Komu potrzebne Wi-Fi, jak może skorzystać z Li-Fi! Po co instalować access pointy, jak można się połączyć z Internetem przez światło wysyłane z diod LED… Tak, nie pomyliłem się, połączenie z siecią poprzez żarówkę! Fraunhofer Heinrich Hertz Institute przedstawił projekt, w którym zapowiada, że LEDy nietylko oświetlą pomieszczenie, ale i prześlą pakiety danych i to z prędkością dochodzącą nawet do 3 Gbps (Gbit/s)! WLAN poprzez promienie świetlne, czemu nie?

Niestety pomysł działa tylko w jedną stronę, znajdując się w zasięgu oświetlenia, będziemy w stanie tylko odbierać sygnał. Nie uda nam się pokierować plików w drugą stronę. Mimo wszystko, świetne rozwiązanie do streamingu video wprost do naszych urządzeń. Inną wadą jest jeszcze fakt, że nasz tablet, smartfon czy laptop, musi być w zasięgu promieni świetlnych, nie wiem, czy pora dnia będzie miała znaczenie. Czy sygnał miałby być mocniejszy w ciemniejszym pomieszczeniu? Myślę, że nie miałoby to znaczenia.

Technologia wykorzystuje częstotliwość 180 MHz, instytut rozszerzył standardowe 30 MHz poprzez zwiększenie żarówki. Pomysł działa w przybliżeniu podobnie do mało już wykorzystywanego portu na podczerwień (IR). Skąd prędkość aż 3 Gbps? Większość żarówek  LED składa się z trzech częstotliwości (lub jak wolicie kolorów), które tworzy światło widzialne. Dzięki temu łącznie mogą osiągnąć aż taką wartość.

Rozwiązanie sprawdzi się świetnie w różnych instytucjach, szpitalach itp., gdzie w łatwy sposób będzie możliwe połączenie oświetlenia z dostępem do sieci. W tej fazie projektu pewne możliwości są ograniczone, na pewno warto przeanalizować, gdzie rozwiązanie będzie sprawdzało się idealnie, jakie mogłoby mieć zastosowanie i co jeszcze możliwe jest do osiągnięcia za pomocą światła.

Warto zauważyć, że technologia miałaby zastosowanie wszędzie tam, gdzie instalacja Wi-Fi powoduje zakłócenia (np. wymienione szpitale). Instytut Hertza wskazuje też na ciekawe wykorzystanie transmisji poza budynkami, poprzez LEDy w samochodach, które mogłyby wysyłać dane pomiędzy sobą podczas jazdy (mijania) lub z lamp, które oświetlają jezdnię.

Instytut zaprezentował swoje rozwiązania na Fiber Optics Expo 2013, które odbyło się w Japonii. Na targach omawiano wiele nowych rozwiązań i możliwości w sferze połączeń telekomunikacyjnych. Rozwiązanie zaczyna funkcjonować pod określeniem Li-Fi, które jest zestawieniem słów: Lightbulbs + Fidelity, czyli: „światło z żarówek” + „zgodność”. Jeszcze dla porównania warto zauważyć, że 3 Gbps to trzy razy więcej niż umożliwia Google w usłudze Fiber w swoim eksperymentalnym dostępie do superszybkiego połączenia internetowego o prędkości 1 Gbps.

źródło grafik oraz informacji: hhi.fraunhofer.de, gigaom.com