Projekt Pearltrees miał swój początek w 2009 roku, było to wtedy tylko webowe rozwiązanie do porządkowania istotnych dla nas materiałów. W 2011 roku doczekało się wersji na iPada, a w kolejnym roku na iPhone’a. Teraz ma jeszcze większy zasięg, a to dzięki mobilnej aplikacji klienckiej na smartfony i tablety z Androidem. Przeglądarkowy charakter pomysłu przekształcił się w ciekawą aplikację online do wygodnego i atrakcyjnego wizualnie oraz nawigacyjnie, gromadzenia najciekawszych dla nas informacji z Internetu.

Pearltrees to możliwość przechowywania w chmurze zbiorów ulubionych materiałów, stron, wpisów, kart, właściwie wszystkiego co znajdziemy i zmieścimy w Internecie, w wygodnej formie map myśli (wykresów pomocnych w nauce). Swoimi uporządkowanymi zestawieniami można dzielić się w gronie wspólnych społeczności. Do ekosystemu dołączyła platforma Androida, która może przyciągnąć kolejną rzeszę zaciekawionych użytkowników. Jeśli chcesz śledzić wszystko za pomocą łatwego do zrozumienia, ale potężnego interfejsu użytkownika, to warto założyć konto w portalu, a przy okazji skorzystać z aplikacji klienckiej na iOS lub najnowszej wersji Androida.

Program jest bezpłatny. Wersja na Androida jest kompatybilna ze smartfonami i tabletami. Dzięki funkcjom społecznościowym, nasze „drzewa” możemy wzbogacić o ciekawe powiązane tematycznie materiały innych użytkowników. Myślę, że śmiało można nazwać rozwiązanie jednym z najatrakcyjniejszych wizualnie zbiorów danych dostępnych w Internecie. Edycja mobilna nie różni się specjalnie od wersji głównej, a to dzięki prostemu interfejsowi. Aplikację mobilną cechuje dostęp do znanych z desktopowej wersji zbiorów w formie przenośnej. Z poziomu smartfona lub tabletu można dołączyć strony internetowe, zdjęcia i notatki i przeglądać je oraz organizować w nowatorskiej formie.

Wszystkie dane możemy dowolnie organizować, a poszczególne pola łączyć tematycznie. Faktycznie tworzymy zbiory, które są tak na prawdę folderami w nowej i ładnej wizualnie formie. Dzięki możliwościom dotykowych ekranów, nawigowanie, ustawianie i łączenie danych jest jeszcze wygodniejsze i jeszcze atrakcyjniejsze niż wersja desktopowa. Wyjątkową cechą wersji na Androida jest możliwość przenoszenia informacji do innych aplikacji np. Evernote itp.

Polecam zapoznać się z tym oryginalnym sposobem trzymania ulubionego contentu w jednym miejscu. Wszystko co dodamy na mobilnym urządzeniu, pojawi się na naszym internetowym koncie. Dane w chmurze są bardzo atrakcyjne i zachęcają użytkowników do zapisu materiałów w chmurze, gdyż w razie potrzeby mamy do nich dostęp z niemal dowolnego urządzenia z dostępem do Internetu (z listy kompatybilnych systemów). Najlepiej sprawdzić działanie rozwiązania Pearltrees na przykładzie mobilnej wersji na iPhone’a, która otrzymała 5 gwiazdek w AppStore:

źródło: Google Play, Pearltrees.com via Forbes