kurtka ogrzewana nano technologia

Pierwsze smart kurtki opisywałem na blogu już kilka lat temu. W większości prototypy z crowdfundingu, bo to projekty wymagające wsparcie finansowego. Niestety słabo śledziłem ich ewentualny sukces, ale nie trzeba obserwować platform zbierających fundusze, by zauważyć niszowość tematu. Od czasu do czasu pojawiają się kolejne próby podjęcia wyzwania. Technologie idą naprzód, więc szansa na efekt dużo wyższa. Znalazłem na Indiegogo model kurtki ogrzewanej nano rozwiązaniami, czyli ubieralny rodzaj grzejnika na zimę.

Ogrzewana, lekka kurtka z nano warstwami

Kurtki od dawna kojarzymy z puchem, a już na pewno z grubą odzieżą. Kilka warstw utrzymuje temperaturę, ale ogranicza nasze ruchy. Sportowcy z kolei korzystają ze strojów termicznych, ale oni są w stałym ruchu, więc inaczej pracuje cały organizm. Chyba każdemu z nas marzy się kurtka o swobodnym kroju, ale dająca tyle samo ciepła co „puchówka”. Urban Tech Nano-Tech Heated Jacket (to nie jest finalna nazwa) ma być pierwszą na świecie kurtką z wykorzystaniem nano warstw, która nie tylko izoluje, ale i ogrzewa!

tekst alternatywny

Zacznę od tego, że kurtki z ogrzewaniem to już eksplorowany od dawna pomysł. Problemem jest zaprojektowanie efektywnego i wygodnego w noszeniu modelu. Australijscy twórcy twierdzą, że mają działającą koncepcję. Ich wyrób ma pięć nano warstw, trzy tryby grzania i modne wzornictw w kilku odmianach oraz rozmiarach. Ubranie ma ogrzać ciało nawet w 10 sekund po przyciśnięciu aktywatora na piersi. Wierzchnia warstwa ma zatrzymać wiatr, natomiast wewnątrz jest rodzaj grzałki. Nie tylko ona ma mieć znaczenie. Producent rezygnuje ze stosowania włókna węglowego (co robi większość konkurentów tworzących kurtki z grzaniem) na rzeczy stali nierdzewnej w postaci bardzo cieniutkiej nano warstewki. Dzięki temu kurtka nie będzie się tak łatwo niszczyć, lepiej rozprowadzi ciepło i wykorzysta mniej energii. To najważniejsze zalety wybranego materiału. Firmie udało się stworzyć warstwę 60 razy cieńszą od ludzkiego włosa. Wszystko oczywiście opatentowano.

Najważniejsze będzie zasilanie. Akumulator ma wystarczyć na 8 godzin ciągłego działania, czyli praktycznie całą jasną część dnia. Zaproponowano trzy poziomy grzania: 62, 75 i 85 stopni Celsjusza. Zaoferowanych ma być sporo kieszonek, a także opcja ładowania smartfona. Opatentowaną baterię z 7800mAh można wykorzystać do podładowania telefonu, ale straci na tym czas ogrzewania. Całość ma być do tego w pełni wodoodporna, więc mamy kompleksowo przygotowany wyrób na trudne warunki atmosferyczne. Zakładam, że bezpiecznie dla zdrowia. Ważna sprawa, można kurtkę normalnie prać. W crowdfundingu znajdziemy przeróżne modele, m.in. z doczepianym kapturem. Cena? We wczesnym etapie akcji już od 199%, co jest zniżka aż o 54% (439$ finalnie). Jeśli wszystko się uda, projekt dotrze do pierwszych klientów w maju.