Jak obiecywałem, na moją rękę trafił najnowszy i najbardziej zaawansowany ze sportowych smart zegarków marki Fitbit. Model Fitbit Sense 2 zapowiedziano w sierpniu, a we wrześniu byłem na jego polskiej premierze w warszawskiej siedzibie Google – jednym z wieżowców kompleksu budynków Warsaw Hub. Nieprzypadkowo wspominam o amerykańskim gigancie, ponieważ firma jakiś czas temu przejęła Fitbita. Nowe wearables są zatem doładowane rozwiązaniami Google, więc zakres ich możliwości wzrósł.
Nowy Sense 2 jest na tyle rozbudowanym smartwatchem, że postanowiłem sprawdzić jego poszczególne funkcje na spokojnie. Podzielę materiał na krótsze, ale regularne artykuły, w których poruszę temat poszczególnych opcji. W tym wpisie sama zapowiedź, natomiast spodziewajcie się sukcesywnych, okresowych publikacji. Jeśli śledzicie mój cotygodniowy cykl z przeglądem wearables to nic wam nie umknie. Tam też będą przypomnienia i wzmianki o nowych postach. Zaglądajcie też na sociale. Pojawi się trochę relacji.
Na razie zapowiedź, ale przez najbliższe miesiące spodziewajcie się sporej dawki insiderskich komunikatów. Niektóre będą spontaniczne.
Fitbit Sense 2 – co potrafi ten zegarek?
Wypadałoby najpierw zachęcić do lektury przyszłych postów 🙂 Zwięźle scharakteryzuje tutaj potencjał zegarka Sense 2. Część z rozwiązań zdradzi już mój poniższy plan działań (jeszcze luźny, bo być może niektóre opcje są tak obszerne, że trzeba je będzie rozdzielić), ale zrobię krótką listę najlepszych cech zegarka Fitbit. Nie jest najtańszy, ale dysponuje szerokim zakresem rozwiązań, zwłaszcza w obszarze analizowania ruchu, zdrowia i kondycji. W kwocie 1499 zł producent zaoferuje:
- całodobowy tracker zdrowia (z bogatym zestawem czujników)
- pomiary EKG (z wykrywaniem nieregularnego rytmu), HRV, tętna spoczynkowego, głębszych analiz snu, temperaturę skóry, pomiary stresu i gotowości organizmu na kolejny trening), czy częstotliwość oddechu, analizy cyklów menstruacyjnych oraz poziomu wellness
- wbudowany GPS (do śledzenia trasy, ale też nawigacji krok po kroku)
- dodatkowe, rozszerzone badania w ramach Fitbit Premium
- funkcje smartwatcha (aplikacje i powiadomienia)
- płatności zbliżeniowe (Fitbit Pay i Google Wallet)
- możliwość połączeń telefonicznych przez Bluetooth
Fitbit Sense 2 – mój plan testów
Mam sporo czasu na zapoznanie się z Fitbit Sense 2 oraz ponad rok kontaktu z Fitbit Charge 5, w którym część z rozwiązań była już dostępna. Będę zatem w stanie sprawdzić, co poprawiono i jak dany pakiet sprawdzi się w bardziej zegarkowym formacie. Muszę jednak odpowiednio rozplanować testy poszczególnych funkcjonalności, gdyż część z nich dopiero trafi na smartwatch z kolejnymi aktualizacjami firmware’u. Mowa głównie o usługach Google, na które zresztą bardzo czekam. Fitbit obiecuje Mapy Google, płatności Google Portfel, czy Asystenta Google.
Poniższa lista jest na razie robocza, a wraz z publikacjami nowych materiałów będę z niej przekierowywał do szerszych artykułów. Pewnie ulegnie jeszcze modyfikacji (w tym kolejności). Na razie daję sobie chwilę czasu na research, ale prawdopodobnie za tydzień wypowiem się o ogólnych możliwościach urządzenia, by już rozpocząć cykl wpisów. Chcę sprawdzić zegarek pod różnym kątem:
- ogólny kontakt z zegarkiem (w tym ocena designu i personalizacji)
- tryby zdrowotne i Profil Snu (Fitbit Sense 2 jako tracker zdrowia)
- Fitbit jako tracker aktywności (trener i rozwiązania Premium)
- co Google wniosło do Fitbit Sense 2 (aplikacje, usługi)
- jak się płaci zbliżeniowo przez Fitbit Sense 2 (Fitbit Pay i Google Pay)
- asysta Alexy i Asystenta Google z poziomu nadgarstka
- nawigacja z Mapami Google
- zegarek przedłużeniem telefonu (rozmowy głosowe)
- Fitbit Sense 2 jako smartwatch (ocena całościowa)
Chcecie o coś zapytać? Piszcie w komentarzach, spróbuję uwzględnić uwagi w testach.
Czy jest ciągły pomiar saturacji?
Jeśli nie – jak to działa?
W Charge 5 SpO2 działało tylko w trakcie spania. Pewnie w Sense jest podobnie, ale zbadam dokładniej.
Jak wygląda w tum zegarku pomiar EKG? Czy mogę obejrzeć to EKG na telefonie? Czy jest zapisane? Mam tendencję do migotania przedsionków i potrzebuje kontroli zapisu akcji❤️ Dziękuję
Szykuję materiał o tym w trzecim artykule nt funkcji zdrowotnych. Mam uruchomiony tryb wykrywania migotania przedsionków, ale (na szczęście) nic nie wykazał. Rytm zatokowy również w porządku (ale większość zapisów mam z Fitbit Charge 5). W telefonie są generowane raporty w PDF, można je sobie nawet wyeksportować dalej. Bardziej szczegółowo postaram się to przedstawić już bezpośrednio we wpisie.