Nokia w Polsce zawsze sprzedawała się lepiej. Słuchawki były też nieco lepiej znan – mimo cyferkowego nazewnictwa. Współczesne Lumie też poszły tą drogą i jest już ich tak dużo, że powoli przestajemy się orientować, która jest lepsza. Na targach IFA 2014 Microsoft zaprezentował trzy nowe telefony. Jednym z nich jest Lumia 830. Czy to nowy flagowiec? Przecież w ofercie jest już 930 – czyli jeden z najmocniejszych obecnie sprzętów w ofercie producenta. Wydaje się, że oba te warianty wyglądają bardzo podobnie – przyjrzyjcie się obudowom. Dlaczego zatem nadano urządzeniu jakby wcześniejszy numer? Przecież przykładowo Lumia 730 i 735 (też nowe), są rzeczywiście wyżej w hierarchii Lumii. Najlepiej będzie porównać Lumię 830 do Lumii 930.

Design jest zbliżony – bardzo, bardzo podobny. To może właśnie powodować powyższe pytania. Myślę, że i ta sama paleta barw dla obudowy. To co wyróżni nowszy model, to strefa wokół tylnej kamerki, co może sugerować skupienie się na aparacie, tak jak w Lumii 1020. Tak jednak nie jest. To nie kolejny smartfonowy aparat fotograficzny. I 830 i 930 mają nawet podobne wymiary bryły, a także układ przycisków, łącznie z tym przyznaczonym do wyzwalania migawki. Coraz bliżej stwierdzenia, że muszą mieć ze sobą coś wspólnego… Każda kolejna informacja będzie nas jednak utwierdzała w przekonaniu, że Lumia 830 to po prostu bardziej budżetowy wariant 930.

Ekran jest słabszy, bo nie 1080p, a 720p. Skoro niemal te same wymiary obudowy, to znaczy, że mamy tą samą 5-calową przekątną. Spadnie więc gęstość pikseli i ogólna ostrość wyświetlacza. Starszy smartfon (ale lepszy) posiada panel w technologii OLED, tymczasem 830 to już LCD z IPS. Na szczęście oba pokryte szkłem Gorilla Glass 3. Myślę, że już rozumiemy co Nokia (lub Microsoft) chcieli wprowadzić na rynek. Oceniając specyfikację jesteśmy już pewni, że mamy budżetowy wariant smartfona z Windows Phone 8.1. Snapdragon 400 (1.2 GHz), 1 GB RAM to nie to samo co parametry 930: Snapdragon 800 2.2 GHz i 2 GB RAM. Zmniejszono też o połowę dostęp do pamięci na dane – 16 GB (zwykle jeśli jest tak mało, to jest i port na  microSD).

Akumulatorek jest nieco mniej pojemny, ale wyniki testów wykazały, że Lumia 830 wytrzyma dłużej na jednym ładowaniu, bo przecież obsłuży słabszy ekran i słabsze podzespoły. Obie Lumie mają opcję ładowania bezprzewodowego w standardzie Qi, ale 830 ma coś czego 930 nie posiada: wyjmowaną baterię. Uważam, że to zaleta. Oprogramowanie jest w zasadzie to samo. Microsoft potwierdził, że Lumia 930 będzie posiadała wsparcie aktualizacji Denim, a Lumia 830 będzie sprzedawana od razu na starcie z zainstalowanym, najnowszym systemem mobilnego Windowsa. Z większych update’ów wynika, że użytkownicy Lumii otrzymają opcję rejestracji video w 4K.

Skoro Nokia podkreśliła wizualnie tylną kamerkę, to może chociaż ten element będzie lepszy? Obie Lumie posiadają technologię PureView, z tym, że 930 to 20-megapikselowy sensor, a 830 – 10-megapikselowy. Ogarnięci w fotografii wiedzą jednak, że nie to jest najważniejszy parametr jakości – to oznacza tylko, iż będziemy mogli stworzyć sobie plakat na Lumii 930. Oba smartfon to też optyczna stabilizacja obrazu i szkiełka Zeissa. Wydaje się zatem, że poza wielkością sensora, otrzymamy te same możliwości wykonywania zdjęć. Będzie słabszy zoom, ale jakość ta sama. Zapewne wspierana tymi samymi aplikacjami, jakie Nokia posiada dla swoich kamerek – a ma niemało. Oba sprzęty po aktualizacji Denim posiądą wspomniane Ultra HD. Na froncie obie są średniawe, mają po ok. 1 mpx aparacik.

Konkluzja jest tylko jedna: Lumia 930 pozostaje flagowcem, natomiast Lumia 830 to budżetowy smartfon z dobrym aparatem z PureView. Sprzęt nakierowany bardziej na amatorów pstrykania zdjęć.

źródło: Nokia.com