Odkąd smartfony trafiły na rynek korzystamy z nich tak często, że akumulatorek zużywamy w bardzo szybkim tempie. Nic dziwnego, ich moc jest już porównywalna do niektórych komputerów, a spory wyświetlacz pozwala na w miarę wygodną, ale przede wszystkim mobilna pracę w niemal dowolnym miejscu. W związku z szybkim zużywaniem energii najczęściej podładowujemy baterię w nocy, gdy śpimy. Robimy to też za dnia, ale bardzo często doładowanie odbywa się właśnie w trakcie naszego wypoczynku. Ten czas to również moment dnia, w którym raczej nie użytkujemy sprzętu. Oznacza to, iż jeśli posiadamy lepszy smartfon, to jego super moce są w tym okresie marnowane.

Wyobraźcie sobie możliwość współdzielenia tych parametrów w szczytnych celach. Programy łączenia możliwości technicznych komputerów są już na świecie znane. Tworzy się w ten sposób mocarną sieć obliczeniową – powstaje pewnego rodzaju super komputer. Współczesne telefony to miniaturowe komputery, więc pomysł pojawił się także dla nich. Samsung prezentuje ciekawą opcję współdzielenia parametrów w trakcie snu. Wszystko co należy zrobić to podłączyć na noc telefon do gniazdka (wymagane, by nie rozładować nam urządzenia na następny dzień) oraz aktywować aplikację mobilną Power Sleep, wykorzystującą naszą sieć Wi-Fi. Całość w imię nauki, bezpiecznie i prosto.

Apka wygląda jak typowy budzik z alarmem jakich wiele w sklepikach z mobilnymi programami. Możemy ustawić czas porannej pobudki i spokojnie zasnąć. W tym czasie aktywowany jest tryb współdzielenia jednostki obliczeniowej – dajemy w ten sposób znać, że nie będziemy korzystać z naszego sprzętu. Tworzymy w ten sposób superchmurę obliczeniową dostępną dla naukowców na całym świecie. Do czego będzie ona używana? Nasz CPU będzie użytkowany wspólnie z innymi w celu odnalezienia odpowiednich białek do walki z Alzheimerem. Jeśli martwicie się o zużycie podzespołów to uspokoi was informacja, że aplikacja Power Sleep nie zużywa 100% procesora, a znacznie mniej (przetwarzanie poniżej 1MB).

Będąc członkiem takiego programu powinniśmy lepiej sypiać – w końcu przyczyniamy się do czegoś wielkiego. Program jest oczywiście bezpłatny i dostępny dla systemu Android. Rozwiązanie to jest wynikiem współpracy Samsunga z Uniwerystetem Wiedeńskim. Sieć smartfonów dołączyła do powiązań obliczeniowych komputerów PC w Berkeley Open Infrastructure for Network Computing (BOINC).

źródło: Samsung.com/at/microsite/powersleep