Austriackie miasto Klagenfurt nie posiada publicznej biblioteki, co ciekawe, jest przy tym gospodarzem festiwalu niemieckojęzycznej literatury. Co zrobić w tym wypadku? Budować budynki, zakupić tysiące książek w czasach cyfrowych ebooków? Projekt Ingeborg może rozwiązać problem, przemieni miasto w wirtualną bibliotekę z systemem naklejek z kodami QR i chipów zbliżeniowych NFC. Pomocne będą w tym przypadku smartfony z Androidem lub iOS (Apple).

Inicjatywa polega na rozmieszczeniu w mieście 70 naklejek wyposażonych w kody QR lub chipy NFC (technologia zbliżeniowa), dzięki którym posiadacze specjalnej aplikacji „Pingeb” zeskanują aparatem fotograficznym kod lub zbliżeniowo uzyskają dostęp do stron internetowych, które pozwolą na bezpłatne pobranie tytułów z literatury klasycznej przez Project Gutenberg lub podobne serwisy z publiczną domeną. Zdigitalizowały one ponad 40000 książek i udostępniły na swoich stronach. Siedemdziesiąt z nich zostało wybranych w ramach akcji darmowego pobrania. Tytuły uległy przedawnieniu praw autorskich z powodu swojego wieku (teraz są częścią dziedzictwa miasta).

Naklejka na drzwiach z kodem QR (lub chipem NFC), która przy zeskanowaniu/zbliżeniu przeniesie nas na smartfonie do zbiorów cyfrowych książek. fot. pingeb.org

Co w tym ciekawego i nadzwyczajnego? Otóż, najważniejszym wymogiem jest konieczność wybrania się w konkretne miejsce, jeśli chcemy pobrać tytuł wybranej książki. Nie chodzi tutaj o powiązanie miejsca wydarzeń z konkretnych książek, ale o ogólne połączenie lokalizacji z treścią, np. znana sztuka o wyprawie w celu zbawienia ( będzie do pobrania tuż przy katedrze, albo krótka historia z „Mordercy” będzie dostępna przy komisariacie. W zamyśle chodzi tutaj o zaciekawienie przechodniów wyposażonych w smartfony.

Celem całego przedsięwzięcia ma być głównie popularyzacja technologii Near Field Communication oraz zwrócenie uwagi na to, czym jest  „anachroniczne” prawo autorskie. Książki dostępne w tym systemie są wolne od reguł praw autorskich (konkretne działa znalezione na stronie projektu Ingeborg lub Gutenberg są wolne od opłat. W ten sposób za pomocą innowacyjnego pomysłu odświeżona zostanie także starsza literatura wraz z powiązaniem jej ze starą zabudową Klagenfurtu (można powiązać to ze zwiedzaniem miasta). Projekt oprócz książek, ma objąć także dzieła muzyczne oraz inną cyfrową sztukę.

źródło: Google Play, AppStore, Pingeb via engadget.com