Najnowsze modele Samsunga i LG mogą pochwalić się zakrzywionymi ekranami. To może być nowy trend na rynku, ale wciąż nie dokładnie taki, na jaki liczą klienci. Giętkie ekrany mają być niedługo częścią wielu urządzeń. Są zależne od reszty komponentów, więc na razie mimo zakrzywień są one okrywane sztywnymi obudowami. Efektownym projektem może poszczycić się się japońska firma SEL (Semiconductor Energy Laboratory), która zaprezentowała wyświetlacz na całej powierzchni smartfona, nawet na jego krawędziach!

Prototyp ekranu na około całej powierzchni urządzenia, włącznie z krawędziami i bocznymi ściankami. fot. diginfo.tv

Technologia wykorzystuje giętki materiał zwany CAAC (C-Axis Aligned Crystal). Jest ona bardzo wytrzymały, lekki i zachowuje wysoką jakość wyświetlania obrazu. Dzięki swojej smukłości, listek może być wygięty bardzo mocno i wciąż zachowa swoje właściwości. Ma mniej niż 100 mikronów grubości, a to pozwala na wykorzystanie go nawet na krawędziach telefonu. Będą one lekko zaokrąglone, ale zachowają ciągłość wyświetlania – umożliwiając wykorzystanie całej powierzchni urządzenia. Jeden z ostatnich prototypów SEL i za razem największy tego typu OLEDowy wyświetlacz o przekątnej 13,5 cala, ma rozdzielczość 4K (326 pikseli na cal).

Prototypy, które możecie obejrzeć na załączonym video z serwisu diginfo.tv, to 3.4-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 960 x 540 pikseli oraz 5.4-calowy 960 x 1280 pikseli. Poprzednia generacja takiego ekranu OLED była już wykorzystana w smartfonach Sharpa (IGZO) , natomiast najnowsze demo pokazuje świeże osiągnięcie, mogące pokryć boczne ścianki telefonu, a nawet naręczne gadżety z giętkimi bateriami, nad którymi trwają zaawansowane prace. Nie trzeba chyba tłumaczyć jak wiele nowych zastosowań znajdzie takie rozwiązanie. Smartfony ostatnio są bardzo odchudzane, mam nadzieję, że zostanie jednak trochę powierzchni dla nowej technologii :).

źródło: SEL.co.jp, Diginfo via dvice.com