wearables 88 vivo watch 3
Zobacz też: Najciekawsze smartwatche na rynku (2024) – vivo Watch 3 (foto: vivo.com.cn)

Do tego zestawienia szykowałem się już od kilkunastu miesięcy, ale dopiero w 2024 jego przygotowanie ma większy sens. Segment inteligentnych pierścieni wciąż jest bardzo niszowy (nawet w kategorii wearables), ale już na tyle interesujący, że warto przejrzeć proponowane modele. Było ich kilka już dwa lata temu, ale konkurencja zaczęła w końcu rosnąć, więc i temat zaczął się rozkręcać. Wciąż mówimy o gadżetach, którym daleko do mainstreamu, ale zainteresowanie większych marek świata technologii może w tym zakresie coś zmienić. W tym roku do sprzedaży wejdą smart ringi kilku rozpoznawalnych producentów. Jak wpłyną na udziały tych urządzeń? Czy format czujników na palec przyciągnie klientów?

W tej chwili przedstawię najważniejszych (i potencjalnych) kandydatów do konkretniejszego podziału „tortu”. Liczę, że rywalizacja wymusi rozwijanie oferty i to nie tylko o elementy związane z monitorowaniem aktywności i zdrowia, ale też funkcje dodatkowe. Jak zwykle kolejność na liście nie ma większego znaczenia. Nie silę się na wskazanie najlepszego pierścienia, ale wskazuję silne i słabe strony każdej propozycji. Zapraszam do przeglądu.


Oura Ring 3 [aktualny lider]

Oura Ring 3
Oura Ring 3 (smart pierścień lidera segmentu inteligentnych pierścieni) – foto: Oura

Wypada rozpocząć zestawienie od aktualnego lidera segmentu inteligentnych pierścieni. O marce Oura w ramach ringów piszę najczęściej. Raz, że posiada już trzy generacje sensorów na palec, a dwa, prężnie je rozwija. Prowadzi liczne badania, wprowadza kolejne funkcje i algorytmy analizujące zdrowie. Ich produkt wydaje się wzorcowym przykładem budowania urządzenia nowej (wciąż) kategorii. Jestem pewien, że jeszcze przez lata Oura będzie należała do czołówki (o ile nie przejmie ich jakiś gigant i zastąpi swoją nazwą – co z uwagi na wzrosty zainteresowania tej sekcji wearables jest bardzo prawdopodobne).

Cechy szczególne Oura Ring 3:

 • marka z wieloletnim doświadczeniem (rozwój funkcji i algorytmów)
 • kilka różnych opcji wykończenia (personalizacja)
 • śledzi ponad 20 biomarkerów
 • integracja danych z ponad 40 serwisami (m.in. Straba, Natural Cycles)
 • kompatybilność: iOS/Android
 • opcjonalny abonament z rozszerzeniem analiz/raportów
 • cena Oura Ring 3: od 329€ (inne wykończenia nawet 499€)

Czytaj więcej o: Oura Ring 3


Samsung Galaxy Ring [zapowiedź z MWC 2024]

Samsung Galaxy Ring
Samsung Galaxy Ring (foto: samsung newsroom)

W trakcie styczniowego Galaxy Unpacked Samsung pokazał mały teaser planowanego na ten rok inteligentnego pierścienia. Nieco ponad miesiąc później, czyli na targi Mobile World Congress w Barcelonie przygotował więcej materiałów na temat Galaxy Ringa. Prawdopodobnie gadżet zadebiutuje na lipcowej prezentacji składanych Galaxy Fold i Flip szóstej generacji. Gadżet na palec ma monitorować najważniejsze parametry naszego zdrowia i aktywności, ale skupiać się głównie na wellness.

Koreański gigant obiecuje dodatkowe funkcje w ramach aplikacji Samsung Health i nieco precyzyjniejsze odczyty z czujników (prawdopodobnie z uwagi na umiejscowienie). Nie będzie to pewnie jakiś wyjątkowy pierścień, a przynajmniej nie lepszy od aktualnego lidera segmentu, czyli modelu Oura Ring trzeciej już generacji. Ważne jednak, że zwiększy konkurencje, a to wymusi zarówno popularyzację tej części segmentu wearables, jak i poprawki zakresu funkcjonalności, a także niższą cenę. Zobaczymy! Więcej o gadżecie będzie wiadomo bliżej połowy roku.

Cechy szczególne Galaxy Ring:

 • algorytmy rozwijające (precyzją) rozwiązania Samsung Health
 • kompatybilność: na start tylko ze smartfonami Galaxy
 • cena Galaxy Ring: jeszcze nie jest znana

Czytaj więcej o: Galaxy Ring


Amazfit Helio Ring [zapowiedź na CES 2024]

Amazfit Helio Ring
Amazfit Helio Ring (foto: amazfit.com)

W trakcie targów CES w Las Vegas pojawił modele kolejnego wearable z linii Amazfit. Helio Ring to propozycja od Zepp Health, czyli producenta licznych smart zegarków i trackerów aktywności. Marka postanowiła poszerzyć ofertę o wearable na palec. Gadżet ma analizować aktywność i skupiać się na celach fitness. To taka mniejsza wersja monitora ruchu bez ekranu.

Helio Ring współpracuje z aplikacją na Zepp, gdzie docierają dane z czujników wielu urządzeń producenta. Pierścień ma wskazywać informacje dot. aktywności, podjętych treningów, no i przedstawiać dane związane z niezbędną regeneracją organizmu. Jest też współpraca ze smartwatchami, by wzbogacić łącznie zakres odczytów. Na ten moment projekt wygląda na dość standardowy i nie wyróżniający się na tle aktualnych liderów segmentu. Myślę, że producent chce pokazać zdolności w produkcji tego typu elektroniki.

Cechy szczególne Amazfit Helio Ring:

 • są czujniki EDA (aktywność elektrodermalna)
 • Amazfit obiecuje wsparcie serwisu Zepp Aura (narzędzia AI w płatnym abonamencie 70$ rocznie)
 • pomoc Zepp Wellness Coach (i budowanie punktacji)
 • tytanowa opcja wykończenia
 • współpraca z zegarkami Amazfit (zakładam rozszerzenie pomiarów)
 • kompatybilność: iOS/Android
 • cena Amazfit Helio Ring: jeszcze nie jest znana

Motiv Ring [z biometrycznym kluczem]

Motiv Ring 2FA
Motiv Ring (foto: mymotiv.com)

Inteligentny pierścień Motiv Ring to jeden z pierwszych, o których pisałem na blogu. Przeglądając archiwum widzę pierwsze zapisy sprzed 7 lat, a bardziej szczegółowo o drugiej generacji gadżetu wspominałem 5 lat temu. W generalnym opisie możliwości nie widzę w tym wearable nic nadzwyczajnego, ale trzeba zauważyć, że projekt jest jednym ze starszych. Ma jednak wszystko, co służy do podstawowego analizowana ruchu i zdrowia. Ciekawym rozwiązaniem jest wykorzystanie biometryki do odblokowywania kont innych urządzeń. Te opcje Motiv przedstawiał dawno temu, ale nie wiem, czy są obecnie oferowane. Nie widzę żadnego zapisu o tej funkcji na stronie producenta. Technologie klucza 2FA były testowane przez posiadaczy urządzenia (a przynajmniej serwisy technologiczne), więc domniemywam, że ten element jest wyróżnikiem pierścienia.

Cechy szczególne Motiv Ring:

 • biometryczne odblokowywanie urządzeń (klucz z dwustopniowym 2FA)
 • analizy fitness i zdrowia (całodobowe), monitorowanie snu
 • typowe trzy kolory wykończenia (czerń, srebro i złoty)
 • współpraca z serwisami Google Fit i Apple Zdrowie
 • kompatybilność: iOS/Android
 • cena Motiv Ring: 199$ (taka obecnie widnieje na stronie producenta)

Czytaj więcej o: Motiv Ring 


Movano Evie [specjalnie dla kobiet]

Movano Evie

Pierścień Movano przedstawiono już w trakcie targów CES 2022. Inteligentny pierścień zadebiutował rok później. Skupia się na standardowych dla tego segmentu pomiarach: monitoringu zdrowia, ale i aktywności. Ma koncentrować się na damskiej grupie odbiorców. Przeanalizuje pracę serca, zmierzy saturację, temperaturę skóry i odczyty fitness. Wśród danych będą też informacje o okresie owulacji.

Aplikacja nie posiada subskrypcyjnego modelu, co sugerowano przy pierwszych zapowiedziach. To plus, bo nie trzeba dopłacać.

Cechy szczególne Movano Evie:

 • oryginalny design (nietypowy format bez zamknięcia)
 • zaprojektowany z myślą o kobietach
 • typowy dla pierścieni zakres pomiarów (od aktywności, przez sen, po menstruacje)
 • kompatybilność: obecnie wyłącznie z iOS (iPhone)
 • cena Movano Evie: 269$ (bez żadnych dodatkowych abonamentów)

Circular Ring Slim [najsmuklejszy na rynku]

Circular Ring Slim
Circular Ring Slim (foto: circular.xyz)

Slim to kolejna, nowsza wariacja modelu inteligentnego pierścienia Ring od Circular. O pierwszej propozycji informowałem przy okazji crowdfundingowej kampanii na Kickstarterze, w trakcie której gadżet zbierał fundusze na realizację masowej produkcji. Kilka lat od tej zbiórki firma przygotowała smuklejszą odmianę pierścienia. Circular Ring Slim ma być najsmuklejszym na rynku. Wearable waży ledwie 2 gramy i ma tylko 2.2 mm w profilu. Dla porównania, Oura Ring 3 Horizon ma ok. 4-6 g i 2.55 mm. Z kolei Circular Ring Pro – 4g i 2.75 mm. Niby niewielkie różnice, ale każde odchudzenie gadżetu na palec ma ogromne znaczenie.

Najważniejsze, że zmniejszenie gabarytów nie wpłynęło na funkcjonalności. Slim wciąż dysponuje trzyosiowym czujnikiem aktywności, czujnikami temperatury, PPG oraz LED do monitorowania częstotliwości oddechu, HRV, saturacji oraz pracy serca ogółem. Na jednym ładowaniu gadżet wytrzyma do pięciu dni całodobowych analiz. Przycisk z Pro zastąpiono haptyczną kontrolą, co zapewne pozwoliło zmniejszyć konstrukcję. Pierścień ma też skorzystać z dobrodziejstw asystenta AI (Kira+). Ma on wspomagać w rozumienia mierzonych danych. Całe szczęście (w odróżnieniu od Oura) dostępne opcje nie będą oferowane w płatnym abonamencie.

Cechy szczególne Circular Ring Slim:

 • według producenta najsmuklejszy smart pierścień na rynku (2.2 mm)
 • brak dodatkowych abonamentów
 • komplet czujników: od temperatury, aż po saturację
 • wsparcie specjalnej asystenta AI (Kira+)
 • współpraca z Google Fit i Apple Zdrowie
 • kompatybilność: iOS i Android
 • cena Circular Ring Slim: 264€

Ultrahuman Ring AIR [śledzi metabolizm]

wearable tygodnia 67 ultrahuman ring air
Ultrahuman Ring AIR (foto: ultrahuman.com)

AIR to nowsza i chyba smuklejsza wariacja inteligentnego pierścienia Ring marki Ultrahuman.  Urządzenie dysponuje mniej więcej tym samym zakresem odczytów, co większość rywali, ale w opisie widać jeszcze analizy metabolizmu. To ciekawsze rozszerzenie, pozwalające precyzyjniej śledzić pracę naszego organizmu. Oczywiście w korelacji z pozostałymi pomiarami.

Drugą ciekawą sprawą jest współpraca z patchem M1 do pomiarów glukozy we krwi (co w zasadzie ma związek z oceną metabolizmu). Ultrahuman próbuje podejść do tematu bardziej holistycznie. W planach jest jeszcze specjalny czujnik jakości warunków panujących w mieszkaniu, co łącznie pozwoli na powiązanie danych także z otoczeniem w jakim funkcjonujemy.

Cechy szczególne Ultrahuman Ring AIR:

 • śledzenie metabolizmu
 • monitorowanie aktywności, HRV, snu i innych elementów fitness (łącznie z temperaturą skóry)
 • analizy Phase Response Curve (PRC) – oddziaływanie bodźców (ekspozycja na światło, jedzenie, ćwiczenia) na zmiany rytmu domowego organizmu
 • współpraca z patchem M1 (glukoza)
 • współpraca z domowym hubem Ultrahuman Home (monitoring warunków)
 • kompatybilność: iOS i Android
 • cena Ultrahuman Ring AIR

Czytaj więcej o: Ultrahuman Ring


Circul+ [pierścień z EKG]

Circul plus inteligentny pierścień EKG
Circul+ (foto: Walmart)

Przyzwyczailiśmy się już do modułów EKG w smartwatchach. Powoli elektrokardiogram w wersji na nadgarstek nie wydaje się czymś wyjątkowym. A w wersji na palec? Tu już temat robi większe wrażenie. Chyba pierwszym na świecie inteligentnym pierścieniem z zbudowanym EKG jest Circul+. Jest może nieco masywniejszy od konkurencji, ale doposażony w konkretny modulik.

To już druga generacja pierścienia Circul od BodiMetrics. Przygotowano ją wspólnie z Prevention Magazine.

Cechy szczególne Circul+:

 • ciągły pomiar wielu biomarkerów (saturacja, tęna, HRV, temp. skóry, snu itd.)
 • wbudowany moduł EKG
 • firma zapewnia „medyczny poziom” pomiarów
 • opatentowane technologie Sensor Stabilization Technology (SST), czyli poprawne ułożenie czujników (zawsze w tym samym miejscu)
 • precyzja analiz niezależnie od koloru skóry
 • w opisie widzę nawet oceny ciśnienia krwi
 • kompatybilność: iOS i Android
 • cena Circul+: ok. 300$

Czytaj więcej o: Cirtcul+


RingConn Smart Ring [z czujnikiem temperatury skóry]

RingConn Smart Ring
RingConn Smart Ring (foto: ringconn.com)

Pod koniec zeszłego roku na rynek wkroczył kolejny smart pierścień. Wciąż konstrukcje w tej propozycji nie są zbyt popularne, więc każda nowa przyciąga uwagę. RingConn Smart Ring jest relatywnie niedrogi, nie posiada żadnych dodatkowych kosztów subskrypcyjnych, no i oczywiście zbiera z palca trochę danych. Segment ten zaczyna się już kształtować, więc w najbliższym czasie należało się spodziewać tańszych, ale mniej zaawansowanych od aktualnego lidera (Oura) modeli. W zakresie praktycznie wszystko, czego oczekuje się od tego typu wearables. Są wszystkie najważniejsze sensory, integracja z ważnymi platformami i nie ma żadnych dodatkowych abonamentów za dodatkowe funkcje.

Cechy szczególne RingConn Smart Ring:

 • tytanowe wykończenie (lekkie dla palca 3-5 gramów) i certyfikacja IP68
 • całodobowe pomiary pracy serca oraz analizy saturacji (SpO2) i HRV
 • wbudowany czujnik temperatury skóry
 • monitorowania jakości snu (z fazami) i ciągła analiza aktywności i stresu (z poradami wellness)
 • współpraca z serwisami Google Fit i Apple Zdrowie
 • kompatybilność ze smartfonami iOS i Android
 • w przygotowaniu są funkcje analizy ćwiczeń, cykli menstruacyjnych, raporty OSAHS dla snu (związane z bezdechem), tryb pod medytacje, czy ćwiczenia oddechowe (nie wiadomo jednak, ile z nich trafi ostatecznie do RingConn Smart Ringa
 • cena RingConn Smart Ring: 279$ (żadnych opłat subskrypcyjnych za dodatkowe funkcje)

Inne smart pierścienie [nie tylko health & fitness!]

Inteligentne pierścienie to nie tylko trackery aktywności i zdrowia. Ubieralny format gadżetu na palec jest wykorzystywany również do innych celów. Poniżej kilka przykładów, jak producenci elektroniki pomysłowo rozbudowali urządzenie o inne czujniki. Tę sekcję dopiero rozbudowuję, więc na początek kilka modeli z crowdfundingu. Pod nimi wymieniłem propozycje, które czekają na opisanie.


WIZPR Ring z ChatGPT – rozmowa szeptem (crowdfunding)

Niedawno opublikowałem na blog zestawienie najciekawszych smart pierścieni dostępnych na rynku. W tym roku propozycji wearables na palec przybywa i nie wszystkie stawiają wyłącznie na funkcje trackera aktywności i zdrowia. WIZPR to gadżet do współpracy z ChatGPT w bardziej prywatny sposób. Twórcy urządzenia chcą wykorzystać moment i zaproponować wygodne rozwiązanie do komunikacji z generatywnymi modelami Sztucznej Inteligencji. Audio prompty przy użyciu mikrofonu na palcu wydają się interesująca (zakładając, że rynek uzna AI w stylu chatów z GPT za mainstreamowy). Jak sama nazwa wskazuje (WIZPR nawiązuje do szeptania), pierścień posłuży do dyktowania zapytań. Oprócz tego, tą samą drogą, da też szansę na korzystanie z asystentów głosowych. Format na palec ma podnieść prywatność, bo pozwoli ciszej mówić. Gadżet pojawił się na Kickstarterze, gdzie we wczesnej fazie zbiórki oferuje się za 139$ (finalnie 199$). Jeśli kampania pójdzie zgodnie z planem to projekt ma dotrzeć do pierwszych fundatorów w lipcu.

 • Plusy: większa prywatność (jeśli faktycznie korzystacie z promptów głosowych)
 • Minusy: oferta w trybie crowdfundingu (nie są jeszcze znane losy gadżetu)


RINGO – kolejny smart pierścień z EKG (crowdfunding)

Na Kickstarterze pojawił się RINGO, a więc kolejny smart ring, który może wzbogacić wybór inteligentnych pierścieni (o ile w ogóle kampania ze zbiórką funduszy się powiedzie). Projekt jest atrakcyjny cenowo, zwłaszcza we wczesnej fazie Kickstartera, gdzie urządzenie można zamówić już za 169$ (aż 47% zniżka finalnej ceny). Projekt wydaje się realny, ale trzeba brać pod uwagę crowdfundingowy charakter. Twórcy przewidują wysyłkę pierwszych sztuk już w czerwcu, więc raczej mają gotowe rozwiązania.

Opis RINGO jest ciekawy. Pierścień proponuje wszystko, co tego typu wearbles potrafi, a nawet więcej, bo wśród czujników jest nawet EKG (takie opcje ma obecnie tylko Circul+). Pytanie, jak z certyfikacjami. W sumie jest zatem spory pakiet pomiarów z poziomu palca: aktywność fitness, analizy snu, pomiary składu ciała i nawodnienia organizmu, całodobowy monitoring wellness i zdrowia, a dodatkowo dotykowa warstwa do sterowania wybranymi funkcjami smartfona.

Znalezione na Kickstarterze

 • Plusy: bogaty zakres możliwości (w tym EKG)
 • Minusy: propozycja z crowdfundingu (ciężko przewidzieć efekty końcowe)

Poniższe przykłady czekają na rozwinięcie:

 • S-Ring (słuchawka na palcu)
 • Echo Ring/Echo Loop (asystent głosowy Amazona na palec)
 • smart pierścień do płatności zbliżeniowych