu. Wspomniana łączność Wi-Fi będzie obsługiwana przez apkę mobilną i przyda się do sprawdzania stanu pojazdu, np. poziomu naładowania baterii, ale i innych parametrów, czy progresu lotu. Można to robić również w trakcie przelotu (o ile zasięg pozwoli). Dzięki wykorzystaniu dotykowego wyświetlacza, trasę (inaczej misję) można wyrysować palcem. Każde zdjęcie uzyskuje geotagowanie co potem ułatwi analizę i przetwarzanie fotek. Obraz przelotu w formie mapki z linią lotu i punktami wykonanych zdjęć uzyskamy na tablecie lub smartfonie.

Z poziomu smartfona lub tabletu poustawiamy też przedziały czasowe dla automatyki wykonywanych zdjęć, dostroimy i skonfigurujemy parametry nagrywania itp.

To chyba najbardziej intuicyjny dron dla amatorów podniebnej fotografii. Co prawda nie widziałem zbyt dużej konkurencji poza quadricopterami, ale wygląda na wygodny sprzęt. GoPro jest montowana u góry nad dziobem lub od dołu (w zależności od modelu kamerki). Sam pojazd kosztuje 990 euro (tak jak poprzednik). W ofercie Lehmann Aviation są jeszcze inne modele o prawdopodobnie większych możliwościach, ale i wyższej cenie. Przeloty ze względów bezpieczeństwa są ustalone jedynie na 5 minut, ale myślę że to całkiem wystarczająco, zwłaszcza że można je potem wielokrotnie powtarzać.

Są też pewne warunki pogodowe przy których dronik nie może odbywać lotu. LA100 Version2 ma rozpiętość skrzydeł długości 92 cm i waży zaledwie 850 gramów. Nie powinien być ciężki do transportowania go ze sobą nawet podczas pieszych ekspedycji.

źródło: Lehmann Aviation via gizmag.com