Baterie w smartfonach posiadają niewielkie sensory badające temperaturę, chronią akumulatorek przed przegrzaniem. Czujniki mierzą temperaturę wewnątrz, ale potrafią też zmierzyć warunki panujące na zewnątrz (te dane też są wymagane dla badania pracy baterii). Brytyjski developer OpenSignal spróbował wykorzystać to do stworzenia aplikacji pogodowej, skupiając w systemie wiele urządzeń tworzących wspólnie obraz regionu, informujący o specyficznych warunkach otoczenia w czasie rzeczywistym.

Cały ekosystem oparto na istniejącej już apce, która została stworzona do zbierania danych ze smartfonów z Androidem, tworząc mapy Wi-Fi (dostęp do access pointów i pokrycia telefonicznego). Aplikacja potrafi także gromadzić dane na temat temperatury telefonów i porównywać ją z lokalnymi warunkami pogodowymi. Twórcy zaczęli analizować te dane i doszli do wniosku, że można to wykorzystać do informowania na temat temperatury otoczenia. Różnice między temperaturą baterii a otoczeniem, dały autorom projektu pewne wspólne dane, które korelowały się z rzeczywistością. Badania doprowadziły do przygotowania aplikacji pogodowej.

Okazało się, że temperatura akumulatora miała związek z temperaturą na zewnątrz smartfona, czyli z warunkami pogodowymi otoczenia. Te dane potrafiły zmieścić się w granicach błędu 1,5 stopnia Celsjusza. Oczywiście, jak wiadomo, temperatura baterii zależy także (a nawet głównie) od pracy na urządzeniu. Im bardziej eksploatowane, tym gorętsza bateryjka. Dlatego właśnie, system oparto na bardzo wielu smartfonach (użytkownikach), by zniwelować błędy wynikające z błędów podczas podawania danych. Im więcej użytkowników skupia się w dostarczaniu danych, tym wartościowsze i dokładniejsze będą przybliżone dane temperatury na zewnątrz. Bardzo pomysłowe rozwiązanie.

Tak powstała pierwsza wersja aplikacji WeatherSignal, która potrafi wyświetlić obok temperatury, wilgotność powietrza, czy ciśnienie (apka w tej chwili działa na telefonach wyposażonych w pewne czujniki potrafiące zaoferować kilka z tych danych). Razem z apką CitiSense, może być wykorzystana także do połączenia danych z informacjami dotyczących jakości powietrza. Informacje o pomyśle opartym na danych z baterii, zostały opublikowane w Geophysical Research Letters.

 Źródło: American Geophysical Union via gizmag.com