Na konferencji WWDC, Apple pokazało dzisiaj sporo nowości, od odświeżonych komputerów, po wiele nowinek technologicznych oraz nowe oprogramowanie. Zobaczyć to na własne oczy mogli developerzy (oczywiście ci, którym udało się zdobyć bilet w przeciągu 73 sekund jakie były potrzebne do wyprzedaży wejściówek), cała reszta mogła śledzić video stream w Internecie. Pokazano nowe możliwości OS X (Mavericks), ale przede wszystkim długo oczekiwaną, mobilną siódmą generację iOS.

Pod koniec zeszłego roku Apple zwolniło Scotta Forstalla, szefa działu nad iOS. Nie wiadomo do końca dlaczego, ale patrząc na nowy interfejs mobilnego systemu operacyjnego dla iPhone’a, iPada i iPoda Touch, musiało to mieć wpływ na zaprezentowany dzisiaj software. Obserwując prezentację Apple zwróciłem uwagę już na kilka istotnych elementów przedstawianych przed opublikowaniem wieści na temat iOS. W trakcie omawiania nowego OS X pojawiły się wzmianki o iTunes Radio, iCloud Keychain, Airdrop, a także iWork (przez iCloud w Safari). Spodziewałem się, że będą dotyczyć również iOS. Apple pochwaliło się oczywiście wzrastającymi statystykami AppStore, wzrostem użytkowników iOS (600 mln sprzedanych urządzeń), czy udziałem iPada w ruchu webowym. Całkiem imponujące informacje przed odsłonięciem iOS 7.

Pokazując pierwsze grafiki z nowego iOS było już widać, że Apple poszło na całość, przemodelowało system i odeszło od swoich znanych, typowych wzorców. Jest „płasko”, tak jak zapowiadały przecieki, nie ma gradientów, przechodzących łagodnych tonacji, grafiki są proste, kolory bardzo cukierkowe. Wszystko wygląda na nowe, urządzenia przenośne odświeżą swój layout i design ekranowy (nie wszystkie), aktualizując system będziemy mięli wrażenie trzymania w ręku nowego urządzenia, choć wciąż będzie to nasz stary, dobry iPhone (w chwili premiery iOS będą dostępne też nowe iJabłka).

Zmieniono nie tylko nieistotne elementy, ale i te, z których korzystamy codziennie i to wielokrotnie. Ekran blokady, ekran z klawiaturą numeryczną, ekran domowy, dodano długo oczekiwany panel nawigacyjny do szybkiej nawigacji w ustawieniach, dołączono nową funkcję AirDrop (łatwiejsze przenoszenie danych między urządzeniami Apple – choć raczej dla nowszych urządzeń), jest też nowa przeglądarka Safari z obsługą wspomnianych wcześniej iCloud Keychain oraz nowym przeglądem kart w stylu pionowego coverflow.

Zmianom uległy też aplikacje do aparatu fotograficznego (m.in. dodanie filtrów i kwadratowego kadrowania – jak w Instagram). Odświeżono apki: pogodową i wiadomości (dodano do nich nowe gesty i obsługę), dodano powiadomienia na zablokowanym ekranie. Poszerzono multitasking (wielozadaniowość), dodano męski głos do asystenta głosowego Siri (choć nam ta funkcja na nieanglojęzycznych ustawieniach jest zbędna) oraz poszerzono jego bazę pytań i obsługę aplikacji (np. Twitter i Wikipedia).

Nowością jest iOS in the car, czyli możliwości smartfona wewnątrz samochodu, gdzie przyda się Siri, a nawet możliwość przeniesienia ekranu telefonu na ekran w pojeździe (pojawiło się już w niektórych modelach np. Mercedesa). Z tego powodu Apple udało się dogadać z wieloma markami i koncernami samochodowymi, by Siri mogło pozwolić na bezdotykową obslugę smartfona.

Wypada jeszcze wspomnieć o iTunes Radio, czyli konkurencji dla Spotify, WiMP, Google Music i wielu innych portali udostępniających muzykę internetowo za miesięczną opłatą. iRadio będzie darmowe, ale z reklamami, natomiast wersja premium bez reklam dostępna tylko dla użytkowników z usługą iTunes Match (która znana jest już od dłuższego czasu – odpłatne przechowywanie biblioteki muzycznej w iCloud, umożliwiające odsłuch muzyki na dowolnym urządzeniu Apple).

Na koniec należy zwrócić uwagę na dostępność nowego iOS 7 na naszych iGadżetach. Nowy mobilny system operacyjny Apple będzie kompatybilny z iPhone’ami 4 lub nowszymi, iPadami mini, iPadami normalnej wielkości od drugiej generacji, oraz iPodami Touch 5 generacji. iOS 7 będzie dostępny dla developerów, by mogli testować jego nowe możliwości i byli w stanie zmodyfikować swoje rozwiązania i aplikacje pod kątem zmian, a dla zwykłych użytkowników pojawi się on na jesieni. Prawdopodobnie z serią nowych urządzeń. Na stronie Apple.com można testować wspomniane funkcje i zapoznać się z video prezentującym możliwości iOS 7.

źródło: Apple.com, developer.apple.com/wwdc/, WWDC Keynote